W wyborach prezydenckich wystartuje 11 kandydatów - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. PKW we wtorek zarejestrowała ostatnich kandydatów, którzy zebrali co najmniej 100 tys. podpisów poparcia. Na kogo będziemy mogli oddać głos 10 maja?
26 marca minął termin na dostarczenie do PKW co najmniej 100 tys. podpisów poparcia koniecznych, by zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich. Komisja decyzję o rejestracji kandydata wydała po sprawdzeniu podpisów. Oto ostateczna lista zarejestrowanych osób.
1. Ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO)
Działacz opozycji demokratycznej, b. szef MON i b. marszałek Sejmu. Jedni podkreślają jego brak skłonności do wchodzenia w polityczne konflikty, spokój, "ojcowski styl sprawowania urzędu". Inni - niezdecydowanie, zachowawczość i polityczne kalkulowanie obliczone na to, by nie angażować się w sprawy budzące zbyt duże kontrowersje. Po pięciu latach prezydentury Komorowski cieszy się najwyższym wśród polityków zaufaniem Polaków. Według styczniowego sondażu CBOS ufa mu 78 proc. ankietowanych.
Jego komitet złożył w PKW 650 tys. podpisów (w tym ok. 400 tys. już po rejestracji). Z najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, Bronisław Komorowski zdobyłby 42 proc. głosów.
2. Andrzej Duda (PiS)
Prawnik, europoseł, współpracownik tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS. Hasłem kampanii wyborczej Dudy jest: "Przyszłość ma na imię Polska!". W przemówieniu zapowiadał kontynuację działalności prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ogłosił, że jednym z pierwszych projektów, które zgłosiłby do Sejmu, byłoby cofnięcie reformy emerytalnej.
Komitet Dudy złożył w PKW najwięcej podpisów - blisko 1,6 mln. Wg najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN kandydat PiS może liczyć na 26 proc. głosów.
3. Magdalena Ogórek (z poparciem SLD)
Napisanie prawa od nowa, pomoc młodym ludziom i dążenie do normalizacji stosunków z Rosją - to niektóre postulaty wyborcze kandydatki SLD na prezydenta Magdaleny Ogórek. Jej hasło wyborcze to "Polska od nowa". W SLD przekonują, że Magdalena Ogórek ma wszystko, co potrzebne do rządzenia. Jest dla nich „symbolem nowoczesnej Polski” i szansą na zjednoczenie lewicy.
Komitet Magdaleny Ogórek złożył w PKW 510 tys. podpisów. Wg najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN zagłosowałoby na nią 7 proc. ankietowanych.
4. Adam Jarubas (PSL)
Komitet Jarubasa złożył w PKW 450 tys. podpisów. Wg ostatniego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN kandydat PSL może liczyć na 2 proc. głosów.
5. Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot
Jeśli chodzi o politykę, to Janusz Palikot po raz kolejny znalazł się właśnie na aucie. Partia, która była objawieniem ostatnich wyborów parlamentarnych, dzisiaj już praktycznie nie istnieje, a poseł został w Sejmie sam na placu boju. Palikot w kampanii postawił na gospodarkę. Przedstawiając swój "Plan dla Polski", podkreślił, że chce przede wszystkim "zaproponować poważną rozmowę o pieniądzach". Wielokrotnie wzywał do debaty swoich kontrkandydatów, o zorganizowanie debat apelował także do mediów. Na razie bez odpowiedzi.
Komitet Palikota złożył w PKW 150 tys. podpisów. Wg sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN na lidera TR zagłosowałoby 3 proc. wyborców.
6. Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN)
Skrajny liberał, autor kontrowersyjnych wypowiedzi, lider ugrupowania KORWiN, eurosceptyk i europoseł. Janusz Korwin-Mikke pozostaje od lat jednym z bardziej kontrowersyjnych, a dla wielu także jednym z najbardziej nieodgadnionych polityków III RP. Na politycznej scenie obecny jest od 25 lat, ale nigdy nie odgrywał na niej wiodących ról.
Komitet Korwin-Mikkego złożył w PKW 200 tys. podpisów. Kandydat partii KORWiN w sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN uzyskał 6 proc. głosów.
7. Paweł Kukiz
Muzyk i wokalista, były lider zespołu Piersi, cieszył się kiedyś popularnością budowaną tekstami o tym, że „wiezie torby z darami w aucie z alufelgami”. Ale sytuacja się zmieniła. Z urodzonego 52 lata temu w małym Paczkowie na Opolszczyźnie Kukiza – muzycznego buntownika z Jarocina – narodził się Kukiz - buntownik polityczny. Jego główne postulaty to jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu, reforma wymiaru sprawiedliwości oraz odpodatkowanie pracy.
Komitet Kukiza złożył w PKW blisko 200 tys. podpisów. W ostatnim sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN muzyk uzyskał 4 proc. głosów.
8. Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy)
Kampania wyborcza Jacka Wilka, adwokata i kandydata Kongresu Nowej Prawicy na urząd Prezydenta RP, jest mniej efektowna niż konkurentów. Skromne poczynania kandydat relacjonuje na bieżąco w mediach społecznościowych. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to samotna walka Jacka Wilka o najwyższy urząd w państwie. Jego główne hasła to: uzdrowienie gospodarki przez uproszczenie przepisów, likwidacja przymusu płacenia ZUS czy podatku dochodowego.
Komitet Wilka złożył w PKW 145 tys. podpisów.
9. Marian Kowalski (Ruch Narodowy)
50-letni instruktor sportowy, ochroniarz. Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, przedstawiając Kowalskiego, powiedział, że startuje on w wyborach pod hasłem "Silny człowiek na trudne czasy". W jego programie na pierwszym miejscu jest postulat zmiany polskiej konstytucji, tak by prezydent miał pełnię władzy i ponosił osobistą odpowiedzialność.
Komitet Kowalskiego złożył w PKW 188 tys. podpisów. Kandydat Ruchu Narodowego w sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN może liczyć na 1 proc. głosów.
10. Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia)
Przedsiębiorca, zwolennik świeckiego państwa, jednomandatowych okręgów wyborczych z prawem odwołania posła w trakcie kadencji. W swoim życiorysie pisze, że udało mu się w życiu być "sportowcem, muzykiem, poetą, przedsiębiorcą, bezrobotnym". Komitet Tanajno złożył w PKW 130 tys. podpisów.
11. Grzegorz Braun
Grzegorz Braun jest m.in. reżyserem kontrowersyjnych filmów dokumentalnych o związkach Lecha Wałęsy z SB i o generale Wojciechu Jaruzelskim. Opowiada się za - możliwie jak najpilniejszą - zmianą prawa wyborczego; jest zwolennikiem okręgów jednomandatowych. Braun był wśród osób, które po jesiennych wyborach samorządowych przez kilka godzin zajmowały siedzibę PKW - reżyser twierdzi, że wybory zostały sfałszowane. Komitet Brauna złożył w PKW 125 tys. podpisów.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Autor: eos/ja/kwoj / Źródło: tvn24.pl, PAP