Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski

Bez kary za pominięcie komunistycznego generała w akcie oskarżenia. Upomnienie dla naczelnik oddziału

Najniższa z możliwych kar dyscyplinarnych, czyli upomnienie - to jedyny efekt wewnętrznych postępowań w pionie śledczym IPN po tym, jak ujawniliśmy, że prokurator uznał generała Michała Janiszewskiego za zmarłego i w konsekwencji nie objął go zarzutami za wprowadzenie stanu wojennego. Ale kara upomnienia tylko pośrednio wiąże się z pominięciem żyjącego generała w akcie oskarżenia.

Zmarł najbliższy współpracownik Jaruzelskiego. Miał 89 lat

W wieku 89 lat zmarł gen. Michal Janiszewski, członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, bliski współpracownik Wojciecha Jaruzelskiego jako ministra obrony, premiera i prezydenta, szef Urzędu Rady Ministrów u Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego.

"Może wstąpiłbym do Armii Krajowej". Nowa biografia Jaruzelskiego

O dzieciństwie w ziemiańskim majątku, tragicznym losie rodziny po 1939 r. oraz karierze wojskowej – opowiedział Janowi Osieckiemu gen. Wojciech Jaruzelski w książce „Generał”. „Może wstąpiłbym do Armii Krajowej” – mówił były przywódca PRL, wspominając czas wojny.

Niezabitowska: Jaruzelski na pewno nie jest postacią wyłącznie negatywną

- Stan wojenny był rzeczą straszną, ale patrzę na człowieka przez całokształt tego co zrobił i uważam, że Jaruzelski na pewno nie jest postacią wyłącznie negatywną - mówiła w "Faktach po Faktach" Małgorzata Niezabitowska, rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego. Zdaniem Krzysztofa Janika z SLD, to, co działo się na cmentarzu w dniu pogrzebu gen. Jaruzelskiego, pokazuje, że pewnym grupom społecznym brakuje respektu do śmierci.

"Gdyby żył ks. Popiełuszko, koncelebrowałby mszę w intencji gen. Jaruzelskiego"

- To był moment ogromnie wzruszający, gdy zobaczyłem trzech naszych prezydentów, żegnających tego pierwszego - mówił w "Faktach po Faktach" Daniel Olbrychski. Aktor uczestniczył w piątkowej mszy św. w intencji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Jak mówił, mimo krytyki "pseudochrześcijan" nie żałuje, że wziął udział w uroczystościach. - Ks. Jerzy Popiełuszko, gdyby żył, koncelebrowałby mszę św. - stwierdził Olbrychski.

Jaruzelski jak lotos? "Coś, co jest pożyteczne, może zakiełkować w błocie"

- Myślałem sobie o całej drodze gen. Jaruzelskiego i porównałbym go do lotosu - powiedział w "Kropce nad i" Piotr Gadzinowski (lewica24). Dlaczego lotosu? Bo - tłumaczył niedawny kandydat do europarlamentu z list SLD - ludzie w Azji powołują się na "paradoks lotosu", gdy "coś, co jest pożyteczne i piękne, może zakiełkować w błocie". Zbigniew Girzyński (PiS) skomentował: gdy nie ma argumentów na obronę Jaruzelskiego, są "dziwne konstrukcje przyrodnicze".

"Jego biografia składa się z elementów jasności i mroku". Zagraniczna prasa o gen. Jaruzelskim

Po śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego "Komsomolskaja Prawda" napisała, że "odszedł Polak, generał, komunista i demokrata". "The New York Times" zauważa: "Posłał czołgi do stłumienia demokratycznych dążeń Solidarności, a później przeprowadził kraj przez śmierć systemu, którego był beneficjentem". Włosi z kolei zastanawiają się, czy generał Wojciech Jaruzelski to komunistyczny dyktator, czy polski bohater?