Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Gabinetowej spotkał się z członkami rządu Donalda Tuska. Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji wyrazili chęć nadania nowego impulsu we współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Polka porwana kilka dni temu w Czadzie została uwolniona. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 14 lutego.
1. Posiedzenie Rady Gabinetowej
We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, którą zwołał prezydent Andrzej Duda. Było podzielone na część jawną i niejawną. - Rozmawialiśmy na temat realizowanych i planowanych największych inwestycji rozwojowych w Polsce - powiedział Andrzej Duda. Prezydent stwierdził, że spotkanie było bardzo merytoryczne i udane.
W trakcie części dostępnej dla mediów premier przekazał, że zobowiązał ministra sprawiedliwości do przekazania prezydentowi kompletu dokumentów, które potwierdzają "w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oświadczenie prezydenta po posiedzeniu Rady Gabinetowej
2. Polka porwana w Czadzie uwolniona
Polka porwana kilka dni temu w Czadzie została uwolniona. Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował, że lekarka została odbita przez siły czadyjskie. W trakcie akcji doszło do wymiany ognia, ale kobieta nie doznała żadnych obrażeń.
O uwolnieniu Polki poinformował najpierw szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. "Polska obywatelka porwana w Czadzie została uwolniona. Jest cała i zdrowa, co przekazałem telefonicznie jej najbliższym. Dziękuję za działania siłom lokalnym oraz naszym francuskim sojusznikom" - napisał Sikorski.
3. Wspólna deklaracja szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec
W podparyskim La Celle-Saint-Cloud spotkali się w poniedziałek w formacie Trójkąta Weimerskiego szefowie MSZ: Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Annalena Baerbock i Francji - Stephane Sejourne. Jednym z tematów była sprawa europejskiej obronności. We wtorek MSZ opublikował treść ich wspólnej deklaracji.
Naszym celem jest zjednoczenie i umocnienie Unii Europejskiej oraz sprawienie, aby była ona w stanie odpowiedzieć na dzisiejsze wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Zależy nam również na silnym i zjednoczonym NATO - zapowiedzieli. Wyrazili też chęć nadania nowego impulsu we współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wspólna deklaracja szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec
4. Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie ws. Kamińskiego
Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego opublikowała uzasadnienie w sprawie wygaśnięcia mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego.
Izba nie uwzględniła odwołania skazanego polityka i stwierdziła, że postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która uchyliła postanowienia marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu, nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego.
5. Biden reaguje na słowa Trumpa o Rosji i NATO
Prezydent USA Joe Biden odniósł się do szeroko komentowanych słów byłego prezydenta Donalda Trumpa wypowiedzianych podczas sobotniego wiecu wyborczego. Relacjonując rozmowę z niewymienionym z nazwiska przywódcą państwa NATO, były amerykański prezydent powiedział, że nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją państw NATO, które nie wypełniają swoich zobowiązań finansowych wobec Sojuszu, a nawet "zachęci Rosję", by zrobiła z takim krajem, "co chce".
To "niebezpieczny i, co szokujące, szczerze, nieamerykański sygnał dla świata" - powiedział prezydent USA Joe Biden, komentując w ten sposób słowa swojego poprzednika. - Kiedy Ameryka daje swoje słowo, to coś oznacza (...). Dla Donalda Trumpa to tylko obciążenie - skomentował prezydent. CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden o słowach Donalda Trumpa w sprawie Rosji i krajów NATO: niebezpieczny sygnał dla świata
Z kolei Keith Kellogg, doradca Trumpa do spraw bezpieczeństwa, w wywiadzie z Reutersem stwierdził, że członkowie NATO, którzy nie przeznaczają dwóch procent swojego PKB na obronność, powinni zostać pozbawieni ochrony Sojuszu, która wynika z art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Nie chciał zdradzić, czy omawiał już swój pomysł z ubiegającym się o nominację republikanów w nadchodzących wyborach prezydenckich Trumpem. Przyznał jednak, że często rozmawiają o przyszłości NATO.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co dalej z NATO, jeśli wybory wygra Trump? Jego doradca chce zmian. Chodzi o artykuł 5
Źródło: PAP