Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem w Białym Domu. Stany Zjednoczone ogłosiły udzielenie Polsce pożyczki w wysokości dwóch miliardów dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferowały sprzedaż 96 śmigłowców Apache i ponad 1700 rakiet. Prezydent Polski pytany o prace nad zmianami dotyczącymi aborcji i proponowanego w tej sprawie referendum stwierdził, że jest człowiekiem, który broni życia. Podczas rozmowy z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent podkreślił, że jego zdaniem "nie powinno być referendum" w sprawie prawa do aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 13 marca.
1. Duda i Tusk u Bidena
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem w Białym Domu. Rozmowy rozpoczęły się od części oficjalnej, przy której obecne były media. Potem politycy rozmawiali już tylko we własnym gronie.
Atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich - powiedział Joe Biden w czasie oficjalnej części spotkania z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem w Białym Domu. Podkreślał, że "zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne". Duda ocenił, że "dzisiejsza wizyta niesie ze sobą bardzo ważną wiadomość", a Tusk przekazał, że ma "w imieniu Polaków do Bidena jedno przesłanie".
2. Pożyczka dla Polski i oferta na śmigłowce i rakiety
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił plany udzielenia Polsce pożyczki w wysokości dwóch miliardów dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferował sprzedaż 96 śmigłowców Apache.
Z kolei Pentagon poinformował, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż Polsce ponad 1700 rakiet.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Potężna pożyczka dla Polski i oferta na 96 śmigłowców Apache
3. 25 lat temu Polska wstąpiła do NATO
W Warszawie przed Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej odbyły się obchody 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.
Podczas uroczystości przemawiali marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obchody 25. Rocznicy przystąpienia do NATO. Hołownia o "logice białej flagi", Kosiniak-Kamysz o "cenie wojny"
4. Duda o aborcji i tabletce "dzień po"
- Jestem człowiekiem, który broni życia. Dla mnie aborcja jest pozbawieniem życia małego człowieka – powiedział Andrzej Duda podczas rozmowy z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. Prezydent podkreślił, że jego zdaniem "nie powinno być referendum" w sprawie prawa do aborcji.
Prezydent Andrzej Duda zapytany, co zrobi z ustawą dotyczącą pigułki "dzień po", odpowiedział: "Nie mam nic przeciwko temu, jeśli taka będzie decyzja rodziny czy rodzica, to taka dziewczynka niepełnoletnia w razie konieczności zażyła, ale niech to się dzieje za zgodą rodzica, matki, ojca".
Wyjaśnił, że teraz czeka, aż ustawa ta znajdzie się na jego biurku i wówczas zdecyduje. – Natomiast ustawy, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpiszę – oznajmił prezydent.
5. Współpracownik Nawalnego zaatakowany młotkiem
Leonid Wołkow, wieloletni współpracownik zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został zaatakowany młotkiem na Litwie. Informację przekazała rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz.
Pod koniec lutego Wołkow wezwał do protestów w czasie wyborów w Rosji. Mówił, że to "bezpośredni testament polityczny Aleksieja Nawalnego".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Leonid Wołkow, współpracownik Nawalnego, zaatakowany młotkiem
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24