Spotkanie Bidena z Dudą i Tuskiem. "Zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne"

Źródło:
TVN24
Biden: zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne
Biden: zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazneTVN24
wideo 2/21
Biden: zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazneTVN24

Atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich - powiedział Joe Biden w czasie oficjalnej części spotkania z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem w Białym Domu. Podkreślał, że "zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne". Duda ocenił, że "dzisiejsza wizyta niesie ze sobą bardzo ważną wiadomość", a Tusk przekazał, że ma "w imieniu Polaków do Bidena jedno przesłanie".

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem w Białym Domu. Rozmowy rozpoczęły się od części oficjalnej, przy której obecne były media. Potem politycy rozmawiali już bez mediów.

Zobacz naszą relację z wizyty Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w USA >>>

"Gdy jesteśmy razem, żadna siła na Ziemi nie będzie bardziej potężna niż my"

Amerykański przywódca, zwracając się do Dudy i Tuska, powiedział, że "zaszczytem jest" powitanie ich obu "w dniu tej historycznej rocznicy". Przypominał, że "dokładnie 25 lat temu Polska przystąpiła do NATO". - Może niektórzy pamiętają, że byłem mocno zaangażowany w to wydarzenie - dodał.

- Podczas tej ceremonii była sekretarz stanu Madeleine Albright powiedziała coś takiego: "Gdy stoimy razem, żadna siła na Ziemi nie będzie od nas potężniejsza. Gdy jesteśmy razem, żadna siła na Ziemi nie będzie bardziej potężna niż my". Wtedy w to wierzyłem i teraz też w to wierzę - podkreślał.  

Później - mówił Joe Biden - "polscy i amerykańscy żołnierze służyli ramię w ramię w NATO na wschodniej flance, również w Polsce". - Widzimy również, że nasze zaangażowanie we wzmocnienie zbiorowej obrony NATO jest wyraźne. Żaden sojusznik nie wydaje w tej chwili tak dużo jak Polska - prawie cztery procent swojego PKB na obronę - kupując równocześnie amerykańskie systemy obrony, amerykańskie samoloty. Jest to dwa razy tyle, ile zobowiązanie NATO - podkreślał.

- Chcę podziękować również Polsce bardzo za utrzymanie bezpieczeństwa. Również za to, że przyjęliście milion uchodźców ukraińskich. Bóg was będzie za to kochał. To jest niesamowite, co zrobiliście, co robią Polacy - kontynuował.

Biden: zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne
Biden: zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazneTVN24

"Żelazne zaangażowanie"

- Równocześnie czekamy, aż Kongres przekaże więcej pieniędzy - dodał, podkreślając, że "Kongres musi przyjąć te przepisy ponadpartyjne". - Musimy zrobić to teraz, zanim będzie za późno - ostrzegał.

Według niego "Rosja nie zatrzyma się w Ukrainie". - Putin będzie szedł dalej, stawiając Polskę, Europę, Stany Zjednoczone przed znacznie większym ryzykiem. Dlatego dziękuję bardzo, że jesteście tutaj w tym krytycznym momencie - powiedział.

Joe Biden oświadczył też, że "zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne". - Zawsze mówimy, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich. My wszyscy musimy myśleć tak samo. Czekam na te rozmowy, które dzisiaj będą tu podjęte. Bardzo dziękuję wam za dzisiejszą wizytę - dodał prezydent USA.

Andrzej Duda: marzenie wielu pokoleń

Duda wspominał, że 25 lat temu Polska, Czechy oraz Węgry "dołączyły do najsilniejszego sojuszu na świecie". - Było to marzenie wielu pokoleń Polaków. Spełniło się wtedy. Nie ma lepszego miejsca, byśmy mogli świętować tę wyjątkową rocznicę niż Biały Dom. Odważne decyzje zostały podjęte właśnie tutaj, w stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki. NATO rozszerzyło się na wschód. Polska dołączyła do wolnego świata, do Zachodu, do którego zawsze należała - powiedział.

Andrzej Duda, Joe Biden, Donald TuskJakub Szymczuk/KPRM

- Za te odważne decyzje i ciągłe wsparcie chcę podziękować Amerykanom, którzy mieli w nich udział. Chcę wyrazić też podziękowania wobec pana osobiście, panie prezydencie, gdyż w tamtym czasie był pan jednym z liderów wsparcia Senatu amerykańskiego dla polskiego przystąpienia do NATO. Dziękuję w imieniu milionów Polaków - kontynuował.

Jak ocenił polski prezydent, "podczas tych 25 lat pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem". - Nasi żołnierze walczyli ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi w Iraku i w Afganistanie. Polska, tak jak inne kraje na świecie wie, że jaka jest cena bezpieczeństwa. Dlatego ponad 4 procent naszego PKB wydawane jest na modernizację i utrzymanie naszych Sił Zbrojnych. Jest to najwyższy wskaźnik procentowy w Sojuszu - wskazywał.

Andrzej Duda przemawiał na spotkaniu z Joe Bidenem. Cała wypowiedź
Andrzej Duda przemawiał na spotkaniu z Joe Bidenem. Cała wypowiedźTVN24

"Wierzymy w Amerykę"

Podkreślał, iż "rosyjska agresja wobec Ukrainy wyraźnie pokazuje, że Stany Zjednoczone są i powinny pozostać liderem bezpieczeństwa". - Natomiast nasi sojusznicy muszą wziąć na swoje barki więcej odpowiedzialności za bezpieczeństwo całego Sojuszu. Dlatego uważamy, że niezbędne jest, by wszystkie kraje podniosły swój procent wydatków PKB na obronność do 3 procent. 2 procent było 10 lat temu, natomiast dzisiaj 3 procent jest odpowiedzią na agresję, która została wyprowadzona przez Rosję zaraz przy wschodniej granicy NATO - podkreślał Duda.

- My wierzymy w Amerykę. Wierzymy w nią wojskowo, politycznie oraz ekonomicznie - podkreślał. - Miałem możliwość omówienia tych tematów z panem wielokrotnie. Również wtedy, kiedy przyjmowaliśmy pana dwukrotnie w Polsce. W ubiegłym roku, gdy spotkaliśmy się we Warszawie, ogłosiłem, że gdy Polska będzie przewodniczyła Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku, naszym podstawowym priorytetem będzie pogłębienie współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską - przypominał.

Jak mówił, "w tym kierunku konsekwentnie pracujemy w Polsce, dlatego właśnie kupujemy najbardziej zaawansowaną amerykańską broń. Abramsy, F-35, śmigłowce Apache czy HIMARS-y".

Prezydent podkreślał, że "nasza współpraca ze Stanami Zjednoczonymi znajduje się również w innych ważnych obszarach, takich jak energetyka, gdzie korzystamy z zaawansowanych rozwiązań dla zbudowania nowej elektrowni jądrowej, którą budujemy razem ze Stanami Zjednoczonymi". - Jutro w Georgii tego typu nowoczesną elektrownię zamierzam odwiedzić - poinformował.

Zapewniał też, że "duże znaczenie przywiązujemy do amerykańskich inwestycji w Polsce". - Mam nadzieję, że nasza wspólna wizyta razem z premierem pogłębi dwustronne relacje. Zapraszamy amerykańskie firmy do przyjechania do Polski. Dzisiejsza wizyta wysyła ważny komunikat, który potwierdza strategiczny charakter polsko-amerykańskich relacji. Chcemy rozwijać je jeszcze dalej - dodał.

Tusk o "przesłaniu w imieniu Polaków"

Tusk podziękował Bidenowi i USA "za to, że nie zapomnieli, dlaczego NATO zostało ustanowione". - Chcę przypomnieć otwierające słowa traktatu waszyngtońskiego: strony tego traktatu są zdeterminowane, by chronić wspólne dziedzictwo cywilizacji naszych obywateli, oparte na zasadach demokracji, indywidualnej wolności i praworządności. Dziękuję, panie prezydencie, za trzymanie się tych zasad - zwrócił się Tusk do amerykańskiego lidera.

Przypomniał, że 25 lata temu Biden jako senator uczestniczył w procesie rozszerzenia NATO.

Tusk: nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski
Tusk: nie może być bezpiecznej Europy bez silnej PolskiTVN24

Tusk dodał, że kampania prezydencka Joe Bidena w 2020 roku stanowiła inspirację dla niego i "tak wielu Polaków". - Dzisiaj w imieniu Polaków chciałbym panu przekazać jedno przesłanie: nasz kraj jest teraz stabilną demokracją. To kraj, dla którego tak bardzo ważne jest bezpieczeństwo całego regionu - mówił szef polskiego rządu.

- Papież Jan Paweł II powiedział, że nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Polski. Dziś mogę powiedzieć, że nie może być bezpiecznej Europy bez silnej Polski. Mogę również powiedzieć, że nie może być sprawiedliwej Europy bez wolnej i niepodległej Ukrainy - oświadczył Tusk.

Joe Biden i Donald Tusk@donaldtusk/X

Jak mówił, "jesteśmy tu z prezydentem Dudą także po to, by po raz kolejny potwierdzić, że Polska jest i będzie solidnym i trwałym filarem społeczności transatlantyckiej". - Niezależnie od tego, kto w naszym kraju wygra wybory w naszym kraju - podkreślił.

Zapewniał też, że "traktujemy nasze zobowiązania poważniej niż ktokolwiek inny w Europie i mamy nadzieję, że żaden z partnerów NATO nie podważy naszego najważniejszego zobowiązania, którym jest artykuł 5 traktatu waszyngtońskiego". - Przed nami są wciąż duże wyzwania. Zatem bądźmy zdeterminowani, panie prezydencie i bądźmy zawsze razem - zaapelował.

Cała wypowiedź Donalda Tuska w czasie oficjalnej części spotkania z Joe Biden
Cała wypowiedź Donalda Tuska w czasie oficjalnej części spotkania z Joe BidenemTVP

Po krótkiej rozmowie liderzy rozmawiali już bez udziału kamer.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trzech nastolatków pobiło na śmierć 28-letniego mężczyznę podczas plenerowej imprezy z okazji 120-lecia Sosnowca. - Urazy nie wyglądały na uderzenie z pięści. Obok leżała butelka. Wydaje mi się, że pod nim leżało roztłuczone szkło. Kiedy czekaliśmy na przyjazd karetki, gdzieś w tłumie usłyszałem krzyki: "uciekajcie stąd, bo chłopak chyba zmarł" - relacjonował świadek.

Trzech chłopców pobiło piłkarza na urodzinach miasta. Zmarł w szpitalu

Trzech chłopców pobiło piłkarza na urodzinach miasta. Zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet osiem lat więzienia grozi kierowcy, który śmiertelnie potrącił trzy kobiety w Kargowej koło Zielonej Góry. Na początku czerwca sąd odrzucił wniosek o areszt tymczasowy dla 22-latka. Prokuratura nie zgadza się z tą decyzją. Sprawie przyjrzy się teraz sąd okręgowy.

22-latek potrącił śmiertelnie trzy kobiety, sąd nie zgodził się na areszt. Ruch prokuratury

22-latek potrącił śmiertelnie trzy kobiety, sąd nie zgodził się na areszt. Ruch prokuratury

Źródło:
TVN24, PAP

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Nasz reporter Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podinspektor Robert Szumiata z komendy stołecznej przekazał, że funkcjonariusze podjęli interwencję na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w związku z propalestyńskim protestem studentów. Policjanci zostali poproszeni przez rektora o "udrożnienie ciągów komunikacyjnych". Komunikat wydała też uczelnia, w którym zaznacza, że protest nie może zakłócać zajęć i egzaminów oraz utrudniać innym osobom wyjście z kampusu.

Policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Na prośbę rektora

Policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Na prośbę rektora

Źródło:
PAP

- Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie - w taki sposób w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostatniego pożegnania żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent był obecny na uroczystości pogrzebowej. O godzinie 12 - jako wyraz hołdu dla zmarłego - zawyły syreny Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa samochody zderzyły się na Pradze-Północ. Jeden dachował tuż obok wejścia do stacji metra Szwedzka. Jedna osoba została ranna. Na czas działań służb droga była całkowicie zablokowana.

Auto dachowało obok stacji metra

Auto dachowało obok stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czerwcu rozpoczęła się rekrutacja na studia na wielu polskich uczelniach. Choć w poprzednich latach były takie kierunki, na które zgłaszało się nawet 30 osób na jedno miejsce, to otwierano też kierunki, na które było niewielu chętnych. Jakie studia cieszą się najmniejszą popularnością?

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl

Trzem osobom postawiono zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Radysach na Mazurach. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. Śledztwo trwało ponad cztery lata.

Mieli znęcać się nad zwierzętami w schronisku. Akt oskarżenia wobec trzech osób

Mieli znęcać się nad zwierzętami w schronisku. Akt oskarżenia wobec trzech osób

Źródło:
PAP

Wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki pismo do samorządowców politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnym społeczeństwie. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Na Podlasiu rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów"? O co chodzi z pismem wojewody

Na Podlasiu rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów"? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzech Polaków zostało skazanych przez holenderski sąd w sprawie śmierci dziennikarza śledczego Petera De Vriesa - poinformował państwowy nadawca NOS. Kamil E. i Krystian M. dostali kolejno 28 lat i 26 lat za zabójstwo na zlecenie, a Konrad W. - 14 lat więzienia za współudział w tej zbrodni.

Polacy skazani za zabójstwo dziennikarza śledczego

Polacy skazani za zabójstwo dziennikarza śledczego

Źródło:
PAP, Reuters, VTR, "De Standaard"

Odstraszanie NATO zaczyna się od przycisków na państwa pulpitach - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, który przedstawił w Sejmie prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Siewiera przemawiał do niemal pustej sali.

W Sejmie pierwsze czytanie prezydenckiego projektu o siłach zbrojnych. Sala niemal pusta

W Sejmie pierwsze czytanie prezydenckiego projektu o siłach zbrojnych. Sala niemal pusta

Źródło:
PAP, TVN24

Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie będą blokować decyzji NATO w sprawie Ukrainy, ale nie chcą w nich uczestniczyć. Na wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szkolenia ukraińskich żołnierzy i wsparcia finansowego dla Kijowa.

Deklaracja Orbana w sprawie Ukrainy

Deklaracja Orbana w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał dziś rozporządzenie w sprawie utworzenia strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Dokument został już przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw. Regulacja wejdzie w życie już jutro.

Jest rozporządzenie w sprawie strefy buforowej przy granicy z Białorusią

Jest rozporządzenie w sprawie strefy buforowej przy granicy z Białorusią

Źródło:
PAP

Po kontroli w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło zawiadomienie do prokuratury. Sprawa dotyczy Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, na czele której stał ksiądz Tomasz D. - Proceder był tak skonstruowany, że spośród blisko 430 nadleśnictw w kraju blisko 150 zostało zmuszonych do tego, żeby przelewać pieniądze na tę konkretną fundację - wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

"150 nadleśnictw zmuszonych do przelewów". Jest zawiadomienie do prokuratury

"150 nadleśnictw zmuszonych do przelewów". Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Ten kryzys konstytucyjny, nie przez nas wywołany, powinien się szybko skończyć - zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, mówiąc o kwestii obsadzenia mandatu po Macieju Wąsiku. Odniósł się też do kwestii uchylenia immunitetu Michała Wosia. - Chyba jeszcze na tym posiedzeniu nie będę nad nim głosował - przekazał. Sam polityk Suwerennej Polski mówił dziennikarzom w Sejmie, że jeszcze nie wie, czy sam się go zrzeknie.

Immunitety Michała Wosia i Michała Dworczyka, mandat po Macieju Wąsiku. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Immunitety Michała Wosia i Michała Dworczyka, mandat po Macieju Wąsiku. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
TVN24, PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że wynik jego partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego "to pozorna porażka". Pytany o aferę związaną z Funduszem Sprawiedliwości powiedział, że "niewątpliwie wpłynęła na wynik", chociaż - jak ocenił - "nie było tam żadnej afery".

Afera to oszustwo, a drugie miejsce to niemal pierwsze. Kaczyński opowiada, co widzi po wyborach

Afera to oszustwo, a drugie miejsce to niemal pierwsze. Kaczyński opowiada, co widzi po wyborach

Źródło:
PAP

W szpitalu zmarł strażak użądlony przez pszczoły w okolicy swojego domu. Starszy ogniomistrz Marcin Wilkowski służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na Targówku, był również strażakiem ochotnikiem w rodzinnej Dąbrówce.

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z ponad 40-stopniowymi upałami w Grecji władze wprowadziły różne ograniczenia. Część osób pracuje zdalnie, w Atenach uczniowie nie poszli do szkół. W środę przez część dnia zamknięty dla zwiedzających będzie Akropol.

"Mały lockdown" w Grecji

"Mały lockdown" w Grecji

Źródło:
PAP, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne stwarzają korzystne warunki do rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków komarów, w tym komara tygrysiego - ostrzega Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jego obecność wykryto m.in. w sąsiadujących z Polską krajach - Niemczech, Czechach i na Słowacji. Jak pisze BBC, eksperci łączą jego odkrycie ze wzrostem przypadków dengi w Europie.

Komary tygrysie opanowują Europę i dotarły do granic Polski. Przenoszą groźne choroby

Komary tygrysie opanowują Europę i dotarły do granic Polski. Przenoszą groźne choroby

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Spięcie już na początku posiedzenia Sejmu. Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko wniósł o przerwę i "uzupełnienie porządku obrad o przeprosiny pana premiera Donalda Tuska za hejt, kłamstwa oraz obrażanie polskiego munduru, które się działo od 2021 roku". Stwierdził, że "bezczynność ministra obrony doprowadziła do śmierci polskiego żołnierza". Spotkało się to z oburzeniem części polityków. - To pańscy koalicjanci dzisiaj pozostawili polskich żołnierzy, którzy muszą działać w oparciu o ustawę o straży granicznej - odpowiedział Sachajce Piotr Zgorzelski (Polska 2050 - Trzecia Droga).

"Jeśli pan nie przeprosi". Nerwowo już na początku posiedzenia Sejmu

"Jeśli pan nie przeprosi". Nerwowo już na początku posiedzenia Sejmu

Źródło:
TVN24

Według prokuratury dwaj mężczyźni mieli zamordować swojego znajomego, a jego ciało zakopać. Prawie dwa lata później szczątki odnaleziono podczas prac ziemnych. Teraz do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi P. i Zbigniewowi S.

"Powiedział, że trzeba zrobić porządek z Tomaszem". Jest akt oskarżenia w sprawie zabójstwa

"Powiedział, że trzeba zrobić porządek z Tomaszem". Jest akt oskarżenia w sprawie zabójstwa

Źródło:
PAP

Duński urząd zajmujący się żywnością zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży kilku produktów typu instant południowokoreańskiej firmy Samyang. Jak stwierdzono, zawierające makaron ramen zupy mogą być zbyt pikantne dla konsumentów i powodować poważne zatrucia.

Zupy wycofane ze sprzedaży. "Ekstremalnie ostre", "ryzyko poważnego zatrucia"

Zupy wycofane ze sprzedaży. "Ekstremalnie ostre", "ryzyko poważnego zatrucia"

Źródło:
BBC, Korea Times

W więzieniu nazywanym Małe Piekło w Gwatemali znaleziono między innymi prawie 24 tysiące dolarów w gotówce i zwierzęta, w tym krokodyle, które hodowali osadzeni tam gangsterzy. Według ministra spraw wewnętrznych strażnicy zakładu nie zdołali utrzymać dyscypliny wśród więźniów. "To są więzienia, a nie wakacje" - skomentował.

Szokujące odkrycia w więzieniu zwanym Małe Piekło. "To nie są wakacje"

Szokujące odkrycia w więzieniu zwanym Małe Piekło. "To nie są wakacje"

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Do 19 milionów zgonów rocznie na świecie przyczyniają się tylko cztery gałęzie przemysłu - donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). - Te same duże podmioty komercyjne blokują regulacje, które chroniłyby społeczeństwo przed szkodliwymi produktami - uważa dr Hans Henri P. Kluge z tej organizacji. Raport jest jednocześnie wezwaniem do podjęcia działań przez władze państw.

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Źródło:
PAP
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości z pracą w banku kierowanym przez brata księdza. "Mafijny układ zamknięty"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Platforma Max jest już w Polsce, oferując swoim widzom dziesiątki tysięcy godzin treści na żądanie. Na wybór nie mogą narzekać fani filmów romantycznych - na Max są zarówno największe filmowe klasyki o miłości, jak też najlepsze produkcje ostatnich lat. Oto lista 10 najpopularniejszych romansów dostępnych na Max.  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

10 najpopularniejszych filmów romantycznych na Max  

Źródło:
Rotten Tomatoes, tvn24.pl

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS - podał we wtorek portal Defense News, powołując się na przedstawiciela firmy. Jak informuje sam koncern, prowadzi rozmowy w sprawie produkcji tych rakiet przez polskie zakłady Mesko.

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Źródło:
PAP

Argentyńska policja zatrzymała Polaka, który bez zabezpieczeń wspinał się na wieżowiec w Buenos Aires. Mężczyzna zdążył znaleźć się już na 25. piętrze, gdy został zmuszony do zejścia na dół przez służby.

Polak wspinał się na 30-piętrowy wieżowiec w Buenos Aires. Został zatrzymany

Polak wspinał się na 30-piętrowy wieżowiec w Buenos Aires. Został zatrzymany

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. W jednym miejscu każdy może znaleźć coś dla siebie. - Absolutne hity filmowe, spektakularne seriale oraz bibliotekę kochanych i ikonicznych seriali HBO - mówił w TVN24 szef streamingu Warner Bros. Discovery w Polsce Maciej Gozdowski. 

Max już w Polsce. Debiut platformy

Max już w Polsce. Debiut platformy

Źródło:
tvn24.pl

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, spotkał się z dziennikarzami. W rozmowach brał udział reporter TVN24 Tomasz Kanik. - Zorganizujemy drugi szczyt, na którym będzie można zaprezentować plan pokojowy przedstawicielowi Rosji - mówił Jermak. Reporter TVN24 przypomniał, że strona ukraińska zaprezentowała już dziesięciopunktowy plan pokojowy, ale Rosja będąca agresorem w wojnie, nie chce o nim słyszeć, bo Ukraina widzi swoją niepodległość tylko z należącymi do niej Krymem i Donbasem. To terytoria od ponad 10 lat przez Moskwę okupowane.

Szef gabinetu Zełenskiego rozmawiał z dziennikarzami. Zapowiedział drugi szczyt pokojowy

Szef gabinetu Zełenskiego rozmawiał z dziennikarzami. Zapowiedział drugi szczyt pokojowy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

"Powiedzmy, że Piontek" to książka zupełnie inna niż poprzednie Szczepana Twardocha. Oryginalna powieść jest swego rodzaju hołdem dla bohaterów literackich, którzy - jak przekonuje autor - bytują w sposób bardziej realny, niż mogłoby nam się w pierwszej chwili wydawać.

Intelektualna gra Szczepana Twardocha. Recenzja nowej książki "Powiedzmy, że Piontek"

Intelektualna gra Szczepana Twardocha. Recenzja nowej książki "Powiedzmy, że Piontek"

Źródło:
tvn24.pl

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl

W Warszawie będzie można wspólnie kibicować reprezentacji Polski podczas Euro. Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków.

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

Źródło:
PAP