Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosi we wtorek plany udzielenia Polsce pożyczki w wysokości dwóch miliardów dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache - powiedział we wtorek doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Z kolei Pentagon poinformował we wtorek, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż Polsce ponad 1700 rakiet.
We wtorek, w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, prezydent Andrzej Duda i szef rządu spotkali się z w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem.
Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał jeszcze przed tym spotkaniem, że "prezydent podzieli się z przywódcami Polski (informacją), że Stany Zjednoczone planują nową bezpośrednią pożyczkę w ramach programu Foreign Military Financing (...), i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache".
Jak dodał podczas briefingu prasowego, te inicjatywy pomogą Polsce bronić się za pomocą najnowszych technologii, a jednocześnie będą korzystne dla amerykańskiego przemysłu obronnego.
Polski rząd już w ubiegłym roku zgłosił zamiar kupna 96 śmigłowców Apache i podpisał pierwsze umowy offsetowe w tej sprawie. W sierpniu 2023 roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na transakcję, której wartość maksymalną szacowano na 12 miliardów dolarów.
Energetyka jądrowa, amerykańscy żołnierze w Polsce
Sullivan poinformował, że rozmowy w Białym Domu będą dotyczyć również współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Odnotował, że już przeprowadził "dobre rozmowy" na ten temat z polskimi urzędnikami, lecz nie ma na razie niczego do ogłoszenia w tej kwestii.
Pytany o poniedziałkową wypowiedź prezydenta Bidena, że nie widzi potrzeby wysyłania dodatkowych wojsk do Polski, Sullivan zwrócił uwagę, że w Polsce już stacjonuje zwiększona liczba amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA "zademonstrował i jest zdeterminowany, by szybko wysłać dodatkowe siły, jeśli zajdzie taka potrzeba".
Sullivan stwierdził, że wtorkowa wizyta będzie "odwzajemnieniem się Polsce za jej gościnność" w trakcie dwóch poprzednich wizyt Bidena i zwrócił uwagę, że odbywa się ona w 25. rocznicę rozszerzenia NATO o Polskę, Czechy i Węgry.
- Tego popołudnia przywódcy potwierdzą swoje długotrwałe zobowiązanie na rzecz sojuszu NATO i naszej obrony wzajemnej w ramach artykułu V i będą koordynować działania przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie - zapowiedział Sullivan. - Omówią też nasze wspólne wsparcie dla Ukrainy w obliczu brutalnej agresji Rosji - dodał.
Doradca podkreślił, że przywództwo Polski wobec konfliktu, w tym przyjęcie ponad miliona uchodźców z Ukrainy oraz wsparcie wojskowe, "demonstruje w bardzo żywy (...) sposób, że nielegalna inwazja Putina dała dokładnie odwrotne skutki do tych, których oczekiwał", a Polska jako lider wydatków na zbrojenia w NATO jest filarem Sojuszu.
Pytany o piątkową wypowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego, że wojska państw NATO są już na Ukrainie, Sullivan odpowiedział, że nie słyszał tej wypowiedzi i nie wie, co Sikorski miał na myśli. Dodał też, że prezydent Biden jasno deklarował, iż nie wyśle amerykańskich żołnierzy na Ukrainę.
Rakiety dla Polski
We wtorek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce ponad 1700 rakiet.
Jak podano w komunikatach ogłoszonych równocześnie z wizytą polskich przywódców w Białym Domu, Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln. W ramach pakietów wejdzie również dodatkowy, powiązany z rakietami sprzęt i wsparcie logistyczne.
Pociski powietrze-powietrze to rakiety przystosowane do użytku przez myśliwce F-16 i F-35, które nabyła Polska. Będzie to już kolejny zakup amunicji tego typu, bo Polska już w poprzednich latach kupowała je od USA.
"Dodatkowe pociski pozwolą Polsce wzmocnić swoją obronność, jednocześnie zwiększając interoperacyjność wewnątrz NATO" - podano w oświadczeniu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Spc. Joshua Whitaker/U.S. Army