Nieuznawana Izba Dyscyplinarna SN uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna

Źródło:
TVN24, PAP
Uchylone zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna
Uchylone zawieszenie sędziego Pawła JuszczyszynaTVN24
wideo 2/10
Uchylone zawieszenie sędziego Pawła JuszczyszynaTVN24

Nieuznawana Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zawieszeniu olszyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. - Każdy dzień, w który nie mogłem wykonywać swoich obowiązków, był złamaniem prawa - komentował na antenie TVN24 Juszczyszyn. Sędzia został zawieszony w 2020 roku i miało to związek z jego wnioskiem o udostępnienie list poparcia dla członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Nieuznawana Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która w ocenie wielu ekspertów, prawników, sędziów i konstytucjonalistów nie jest sądem w rozumieniu prawa, zajmowała się na poniedziałkowym posiedzeniu sprawą zawieszonego, przez tę samą izbę, w obowiązkach służbowych Pawła Juszczyszyna, sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Po godzinie 15 podjęto decyzję o uchyleniu zawieszenia sędziego Juszczyszyna. Sprawę jednoosobowo rozpatrzył prezes izby Adam Roch.

Poinformował on także, że zakończenie zawieszenia sędziego powoduje jednocześnie upadek decyzji o obniżeniu wynagrodzenia sędziego, które było orzeczone na czas trwania zawieszenia. - Odpis uchwały zostanie doręczony wszystkim stronom. Uchwała jest prawomocna. (...) Odpis uchwały zostanie doręczony także prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie celem jej wykonania - powiedział prezes.

Nieuznawana Izba Dyscyplinarna SN uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna
Nieuznawana Izba Dyscyplinarna SN uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego Pawła JuszczyszynaTVN24

Uzasadniając poniedziałkową decyzję, sędzia Roch mówił, że "jakkolwiek zgromadzone dowody, w kontekście uprawdopodobnienia popełnienia większości zarzutów dyscyplinarnych wskazują na istnienie znacznego prawdopodobieństwa ich popełnienia, to jednak (...) nie pozwalają na odnalezienie argumentów pozwalających na kontynuację tego nadzwyczajnego środka, jakim jest zawieszenie". - Po upływie ponad dwóch lat zawieszenia SN nie stwierdza bowiem okoliczności mogących uzasadniać konieczność dalszego jego stosowania - kontynuował. - Przesądzającym argumentem za uchyleniem okazała się długotrwałość stosowania tego środka - dodał. Jak dodał Roch, długie zawieszenie sędziego może być zasadne, gdy realnie grożącą sędziemu karą jest kara wydalenia ze służby. - Stawiane obwinionemu zarzuty i przede wszystkim zgromadzony podczas postępowania dyscyplinarnego materiał dowodowy nie dają podstaw do przyjęcia założenia, że taka ewentualność jawi się być realna - powiedział Roch.

Jak relacjonowała reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska, olsztyński sędzia nie pojawił się w poniedziałek w SN, bo - jak wielokrotnie artykułował - nie uznaje on Izby Dyscyplinarnej.

Michał Lasota o decyzji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej w sprawie zawieszenia Pawła Juszczyszyna
Michał Lasota o decyzji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej w sprawie zawieszenia Pawła JuszczyszynaTVN24

Sędzia Paweł Juszczyszyn o decyzji izby

Sędzia Juszczyszyn przyznał na antenie TVN24, iż ma nadzieję, że wróci do pracy. - Każdy dzień, w który nie mogłem wykonywać swoich obowiązków, był złamaniem prawa - ocenił.

- Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, dlatego nielegalnie byłem odsunięty od orzekania na mocy jej decyzji, ale teraz ta dzisiejsza decyzja też (...) nie ma znaczenia prawnego. Jeśli wrócę do orzekania, to będę to traktował jako wykonanie choćby obowiązku nałożonego na prezesa Sądu Rejonowego w Olszynie Macieja Nawackiego, jednocześnie członka neo-KRS, przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, który w kwietniu 2021 toku nakazał natychmiastowe dopuszczenie mnie do orzekania - powiedział sędzia.

Przekazał też, że jeśli wróci do pracy, to zajmie się nowymi sprawami, ponieważ stare zostały już przekazane innym sędziom.

Paweł Juszczyszyn o decyzji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie jego zawieszenia
Paweł Juszczyszyn o decyzji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej SN w sprawie jego zawieszeniaTVN24

Juszczyszyn: do przywrócenia praworządności jeszcze bardzo daleka droga

- Tak, jak decyzja o moim zawieszeniu, mam wrażenie, jestem przekonany o tym, że została wydana w celu realizacji oczekiwań obecnej władzy, władzy politycznej, tak teraz to przywrócenie mnie do orzekania również jest realizacją oczekiwań polityków obecnie rządzących. Wszystko w mojej ocenie ma na celu wprowadzenie w błąd Komisji Europejskiej co do tego, że są realizowane warunki, pod którymi Polska miałaby otrzymać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - mówił dalej Juszczyszyn. Nawiązał w ten sposób do warunków stawianych przez KE do akceptacji przez Brukselę polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co z kolei jest konieczne, by odblokować wypłatę unijnych pieniędzy. Warunki te dotyczą reformy wymiaru sprawiedliwości.

Juszczyszyn wskazywał też, że obok sprawy jego zawieszenia, w izbie jest jeszcze sprawa jego postępowania dyscyplinarnego, w której - jak wskazywał - "od ponad dwóch lat nic się nie dzieje".

Ocenił też, że "do przywrócenia praworządności, do zagwarantowania niezależności sądów jeszcze bardzo daleka droga".

Cała rozmowa z Pawłem Juszczyszynem po uchyleniu jego zawieszenia przez nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną
Cała rozmowa z Pawłem Juszczyszynem po uchyleniu jego zawieszenia przez nieuznawaną Izbę DyscyplinarnąTVN24

Sprawę Juszczyszyna "podjęto z urzędu"

- Sprawę podjęto z urzędu, a impulsem było m.in. pismo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów, który zwrócił uwagę, że Juszczyszyn jest już zawieszony ponad dwa lata - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski. Odniósł się też do osobnej kwestii sprawy dyscyplinarnej sędziego Juszczyszyna. Podał, że zarejestrowano ją w SN na początku kwietnia tego roku i "w tej sytuacji nie ma możliwości, żeby sprawa dyscyplinarna została rozpoznana w najbliższym czasie".

Pełnomocnik Juszczyszyna, mecenas Michał Wawrykiewicz mówił po rozprawie w rozmowie z reporterką TVN24, że "to, co się dzisiaj wydarzyło, nie ma żadnego waloru prawnego, to ma jedynie walor faktyczny".

- To znaczy zapewne pan sędzia Juszczyszyn jutro bądź w najbliższych dniach – zobaczymy jeszcze, co zrobi pan prezes Nawacki - ale przypuszczam, że w najbliższych dniach wróci do orzekania i ten stan bezprawia polegającego na odebraniu panu sędziemu prawa do orzekania, do pracy skończy się - dodał.

Wawrykiewicz o decyzji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej w sprawie Juszczyszyna: nie ma żadnego waloru prawnego
Wawrykiewicz o decyzji nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej w sprawie Juszczyszyna: nie ma żadnego waloru prawnegoTVN24

Adwokat ocenił też, iż "to, że tak dzisiaj zadecydowała tak zwana Izba Dyscyplinarna, która oczywiście nie jest żadnym autonomicznym organem, tylko wykonuje polecenia polityczne, to jest wyłącznie na potrzeby pokazania Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, że Polska jest gotowa do pewnych ustępstw, jest przede wszystkim bardzo chętna, żeby uzyskać pieniądze z Funduszu Odbudowy".

- Ta tak zwana decyzja jest zapewne takim krokiem, takim sygnałem dla Komisji Europejskiej, że: zobaczcie, przywracamy sędziów do pracy. Natomiast nie o to chodzi w żądaniach Komisji, nie o to chodzi w orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości (Unii Europejskiej - red.). Tu chodzi o systemową naprawę całego tego mechanizmu dyscyplinowania sędziów - dodał.

Reportaż "Czarno na białym": Sędziowie pod ostrzałem

Wawrykiewicz: ta tak zwana decyzja jest zapewne takim sygnałem dla Komisji Europejskiej
Wawrykiewicz: ta tak zwana decyzja jest zapewne takim sygnałem dla Komisji EuropejskiejTVN24

Nawacki zapowiada wykonanie postanowienia

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Nawacki zapowiedział, że postanowienie w sprawie Juszczyszyna zostanie wykonane niezwłocznie. - Oczywiście zawsze wykonuję niezwłocznie uchwałę czy też postanowienia sądów i innych organów, takie, gdzie jestem organem wykonawczym - powiedział.

Nawacki przekazał, że nie otrzymał jeszcze "żadnej uchwały ani postanowienia" w tej sprawie. - Wydaje mi się, że jutro zostanie nadana pocztą, bo dziś nie działa już ani poczta, ani sekretariaty w Sądzie Najwyższym, i w 1-2 dni powinna dotrzeć do sądu - mówił.

- Od samego początku mówiłem, że wykonuję tylko uchwałę [zawieszającą Juszczyszyna - przyp. red.], nic poza tym. To nie jest żadna moja sprawa osobista czy prywatna i w tej sprawie występuję jako organ wykonawczy - powiedział Nawacki.

Zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna

Konflikt rozpoczął się w lutym 2020 roku, gdy sędzia Juszczyszyn został zawieszony po tym, jak rozpatrując w listopadzie 2019 roku apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nowo powstałą Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

W związku z powyższym w wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Decyzję o zawieszeniu sędziego podjęła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

ROZMOWA Z JUSZCZYSZYNEM W "CZARNO NA BIAŁYM": Paweł Juszczyszyn: opluwa się nas systemowo od kilku lat

Później Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w grudniu ubiegłego roku nakazał przywrócenie do orzekania Juszczyszyna, a w kwietniu 2021 r. ten sam sąd wydał postanowienie zabezpieczające w tej sprawie. Następnie - w maju minionego roku - Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał "skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego", która zawieszała sędziego Juszczyszyna w pracy i obniżała mu wynagrodzenie.

Mimo to do przywrócenia sędziego do orzekania nie doszło. W kwietniu bydgoski sąd nałożył więc na Macieja Nawackiego, prezesa SR w Olsztynie i członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa, grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych za niedopuszczenie do orzekania Juszczyszyna.

Autorka/Autor:akr/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium