TVN24 | Polska

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Mariana Banasia

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP
Kolejne spięcie na linii Banaś-PiS
Kolejne spięcie na linii Banaś-PiSTVN24
wideo 2/5
TVN24Kolejne spięcie na linii Banaś-PiS

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień, zawiadomienie w tej sprawie złożył wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba.

Informację o śledztwie w sprawie Mariana Banasia przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Sprawa jest prowadzona w związku z artykułem 231 paragraf 1 Kodeksu karnego

Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Skrzyniarz powiedziała, że "zawiadomienie dotyczyło przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, jak również ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej".

Zawiadomienie do prokuratury złożył wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba.

ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM": Wojna na górze w kolegium NIK

Prokuratura chce postawić zarzuty Banasiowi w innej sprawie

Prokuratura ściga Banasia także w związku z zarzutami składania fałszywych oświadczeń majątkowych w okresie, zanim został prezesem NIK. Śledczy chcą postawić mu kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. W ubiegłym tygodniu komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rekomendowała Sejmowi stosunkiem głosów 9:7 uchylenie immunitetu Banasia. Przeciw uchyleniu immunitetu Banasiowi jest opozycja, według której jest to "próba doprowadzenia do paraliżu" Najwyższej Izby Kontroli.

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości