"Tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedź"

Autor:
akr//rzw
Źródło:
TVN24
Klimczak: tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedź
Klimczak: tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedźTVN24
wideo 2/23
TVN24Klimczak: tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedź

Dymisja ministra i wiceministra zdrowia w samym środku epidemii to jest bardzo zła wiadomość - oceniła w "Faktach po Faktach" posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, komentując rezygnację Łukasza Szumowskiego i Janusza Cieszyńskiego. Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek wyraził przekonanie, że obaj "wykonali kawał dobrej roboty". Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak ocenił zaś, że w ustąpieniu szefa resortu "jest drugie dno".

W środę gościem "Jeden na jeden" w TVN24 będzie były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski poinformował we wtorek, że składa rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Zastrzegł, że pozostaje posłem, chce też wrócić do wykonywania zawodu lekarza. Dzień wcześniej ze stanowiska zrezygnował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Rezygnacje te komentowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak, radny PiS i wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek oraz posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Łukasz Szumowski rezygnuje ze stanowiska ministra zdrowia
Łukasz Szumowski rezygnuje ze stanowiska ministra zdrowiaTVN24

Strzeżek: w Polsce nie powtórzył się wariant włoski czy hiszpański

Strzeżek nie chciał rozmawiać o tym, kto zostanie nowym ministrem zdrowia. - Nawet jeżeli bym wiedział, to nie mógłbym dzielić się tą informacją za pośrednictwem mediów - tłumaczył. - Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych dni, zresztą zgodnie z zapowiedziami, czy premier (Mateusz) Morawiecki, czy rzecznik rządu Piotr Mueller powie, kto zastąpi Łukasza Szumowskiego i kto zastąpi ministra Cieszyńskiego - zapewnił.

Strzeżek przekonywał, że "obaj w Ministerstwie Zdrowia pracowali dłuższy czas". - Oczywiście jak na warunki i tego ministerstwa, i warunki rządu. Każdy ponad dwa lata. Wykonali kawał dobrej roboty - ocenił. Wiceministra Cieszyńskiego nazwał "ojcem programu e-recept". Przekonywał, że dzięki Szumowskiemu "w Polsce nie powtórzył się wariant włoski czy wariant hiszpański" rozwoju epidemii COVID-19.

Strzeżek: jestem przekonany, że w ciągu najbliższych dni premier lub rzecznik rządu powie, kto zastąpi ministrów
Strzeżek: jestem przekonany, że w ciągu najbliższych dni premier lub rzecznik rządu powie, kto zastąpi ministrów TVN24

Dziemianowicz-Bąk: minister Szumowski, z kieszeniami pełnymi łupów, opuszcza tonący statek w samym środku huraganu

Zdaniem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, "mamy taką sytuację, że minister Szumowski, z kieszeniami pełnymi łupów, opuszcza tonący statek w samym środku huraganu, w samym środku epidemii". - Niezależnie od tej bardzo krytycznej oceny ministra Szumowskiego dymisja ministra zdrowia i wiceministra zdrowia w samym środku epidemii to jest bardzo zła wiadomość - przekonywała. Jak zauważyła, stało się to "na dwa tygodnie przed sezonem grypowym, w sytuacji, w której premier Morawiecki, rząd nie przedstawił żadnego kompleksowego planu uporania się z druga falą epidemii".

Jak mówiła posłanka Lewicy, "słyszymy cały czas o zapowiadanej rekonstrukcji rządu", a "tak naprawdę mamy do czynienia z sypaniem się rządu jak domku z kart". - Dlatego że nie widać tutaj żadnego pomyślunku, żadnej strategii, nie zostały przedstawione osoby, które zastąpią go na tym stanowisku. Powinny zostać przedstawione natychmiast, w chwili kiedy minister Szumowski ogłosił swoją decyzję - mówiła Dziemianowicz-Bąk.

Jej zdaniem "to wszystko świadczy o tym, że polska ochrona zdrowia jest rozchybotana i na pewno nie jesteśmy dziś gotowi na drugą falę epidemii".

"Myślę, że udało mi się nie oderwać od rzeczywistości". Czym chwalił się ustępujący minister Szumowski? >>>

Dziemianowicz-Bąk: minister Szumowski, z kieszeniami pełnymi łupów, opuszcza tonący statek w samym środku huraganu
Dziemianowicz-Bąk: minister Szumowski, z kieszeniami pełnymi łupów, opuszcza tonący statek w samym środku huraganuTVN24

Klimczak: tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedź

Dariusz Klimczak ocenił, że rezygnacja szefa resortu zdrowia to "decyzja zaskakująca". - Pan minister Szumowski zostawił na biurku naprawdę bardzo ważne, niedokończone projekty. Na przykład od początku epidemii, od marca, nie była nowelizowana, aktualizowana lista leków refundowanych. Ona jest akurat w konsultacji. Do ministerstwa wpływa wiele pism, między innymi upominających się chociażby o to, żeby osoby 75 plus, kobiety w ciąży, medycy byli objęci bezpłatnymi szczepieniami na grypę - wyliczał.

- Dlatego nie dziwię się, że na poważnie brane są pod uwagę hipotezy dotyczące kłopotów ze służbami, szczególnie tymi antykorupcyjnymi, z konfliktem w rządzie i zainteresowaniem się sprawami pana ministra Szumowskiego i pana ministra Cieszyńskiego przez pana (ministra sprawiedliwości i prokurator generalnego) Zbigniewa Ziobrę - mówił.

Poseł PSL dodał, że jeżeli niedokończony jest projekt dotyczący funduszu modernizacji szpitali, "to naprawdę coś jest nie w porządku". - Tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedź. Jestem o tym przekonany - dodał.

Klimczak: tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedź
Klimczak: tu jest drugie dno i najbliższa przyszłość przyniesie nam odpowiedźTVN24

Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN4

Pozostałe wiadomości