Szumowski złożył rezygnację z funkcji ministra zdrowia

Aktualizacja:
Autor:
ft/dap
Źródło:
TVN24
Łukasz Szumowski rezygnuje ze stanowiska ministra zdrowia
Łukasz Szumowski rezygnuje ze stanowiska ministra zdrowia
TVN24
TVN24Łukasz Szumowski rezygnuje ze stanowiska ministra zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował we wtorek, że składa rezygnację z funkcji. Podpisał ją w godzinach wieczornych. Dzień wcześniej ze stanowiska zrezygnował wiceminister Janusz Cieszyński. Premier Mateusz Morawiecki przekazał po południu, że następca ministra zostanie przedstawiony do końca tygodnia.

W środę gościem "Jeden na jeden" w TVN24 będzie były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Początek programu o 9.00. Wcześniej w programie wystąpi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Początek o 7.30.

Minister Łukasz Szumowski swoją decyzję ogłosił na wtorkowej konferencji prasowej, podczas której przekazał także, że zespół ekspertów z resortu zdrowia przygotował strategię walki z jesienną falą pandemii COVID-19.

- Od razu uprzedzam pytania, nigdzie nie znikam, pozostaję posłem, pozostaję w przestrzeni publicznej. Oczywiście wracam do zawodu kardiologa. Chciałbym wrócić do kliniki, leczyć pacjentów - mówił Łukasz Szumowski.

Około godziny 19 Ministerstwo Zdrowia na swoim profilu na Twitterze wstawiło zdjęcie Szumowskiego, który podpisuje rezygnację ze stanowiska.

Minister Szumowski pełnił funkcję szefa resortu od 9 stycznia 2018 roku. Zastąpił na tym urzędzie Konstantego Radziwiłła. Jak przekazał premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Katowicach, następca Szumowskiego zostanie przedstawiony do końca tygodnia.

Szumowski: dzisiaj uznałem, że to jest ten czas

Jak stwierdził na konferencji prasowej, rozmowy o rezygnacji toczyły się od wielu miesięcy. – Umowa dżentelmeńska między mną a panem premierem (Mateuszem Morawieckim - red.), panem prezesem (PiS, Jarosławem Kaczyńskim - red.), była taka, że miałem dokończyć parę ważnych spraw dla Polski, choćby wdrożyć systemy informatyzacji ochrony zdrowia. Sami wiecie i jesteście w stanie to łatwo dostrzec, jakby wyglądała Polska w czasie pandemii bez e-recepty, bez e-zwolnienia, które wspólnie z Ministerstwem Rodziny (Pracy i Polityki Społecznej - red.) i ZUS-em udało się wdrożyć w Polsce jako obowiązkowa usługa – powiedział.

Łukasz Szumowski zaznaczył jednak, że "niestety pojawił się COVID, w związku z czym siłą rzeczy w sposób odpowiedzialny powiedziałem, że zostaję na stanowisku i dopóki to będzie konieczne, to będę pełnił tę funkcję".

CZYTAJ WIĘCEJ. Łukasz Szumowski o sukcesach swojej kadencji >>>

- Dzisiaj uznałem, że to jest ten czas. Mamy system szpitali jednoimiennych, mamy rozbudowaną sieć laboratoriów - mówił minister.

Jak zaznaczył, "udało się dzięki odważnym decyzjom doprowadzić do tego, że w Polsce nie było dziesiątek tysięcy zgonów, jak działo się to w wielu krajach Europy Zachodniej". - Dzisiaj mamy przyrosty zachorowań, ale mamy też gospodarkę, która funkcjonuje i dzięki temu będziemy mieli również pieniądze na leczenie innych chorób - powiedział.

Łukasz Szumowski dziękuje kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości
Łukasz Szumowski dziękuje kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości

Szumowski: szczególnie chciałbym podziękować prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu

Łukasz Szumowski w czasie konferencji prasowej wymienił także osoby, którym dziękował za współpracę w trakcie swojej kadencji. - Chciałem podziękować panu prezydentowi (Andrzejowi Dudzie) za prace nad wieloma inicjatywami, którymi kierował. Część się udało zrealizować. Uważam, że są niezwykle ważne - mówił.

Podziękował także "koleżankom i kolegom z rządu, wszystkim parlamentarzystom". - To był zaszczyt pracy w rządzie Rzeczpospolitej. Dziękuje za wsparcie, za wiele godzin dyskusji - powiedział. Dziękował także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Po pierwsze za zaufanie, że mnie powołał na to stanowisko. Dziękuję za to, że mnie wspierał i podejmował bardzo odważne decyzje w czasie COVID-u - dodał.

- Dziękuję wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości, z całej Zjednoczonej Prawicy w tych często niełatwych czasach. Szczególnie chciałbym podziękować prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za to, że uważał, że zdrowie jest ważne - mówił odchodzący minister.

Szumowski o przyczynach rezygnacji z funkcji Ministra Zdrowia
Szumowski o przyczynach rezygnacji z funkcji Ministra ZdrowiaTVN24

"Pojawiła się pandemia, pół roku dłużej pozostałem na stanowisku"

Szumowski był dopytywany przez redakcję "Faktów" TVN o to, dlaczego zdecydował się na rezygnację jeszcze przed planowaną rekonstrukcją rządu i jakie były konkretne powody tej decyzji.  

- Moja decyzja wynika z tych wszystkich przesłanek, o których powiedziałem wcześniej - i osobistych, i pracy zawodowej - tłumaczył. Dodał, że miał zobowiązania i termin, którego powinien był dotrzymać - mniej więcej około lutego. - Pojawiła się pandemia, pół roku dłużej pozostałem na stanowisku, ale wracam do zawodu - powiedział.

Jak dodał, "ten termin był już uzgadniany mniej więcej od tygodnia, dwóch tygodni". - W związku z tym dla mnie i dla pana premiera, dla pana prezesa i dla prezydenta to nie jest zaskoczeniem - dodał. 

Łukasz Szumowski jeszcze kilka dni temu, 7 sierpnia w rozmowie z Wirtualną Polską deklarował, że "w takiej sytuacji, jaką mamy, nie można rozmawiać o opuszczaniu okrętu". - Jestem żeglarzem i sternikiem, i wiem, że takich rzeczy się nie robi - mówił wtedy.

Decyzja Szumowskiego a kontrowersje wokół zakupów ministerstwa

Łukasz Szumowski został także zapytany, czy jego decyzja ma związek z kontrowersjami wokół zakupów Ministerstwa Zdrowia czynionymi w czasie pandemii COVID-19. Chodzi między innymi o zakup respiratorów od firmy zajmującej się handlem bronią, a także o zakup maseczek od instruktora narciarstwa zaprzyjaźnionego z rodziną Szumowskiego.

- To była spodziewana decyzja dla najważniejszych osób w państwie już od wielu tygodniu, czy wręcz miesięcy. Nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek toczącymi się śledztwami. Łącznie tych dwóch rzeczy jest nadmierną interpretacją - powiedział.

Jak tłumaczył, "był czas, kiedy tych fikcyjnych zarzutów było więcej, presja była większa". - To nie zmienia mojego nastawienia do tego urzędu, który był naprawdę fantastyczny. Ani ja nie przestaję szanować tego urzędu, ani mi się nie znudziło. Po prostu tak zdecydowałem o swoim życiu.

"Nigdy nikt nie próbował naciskać na mnie w decyzjach o pozostaniu czy odejściu"

Szumowski pytany był również, czy ktoś z kierownictwa PiS sugerował mu rezygnację, czy jest to jego decyzja.

- Nigdy nikt mi nie sugerował. Ja rozmawiam bardzo szczerze i z panem premierem, i z prezesem (PiS) Jarosławem Kaczyńskim, w takich rozmowach nie ma miejsca na różne gry. W związku z tym oni znali moje stanowisko, ja znałem ich stanowisko. Nigdy nikt nie próbował naciskać na mnie w decyzjach o pozostaniu czy odejściu - odpowiedział minister.

Łukasz Szumowski o strategii na jesienną falę pandemii COVID-19
Łukasz Szumowski o strategii na jesienną falę pandemii COVID-19TVN24

Szumowski o strategii na jesienną falę pandemii

Na początku konferencji minister Szumowski przekazał, że zespół ekspertów resortu zdrowia pracujący nad jesienną strategią leczenia pacjentów z COVID-19 przekazał swoje zalecenia.

Jak wskazał, rekomendacje dotyczą zwiększonej roli lekarzy rodzinnych, "żeby mieli szansę i prawo do zlecania testów po zebraniu odpowiedniego wywiadu, po sprawdzeniu, na ile objawy są zbieżne z COVID-19, a na ile pasują do grypy".

- Chcielibyśmy, żeby osoby zdrowe i chore były oddzielane nie tylko czasowo w POZ-ach (gabinety lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - red.), ale również chcielibyśmy stworzyć - w ramach sieci szczególnie szpitali powiatowych, ale też innych szpitali - ambulatoria dla osób z objawami choroby. Rozbudowujemy sieć laboratoriów - powiedział.

Dodał, że modyfikacji ulegnie także sieć szpitali jednoimiennych.

Rezygnacje w resorcie zdrowia

W poniedziałek o swojej dymisji poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Funkcję pełnił od 2018 roku.

"Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana" - napisał Cieszyński w poniedziałek o swojej rezygnacji w mediach społecznościowych.

Autor:ft/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości