Wydanie specjalne "Loży prasowej" o wolności słowa. "Lex TVN to jest dopiero pierwszy krok"

Źródło:
TVN24
Renata Grochal: gdyby lex TVN zostało uchwalone, grożą nam ogromne odszkodowania dla strony amerykańskiej
Renata Grochal: gdyby lex TVN zostało uchwalone, grożą nam ogromne odszkodowania dla strony amerykańskiej
wideo 2/27
Renata Grochal: gdyby lex TVN zostało uchwalone, grożą nam ogromne odszkodowania dla strony amerykańskiej

Lex TVN została przyjęta przez Sejm. O roli wolności słowa i niezależnego dziennikarstwa rozmawiali w niedzielę goście specjalnego wydania "Loży prasowej" w TVN24. Renata Grochal z "Newsweeka" powiedziała, że gdyby ustawa uderzająca w niezależność TVN stała się obowiązującym prawem, to "grożą nam ogromne odszkodowania dla strony amerykańskiej". Karolina Opolska z Onetu oceniła, że "Jarosław Kaczyński bardzo nie lubi wolnych mediów". - Myślę, że nikt z nas nie ma wątpliwości, że lex TVN to jest dopiero pierwszy krok - dodała.

Tak relacjonowaliśmy specjalne wydanie "Loży prasowej" w tvn24.pl

OGLĄDAJ CAŁĄ "LOŻĘ PRASOWĄ" - WYDANIE SPECJALNE W TVN24 GO

W środę Sejm przyjął ustawę anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Teraz przepisy trafią do Senatu. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.

TVN24 ciągle czeka na przedłużenie koncesji. Wniosek w tej sprawie trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym ubiegłego roku, czyli 18 miesięcy temu. Do dzisiaj nie zapadło rozstrzygnięcie.

Między innymi o tym, a także o prawie do rzetelnej informacji i o roli wolności słowa i niezależnego dziennikarstwa dyskutowano w specjalnym wydaniu "Loży prasowej", które poprowadzili Małgorzata Łaszcz i Radomir Wit.

Czytaj więcej: Lex TVN i koncesja TVN24: dwie różne sprawy, które połączono w czasie

"Loża prasowa" w specjalnym wydaniu

Głównymi gośćmi programu byli Mariusz Janicki ("Polityka"), Renata Grochal ("Newsweek"), Bartosz Wieliński ("Gazeta Wyborcza") oraz Marcin Makowski (wp.pl).

W programie uczestniczyli również: Żaneta Gotowalska (naTemat.pl), Adam Ozga (TOK FM), Patryk Michalski (wp.pl), Roch Kowalski (RMF FM), Justyna Dobrosz-Oracz ("Gazeta Wyborcza"), Daniel Flis (OKO.press), Kamil Dziubka (Onet), Grzegorz Kwolek (RMF FM) Dominika Sitnicka (OKO.press), Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"), Andrzej Andrysiak (wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych), Joanna Miziołek ("Wprost"), Łukasz Lipiński ("Polityka"), Marcin Celiński (Reset Obywatelski), Karolina Kowalska ("Rzeczpospolita"), Justyna Suchecka (tvn24.pl), Maciek Piasecki (OKO.press), Karolina Opolska (Onet), Marcin Sikora (Radio Plus) Andrzej Morozowski (TVN24), Konrad Piasecki (TVN24) oraz Lech Podhalicz (Newonce).

Janicki: nie wierzę w samodzielność prezydenta Dudy

W pierwszej części dyskusji rozmówcy odnieśli się do niedzielnych słów prezydenta Andrzeja Dudy, kiedy zapewniał, że "będzie cały czas stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym".

Renata Grochal powiedziała, że gdyby lex TVN zostało uchwalone, "grożą nam ogromne odszkodowania dla strony amerykańskiej za wywłaszczenie inwestora, który w Polsce zainwestował miliardy dolarów". - Dla całej opinii międzynarodowej jest to sygnał, że w Polsce dzieje się źle - oceniła.

Renata Grochal: gdyby lex TVN zostało uchwalone, grożą nam ogromne odszkodowania dla strony amerykańskiej
Renata Grochal: gdyby lex TVN zostało uchwalone, grożą nam ogromne odszkodowania dla strony amerykańskiej

Mariusz Janicki stwierdził, że "słowa prezydenta mogą nie znaczyć nic i to jest wersja najbardziej prawdopodobna". - Nie wierzę w samodzielność prezydenta. Jeśli jest to jakiś sygnał do odwrotu, a można tak to odczytywać, to jest to uzgodnione z centralą partyjną - mówił.

Mariusz Janicki: słowa prezydenta mogą nie znaczyć nic i to jest wersja najbardziej prawdopodobna
Mariusz Janicki: słowa prezydenta mogą nie znaczyć nic i to jest wersja najbardziej prawdopodobnaTVN24

Bartosz Wieliński, odnosząc się do słów prezydenta, stwierdził, że "to jest sygnał dla Amerykanów, którzy bacznie obserwują polską scenę polityczną i szukają kogoś, z kim mogą rozmawiać". - Andrzej Duda ma ten kompleks człowieka, który bardzo chciałby odgrywać jakąś rolę międzynarodową - dodał.

Bartosz Wieliński o lex TVN: prezydent nie ma faktycznie mocy sprawczej, by cokolwiek tutaj zmienić
Bartosz Wieliński o lex TVN: prezydent nie ma faktycznie mocy sprawczej, by cokolwiek tutaj zmienić

- Andrzej Duda stara się zachęcić Amerykanów do rozmów, pokazuje, że jest gotowy, jako ten dobry policjant, jako człowiek, któremu leżą na sercu te same wartości, co Joe Bidenowi, do rozmowy. Prezydent nie ma faktycznie mocy sprawczej, by cokolwiek tutaj zmienić, ale Amerykanie nie mają też z kim rozmawiać, więc to może być jeden z kanałów, kóry będą wykorzystywać - mówił dalej Wieliński.

Makowski: dzisiejszy sygnał ze strony prezydenta Dudy na pewno zostanie odczytany przez Amerykanów

Marcin Makowski mówił, że Amerykanie oczekują od Andrzeja Dudy zawetowania lex TVN. - Nie bez powodu listy z Ameryki kierowane są do niego. Ten sygnał dzisiejszy na pewno zostanie odczytany przez Amerykanów - powiedział.

Marcin Makowski: Amerykanie oczekują od Andrzeja Dudy zawetowania ustawy lex TVN
Marcin Makowski: Amerykanie oczekują od Andrzeja Dudy zawetowania ustawy lex TVNTVN24

Justyna Dobrosz-Oracz stwierdziła, że wypowiedź prezydenta "to jest ewidentna zmiana narracji". - Dla mnie to jest sygnał do Amerykanów. Być może pan prezydent przestraszył się także, że jego nazwisko pojawi się w podręcznikach do historii jako człowieka, który przyłożył rękę do zamachu na wolne media i demokratyczną Polskę. Jest też kwestia polityczna - być może to jest wentyl dla Jarosława Kaczyńskiego, by miał argument: nie cofnęliśmy się pod presją zagranicy, tylko pan prezydent zawetował ustawę - wskazywała.

Grochal: kto da się kupić za głosy, będzie wskazywany palcem przez dziennikarzy

Drugim poruszanym wątkiem była środowa reasumpcja głosowania w sprawie odroczenia posiedzenia Sejmu.

Mariusz Janicki mówił, że ta reasumpcja "zrobiła wstrząsające wrażenie". - Mam wrażenie, że wiele osób zdało sobie sprawę, że wszystko jest możliwe, że wszystkie reguły gry z PiS mogą zostać zanegowane. Jest takie poczucie - a dlaczego te przyszłe wybory parlamentarne mają być uczciwe? Nagle się okazuje, że we wszelkich instytucjach, które powinny nas obywateli bronić przed PiS-em, tam siedzi cały czas PiS. Zupełnie straciliśmy poczucie bezpieczeństwa obywatelskiego - ocenił.

Renata Grochal zwracała uwagę na to, że PiS może mieć problem z zapewnieniem sobie sejmowej większości po tym, jak koalicję opuściło Porozumienie. - Paradoksalnie PiS-owi nie będzie już tak łatwo wyłuskiwać pojedynczych posłów, bo oni wszyscy są dzisiaj na talerzu. Każdy teraz, kto da się kupić za głosy, będzie wskazywany palcem przez dziennikarzy. Emocje są ogromne wokół sprawy wolności słowa. Wydaje mi się, że Prawo i Sprawiedliwość wkroczyło na drogę przedterminowych wyborów. Z każdą ustawą będzie im ciężej klecić tę większość - powiedziała.

Justyna Dobrosz-Oracz mówiła o próbach korupcji politycznej wobec niektórych posłów.

- Bardzo dużo słyszymy w korytarzu sejmowym ofert, składanych przez PiS, ale z jakichś względów nikt nie miał odwagi wyjść i powiedzieć: tak, oferowano mi stanowisko wiceministra, ale się nie ugiąłem. Z jakichś względów jest strach. Stosowane są bandyckie metody. To już nie jest tylko kwestia korumpowania posłów, ale szantażu i szukania haków na nich oraz ich bliskich - powiedziała.

Wieliński: to jest sygnał dla sępów, które krążą wokół kraju, że z tego kraju coś można wyrwać

O problemach z utrzymaniem większości mówił też Andrzej Morozowski, prowadzący program "Tak jest" w TVN24. - Nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że brakuje większości i nagle Orlen ustanawia nagrodę: milion złotych dla najlepszego posła w polskim parlamencie. I ten poseł już głosuje tak, jak chce Jarosław Kaczyński - stwierdził.

Bartosz Wieliński zwracał uwagę na to, jak sytuacja w polskim parlamencie może rzutować na całokształt funkcjonowania państwa, a także na jego stosunki międzynarodowe. - Jeżeli parlament, centrum naszego funkcjonowania republiki upada, to jest sygnał dla sępów, które krążą wokół kraju, że z tego kraju coś można wyrwać. Polska ma bardzo duże zagrożenia na Wschodzie. Boje się, że doprowadzimy do takiego stanu, że Polska znowu będzie ofiarą - ocenił.

Karolina Opolska mówiła, że "Jarosław Kaczyński bardzo nie lubi wolnych mediów".

- Myślę, że nikt z nas nie ma wątpliwości, że lex TVN to jest dopiero pierwszy krok, potem są następne. My wszyscy, jak tu siedzimy, jesteśmy przedstawicielami redakcji, które gdzieś na tej liście pana prezesa są - powiedziała.

Janicki: Jarosław Kaczyński sprawdza dokąd może dojść

W dalszej części programu dziennikarze dyskutowali o tym, jakie mogą być szersze, społeczno-polityczne konsekwencje uchwalenia lex TVN.

Mariusz Janicki zwracał uwagę na aspekt relacji z USA. - Stosunki z takim państwem, jak Stany Zjednoczone, właściwie teraz naszym jedynym sojusznikiem, są naszym kapitałem strategicznym. To jest kapitał, którego nie wolno naruszać, bo on się może przydać w sytuacjach naprawdę kryzysowych. Jarosław Kaczyński ma takie momenty w swojej polityce, że traci racjonalizm - mówił.

- Jarosław Kaczyński sprawdza, dokąd może dojść. Jest takie powiedzenie, że Kaczyńskiemu "woda musi podejść pod nos", żeby się cofnął - kontynuował.

O obecnych stosunkach polsko-amerykańskich mówił także Marcin Makowski. - Samo wejście w jakiś konflikt z USA nie jest straszne, tylko trzeba umieć wygrywać swoje bitwy - powiedział. Wskazywał, że wsparcie amerykańskie mogłoby być dla Polski bezcenne w obecnym sporze z Izraelem, dotyczącym podpisania przez prezydenta nowelizacji Kodeksu postepowania administracyjnego.

 - Jesteśmy w punkcie zwrotnym, bo sami sobie odbieramy oręż, dzięki któremu moglibyśmy toczyć bitwy - dodał Makowski.

Konrad Piasecki, prowadzący w TVN24 "Rozmowę Piaseckiego" i "Kawę na ławę" mówił, że "wszyscy widzą i zdają sobie sprawę, że ta historia szkodzi nie tylko PiS-owi, ale państwu polskiemu na kilku poziomach". - Trzeba walczyć w tych bitwach, na których można coś ugrać, taką kwestią jest sprawa reprywatyzacji - powtarzał za Marcinem Makowskim.

Konrad Piasecki: ta historia szkodzi nie tylko PiS-owi, ale państwu polskiemu, na kilku poziomach
Konrad Piasecki: ta historia szkodzi nie tylko PiS-owi, ale państwu polskiemu, na kilku poziomachTVN24

Brygida Grysiak: chodzi o spektrum, kontekstowość podawanej informacji

 Głos w dyskusji zabrała także Brygida Grysiak, zastępczyni redaktora naczelnego TVN24.

- Nie jest prawdą, że ta ustawa jest ustawą gospodarczą, ta ustawa jest przejawem ataku nie tylko na niezależność konkretnego medium czy na wolność słowa, tylko na prawo konkretnego człowieka, który siedzi w tej chwili przed telewizorem - zwracała uwagę.

Mówiła, że gdyby ta ustawa weszła w życie to nie zniknęłaby sama informacja, lecz tak ważna dla jej właściwego zrozumienia kontekstowość, spektrum tejże informacji. - Czyli to wszystko, co obywatel powinien wiedzieć, żeby móc podejmować odpowiedzialne społecznie wybory - wskazywała.

Justyna Dobrosz-Oracz, mówiąc o potencjalnych losach ustawy, stwierdziła, że "to jest naprawdę kluczowy moment, to jest odpowiedzialność indywidualna każdego z posłów".

Brygida Grysiak: chodzi o spektrum, kontekstowość podawanej informacji
Brygida Grysiak o lex TVNTVN24

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl