"Tylko wszyscy razem możemy przerwać tę epidemię". Jak przebiegły pierwsze szczepienia w polskich miastach?

Źródło:
TVN24, PAP
Ruszyły szczepienia w Szczecinie
Ruszyły szczepienia w SzczecinieTVN24
wideo 2/21
Ruszyły szczepienia w SzczecinieTVN24

Katowice, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław - to tylko część miast, w których w niedzielę ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsze dawki zostały podane pracownikom medycznym, którzy nierzadko później relacjonowali, jak z ich perspektywy wyglądało szczepienie. - Czekałam na ten moment wiele tygodni. Wierzyłam głęboko, że to pozwoli nam z tego kryzysu wyjść - mówiła profesor Marta Wawrzynowicz-Syczewska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby, która jako pierwsza przyjęła preparat w Szczecinie.

Transport z pierwszą dawką szczepionek przeciw COVID-19 dotarł w piątek do Polski, a w sobotę rano dojechał do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Stamtąd szczepionki na koronawirusa zostały przewiezione do sześciu hurtowni w innych miastach. 27 grudnia zostały zaś wysłane do wybranych 72 szpitali węzłowych. W pierwszej kolejności szczepione są osoby z "grupy zero", czyli między innymi personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych. Prezentujemy, jak wyglądały pierwsze szczepienia - z użyciem preparatu Pfizera i BioNTech - w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

>> Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy?

Warszawa

Jako pierwsza w Polsce zaszczepiona została naczelna pielęgniarka szpitala Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Następnie szczepionkę przyjęło czterech innych pracowników szpitala MSWiA w Warszawie: dyrektor placówki profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, Agnieszka Szarowska - lekarz placówki, która szczepiła ratownika i dyrektora szpitala, oraz diagnostka laboratoryjna Angelika Aplas.

W placówce został zaszczepiony także dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

>> Tak wyglądało szczepienie pierwszej osoby w Polsce

CZYTAJ WIĘCEJ: Co mówili pierwsi zaszczepieni w Polsce po przyjęciu preparatu?

Pierwsza osoba zaszczepiona w Polsce
Pierwsza osoba zaszczepiona w PolsceTVN24

Wrocław

Jednym ze szpitali, które otrzymały w niedzielę szczepionki, był Wojewódzki Szpital im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Jako pierwszy w tej placówce zaszczepiony został ordynator jednego z oddziałów zakaźnych, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych profesor Krzysztof Simon. - Nie rozumiem argumentów przeciwników szczepień, nie rozumiem, dlaczego podaje się wciąż fałszywe argumenty, że to nowa szczepionka - powiedział.

Profesor Krzysztof Simon zaszczepił się przeciwko COVID-19
Profesor Krzysztof Simon zaszczepił się przeciwko COVID-19TVN24
Profesor Simon po szczepieniu przeciwko COVID-19
Profesor Simon po szczepieniu przeciwko COVID-19TVN24

W niedzielę szczepienia były zaplanowane także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Tam preparat miał być podany łącznie 50 osobom.

Na liście osób do szczepienia byli między innymi profesor Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego, dr Piotr Pobrotyn, dyrektor USK, kierownicy i pracownicy klinik. - Szczepię się jako lekarz, w trosce o zdrowie pacjentów, z myślą o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. W obecnej sytuacji uważam szczepienie za absolutną konieczność, bez tego z epidemią będziemy borykać się przez lata - podkreślał profesor Ponikowski.

Szczepienia przeciwko COVID-19- Najważniejsze informacje >>>

Pierwsze szczepionki dotarły do wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
Pierwsze szczepionki dotarły do wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala KlinicznegoTVN24

Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dotarło 75 dawek szczepionek, a w poniedziałek dotrze kolejnych 150.

Pierwszą osobą zaszczepioną tam był doktor nauk prawnych Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Gorzowie Wielkopolskim i były Komendant Główny Policji.

Pierwszym zaszczepionym w Gorzowie Wielkopolskim został specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, profesor Jerzy Sieńko.

Kraków

Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jako pierwsza Małopolanka przyjęła w niedzielę rano szczepionkę przeciwko COVID-19. Zapewniła później, że to "nic nie bolało". W rozmowach z dziennikarzami poinformowała, że nie bała się, ponieważ szczepienie przeprowadzała jej doświadczona koleżanka.

Dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski informował wcześniej, że tylko w niedzielę w placówce tej preparat przyjmie ok. 100 osób. - W poniedziałek będzie to zdecydowanie więcej – zapowiedział.

Katowice

Katowicki szpital MSWiA, podobnie jak kilka innych placówek w regionie, rozpoczął w niedzielę szczepienia. - Ten moment jest dla nas jest przełomowy. To wielkie wyzwanie, ale i wielkie nadzieje - komentował wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, profesor Włodzimierz Mazur.

Pierwszą zaszczepioną w Katowicach osobą była szefowa oddziału diagnostyki laboratoryjnej Szpitala MSWiA dr Dorota Blat. - Zdecydowałam się, żeby być bezpieczna, żeby nie czuć się zagrożona. Bać powinniśmy się choroby, a nie szczepienia - powiedziała po szczepieniu. - To nie boli, a na pewno dużo zyskujemy. Proszę się nie bać - dodała.

Zaszczepiony został również profesor Włodzimierz Mazur.

Jak wygląda akcja szczepień w Katowicach? Pierwsza zaszczepiona: obawiać musimy się choroby, nie szczepionki
Jak wygląda akcja szczepień w Katowicach? Pierwsza zaszczepiona: obawiać musimy się choroby, nie szczepionkiTVN24
Szczepionka przeciwko COVID-19 trafiła do szpitala MSWiA w Katowicach
Szczepionka przeciwko COVID-19 trafiła do szpitala MSWiA w KatowicachTVN24

Bielsko-Biała

W bielskim szpitalu wojewódzkim pierwszą osobą, która przyjęła dawkę, była dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska. Jak powiedziała, "dała w ten sposób przykład innym" i zaapelowała o szczepienie się.

Zaraz po szefowej szpitala szczepione były kolejne osoby z personelu placówki. - To pracownicy z różnych komórek organizacyjnych; lekarze, pielęgniarki i pracownicy techniczni - wymieniła. - Zdecydowali się przyjechać w niedzielę i jak najszybciej zaszczepić - zwróciła uwagę dyrektor.

CZYTAJ RÓWNIEŻ O SZCZEPIANIACH W INNYCH EUROPEJSKICH KRAJACH >>>

Gdańsk

W województwie pomorskim pierwsze szczepienia zostały wykonane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku po godzinie 12. Do placówki dotarło 75 sztuk szczepionki. Pielęgniarka epidemiologiczna Małgorzata Sobania była pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w tym województwie.

- Czekaliśmy na tę szczepionkę. To dla nas bardzo ważny moment w walce z COVID-19. Szczepienia są bardzo pożądane i cały personel medyczny oczekuje na szczepionkę - powiedziała po przyjęciu preparatu.

Jak relacjonowała reporterka TVN24, drugą zaszczepioną osobą był lekarz urolog Andrzej Bartnicki, szef komisji zdrowia sejmiku województwa pomorskiego. W niedzielę zaszczepił się również profesor Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Gdańsk szczepi służby medyczne
Gdańsk szczepi służby medyczneTVN24

Poznań

W południe w Poznaniu szczepionki podano w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Pierwsze dawki w regionie otrzymało dwoje lekarzy i pielęgniarka. To prof. Magdalena Figlerowicz, lekarz i konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, Jolanta Łojko-Kołodziejczak, oddziałowa izby przyjęć, oraz prof. Jarosław Szydłowski, kierownik kliniki laryngologii dziecięcej.

Szczepienia także w PoznaniuTVN24
Szczepionki dotarły do poznańskiego szpitala
Szczepionki dotarły do poznańskiego szpitalaTVN24

Łódź

Pielęgniarka z zespołu kontroli zakażeń szpitalnych Ilona Olczyk jako pierwsza otrzymała szczepionkę przeciwko COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

- O tym, że będę zaszczepiona jako pierwsza, dowiedziałam się dzisiaj. Pracuję w zespole, który organizuje wszystkie działania w zakresie przeciwdziałania zakażeniom w szpitalu. Szczepienie przeciwko COVID-19 traktuję jak wszystkie inne - są potrzebne po to, by nie było chorób, żebyśmy mogli wrócić do normalności, przestać chodzić w maskach i spotykać się z rodzinami - powiedziała tuż po przyjęciu preparatu.

Szczecin

Szczepienia w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie rozpoczęły się w niedzielę po godzinie 10. Pierwszą osobą, która otrzymała zastrzyk, była prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby. Jak mówiła po wszystkim do dziennikarzy, czuje się dobrze i jest szczęśliwa.

- Czekałam na ten moment wiele tygodni. Wierzyłam głęboko, że to pozwoli nam z tego kryzysu wyjść. Jestem pełna podziwu dla ludzkiego umysłu i pracy tylu ludzi, którzy podarowali nam to. To jest absolutnie wielki triumf nauki i myśli ludzkiej i wierzę głęboko, że dzięki tym szczepieniom wykaraskamy się z tego ogromnego kryzysu, który nas spotkał - mówiła.

W Szczecinie zaszczepił się również Samir Zeair, chirurg transplantolog. - Nie miałem żadnych wątpliwości. Myślę, że to jest bardzo dobra decyzja i nie ma się nad czym zastanawiać - powiedział po zabiegu.

Pierwsze szczepienie w Szczecinie
Pierwsze szczepienie w Szczecinie. Prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska o szczepieniuTVN24
Ruszyły szczepienia w Szczecinie
Ruszyły szczepienia w Szczecinie. Samir Zeair o szczepieniuTVN24

Kielce

Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora do spraw medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, jako pierwszy mieszkaniec regionu świętokrzyskiego zaszczepił się w niedzielę przeciwko COVID-19. - Cały czas byłem przekonany, że muszę się zaszczepić. Chciałbym jeszcze trochę pożyć, bo z choroby nawet jak się wychodzi bez powikłań, to one kiedyś mogą się odezwać. Dlatego trzeba było to zrobić - powiedział po przyjęciu szczepionki.

Zaszczepiony został również dyrektor placówki Bartosz Stemplewski.

Białystok

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim był szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku doktor Wojciech Charytoniuk. Tuż po zastrzyku mówił, że właściwie nic nie poczuł. - Czuję się tak, jak i przed szczepieniem, bardzo dobrze - mówił na gorąco.

- Chciałem prosić całe społeczeństwo o masowy udział w szczepieniach, niewątpliwie przeciwko najstraszniejszej, według mnie, chorobie, z jaką miałem do czynienia w ciągu ostatnich 35 lat. Tylko wszyscy razem możemy przerwać tę epidemię i wrócić do normalnego życia - przekonywał lekarz. Przyznał, że na oddziale, którym kieruje, zakażenie koronawirusem wciąż "zbiera śmiertelne żniwo".

W niedzielę zaszczepiony został także profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jak mówił po przyjęciu preparatu, "dzisiaj musimy robić takie show, żeby przekonywać obywateli, że szczepić się warto". - Nawet pomimo tego, że wydaje się to oczywiste, gdy patrzymy na to, co się dzieje, na te tysiące ludzi, którzy każdego miesiąca umierają - dodał.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku (USK) zaszczepiony został także rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski.

Szczepienia przeciw COVID-19 w białostockich szpitalach
Szczepienia przeciw COVID-19 w białostockich szpitalachTVN24

W Polsce w styczniu w planie jest dokończenie szczepień personelu medycznego i rozpoczęcie akcji szczepień służb mundurowych.

Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić.

Europa szczepi się na koronawirusa

Równolegle do szczepień w Polsce, ruszyły szczepienia w innych krajach Unii Europejskiej. Wśród osób, które przyjęły preparat są już między innymi prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa oraz premier Czech Andrej Babisz. Jedną z pierwszych osób we Włoszech, które przyjęły szczepionkę na COVID-19, była 29-letnia pielęgniarka z rzymskiego szpitala zakaźnego. Pierwsi zaszczepieni są już także między innymi w Hiszpanii, Szwecji, we Francji i na Cyprze.

Autorka/Autor:akw, akr/dap

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kogo Prawo i Sprawiedliwość wystawi w wyborach prezydenckich? Lista ponoć jest gotowa. Może na niej zabraknąć Mateusza Morawieckiego i nie będzie też żadnej kobiety, bo jak wyjaśnia prezes partii Jarosław Kaczyński, "na czas wojny, to nie jest dobry wybór". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Porządki w PiS i oczekiwanie na ogłoszenie kandydata na prezydenta

Porządki w PiS i oczekiwanie na ogłoszenie kandydata na prezydenta

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed upałem. W części kraju przez najbliższe dni będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, a temperatura wzrośnie powyżej 30 stopni Celsjusza. Miejscami dzień zapowiada się również burzowo.

IMGW ostrzega. Nadchodzi skwar, a z nim burze

IMGW ostrzega. Nadchodzi skwar, a z nim burze

Źródło:
IMGW

Przewodniczący Rady Europejskiej ogłosił, że przywódcom Unii Europejskiej nie udało się w poniedziałek porozumieć ws. obsady czterech najwyższych stanowisk w Unii. Charles Michel podkreślił jednak, że negocjacje zmierzają w dobrym kierunku. Szefowie państw i rządów powrócą na oficjalny szczyt w przyszłym tygodniu.

Bez porozumienia w sprawie obsady najwyższych unijnych stanowisk

Bez porozumienia w sprawie obsady najwyższych unijnych stanowisk

Źródło:
PAP

Wystawiona w Zachęcie pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak została zniszczona dzień po otwarciu. Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem "o niedopuszczalnym incydencie". Z kolei sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, próbował - już po raz drugi - wybrać marszałka. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 18 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Import awokado z Meksyku do Stanów Zjednoczonych został wstrzymany - donosi meksykański dziennik "El Universal". Powodem ma być incydent dotyczący bezpieczeństwa. Dwaj amerykańscy inspektorzy mieli być przetrzymywani i pobici - przekazała gazeta.

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

USA bez meksykańskich awokado. To odpowiedź na niebezpieczny incydent

Źródło:
PAP

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 20 członków NATO osiągnie w tym roku cel Sojuszu, jakim jest przeznaczenie co najmniej 2 procent PKB na obronność – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, podkreślając, w jaki sposób sojusznicy zwiększyli wydatki wojskowe od czasu, gdy Rosja odebrała Krym Ukrainie w 2014 roku.

Stoltenberg: wzrost wydatków na obronę w NATO największy od dziesięcioleci

Stoltenberg: wzrost wydatków na obronę w NATO największy od dziesięcioleci

Źródło:
PAP, Reuters

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Nie żyje belgijska sopranistka Jodie Devos. Zmarła w wieku 35 lat, zmagała się z nowotworem piersi. Wykonywała między innymi dzieła Mozarta, Rossiniego czy Verdiego w największych europejskich operach. Sopranistka i dyrygentka Barbara Hannigan napisała: "Była piękną artystką pełną życia". Ostatni raz wystąpiła w kwietniu.

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Źródło:
classicfm.com

846 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Gubernator rosyjskiego obwodu rostowskiego poinformował o ukraińskim ataku dronów na składy ropy naftowej znajdujące się w mieście Azow. Wcześniej, według mediów, doszło także do ataku na jeden z największych zakładów metalurgicznych w Rosji. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Co się wydarzyło w Ukrainie w ostatnich godzinach

Źródło:
PAP, Reuters

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Nie żyje producent muzyczny Paul Spencer, znany jako Dario G. Miał 53 lata. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina.

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Źródło:
tvn24.pl, BBC

- W projekcie, z tego, co wiem, nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne - mówił w "Kropce nad i" współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany o ustawę o związkach partnerskich.

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Źródło:
TVN24

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem "o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy". Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński powiedział, że po tym, jak niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. Rzecznik niemieckiej policji w komentarzu dla "Faktu" powiedział, że sytuacja "wyglądała nieco inaczej".

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Źródło:
TVN24, PAP, Fakt.pl

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Źródło:
DDTVN, TVN24

Przestępstwem nie będzie naruszenie zasad użycia broni w określonych przypadkach - wynika z projektu ustawy wspierającej działania wojska, policji i SG opublikowanego na stronach rządowych. W projekcie przewidziano także m.in. definicję "operacji wojskowej prowadzonej w czasie pokoju" w kraju.

Projekt ustawy w sprawie użycia broni przez polskie służby. Zawiera cztery typy sytuacji

Projekt ustawy w sprawie użycia broni przez polskie służby. Zawiera cztery typy sytuacji

Źródło:
PAP

Na Pabianickie Centrum Medyczne nałożono karę w wysokości 550 tysięcy złotych w związku z odmową legalnej aborcji - przekazała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że NFZ jest w "końcowej fazie" postępowania kontrolnego także w dwóch innych placówkach. - Obawiam się, że tam też nałożenie kary będzie zasadne - mówiła szefowa resortu.

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Źródło:
PAP

Twardy sen poszukiwanego listem gończym przerwali policjanci w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Gdy mundurowi weszli siłowo do pokoju, 40-latek leżał przykryty kołdrą. Twierdził, że spał.

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Źródło:
KPP w Skarżysku-Kamiennej

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

W poniedziałek sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, próbował - już po raz drugi - wybrać marszałka. Po wielokrotnych przerwach sesja ma zostać dokończona dwa dni później. Przez wewnętrzne tarcia w partii rekomendowany przez Jarosława Kaczyńskiego poseł Łukasz Kmita nie uzyskał dotąd poparcia radnych własnego ugrupowania. Nie pomógł apel byłej premier Beaty Szydło ani osobisty nadzór sekretarza generalnego PiS. - Jesteśmy o włos od kompromisu - deklaruje poseł Kmita w rozmowie z tvn24.pl.

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Źródło:
tvn24.pl

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Niebezpieczna bakteria wywołująca paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) rozprzestrzenia się w rekordowym tempie w Japonii. Tylko do czerwca odnotowano więcej przypadków niż w całym poprzednim roku - niemal tysiąc. Eksperci ostrzegają, że obecnie nawet trzy na dziesięć przypadków zakażeń kończy się śmiercią pacjenta.

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Źródło:
CNN, Japan Times

Od przeszło roku w Polsce działa powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców. U kobiet HPV najczęściej przyczynia się do zachorowania na raka szyjki macicy, a u mężczyzn - na raka krtani. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki, która może skutecznie zapobiec wielu nowotworom, przyjęło ponad 180 tysięcy dzieci spośród 900 tysięcy, które do końca roku zyskają taką możliwość.

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Źródło:
Ministerstwo Zdrowia, PAP
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Anders Bodegård, szwedzki slawista i tłumacz, który na język szwedzki przełożył m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Ewy Lipskiej, a także reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Informację o jego śmierci przekazała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

Źródło:
Wisława Szymborska/Facebook, tvn24.pl

Władimir Putin zwolnił czterech wiceministrów obrony i mianował ich następców - podała agencja Reutera. Wśród nowych urzędników resortu obrony znalazła się między innymi krewna Putina, Anna Ciwilewa, która według rosyjskich mediów jest córką jego kuzyna.

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl