"To nasz pancerz ochronny. Moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić"

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Jakubowska: apeluję do wszystkich Polek i Polaków, aby się zaszczepić
Jakubowska: apeluję do wszystkich Polek i Polaków, aby się zaszczepićTVN24
wideo 2/21
TVN24Jakubowska: apeluję do wszystkich Polek i Polaków, aby się zaszczepić

Apeluję do wszystkich Polek i Polaków, że warto się zaszczepić, bo jest to nasz pancerz ochronny - powiedziała naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Jako pierwsza w Polsce została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Dyrektor placówki profesor Waldemar Wierzba podkreślał, że "szczepienia to jest jedno z największych dobrodziejstw ludzkości".

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę pięć pierwszych osób w Polsce przeciwko COVID-19 - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas.

Po przyjęciu szczepionki pracownicy szpitala wzięli udział w krótkiej konferencji prasowej.

Szczepienia przeciwko COVID-19- Najważniejsze informacje >>>

Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy? >>>

"To pancerz ochronny"

- Apeluję do wszystkich Polek i Polaków, że warto się zaszczepić, bo jest to nasz pancerz ochronny - powiedziała naczelna pielęgniarka Alicja Jakubowska.

Dodała, że jeżeli chcemy wrócić do normalności i chcemy, żeby święta Wielkanocne nie były takie jak te Bożego Narodzenia, które mamy za sobą, apeluje o to, żeby się zaszczepić. - Jeżeli ktoś ma obawy, ja mogę osobiście zaszczepić – podkreśliła.

Jakubowska mówiła, że również w jej środowisku są osoby niezdecydowane. – Myślę, że moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić, żeby wrócić do tej normalności - podkreśliła. - Każdy ma mamę, dziadków, dzieci. Jeżeli się nie chce zaszczepić sam dla siebie, to niech zaszczepi się dla tych bliskich, których się kocha – mówiła.

Pytana, skąd brak zdecydowania w środowisku medycznym, powiedziała, że być może było mało wiedzy. – Teraz jest bardzo dużo naszych profesorów, którzy się wypowiadają, jest bardzo dużo programów informacyjnych. Myślę, że to się zmieni – dodała.

Na pytanie, jakie znaczenie dla medyków ma ta szczepionka, odpowiedziała: dla mnie jest to bezpieczeństwo. – Jest to pancerz ochronny dla mnie osobiście – podkreśliła.

Pierwsza osoba zaszczepiona w Polsce
Pierwsza osoba zaszczepiona w PolsceTVN24

"Szczepienia to jest jedno z największych dobrodziejstw ludzkości"

Dyrektor CSK MSWiA prof. Waldemar Wierzba podkreślał, że "szczepienia to jest jedno z największych dobrodziejstw ludzkości" i są liczne badania dowodzące skuteczności szczepionek.

Zapewniał, że szczepionka przeciw COVID-19 jest bardzo dobrze sprawdzona przez zatwierdzającą szczepionki amerykańską instytucję. Podkreślał, że szczepionka "będzie działać na wszystkie mutacje SARS-CoV-2".

"Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia"
"Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia"TVN24

"Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością szczepień dla warszawiaków"

- Jesteśmy w stanie szczepić tysiąc osób dziennie tylko przez szpital CSK MSWiA. Będziemy szczepić w filii tutaj i w naszym szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, tam też będzie duży punkt szczepień dla wszystkich, którzy takie szczepienia chcą wykonać. Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością szczepień dla warszawiaków - mówiła lekarz chorób zakaźnych Agnieszka Szarowska.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionki. Rzecznik CSK MSWiA przekazała, że pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób.

Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki.

Narodowy Program SzczepieńPAP

Około 10 tysięcy dawek szczepionki w Polsce

Pierwsza partia szczepionek, wynosząca około 10 tysięcy dawek, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. W piątek późnym wieczorem bus transportujący ładunek przekroczył polską granicę w Świecku. W sobotę nad ranem trafił on do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Stamtąd szczepionki zostały wysłane w dalszą drogę - do hurtowni pod Warszawą, do Torunia, Katowic, Wrocławia i Poznania.

W niedzielę o poranku z hurtowni farmaceutycznych szczepionki wysłano do 72 szpitali węzłowych.

Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości