Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Kto otrzymał pierwszą dawkę? Jak się na nie zapiszemy?

Autor:
momo,js,
akw/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Jak zapisać się na szczepienie na koronawirusa?
Jak zapisać się na szczepienie na koronawirusa?TVN24
wideo 2/23
TVN24Jak zapisać się na szczepienie na koronawirusa?

27 grudnia szczepionka przeciw COVID-19 została podana pierwszej osobie w Polsce. Była nią naczelna pielęgniarka ze szpitala MSWiA w Warszawie. Po niej szczepionkę przyjęły kolejne osoby w kilkudziesięciu miastach. Zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć 15 stycznia. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak będzie wyglądał przebieg zapisu do szczepień.

Szczepienia na koronawirusa ruszyły w Polsce 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepione są osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin poprzez między innymi infolinię 989.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Pierwszą osobą zaszczepioną w Polsce naczelna pielęgniarka CSK MSWiA

Jako pierwsza, 27 grudnia rano, zaszczepiona została naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, będącego filią CSK MSWiA. Następnie szczepionkę przyjęło czterech innych pracowników placówki przy ulicy Wołoskiej w Warszawie.

Pierwsza zaszczepiona w Polsce na COVID-19 osoba o tym, jak czuje się kilkanaście godzin po zastrzyku
Pierwsza zaszczepiona w Polsce na COVID-19 osoba o tym, jak czuje się kilkanaście godzin po zastrzykuTVN24

28 grudnia, w kolejnym transporcie do Polski dotarło 300 tysięcy dawek szczepionek, a więc szczepionki dla 150 tysięcy osób (do zyskania odporności potrzebne są dwa szczepienia wykonane na przestrzeni trzech tygodni).

- Przy pierwszej dostawie zaszczepimy tyle osób, ile dotarło szczepionek. Przy kolejnych dostawach szczepionki będą dzielone na pół ze względu na to, że szczepionka jest dwudawkowa. Dzięki temu zabezpieczamy się na wypadek niespodziewanych zdarzeń - wyjaśnił szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

W styczniu do Polski według planów ma już trafić półtora miliona dawek. Wtedy też - 15 stycznia - rozpoczną się masowe szczepienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kiedy szczepienie "grupy pierwszej"?

28 grudnia ruszyła informacyjna kampania billboardowa dotyczącą akcji szczepień. W ramach tego kilkaset billboardów zawiśnie w całej Polsce między innymi w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Wrocławiu, Warszawie oraz na Śląsku.

- Stopniowo ta akcja będzie narastać tak, żeby docelowo dotrzeć do każdego Polaka z rzetelną informacją i propozycją zaszczepienia się - przekonywał Michał Dworczyk. Szeł kancelarii premiera mówił przy tym, że "wszystko wskazuje na to, że szczepienie grupy pierwszej rozpocznie się w drugiej połowie stycznia".

Kampania informacyjna #SzczepimySięAdam Guz/KPRM

Minister pytany, kiedy rozpoczną się szczepienia przedstawicieli rządu odparł, że nie stanowią oni oddzielnej kategorii. - Będą się szczepić w ramach swoich grup wiekowych tudzież zawodowych. Niektórzy przedstawiciele rządu będą się szczepić w ramach "grupy zero" ze względu na to, że są lekarzami - mówił. - W ramach akcji profrekwencyjnej planujemy eventy, w których osoby rozpoznawalne ze świata polityki będą przyjmowały szczepionkę, ale w ramach swoich grup, sformułowanych w Narodowym Programie Szczepień - dodał Dworczyk.

Co trzeba wiedzieć o szczepieniach

Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na podstawie badania i wywiadu z pacjentem.

Szczepienia będą darmowe i dwudawkowe. Mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić.

Sam proces oparty będzie na wirtualnym skierowaniu (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni. Wygeneruje je system P1, czyli specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup, np. wiekowych czy zawodowych. E-skierowanie będzie mógł wystawić także indywidualnie lekarz np. dla osoby, która nie posiada numeru PESEL lub tej, która z jakichś powodów nie skorzystała z automatycznie wygenerowanego skierowania.

"Te szczepionki to idealny prezent na święta"TVN24

Pierwszymi dawkami w szpitalach węzłowych (tzw. etap zero) zaszczepione będą osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Następnie do szczepień przystąpią pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60 lat w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Termin szczepienia będzie wyznaczany przez centralny system rejestracji, który będzie uwzględniał grafik punktów szczepień, które przystąpiły do programu.

Osoby spoza priorytetowych grup, będą mogły rezerwować wizytę (e-Rejestracja) od 15 stycznia:

- za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989 - poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl) - poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia - u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.

Nie będzie wymagane e-skierowanie, wystarczy podać dane osobowe. Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS.

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.

Rozmowa z lekarzem

Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowana reakcja organizmu.

Szczepienia dostępne będą:

- stacjonarnie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) - u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu oraz w innych placówkach medycznych - w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień dostępny będzie mobilny zespół szczepiący. Rządowy tzw. Narodowy Program Zdrowia zakłada, że w każdej gminie dostępny będzie punkt szczepień.

Informacja o wykonanym szczepieniu wprowadzona będzie do e-Kart Szczepień w systemie P1.

Równocześnie pacjent dostanie zaświadczenie o szczepieniu, które da mu pewne udogodnienia np. zwolnienie z kwarantanny czy nie uwzględnianie go w określonym limicie osób dotyczącym spotkań. Dodatkowo otrzyma kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie.

Autor:momo,js, akw/adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości