Cieszyński o zwrocie pieniędzy od handlarza bronią: okazało się, że wiarygodna informacja się nie potwierdziła

Źródło:
TVN24
Cieszyński: okazało się, że wiarygodna informacja się nie potwierdziła
Cieszyński: okazało się, że wiarygodna informacja się nie potwierdziłaTVN24
wideo 2/35
Cieszyński: okazało się, że wiarygodna informacja się nie potwierdziłaTVN24

Nie jestem z tego zadowolony, ale uważam, że działaliśmy w dobrej wierze - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" były wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński. Pytany był między innymi o sprawę zakupu respiratorów, za którą był odpowiedzialny. Polskie władze kupiły te urządzenia od firmy handlarza bronią.

Janusz Cieszyński ze stanowiskiem wiceministra zdrowia pożegnał się w sierpniu 2020 roku. Od listopada objął funkcję wiceprezydenta Chełma. W ostatnim roku pracy w Ministerstwie Zdrowia stał się, razem ze swoim ówczesnym szefem Łukaszem Szumowskim, odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie walki z epidemią COVID-19, w tym zakupy, których dokonywał resort.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W poniedziałkowej "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Cieszyński odpowiadał na pytania między innymi o zakup 1241 respiratorów od firmy E&K, należącej do byłego handlarza bronią. Rząd natychmiast po zawarciu umowy na 200 milionów złotych wypłacił 154 miliony złotych zaliczki, ale kontrahent nigdy nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Po wielomiesięcznych opóźnieniach dostarczył jedynie 200 respiratorów, a o zwrot ponad 70 milionów złotych wypłaconych w ramach zaliczki będzie musiała wystąpić Prokuratoria Generalna.

Były wiceminister: umowa została sprawdzona przez departament prawny ministerstwa

Według informacji posłów Koalicji Obywatelskiej Łukasz Szumowski i Janusz Cieszyński nie zrealizowali artykułu 18 ustawy o Prokuratorii Generalnej, który nakłada obowiązek uzyskania opinii prawnej PG w przypadku, gdy projekty umów opiewają na kwoty przekraczające 100 milionów złotych.

1. Podmioty reprezentujące Skarb Państwa są obowiązane uzyskać opinię prawną Prokuratorii Generalnej o projektach umów, ugód oraz jednostronnych czynności prawnych dokonywanych przez Skarb Państwa, jeżeli wartość przedmiotu czynności prawnej przekracza kwotę 100 000 000 zł. Wniosek o wydanie opinii prawnej przedkładany jest Prokuratorii Generalnej nie później niż na 15 dni, a w uzgodnieniu z Prezesem Prokuratorii Generalnej nie później niż na 4 dni, przed planowanym dokonaniem czynności prawnej.

Cieszyński, odpowiadając na pytania o kwestię braku zwrócenia się o opinię prawną Prokuratorii Generalnej, wyjaśniał, że umowa "została sprawdzona przez departament prawny Ministerstwa Zdrowia".

"Okazało się, że wiarygodna informacja się nie potwierdziła"

Według posłów Koalicji Obywatelskiej Cieszyński dodatkowo miał wycofać wniosek do Prokuratorii o zabezpieczenie roszczenia wobec byłego handlarza bronią. Także między innymi o to pytany był w TVN24 były wiceminister zdrowia. - Miałem wiarygodną informację na temat tego, że firma E&K zwróci środki do 31 października. Okazało się, ze kiedy 31 października tych pieniędzy nie było na koncie, Ministerstwo Zdrowia wróciło do Prokuratorii - odpowiedział.

- Okazało się, że wiarygodna informacja się nie potwierdziła - przyznał były wiceminister. - To była informacja oparta o wymianę korespondencji z kontrahentami naszego kontrahenta, z której wynikało, że zwrot środków będzie możliwy - tłumaczył. Jak mówił, handlarz nie "przetrzymuje" środków na swoim koncie, tylko "przekazał je swoim kontrahentom w celu dostarczenia sprzętu do Ministerstwa Zdrowia".

Zwrócił przy tym uwagę, że "wiele osób" zarzucało mu, że umowa w tej sprawie, którą wówczas podpisał, była wadliwa. - Nie była wadliwa, ponieważ sąd bardzo szybko, właściwie od ręki, wydał nakaz zapłaty - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Sąd nakazał handlarzowi bronią zapłacić 70 milionów złotych za niedostarczone respiratory >>>

Dopytywany, czy ma poczucie porażki w tej kwestii, Janusz Cieszyński odparł, że ma poczucie tego, że "w momencie, kiedy do walki z epidemią weszła polityka", w tym posłowie Koalicji Obywatelskiej - jak wymienił - Dariusz Joński, Michał Szczerba [którzy zajmują się sprawami zakupów Ministerstwa Zdrowia - przyp. red.] i Sławomir Nitras, "to sytuacja zmieniła się o 180 stopni".

- Oceną moich poczynań najlepiej, aby zajmowali się inni. Samemu zawsze bardzo słabo się oceniać - dodał.

Handlarz bronią "był zweryfikowany przez CBA"

Prowadzący program Konrad Piasecki zapytał także o samego handlarza bronią. - To był kontrahent zweryfikowany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - powiedział były wiceszef resortu. Czy ma w tej sprawie jakiś dokument? - To dokument, który jest do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i myślę, że to Ministerstwo Zdrowia powinno się wypowiadać na temat dokumentów, które są w ich posiadaniu. Ja już nie jestem pracownikiem Ministerstwa Zdrowia - odpowiadał gość TVN24.

- Jest pozytywna opinia Centralnego Biura Antykorupcyjnego wobec realizacji kontraktu z firmą E&K - dodał Janusz Cieszyński.

Cieszyński o handlarzu bronią: był zweryfikowany przez CBA
Cieszyński o handlarzu bronią: był zweryfikowany przez CBATVN24

"Uważam, że działaliśmy w dobrej wierze"

W "Rozmowie Piaseckiego" padło także pytanie o pół miliona maseczek ochronnych od instruktora narciarstwa z Zakopanego. Maseczki miałby być dostarczone do ministerstwa pod koniec marca zeszłego roku. Cieszyński miał wtedy skontaktować się z Łukaszem G., instruktorem narciarstwa, dopiero na początku maja. Według relacji dziennikarzy "Gazety Wyborczej" stwierdził wtedy, że maseczki nie spełniają żadnych norm.

- Jestem spokojny o to, że dzięki stanowczym działaniom prokuratury uda się wszystkie pieniądze od oszustów odzyskać - oświadczył Cieszyński, komentując sprawę.

Dodał przy tym, że "Polska nie jest jedynym krajem, który dokonując zakupów na potrzeby walki z epidemią, padła ofiarą takich oszustów". - Przy tej skali zakupów to niestety się zdarzyło. Ja na pewno nie jestem z tego zadowolony, ale uważam, że działaliśmy w dobrej wierze, tak jak powinniśmy działać, to znaczy w dobrym celu - ocenił gość "Rozmowy Piaseckiego".

CZYTAJ TAKŻE: "Urodzony Górol" i łańcuszek transakcji, który doprowadził do zakupu bezużytecznych maseczek >>>

30 marca: Łukasz G. rejestruje działalność 31 marca: maseczki dostarczono do resortu zdrowia 4 maja: ministerstwo zleca badanie przydatności maseczek 5 maja: informacja, że maseczki nie spełniają norm 6 maja: spotkanie wiceministra Cieszyńskiego z Łukaszem G., żądanie wymiany maseczek 11 maja: ponowne spotkanie, Łukasz G. nie zgadza się na propozycję ministerstwa 12 maja: ukazuje się artykuł "Gazety Wyborczej" 13 maja: ministerstwo zawiadamia prokuraturę

Były wiceminister zdrowia: nie jestem zadowolony z zakupów, ale uważam, że działaliśmy w dobrej wierze
Były wiceminister zdrowia: nie jestem z tego zadowolony z zakupów, ale uważam, że działaliśmy w dobrej wierzeTVN24

Były wiceminister zdrowia, który z resortu odszedł w tym samym miesiącu, co jest ówczesny szef, przypomniał, że decyzję o odejściu przekazał Łukaszowi Szumowskiemu i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu "na początku roku" 2020.

- Byliśmy umówieni, że zamknę projekty do końca marca. W momencie, gdy do Polski dotarł koronawirus [pierwszy przypadek zakażenia zanotowany był w marcu - przyp. red.] było oczywiste, że koniec marca to nie był moment na to, aby rezygnować z pracy - wyjaśniał gość TVN24.

Cieszyński: uznałem, że to dobry moment, aby moja rezygnacja nastąpiła

Pytany, czy z perspektywy czasu ocenia, że odejście w sierpniu było właściwe, Janusz Cieszyński mówił, że wiedział, że Łukasz Szumowski odchodzi z Ministerstwa Zdrowia. - W związku z tym uznałem, bo bardzo blisko współpracowaliśmy, że to dobry moment na to, aby także i moja rezygnacja nastąpiła. Przesłałem ją w trzeciej dekadzie lipca - dodał.

Cieszyński pytany był także, czy ma kontakt z Szumowskim. - U niego wszystko w porządku, pośrednio przyznaję się, że mam z nim kontakt, rozmawiamy - odparł, nie dodając więcej szczegółów.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

Władimir Putin został przyjęty w Korei Północnej z pełnymi honorami. Na lotnisku w Pjongjangu, oprócz Kim Dzong Una, czekał na niego rozłożony czerwony dywan. Nie zabrakło też wymiany uprzejmości przy limuzynie.

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Wymiana przy limuzynie. Putin się ugiął

Źródło:
Meduza, Izwestija

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał.

Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Amerykańskie media pokazały nagranie, na którym ma być widać jazdę Justina Timberlake'a krótko przed zatrzymaniem przez policję. Artysta spędził noc w areszcie, został oskarżony o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Justin Timberlake aresztowany za jazdę po alkoholu. Pokazano nagranie

Źródło:
Reuters, CNN, tvn24.pl

Władimir Putin zaczął latać we własnym kraju w asyście myśliwca - napisał niezależny rosyjski portal Agientstwo. Powołuje się między innymi na relacje mieszkańców Jakucji, którą przywódca odwiedził po drodze do Korei Północnej.

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

Źródło:
Agientstwo, tvn24.pl

Upały w Ameryce, upały na południu Europy. Propozycję dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach, mają kraje skandynawskie. Szwecja i Norwegia zapraszają na coolcation.

Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jedna osoba jest ranna po ataku rosyjskiego drona w obwodzie lwowskim - poinformował w środę rano mer tego miasta Andrij Sadowy. Rosjanie zaatakowali 60 kilometrów od granicy z Polską. W sumie ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły 19 bezzałogowców, które zaatakowały kilka regionów kraju. 847 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Co jeszcze wydarzyło się w ciągu ostatniej doby w Ukrainie.

Atak obok Lwowa, makabryczny rozkaz Rosjan, niepokojące doniesienia z Zaporoża. Co wydarzyło się w Ukrainie

Atak obok Lwowa, makabryczny rozkaz Rosjan, niepokojące doniesienia z Zaporoża. Co wydarzyło się w Ukrainie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych Vivek Murthy zwrócił się z nietypowym apelem do Kongresu. Jego zdaniem media społecznościowe powinny zawierać ostrzeżenia zdrowotne podobne do tych, jakie widnieją na alkoholu czy papierosach. Media społeczenościowe przyczyniają się do kryzysu zdrowia psychicznego, zwłaszcza u młodych ludzi.

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Lewica, która nie zrealizuje swojego programu i będzie utrzymywała rząd, który realizuje inny, centroprawicowy program, może sama się położyć do grobu. Wyborcy Lewicy nie będą mieli wtedy powodu, żeby pójść na tę Lewicę zagłosować - stwierdził w TVN24 Adrian Zandberg, wiceprzewodniczący partii Razem.

Zandberg: Rząd wszedł w PiS-owskie buty. Utrzymując go, Lewica może się sama położyć do grobu

Zandberg: Rząd wszedł w PiS-owskie buty. Utrzymując go, Lewica może się sama położyć do grobu

Źródło:
TVN24

42-letni mieszkaniec Grudziądza został zatrzymany w związku z kradzieżą samochodu dokonaną w warszawskim Wawrze. Podczas przeszukania policjanci znaleźli przy nim m.in. narzędzie do grawerowania metalu, łamak oraz mefedron.

Policjanci "Kobry" zatrzymali podejrzanego o kradzież auta. Miał przy sobie mefedron

Policjanci "Kobry" zatrzymali podejrzanego o kradzież auta. Miał przy sobie mefedron

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Z prognoz wynika, że podczas wyładowań wiatr może się rozpędzać nawet do 110 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed upałem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia drugiego stopnia w części kraju. Uważajmy na spiekotę i burze

Ostrzeżenia drugiego stopnia w części kraju. Uważajmy na spiekotę i burze

Źródło:
IMGW

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Władze nadmorskiego kurortu San Felice Circeo wprowadzają zakaz chodzenia na bosaka. Grzywny grożą także za chodzenie w stroju plażowym po centrum miejscowości i rozwieszanie prania w widocznych miejscach. - Rozporządzenie wynika z potrzeby ochrony wizerunku San Felice Circeo - wyjaśniła burmistrz Monia Di Cosimo.

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Źródło:
PAP

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Włoskie, greckie, a może nordyckie - które europejskie wyspy są najlepsze na wakacyjny wypoczynek? Portal turystyczny Lonely Planet przygotował zestawienie dwunastu wysp na Starym Kontynencie, spośród których każda charakteryzuje się innym, wyjątkowym klimatem.

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Źródło:
Lonely Planet

To są historie nasze, rodzinne - mówił dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń, autor publikacji "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko", w czasie autorskiego spotkania w klubie Niebo w Warszawie. Maja Heban ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza zwróciła uwagę, że z książki "bije dojrzałość procesu".

"Oddaję wam bardzo osobistą książkę"

"Oddaję wam bardzo osobistą książkę"

Źródło:
TVN24

Wystarczy stanąć we wskazanym punkcie Warszawy i użyć smartfona, by zobaczyć, jak to miejsce wyglądało niespełna sto lat temu. Efekt niejednego zszokuje, bo na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Marszałkowską zmieniło się prawie wszystko.

Zrekonstruowali fragment Warszawy lat 30. Wejdziesz do niej smartfonem

Zrekonstruowali fragment Warszawy lat 30. Wejdziesz do niej smartfonem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl