Jak rozwinie się sytuacja przy ukraińskiej granicy? Co jest celem Putina? Eksperci komentują

Źródło:
TVN24
Kurczab-Redlich: idzie o to, aby jak najdłużej utrzymało się tak wielkie napięcie przy Ukrainie
Kurczab-Redlich: idzie o to, aby jak najdłużej utrzymało się tak wielkie napięcie przy UkrainieTVN24
wideo 2/9
Kurczab-Redlich: idzie o to, aby jak najdłużej utrzymało się tak wielkie napięcie przy UkrainieTVN24

Na temat ewentualnego konfliktu między Rosją a Ukrainą rozmawiali goście "Faktów po Faktach". Wieloletnia korespondentka w Rosji Krystyna Kurczab-Redlich oceniła, że ta sytuacja to "trampolina, która musiała wydobyć" Władimira Putina "z zapomnienia czy odsunięcia z polityki międzynarodowej". - Idzie właśnie o to, aby jak najdłużej utrzymało się tak wielkie napięcie przy Ukrainie, które da Putinowi profity polityczne na forum wewnętrznym - powiedziała. Generał Bogusław Pacek mówił zaś o tym, co jest "celem minimum" Moskwy.

Generał Bogusław Pacek, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego oraz wieloletnia korespondentka w Rosji i autorka książek o Władimirze Putinie i Rosji Krystyna Kurczab-Redlich mówili w "Faktach po Faktach" w TVN24 o konflikcie rosyjsko-ukraińskim.

"FAKTY PO FAKTACH" - OGLĄDAJ TVN24 GO >>>

Kurczab-Redlich pytana, czy będzie nowa wojna na Ukrainie, odpowiedziała: - Ja nie sądzę, żeby była wojna w taki rozumieniu, jak my to przyjmujemy - że będzie nagły atak, że będą boje i tak dalej.

- Mnie się wydaje, że w sprawie wojny trzeba zadać sobie dwa pytania: po co Putinowi cała ta awantura i dlaczego właśnie Ukraina - powiedziała ekspertka.

Zobacz raport: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu >>>

Kurczab-Redlich: idzie o to, aby jak najdłużej utrzymało się tak wielkie napięcie przy Ukrainie

- Według mnie (...) jest to główna trampolina, która musiała go wydobyć z jakby zapomnienia czy odsunięcia z polityki międzynarodowej, jakie nastąpiło po 2014 roku. Po ataku na Ukrainę był jednak dość długo izolowany. Więc dla niego wyjście na forum międzynarodowe, dla niego uznanie w świecie, dla niego fakt, że rozmawia z nim na nowo prezydent Stanów Zjednoczonych, że przyjmuje go prezydent Francji, że kłania mu się kanclerz Niemiec, jest jakby pakietem ubezpieczającym jego polityki wewnętrznej - mówiła Kurczab-Redlich.

Wskazywała przy tym, że "ta polityka wewnętrzna jest bardzo ważna, dlatego że za dwa lata w marcu są wybory prezydenckie".

Kurczab-Redlich: w sprawie wojny trzeba zadać sobie dwa pytania - po co Putinowi cała ta awantura i dlaczego właśnie Ukraina
Kurczab-Redlich: w sprawie wojny trzeba zadać sobie dwa pytania - po co Putinowi cała ta awantura i dlaczego właśnie UkrainaTVN24

Przyznała, że można się zastanawiać, dlaczego martwić się już teraz tym, co będzie za dwa lata, ale - wskazywała - "Kreml już o to dba, już są temu poświęcone specjalne zebrania i tak dalej". Mówiła, że na takim poświęconym między innymi wyborom "zebraniu w MSZ w listopadzie, Putin powiedział tak: nasze postępowanie - a wtedy już narastało napięcie wokół Ukrainy ogromne -  dało rezultat, pewne napięcie jednak jest widoczne, trzeba by utrzymało się długo".

- Myślę, że idzie właśnie o to, aby jak najdłużej utrzymało się tak wielkie napięcie przy Ukrainie, które da Putinowi profity polityczne na forum wewnętrznym - powiedziała ekspertka od tematyki rosyjskiej.

Potencjalny scenariusz inwazji na UkrainęPAP

Zdjęcia satelitarne wojsk przy granicy z Ukrainą. "To jest teatr"

Generał Bogusław Pacek był natomiast pytany o wątek 127 tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy według Ukrainy znajdują się przy jej granicy, i zdjęcia satelitarne z tego obszaru.

- Jak pan patrzy na zdjęcia satelitarne pokazujące to, co stoi przy granicy z Ukrainą, to, co jest tam gromadzone, to co pan sobie myśli? - zwróciła się do wojskowego prowadząca program Anita Werner.

- Myślę, że to jest teatr, że to jest teatr dla widzów, począwszy od Warszawy a skończywszy na Nowym Jorku, i ten teatr jest rozgrywany w sposób bardzo wiarygodny. Widzowie do końca wczuwają się w sztukę i wierzą absolutnie i aktorom, i reżyserowi, że coś dzieje się naprawdę - ocenił dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Jego zdaniem "większego znaczenia to nie ma". - Te 120-kilka tysięcy to nie są żołnierze, którzy mają wygrać przyszłą wojnę. To jest element absolutnie zastraszania, bardzo skutecznego i wiarygodnego zastraszania - przekonywał.

- Dzisiaj, trochę czytając między wierszami, po spotkaniu Ławrow-Blinken nabrałem przekonania, że Rosja nie chce ułożyć się z Zachodem - mówił gość TVN24.

Generał Pacek: to jest teatr dla widzów począwszy od Warszawy a skończywszy na Nowym Jorku
Generał Pacek: to jest teatr dla widzów począwszy od Warszawy a skończywszy na Nowym JorkuTVN24

- Czy będzie wojna? Władimir Purtin, władze Rosji nie chcą wojny z Ukrainą i robią wszystko – to jest klasyka rosyjskiego działania – (...) aby wiarygodnie strasząc, wykonując presję, realizując to wszystko metodami presji wojennej, bo to już nie jest presja wojskowa (...), żeby osiągnąć swoje cele - kontynuował generał.

A - jak mówił - "cel minimalny to jest Ukraina". - Władimir Putin, władze Rosji oceniły sytuację jednoznacznie - teraz albo nigdy. Oceniły, że Stany Zjednoczone są i słabe, i za bardzo skoncentrowane na Chinach, żeby sobie nie pozwolić na taki gest. Europa jest na tyle podzielona, a być może po części sprzyjająca Federacji Rosyjskiej, że właśnie należy ten ruch wykonać teraz - analizował.

- Ukraina to minimum, a marzenia są większe. (..) Dzisiejszy sygnał o tym, żeby z Bułgarii i z Rumunii wycofały się jakieś instalacje NATO-wskie, to jest coś, co nikomu się w głowie nie mieści i to jest podbijanie tego bębenka bardzo wysoko po to, żeby ugrać przynajmniej minimum. Jestem przekonany, że Władimir Putin wierzy w stu procentach, że to minimum ugra. Na ile mu się uda, zobaczymy. Wszystko zależy od determinacji Stanów Zjednoczonych, od determinacji Zachodu - ocenił gen. Pacek.

Gen. Pacek: cel minimalny to jest Ukraina
Gen. Pacek: cel minimalny to jest UkrainaTVN24
Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP/Reuters/ Maciej Zieliński

Władimir Putin "marzy o tym, żeby podporządkować sobie Ukrainę"

Krystyna Kurczab-Redlich mówiła, że "Putin oczywiście marzy o tym, żeby podporządkować sobie Ukrainę". - Ale niekoniecznie kosztem setek, albo i więcej trupów rosyjskich żołnierzy, co odbiłoby się bardzo negatywnie na jego notowaniach, które i tak są bardzo kiepskie w tej chwili - zastrzegła.

- Putin marzy o tym, żeby zmieniła się władza w Kijowie, Putin marzy o tym, żeby można było - powodując coraz większe napięcie - sprowokować wewnętrzny bunt przeciwko obecnej władzy - kontynuowała.

Gościni "Faktów po Faktach" przekonywała przy tym, że chociaż "celem jest podporzadkowanie sobie Ukrainy", to "cały czas Putin nie zdaje sobie sprawy, że dzisiejsza Ukraina to nie jest Ukraina 2014 roku". - To jest Ukraina, gdzie jest 280 tysięcy wojska pod bronią, gdzie jest milion rezerwistów, gdzie całe oprzyrządowanie ma amerykańskie albo niemieckie i to jest Ukraina bardzo silnie narodowo zmieniona - wyliczała.

Gen. Pacek: jeżeli mówimy o opcji teoretycznie możliwej, to jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego

Generał Bogusław Pacek odniósł się do słów prezydenta USA Joe Bidena ze środowej konferencji. Amerykański przywódca oświadczył, że ponowna inwazja na Ukrainę będzie katastrofą dla Rosji. Zaznaczył, że konsekwencje mogą być mniejsze w przypadku "mniejszego najazdu".

- Prezydent Biden w moim przekonaniu "chlapnął" to, co jest sensem i trochę już konsensusem pomiędzy dwoma państwami - powiedział gość TVN24.

Wskazywał, że "jeżeli mówimy o takiej opcji teoretycznie możliwej, która satysfakcjonowałaby Władimira Putina, miałaby sens z punktu widzenia interesów Rosji, ale także sądzę, że byłaby może nie do zaakceptowania, ale do negocjacji (...), to jest zajęcie obydwu obwodów, gdzie trwa wojna". - Czyli obwodu ługańskiego, obwodu donieckiego. Dałoby to korytarz do Krymu - uznał ekspert.

Google Maps

Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego wyjaśniał, że "sytuacja jest taka w obydwu tych obwodach, że miejscowa ludność nadal, powiedzmy sobie szczerze, w dużym stopniu popiera separatystów i w dużym stopniu (...) to jest ludność, która na pewno nie będzie walczyła z żołnierzami rosyjskimi".

Google Maps

- W związku z powyższym dzisiejsze mocno nagłaśniane przez władze Rosji oczekiwanie, żeby te dwie republiki mogły stać się autonomicznym państwami, jest kompatybilne z tym, co mówię. Tak było też na Krymie, scenariusz jest podobny. Najpierw autonomicznym Krym, a później przekazanie do Federacji Rosyjskiej - przypominał.

Pytany, czy właśnie tak może się skończyć obecny konflikt, powiedział, że "to jest plan realny, plan straszny". - Oby do niego nie doszło. Ale jestem przekonany, że gdyby Władimir Putin zdecydował się na jakkolwiek agresję na Ukrainie, to jest maksymalny możliwy scenariusz. Bo każde rozszerzenie agresji przez Federację Rosyjską działałby na jej niekorzyść - komentował gen. Pacek.

Gen. Pacek: jeżeli mówimy o opcji teoretycznie możliwej, to jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego
Gen. Pacek: jeżeli mówimy o opcji teoretycznie możliwej, to jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiegoTVN24

Kurczab-Redlich: jest projekt przyznania niepodległości republikom donieckiej i Ługańskiej

Kurczab-Redlich zauważyła, że "frakcja komunistyczna w Dumie wniosła wczoraj projekt przyznania niepodległości tym dwóm właśnie republikom: donieckiej i Ługańskiej". - Co to znaczy? To znaczy, że te republiki będą miały taki status, jak w Gruzji mają republiki, które już zostały podbite przez Putina. Od dawna obywatelom tych republik zostają wręczone rosyjskie dowody osobiste. Od dawna władcy tych republik bardzo prześladują wszystko, co jest proukraińskie - mówiła.

Jej zdaniem bardzo możliwy jest wariant, o którym chwili mówił generał. - On już zostaje jakby wprowadzony od strony prawnej - oceniła. Dodała, że "to jest bardzo ponura wizja i to jest właściwy cel Putina".

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SATELLITE IMAGE 2021 MAXAR TECHNOLOGIES

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 i S-400 okazały się nieskuteczne w walce z atakami sił ukraińskich na zaanektowany Krym - pisze ukraiński portal wojskowy Defense Express. Półwyspu ma chronić Prometeusz.

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

"Eksperyment" Rosjan. Wysłali Prometeusza

Źródło:
Defense Express, Kyiv Post

Siłom ukraińskim udało się zatrzymać ofensywę armii rosyjskiej pod Charkowem. W obwodzie donieckim Rosjanie przedarli się przez obronę i ruszyli w stronę granic administracyjnych regionu - ocenia sytuację na froncie ukraińska sekcja BBC. Urzędnik NATO, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, ujawnił, że straty Rosji podczas ofensywy w obwodzie charkowskim były "astronomiczne". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

"Astronomiczne" straty Rosji. Azow dziękuje Bidenowi

Źródło:
BBC, Ukraińska Prawda, NV, PAP, tvn24.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Popularne wśród turystów plaże na singapurskiej wyspie Sentosa zostały zamknięte w sobotę. Na wodzie i piasku unosi się czarna maź. Powodem jest wyciek ropy naftowej z pobliskiego terminalu żeglugowego.

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Ostrzeżenie na plażach w turystycznym raju. "Trzymajcie się z dala od wody"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro odwołał udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii, gdzie omawiana jest sprawa Ukrainy. Jak stwierdził, jego "konkluzje są z góry ustalone".

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Zbojkotował szczyt dla Ukrainy. "Konkluzje z góry ustalone"

Źródło:
PAP, BBC

Jedno z wiodących szwajcarskich muzeów planuje usunąć z wystawy pięć obrazów, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zrabowane przez nazistów. Wśród nich są dzieła Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha - donosi BBC.

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Nazistowski cień na obrazach. Muzeum wycofuje dzieła

Źródło:
BBC

Ta noc w części kraju będzie deszczowa, miejscami opady będą obfite. Jak wynika z ostrzeżeń IMGW pierwszego stopnia, zjawiskom mogą towarzyszyć burze. Lokalnie może spaść nawet do 35 litrów wody na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady. Tutaj ostrzega IMGW

Obfite opady. Tutaj ostrzega IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W sobotę na Wrotach Chałubińskiego zginął turysta. Jak przekazał ratownik TOPR Stanisław Krzeptowski-Sabała, mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki.

Dziesięć wypadków w Tatrach, w tym jeden śmiertelny

Dziesięć wypadków w Tatrach, w tym jeden śmiertelny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Żołnierze jechali do migrantów, którzy próbowali przekroczyć granicę z Białorusią. Gdy na drodze stanął im żubr, gwałtownie zahamowali. Auto przewróciło się. Wojskowi opuścili już szpital. Żubrowi też nic się nie stało.

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Trzej żołnierze trafili do szpitala po spotkaniu z żubrem

Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24
Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Cierpią po cichu, giną z rąk najbliższych. A przecież nie tak ich wychowali

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Księżna Kate w sobotę po raz pierwszy pojawiła się publicznie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej. Okazją jest udział w corocznej paradzie wojskowej odbywającej się w centrum Londynu z okazji urodzin króla Karola III.

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Karol III obchodzi urodziny. Kate pojawiła się publicznie

Źródło:
Reuters, PAP

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Strażniczki miejskie z Konstantynowa Łódzkiego znalazły nielegalną hodowlę psów. Warunki, w jakich przebywały zwierzęta, były dramatyczne. Na miejscu pojawili się także policjanci, urzędnicy i Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Psy zostały odebrane 63-letnimu mężczyźnie.

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Psy przebywały w dramatycznych warunkach. Odebrano 80 zwierząt

Źródło:
tvn24.pl

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie "willi Kwaśniewskich" - dowiedzieli się dziennikarze "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. Prokuratura podejrzewa, że Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek, miał na polecenie ówczesnych szefów CBA, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sporządzać fałszywe notatki operacyjne. Te miały później służyć jako rzekome dowody na to, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym.

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Wraca sprawa "willi Kwaśniewskich". Śledztwo w sprawie poleceń, jakie agentowi Tomkowi wydawali Kamiński i Wąsik

Źródło:
Superwizjer, tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o premierze drugiego sezonu serialu "Ród smoka", który można będzie oglądać na debiutującej platformie Max. Odcinek poświęcono też między innymi 90. urodzinom Kaczora Donalda oraz powracającej z nowym albumem Ewelinie Flincie.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl