Kosma Złotowski, Elżbieta Łukacijewska, Waldemar Skrzypczak, Janusz Zemke

Fakty po Faktach

Kosma Złotowski, Elżbieta Łukacijewska, Waldemar Skrzypczak, Janusz Zemke

Powstało ministerstwo sportu i turystyki, to znaczy jedne działy administracji zostały wyjęte z jednego ministerstwa, przesunięte do innego. To jest sprawa czysto techniczna. Stało się tak po to, żeby cała koalicja czuła się zaangażowana nie tylko w popieranie rządu, ale także w sprawowanie władzy, w sprawowanie rządów. To jest przecież jasne, na tym polega również demokracja, chodzi również o to, żeby utrzymać większość w Sejmie. Przecież to jasne, ja nie wiem, czemu się państwo dziwią - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł PiS Kosma Złotowski, komentując rekonstrukcję rządu. W Pałacu Prezydenckim zaprzysiężono we wtorek nowych ministrów. Wydzielonym na nowo resortem sportu i turystyki pokieruje Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej. - To jest techniczna zmiana, chodzi o to, żeby cała koalicja czuła się zaangażowana nie tylko w popieranie rządu, ale także w sprawowanie władzy, w sprawowanie rządów - stwierdził Złotowski. Eurodeputowana Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska oceniła, że "chodzi o to, żeby zadowolić wszystkich współkoalicjantów". - Nie chodzi o dobre zarządzanie i dobre decyzje dla Polski i Polaków. Jestem trochę zażenowana tą karuzelą zmian, która nikomu nie służy. Jedynie temu, żeby wyciszyć, uspokoić koalicjantów, a oni, żeby się czuli syci, nie głodni - powiedziała.

 

W dalszej części programu gośćmi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej byli generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych oraz Janusz Zemke, były sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, którzy rozmawiali o nowej ustawie "o obronie Ojczyzny", którą przedstawili na konferencji prasowej wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zakłada ona między innymi dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową oraz umożliwi zwiększenie liczebne Wojska Polskiego. - Nowe czasy, wyzwania, nowa sytuacja geopolityczna obligują nas i rządzących do tego, żeby opracowano nową ustawę - podkreślił Skrzypczak. Zdaniem Janusza Zemke, "jeśli chodzi o ustawę całościową to można ją przyjąć, jednak najważniejsze jest to, czemu ma służyć". - Są w niej rozwiązania dobre, z którymi się można zgodzić, ale mój ostry sprzeciw budzi wiele rzeczy. Polski wicepremier krytykuje NATO, wyolbrzymia się w zagrożenie rosyjskie dla celów politycznych i nie można traktować wojska jakby to było państwo w państwie. Mamy masę innych potrzeb, na przykład ochrona zdrowia, a gdyby te rozwiązania, które są w ustawie przeszły, to wysadzą w powietrze budżet państwa - ocenił Zemke.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.