Gabriela Morawska-Stanecka, Arkadiusz Myrcha, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, prof. Jerzy Zajadło

Fakty po Faktach

Gabriela Morawska-Stanecka, Arkadiusz Myrcha, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram, prof. Jerzy Zajadło

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, czyli tak zwane lex Tusk.  Ustawa jest krytykowana przez przedstawicieli opozycji i prawników. W środę wieczorem dyskutowano o niej w Parlamencie Europejskim. - Przypominam sobie prezydenta Dudę, który kiedyś zarzucał Macierewiczowi, że stosuje ubeckie metody, komentując jego działania jako ministra obrony narodowej. Dzisiaj prezydent wpisał się dokładnie w tego typu działania – wskazał w "Faktach po Faktach"  Arkadiusz Myrcha, poseł PO. - Prawo i Sprawiedliwość stworzyło w systemie państwa organ, który będzie powoływało samo, obsadzało swoimi politykami i wskazywało palcem, kto może brać udział w wyborach – podkreślił. Zdaniem wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej "ten organ będzie prokuratorem i sędzią jednocześnie". - Powstanie tej komisji to jest wotum nieufności wobec własnego rządu, wobec własnych służb specjalnych, prokuratury – stwierdziła.

 

W Trybunale Konstytucyjnym na środę wyznaczono termin dwóch rozpraw w pełnym składzie. Członkowie Trybunału mieli zająć się sporem kompetencyjnym między prezydentem a Sądem Najwyższym. Zostały one odroczone z uwagi na "nagłą usprawiedliwioną nieobecność" jednego z sędziów. O sporze kompetencyjnym w TK Anita Werner rozmawiała z mec. Sylwią Gregorczyk-Abram, przedstawicielką inicjatywy "Wolne Sądy", oraz prof. Jerzym Zajadłą, wykładowcą Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. - Tam się odbywają polityczne targi. Organ, który powinien stać na straży praw i wolności obywateli, tak naprawdę kupczy tymi prawami i wolnościami - podkreśliła mec. Gregorczyk-Abram. - Nawet, gdyby nie byli skłóceni, można oczekiwać braku obiektywizmu ze strony tego organu - powiedział prof. Zajadło.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.