Bartłomiej Sienkiewicz, Beata Olejarz, Krzysztof Gołębiewski, prof. Maciej Duszczyk, Karol Wilczyński

Fakty po Faktach

Bartłomiej Sienkiewicz, Beata Olejarz, Krzysztof Gołębiewski, prof. Maciej Duszczyk, Karol Wilczyński

Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska, były szef MSW, współzałożyciel OSW) w "Faktach po Faktach" w TVN24  mówił, że sytuacja w Odrze jest jedną z najbardziej bolesnych spraw Polski pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. – To jest olbrzymia katastrofa ekologiczna. Do tej pory nie wiemy, ile lat będą trwały jej skutki – ocenił. Gość Diany Rudnik powiedział, że to "wydarzenie pokazuje, że państwo w Polsce się rozpadło, ponieważ ta historia ma 16 dni i nic się nie stało - nie powołano żadnego Sztabu Centralnego, nie odwołano się do podstawowych narzędzi, jakim jest chociażby Krajowy System Ratowniczy". Polityk określił, że jest to wydarzenie o charakterze symbolicznym, ponieważ "to jak została zatruta Odra i jak nikt sobie z tym nie poradził, jest właściwie symbolem tego, jak została zatruta Polska rządami PiS-u".

 

W dalszej części "Faktów po Faktach" prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Beata Olejarz i dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski kontynuowali dyskusję katastrofy ekologicznej w Odrze. Olejarz mówiła, że mimo zawiadomienia Wód Polskich przez prezesa Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego we Wrocławiu Andrzeja Świętachy, nie otrzymali wsparcia. – Do dnia dzisiejszego przez dwa tygodnie nikt z Wód Polskich nie powiedział, że mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną – dodała. Gołębiewski z kolei mówił, że działania były prowadzone błyskawicznie i były zamieszczane informacje na stronach Inspekcji Ochrony Środowiska w województwie. - Jeżeli patrzę na działania Inspekcji Ochrony Środowiska w sprawie zatrucia Odry, to mogę powiedzieć, że zostały przeprowadzone w sposób rzetelny, bezpośrednio po otrzymaniu informacji od PZW i zgodnie z praktyką jaką przyjmujemy w takich sytuacjach i procedurami - powiedział. 

 

Na koniec o kryzysie na granicy Polski z Białorusią komentowali prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Karol Wilczyński z Salam Lab. Prof. Duszczyk zwrócił uwagę, że jeżeli postawiony przez Polskę mur został przekroczony przez migrantów przez podkopy, to nie spełnia on swojej roli i tylko częściowo ogranicza migracje. – Musimy sobie zdawać sprawę, że po drugiej stronie to nie są tylko migranci, ale zaangażowane całe państwo białoruskie – stwierdził.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.