Bartłomiej Sienkiewicz, Karol Wasilewski, dr Małgorzata Bonikowska

Fakty po Faktach

Bartłomiej Sienkiewicz, Karol Wasilewski, dr Małgorzata Bonikowska

"Lex Tusk", czyli ustawa w sprawie powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, przeszła w piątek przez Sejm. Czy Andrzej Duda ją podpisze? - Nie wiem tego, ale wiem, że tylko zawetowanie chroni honor pana prezydenta - odpowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz (KO, były szef MSW). Jak dodał, "tylko zawetowanie tego prawnego zamachu stanu powoduje, że pan prezydent może być uważany za kogoś, kto stoi na straży konstytucji". Zaznaczył przy tym, że "niedopełnienie tego obowiązku właściwie stawia prezydenta poza obecnym systemem prawa państwa, którego jest głową". - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której prezydent zgodziłby się na prawo, które nie jest prawem - powiedział Sienkiewicz. Pytany przez Piotra Marciniaka, co zrobi opozycja, jeżeli komisja powstanie, odparł, że "nie uznamy prawomocności tej komisji, nie będziemy legalizować czegoś, co jest po prostu z natury nieprawne i przeciw demokracji". Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, iż "demokracja zakłada, że możemy się atakować, ale rządzący nie wykluczają opozycji z udziału w procesie wyborczym". Według niego "to, co proponuje PiS, nie jest komisją, to sąd kapturowy".

 

Następnie w programie Karol Wasilewski, założyciel Instytutu Badań nad Turcją, oraz dr Małgorzata Bonikowska, prezeska ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, rozmawiali na temat drugiej tury wyborów prezydenckich w Turcji.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.