Prof. Andrzej Zoll, Małgorzata Niemczyk, Robert Korzeniowski

Fakty po Faktach

Prof. Andrzej Zoll, Małgorzata Niemczyk, Robert Korzeniowski

Czy to wystarczy, że kandydat w wyborach prezydenckich, który zdobędzie większość głosów i zostanie to ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą, mógł złożyć przysięgę w Sejmie i został głową państwa? Kto ma rozstrzygać o ważności wyborów w Polsce? - Zgadzam się tu ze stanowiskiem sędziego Sądu Najwyższego. Konstytucja wyraźnie mówi o stwierdzeniu ważności wyborów przez Sąd Najwyższy. Tak samo jest przy wyborach parlamentarnych. Brak takiego stwierdzenia uniemożliwia złożenia ślubowania przez osobę wybraną w wyborach - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Andrzej Zoll. Były przewodniczący PKW zwrócił uwagę, że jest jeszcze jeden problem. - Ta Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest sądem i nie jest to izba Sądu Najwyższego w tym znaczeniu, w jakim mówimy o Izbie Karnej czy Cywilnej - podkreślał prof. Zoll. Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego "stoimy przed bardzo poważnym kryzysem konstytucyjnym".

 

W drugiej części programu siatkarka Małgorzata Niemczyk i lekkoatleta Robert Korzeniowski komentowali decyzję Andrzeja Dudy, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o sporcie. Czy prezydent, który wetuje dokument realizujący zalecenia MKOl, ma szansę zostać jego członkiem? - Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że te zalecenia są światowymi standardami fair play - mówił Korzeniowski. Według niego, jeśli prezydent ma wątpliwość co do zasad formułowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który przecież "wyznacza kierunki dla światowego sportu" i tego, czy zalecenia MKOl są zgodne z polską konstytucją, czy nie, to jego kandydatura na członka Komitetu jest "zadziwiająca". - Moim zdaniem to bardzo obniża szanse na to, by taka kandydatura była traktowana jako ważna, konstruktywna, wnosząca coś do MKOl - ocenił były chodziarz. - Wyjaśnijmy jedną rzecz: najgłośniej przewija się w mediach kwestia kwot w zarządach, ale to nie jest główny element tej nowelizacji - zwróciła uwagę Małgorzata Niemczyk. Była siatkarka i posłanka KO podkreślała, że "tam jest bardzo wiele rzeczy, które wzmacniają w ogóle pozycję zawodników i dają im głos, którego do tej pory zawodnicy w polskim sporcie nie mieli".

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście "Faktów po Faktach" komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący:

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 oraz główne wydanie "Faktów" TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". Prowadzi "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 oraz główne wydanie "Faktów" TVN.

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji "Faktów" TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydanie "Faktów" TVN, obecnie także "Fakty po Faktach".

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania "Faktów" TVN, a także "Faktów po Faktach" i "Faktów po Południu" w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu "Babilon".

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi "Fakty po Południu" oraz "Fakty po Faktach". Prowadzi także wydanie "Faktów" TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.

Program z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.