dr Karolina Pyziak-Kowalska, dr Tomasz Rożek, dr hab. Błażej Kmieciak

Fakty po Faktach

dr Karolina Pyziak-Kowalska, dr Tomasz Rożek, dr hab. Błażej Kmieciak

Wirus podejmie próbę ataku na każdego z nas. Tylko od tego, jaką decyzję podejmiemy, czy się zaszczepimy, zależy co się wydarzy. Czy będziemy mieć osoby, które znowu zaleją szpitale, izby przyjęć, kiedy większość pacjentów nie dostanie opieki, bo cała ochrona zdrowia zostanie przestawiona tylko w jednym kierunku i leczeniu skutków COVID-19 - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 dr Karolina Pyziak-Kowalska, koordynator ds. szczepień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Dr Tomasz Rożek, autor bloga "Nauka. To lubię", rozróżnił antyszczepionkowców od tych, "którzy mają wątpliwości, którzy mają pytania". - To rozróżnienie jest ważne, niezwykle istotne. W edukacji zawsze jest tak, że ten, kto krzyczy, ten, kto grozi, ten, kto obraża, ten nie jest skuteczny. Powinniśmy się uderzyć we własne piersi i zastanowić, czy czasami rzeczywiście nie brakuje nam trochę determinacji, trochę cierpliwości, żeby tłumaczyć coś, co być może dla nas jest oczywiste, natomiast dla osób, które nie mają wykształcenia kierunkowego, które są narażone na totalny chaos informacyjny, to może być coś trudnego - skomentował. 

 

W drugiej części programu Błażej Kmieciak, szef państwowej komisji do spraw pedofilii, komentował pierwszy raport z wynikami prac komisji. Państwowa komisja do spraw pedofilii, której pełna nazwa brzmi: Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, przekazała w dokumencie, że w prawie 30 procentach spraw podejrzanym była osoba duchowna. - Skierowaliśmy do Watykanu pismo jako komisja, oczekując i prosząc Stolicę Apostolską o przesłanie nam danych statystycznych dotyczących tego, jak przez ostatnich 20 lat wyglądało zjawisko wykorzystania seksualnego w poszczególnych diecezjach i męskich zgromadzeniach zakonnych - powiedział. I dodał: - Usłyszeliśmy pewne generalne 'nie' ze strony Konferencji Episkopatu Polski. Przyznał, że "kluczowa kwestia to jest uzyskanie dokumentów, które są na terenie Polski, w kuriach i sądach biskupich, które dotyczą postępowań kanoniczno-karnych, a także administracyjno-kanonicznych prowadzonych w stosunku do polskich duchownych w Polsce". - My tych dokumentów oczekujemy i o nie prosiliśmy, ponieważ mamy do nich pełne prawo jako państwowa komisja zobowiązana mocą ustawy - dodał. 

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.