Radosław Sikorski, Ignacy Morawski, prof. Witold Orłowski

Fakty po Faktach

Radosław Sikorski, Ignacy Morawski, prof. Witold Orłowski

Gdyby Kaczyński znów kandydował, to chętnie bym się z nim zmierzył i spowodował, żeby jeszcze raz przegrał - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy widziałby się w roli kandydata na prezydenta Polski i dodał, że o tym "matka partia zadecyduje". Szef polskiej dyplomacji odnosił się również do ewentualnego objęcia przez niego któregoś ze stanowisk w Unii Europejskiej, w trakcie których negocjowania jest obecnie premier Donald Tusk. Stwierdził, że nie wybiera się do Brukseli, ale wszystko zależy od decyzji szefa rządu. - Premier daje i premier odbiera - podsumował Sikorski. Pytany o unijne teki, na których zależałoby Polsce, powiedział, że oprócz stanowiska komisarza do spraw obronności i rozszerzenia UE "są też inne, które są bardzo ciekawe z naszego punktu widzenia". - Ale pozwólmy premierowi negocjować. Myślę, że wchodzi też w grę stanowisko wiceprzewodniczącego komisji, co byłoby awansem dla naszego kraju - dodał minister spraw zagranicznych. Radosław Sikorski był też pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego na wiecu w Pułtusku, na którym prezes PiS mówił o incydencie z 14 czerwca, kiedy to w Osinowie Dolnym niemiecka policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której wcześniej odmówiono wjazdu na teren Niemiec. - Kaczyński jak zwykle szczuje i zmyśla. To, że policje: polska w Niemczech, a niemiecka do Polski, mogą przejeżdżać, to dobrze, a nie źle. Radiowóz niemiecki jeden, lub maksimum dwa, popełniły błąd, za co minister spraw wewnętrznych Niemiec przeprosiła ministra Siemoniaka. Przypomnę, że tysiące migrantów podróżują, i tak było na olbrzymią skalę za czasów rządów Kaczyńskiego, gdy on był wicepremierem do spraw bezpieczeństwa, z Polski do Niemiec, a nie odwrotnie - ocenił Sikorski. Przypomniał, że cała Unia, ale w szczególności Polska, stoją w obliczu wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję i Białoruś i do tego, by stawić jej czoło, potrzeba międzynarodowej współpracy, a nie "demonizowania sąsiadów". Dopytywany o pakt migracyjny, w którego sprawie PiS chce zorganizowania referendum, powiedział, że rząd premiera Tuska "uzyskał pisemne potwierdzenie, że nikt nie będzie zmuszany do przyjęcia migrantów". Podał przykład, że solidarność europejska, o której mowa jest w pakcie, może polegać na przykład, że wysłaniu oficerów straży granicznej za granicę, ale zwrócił uwagę, że Polska ze względu na to, że jest krajem granicznym UE, może być wręcz beneficjentem zasady solidarności.

 

Następnie prof. Witold Orłowski i Ignacy Morawski mówili o decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście "Faktów po Faktach" komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący:

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 oraz główne wydanie "Faktów" TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". Prowadzi "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 oraz główne wydanie "Faktów" TVN.

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji "Faktów" TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydanie "Faktów" TVN, obecnie także "Fakty po Faktach".

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania "Faktów" TVN, a także "Faktów po Faktach" i "Faktów po Południu" w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu "Babilon".

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi "Fakty po Południu" oraz "Fakty po Faktach". Prowadzi także wydanie "Faktów" TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.

Program z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.