Rafał Baniak, dr Bogusław Grabowski, prof. Szymon Malinowski, prof. Bogdan Chojnicki, Dominika Lasota, Maciej Nowicki, Sławomir Droń

Fakty po Faktach

Rafał Baniak, dr Bogusław Grabowski, prof. Szymon Malinowski, prof. Bogdan Chojnicki, Dominika Lasota, Maciej Nowicki, Sławomir Droń

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 procent. Jest to najwyższy wynik od 25 lat. Przez co albo przez kogo jest taka wysoka? O to między innymi pytała swoich gości Anita Werner w "Faktach po Faktach". - Głównym czynnikiem, że u nas inflacja jest o wiele wyższa niż w zachodniej Europie, jest polityka makroekonomiczna rządu od wielu lat - powiedział dr Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Przypomniał, że inflacja zbliżyła się do prawie pięciu procent przed epidemią koronawirusa i wtedy również spowalniało tempo wzrostu gospodarczego. Wytłumaczył, że byliśmy na ścieżce nazywaną przez ekonomistów stagflacją, którą zatrzymała pandemia COVID-19, a później wojna. - Te procesy przyśpieszyły. To znaczy, że będziemy mieli teraz coraz większą inflację przy spadającym tempie wzrostu - mówił ekonomista. Zdaniem Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP "nie może być tak, że RPP poprzez podnoszenie stóp procentowych próbuje hamować inflację, a w tym samym czasie rząd zapowiada kolejne transfery socjalne". - Też nie może być tak, że przedsiębiorcy czujący ryzyko recesji są przed rząd zaskakiwani - podkreślił. Zwrócił uwagę, że "jeżeli działalność przestanie się opłacać, to dalszą konsekwencją są zwolnienia pracowników".

 

Następnie prof. Szymon Malinowski, prof. Bogdan Chojnicki i Dominika Lasota dyskutowali o przyczynach gwałtownych zjawisk pogodowych i kryzysie klimatycznym w Polsce. Blisko 200 gmin apeluje o ograniczenie zużycia wody. W wyniku gwałtownej burzy ewakuowano uczestników Open'er Festival. Na koniec programu o kończącej się budowie stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej Anita Werner rozmawiała ze Sławomirem Droniem, przedsiębiorcą z Białowieży i Maciejem Nowickim, prezesem zarządu HFPC. - Dla nas jest to dramat przyrodniczy dlatego, że Puszcza Białowieska jest światowym dziedzictwem - powiedział Sławomir Droń. 

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.