Agnieszka Holland, prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, prof. dr hab. Mirosław Czuczwar

Fakty po Faktach

Agnieszka Holland, prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, prof. dr hab. Mirosław Czuczwar

To skandal. Jest wyrok sądu i prawnicy powinni zostać dopuszczeni. W każdym demokratycznym państwie prawa to by się stało, ale my już nie jesteśmy demokratycznym państwem prawa, tylko jakimś reżimem - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 reżyserka Agnieszka Holland. We wtorek pogranicznicy odmówili wstępu do strefy stanu wyjątkowego prawnikom, którzy na mocy wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka chcieli dotrzeć do migrantów korczujących w Usnarzu Górnym. Agnieszka Holland skomentowała też poniedziałkową konferencję prasową z udziałem ministrów Mariusza Kamińskiego i Mariusza Błaszczaka, na której zaprezentowano materiały, które mają pochodzić z telefonów komórkowych zatrzymanych przy granicy migrantów. Pokazywane na konferencji zdjęcia mają dowodzić, że próbujący przedostać się do Polski ludzie mogą być zaangażowani w działalność terrorystyczną lub powiązani z organizacjami paramilitarnymi. Prezentowano też zdjęcia, które według urzędników mają być dowodem na skłonności pedofilskie i zoofilskie. - Wydaje mi się, że została przekroczona kolejna granica, może już ostateczna granica. Tego typu wystąpienie to nie tylko dehumanizowanie ludzi, kłamstwo, przygotowywanie pola do nienawiści i zbrodni - oceniła reżyserka. Jak mówiła, w ten sposób "przygotowuje się grunt". - Ten stan wyjątkowy został wprowadzony głównie po to, by nie dopuścić świadków, by nie było informacji z mediów, z niezależnych agend humanitarnych. W związku z tym panowie Kamiński i Błaszczak mogą sobie mówić takie kocopały jak im się podoba i nie ma żadnej możliwości weryfikacji - powiedziała.

 

W drugiej części "Faktów po Faktach" gośćmi byli wirusolog, prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk oraz prof. dr hab. Mirosław Czuczwar z II Kliniki Anestezjologii Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. - Jeżeli ktoś jeszcze po 1,5 roku trwania pandemii neguje to, że wirus SARS-CoV-2 jest niebezpieczny dla zdrowia i życia, jeżeli kogoś nie przekonywało to, co było udziałem wszystkich Polaków w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, to ja nie wiem, jakich argumentów możemy używać. Zwłaszcza, że w tej chwili sto procent pacjentów, którzy są u mnie hospitalizowani, czyli pacjenci w krytycznych stanach, walczący o życie, którzy bardzo często umierają, to są pacjenci po prostu niezaszczepieni i najczęściej są to pacjenci, którzy świadomie odmawiali czy unikali szczepień - mówił dr hab. Mirosław Czuczwar. - Wirusy są nieprzewidywalne. Wirus SARS-CoV-2, który wchodzi do naszych dróg oddechowych może wejść do nerek, do jelit, także do mózgu wymieniała prof. Bieńkowska-Szewczyk. Wskazała, że powinniśmy też chronić nasze dzieci, bo one są nieszczepione. - Chociaż większość dzieci przechorowuje bardzo lekko, to jednak zdarzają się te, które mają również znacznie gorszy przebieg choroby - zauważyła.

Opis programu

Codzienny program publicystyczny – rozmowy prowadzących z politykami, ekspertami i artystami. Goście ‘Faktów po Faktach” komentują najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.

 

"Fakty po Faktach" – prowadzący

 

Anita Werner – dziennikarka związana ze stacją TVN24 od początku istnienia, czyli od 2001 roku. Pracowała jako reporterka, zrealizowała serię autorskich programów, w tym program "Dama Pik", którego bohaterkami były wybitne kobiety ze świata polityki i kultury. Anita Werner jest laureatką trzech Wiktorów i dwukrotną finalistką plebiscytu "Dziennikarz Roku" miesięcznika "Press". W 2019 została nagrodzona Złotą Telekamerą, która przyznawana jest trzykrotnym zdobywcom tej nagrody. Prowadzi „Fakty po Południu” i „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 oraz główne wydanie „Faktów” TVN.

 

Piotr Kraśko – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który przez lata związany był z telewizją publiczną. Był między innymi korespondentem w Brukseli, Rzymie i Waszyngtonie. Przez ponad trzy lata był szefem "Wiadomości". W TVN24 BiS prowadził "Fakty o Świecie".

 

Grzegorz Kajdanowicz – w 1997 roku rozpoczął pracę w tworzącej się redakcji „Faktów” TVN. Przez kilkanaście lat pracował jako reporter stacji, później także jako prowadzący. Od 2004 roku prowadzi główne wydania „Faktów” TVN, obecnie także  „Faktów po Faktach”.

 

Piotr Marciniak – pracuje w TVN24 od początku istnienia kanału, czyli od 2001 roku. Wcześniej pracował w Radiu Zet, a jeszcze wcześniej - w radiowej Trójce. Obecnie jest prowadzącym  głównego wydania „Faktów” TVN, a także „Faktów po Faktach” w TVN24. W TVN24 BiS był gospodarzem autorskiego programu „Babilon”.

 

Katarzyna Kolenda-Zaleska - polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka oraz prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam. Od 2003 roku związana ze stacją TVN24. Wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.

 

Diana Rudnik – karierę telewizyjną rozpoczęła w 1992 roku. Wcześniej pracowała między innymi w Telewizji Publicznej i Polsacie. W TVN24 prowadzi „Fakty w Południe”, „Fakty po Południu” oraz „Fakty po Faktach”. Prowadzi także weekendowe wydania „Faktów” TVN.

 

Codzienne wydanie "Faktów po Faktach" obejrzysz o 19:25 w TVN24 i TVN24 BiS.