Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl
Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego jako polityka Suwerennej Polski
Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego jako polityka Suwerennej Polski TVN24
wideo 2/6
Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego, gdy był posłem Suwerennej Polski TVN24

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Poseł Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał.

Janusz Kowalski był dotychczas jednym z najbardziej znanych i aktywnych członków partii Zbigniewa Ziobry. Wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami. Przypominamy kilka słynnych wystąpień polityka i scen z jego udziałem.

Kłótnia z Kołodziejczakiem. "Janusz, do pracy!"

Jako polityk Suwerennej Polski w latach 2022-23 pełnił funkcję wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi. W sierpniu 2023 roku był uczestnikiem ostrej wymiany zdań, która stała się hitem mediów społecznościowych. Przedstawiciele Agrounii weszli do resortu rolnictwa, domagając się ujawnienia listy firm zajmujących się handlem zbożem z Ukrainy.

Na korytarzu resortu doszło do kłótni między Kowalskim a rolnikami i działaczami Agrounii z jej liderem Michałem Kołodziejczakiem na czele (obecnie wiceministrem rolnictwa i posłem KO). Politycy przez ponad 20 minut przekrzykiwali się wzajemnie.

Janusz Kowalski i Michał Kołodziejczak na korytarzu resortu rolnictwaTwitter/@EKOlodziejczak_

- Hańba, hańba! - krzyczeli obecni w resorcie rolnictwa. - Przestańcie krzyczeć, sześć miliardów złotych Donald Tusk chce zabrać polskim rolnikom. Dlaczego nie protestujecie? - odkrzykiwał Kowalski. - Jesteś podnóżkiem Tuska - dodał, zwracając się do Kołodziejczaka. - Jesteś kłamcą, prawdziwym kłamcą. Rządzicie tyle lat i musicie dopłacać - odpowiadał lider Agrounii.

Ówczesny wiceminister rolnictwa wielokrotnie uciszał Kołodziejczaka. - Cicho, mówię! - wykrzykiwał. - Pan nic tu nie może, nie ma pan najmniejszych kompetencji - odpowiadał Kołodziejczak.

Wiceminister Kowalski dyskutował też z innymi osobami na korytarzu.

- Dlaczego Michał Kołodziejczak chce odebrania sześciu miliardów polskim rolnikom? - dopytywał. Po chwili wrócił do kłótni z liderem Agrounii.

- Jakby Lech Kaczyński żył, nigdy by na to nie pozwolił - powiedział Kołodziejczak. - Na co? - zareagował Kowalski. - Upokarzacie polską wieś. W grobie się przewraca Lech Kaczyński. Do roboty i się zamknij człowieku. - Dlaczego wspierasz Tuska? Ty walczysz o miejsce na liście Platformy Obywatelskiej! - Janusz, do pracy! - Do pracy, właśnie Kołodziejczak. Dlaczego Agrounia jest cicho, jak zabierają pieniądze? Bronić polskiego interesu w Senacie!

Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa
Janusz Kowalski kontra Michał Kołodziejczak. Awantura na korytarzu resortu rolnictwa TVN24

"Nie wystarczy tutaj wychodzić w różowej kiecce". Kowalski z maskotką świnki

W maju 2023 roku Sejm zajmował się sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Na mównicy pojawił się Janusz Kowalski, który zwrócił się do posłanki KO Marty Wcisło. - Nie wystarczy tutaj wychodzić w różowej kiecce i czytać partyjne przekazy, czy robić sobie selfiki z pięcioma świnkami - mówił.

- Panie pośle, co pan wygaduje? - zwrócił uwagę prowadzący obrady ówczesny wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

"Nie wystarczy tutaj wychodzić w różowej kiecce". Kowalski z maskotką świnki
"Nie wystarczy tutaj wychodzić w różowej kiecce". Kowalski z maskotką świnki tvn24

- Jeżeli pani chce bronić polskich rolników, to trzeba zagłosować za Funduszem Ochrony Rolnictwa - mówił Kowalski jako ówczesny wiceminister rolnictwa.

Na sali obrad podniósł się gwar. Ze stenogramów z tego posiedzenia wynika, że poseł Jarosław Wałęsa (KO) zwrócił się do Kowalskiego słowami: "Damski bokser. Gówniarzu jeden. Co ty sobie myślisz? Jak ty do kobiety mówisz?".

- Chce pani iść zagłosować za tym? Proszę pomagać rolnikom - kontynuował z mównicy Kowalski.

Obok polityka pojawiła się posłanka Wcisło, która wręczyła mu maskotkę świnki.

- Proszę państwa, jedna trzecia pogłowia świń za czasów Donalda Tuska, tyle zlikwidowaliście - wykrzykiwał Kowalski z mównicy, trzymając w ręku pluszaka.

Janusz Kowalski z maskotką świnki TVN24

"Wstańmy i pokażmy, jak jesteśmy dumni". Kowalski zagrzewa do braw

Z kolei w lutym 2023 roku Janusz Kowalski zasłynął w Sejmie z zagrzewania posłów do braw.

W pewnym momencie na mównicę wyszedł ówczesny minister edukacji Przemysław Czarnek. Opozycja skandowała: "złodzieje, złodzieje". Czarnek oskarżał opozycję o "wylewanie pomyj" na niego w związku z aferą willa plus. Po raz kolejny przekonywał o zasługach swojego rządu w temacie edukacji i mnogości przekazywanych na ten cel dotacji.

Niedługo później głos zabrał Janusz Kowalski. - Nie podoba wam się minister Czarnek? Nie podoba wam się minister Ziobro, bo odkrył być może największą aferę w warszawskim ratuszu? Złodzieje? Zapytajcie się, co się dzieje w Warszawie - zwrócił się do opozycji.

- My jesteśmy dumni z naszych ministrów. Szanowni panowie, wstańmy, pokażmy teraz jak jesteśmy dumni z naszych ministrów. Brawo. Brawo minister Czarnek. Brawo minister Czarnek. Wstajemy. Brawo - mówił Kowalski. Politycy PiS wstali z ław sejmowych, klaskali i skandowali imię ówczesnego premiera: Mateusz.

Kowalski: Brawo minister Czarnek. Wstańmy i pokażmy, jak jesteśmy dumni
Kowalski: Brawo minister Czarnek. Wstańmy i pokażmy, jak jesteśmy dumniTVN24

Kowalski nie przerywał i krzyczał dalej: - Nigdy nie dojdziecie do władzy, krzyczcie sobie, brawo. Rozliczymy was, rozliczymy Trzaskowskiego. I co się Nitras śmiejesz? Śmiej się. Brawo. Brawo minister Czarnek.

"Zestresowany" pytaniem o hymn

W 2021 roku Janusz Kowalski popierał zmiany w hymnie Polski. W propozycji resortu kultury zakładano, że druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od słów "Jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotychczas "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę".

Pytany przez reportera o brzmienie drugiej i trzeciej zwrotki hymnu, miał problemy z odpowiedzią. - W tej chwili jestem zestresowany - mówił.

Kowalski: uważam, że zmiany w Mazurku Dąbrowskiego to dobry pomysł
Kowalski: uważam, że zmiany w Mazurku Dąbrowskiego to dobry pomysłTVN24

Stosunek do szczepień przeciwko COVID-19

Janusz Kowalski był również określany mianem antyszczepionkowca. Gdy w styczniu 2022 roku w Sejmie zajmowano się projektem ustawy o weryfikacji covidowej, Kowalski - wraz z grupą kilku innych znanych ze sceptycyzmu wobec szczepień posłów i posłanek klubu PiS - odbył na ten temat dyskusję z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Kowalskiego wiązano także z hejtem antyszczepionkowców, jaki spadł na dom dziecka, którego dyrekcja zadbała o bezpieczeństwo podopiecznych, proponując im szczepienia przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zachęcało do szczepień, tymczasem poseł Kowalski i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu Anna Maria Siarkowska (PiS) pojawili się w placówce i chcieli wyjaśnień w sprawie "sygnałów" o "zmuszaniu" do szczepień.

CZYTAJ TAKŻE: Kowalski: przewodniczący Rady Medycznej groził mi nożem. Profesor Horban: nigdy nikomu nie groziłem

Dyrekcja podkreślała, że decyzja najstarszych, pełnoletnich wychowanków domu dziecka o szczepieniu była dobrowolna, a decyzje chętnych do szczepienia się dzieci powyżej 12. roku życia, które mogą przyjmować preparaty przeciw COVID-19, zostały skonsultowane z ich opiekunami prawnymi.

Janusz Kowalski o referendum o wyjściu Polski z UE w 2027 roku

Szeroko komentowana była także opinia Kowalskiego dotycząca referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej. O ewentualny polexit polityk był pytany w listopadzie 2021 roku w programie "Onet Opinie". - Rozumiem, że jest pan zwolennikiem wyjścia z Unii Europejskiej. W jakiej perspektywie czasowej? - zapytał prowadzący.

- W 2027 roku, kiedy zakończy się obecna perspektywa budżetowa, to będzie czas, kiedy może być referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Jeśli Unia Europejska nie zostanie zreformowana, jeśli nie zatrzymamy eurokratów, koszty życia w Polsce będą gigantyczne - odpowiedział.

Janusz Kowalski o referendum o wyjściu Polski z Unii Europejskiej w 2027 roku
Janusz Kowalski o referendum o wyjściu Polski z Unii Europejskiej w 2027 rokuOnet

- Wyjście Polski z Unii Europejskiej uderzy przede wszystkim w gospodarkę niemiecką. To Niemcy są najbardziej zainteresowani, żeby Polska była w Unii Europejskiej, wiec trzeba grać twardo, bronić swoich interesów. Na przykład KPO. Polska nie może być żebrakiem Unii Europejskiej - dodał.

Po tych słowach odcinali się od niego nawet politycy Zjednoczonej Prawicy. Ówczesny przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że szanuje poglądy posłów swojego klubu, ale "pan Kowalski to może referendum u siebie w domu zrobić, a nie zapowiadać, że zrobi je w Polsce".

"Kolorowe kredki" Janusza Kowalskiego

W maju 2021 roku poseł Kowalski został ukarany "zwróceniem uwagi" przez sejmową komisję etyki za naruszenie zasady dbałości o dobre imię Sejmu.

Wniosek w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer "Pracownia Różnorodności". Poskarżyło się na wypowiedzi posła z nagrania na portalu YouTube z lipca 2020 roku. Zarzucało Kowalskiemu między innymi homofobiczne wypowiedzi, "odczłowieczanie osób LGBT" i posługiwanie się między innymi określeniem "ideologia LGBT" jako "straszakiem", a także bezpodstawne twierdzenia, że "bliżej nieokreślone organizacje LGBTQ działające w Warszawie, są skrajnie lewicowe".

Wśród wypowiedzi polityka w środowisku LGBT dużym echem odbiły się słowa o "kolorowych kredkach". W czerwcu 2022 roku w telewizji państwowej mówił o zatrzymaniu "lewackiej ideologii LGBT, gender, która wchodzi do szkół, wchodzi do przedszkoli, wchodzi w nasze umysły". - Ja nawet widzę kredki jakieś.... - kontynuował poseł. - Kolorowe kredki są po prostu. Wszystko po prostu w tych tęczowych barwach: kredki, tornistry - powiedział.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Zginął pilot bardzo doświadczony, jeden z najbardziej doświadczonych w światowym lotnictwie na tym typie samolotu - stwierdził na antenie TVN24 ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, mówiąc o piątkowej katastrofie samolotu wojskowego w Gdyni. Jak dodał, "w każdej katastrofie lotniczej są trzy elementy: pogoda, człowiek, maszyna".

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

Źródło:
TVN24

Czynności, w których udział brali funkcjonariusze ABW w związku z zatrzymaniem księdza Michała O., były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka - napisał w piątek w oświadczeniu płk Rafał Syrysko, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

"To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Krzysztof Grabczuk w szpitalu - jest usprawiedliwiony. Posłowie Roman Giertych i Waldemar Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra)" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych po głosowaniu w sprawie projektu aborcyjnego.

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska policja przekazała nowe informacje w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków w walizkach w okolicach jednego z mostów w Bristolu. Poinformowano, że prawdopodobnie należą one do dwóch mężczyzn. Poszukiwania mężczyzny, który walizki pozostawił, przeniosły się do Londynu. Opublikowano też jego zdjęcie.

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt z wywiadem wojskowym w Kijowie skontaktował się rosyjski pilot. Miał przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła informacji w ukraińskim wywiadzie.

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

Źródło:
PAP

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna. W zdarzeniu życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych (31,4 proc.) oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W piątek 12.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się w ośmiu województwach

Gdzie jest burza? Błyska się w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

"On, po prostu, nie jest materiałem na przywódcę" - pisze o Donaldzie Trumpie "New York Times" w bezkompromisowym komentarzu redakcyjnym. Dziennik wzywa Amerykanów, by nie głosowali w nadchodzących wyborach na kandydata republikanów, "człowieka tak demonstracyjnie nieodpowiedniego do pełnienia urzędu prezydenta, jak żaden inny w długiej historii" USA.

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

Źródło:
The New York Times

Sejm zagłosował w piątek za uchyleniem immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie wyrazili także zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Polityk Solidarnej Polski jeszcze tego samego dnia stawił się w prokuraturze. Rzecznik prokuratury poinformował jednak, że wciąż nie otrzymano pisma z Sejmu potwierdzającego uchylenie mu immunitetu, w związku z czym niemożliwe jest na chwilę obecną podjęcie dalszych czynności w tej sprawie.

Zgoda na zatrzymanie i areszt Romanowskiego. Polityk stawił się w prokuraturze

Zgoda na zatrzymanie i areszt Romanowskiego. Polityk stawił się w prokuraturze

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu posła PiS, byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił pełnomocnik byłego dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Tomasza Piotrowskiego.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Na początku maja służby przekazały prezydentowi i mi notatkę z informacją, która podsumowała zastrzeżenia wobec byłego ambasadora RP przy NATO Tomasza Szatkowskiego - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Źródło:
TVN24, PAP

Sejm nie uchwalił w piątek nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Lewica już zapowiedziała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie. - Będziemy go składać do skutku - powiedziała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

215 głosów za, 218 przeciw, dwa wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy podczas głosowania nad całością projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Koalicja Obywatelska, Polska 2050-TD i Lewica głosowały za projektem, PSL-TD - w większości przeciw. Siedmioro posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiadać na pytania Sary Małeckiej-Trzaskoś, najmłodszej reporterki z akredytacją prasową w Sejmie. 'Wolność słowa nie jest dla dzieci. Odejdź" - mówił prezes PiS do rezolutnej 10-latki, kiedy ona nie dawała za wygraną. "Nie mogę tego przemilczeć, bo są to słowa szkodliwe i oczywiście nieuprawnione. Prawo do wyrażania własnego zdania jest prawoczłowieczą wartością każdego dziecka" - stwierdził Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka.

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

Porządkowanie praworządności na przykładzie sądu w Olsztynie. Tam dwaj sędziowie, których nazwiska były w ostatnich latach głośne, stanęli po dwóch stronach barykady. Sędzia Maciej Nawacki traci władzę, ale i chyba chęć do orzekania. Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do pracy, także w nowej roli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

Źródło:
TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Dziennikarka TVN24 Joanna Kryńska wróciła do pracy. W piątek po raz pierwszy po kilkumiesięcznej przerwie pojawiła się na antenie i poprowadziła "Wstajesz i wiesz". W kwietniu informowała, że przeszła operację usunięcia guza mózgu.

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB. W piątek 12.07 do osób przebywających na terenie 14 województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w sobotę. Eksperci ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla 14 województw

Alert RCB dla 14 województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 12 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano w kilku nadmorskich kąpieliskach w Gdańsku i w Gdyni.

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Źródło:
BBC, CNN, Forbes, tvn24.pl

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl