Szynkowski vel Sęk o NCBR: siłą rzeczy OLAF mógłby się sam tą sprawą zainteresować

Źródło:
TVN24
Szynkowski vel Sęk o NCBR: siłą rzeczy OLAF mógłby się sam tą sprawą zainteresować
Szynkowski vel Sęk o NCBR: siłą rzeczy OLAF mógłby się sam tą sprawą zainteresowaćTVN24
wideo 2/6
Szynkowski vel Sęk o NCBR: siłą rzeczy OLAF mógłby się sam tą sprawą zainteresowaćTVN24

Poczekajmy, aż właściwe służby zbadają, czy w NCBR dochodziło do nieprawidłowości i kto jest ewentualnie za nie odpowiedzialny - mówił w TVN24 minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Powiedział też, że "siłą rzeczy" tą sprawą mógłby sam zainteresować się OLAF, czyli Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Zawiadomienie do tej instytucji złożyli posłowie opozycji.

Posłowie opozycji ujawniają kolejne fakty dotyczące dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dotacja w wysokości 55 milionów została przyznana 26-latkowi, który firmę założył już po ogłoszeniu naboru do konkursu z kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych, a 123 miliony złotych firmie z Białegostoku, która - jak ustalili posłowie - od czasu założenia w 2020 roku co roku przynosiła straty. Posłowie 1 marca informowali, że zablokowali wypłatę tych dwóch dotacji. Kontrolę w NCBR prowadzą zarówno Centralne Biuro Antykorupcyjne, jak i Najwyższa Izba Kontroli.

Posłowie o sprawie zawiadomili też OLAF - Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Dotacje wypłacane z NCBR są finansowane ze środków europejskich.

Szynkowski vel Sęk: siłą rzeczy OLAF mógłby się sam tą sprawą zainteresować

O sprawie dotacji z NCBR i ewentualnych nieprawidłowościach mówił w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Najpierw poczekajmy, aż właściwe służby zbadają, czy dochodziło tam do nieprawidłowości i kto jest ewentualnie za nie odpowiedzialny. Zwykle jest taka kolejność, że najpierw krajowe służby badają ewentualne nieprawidłowości. Sądzę, że jeśli OLAF będzie zainteresowany tym, żeby to zbadać, będzie współpracował z krajowymi służbami i będzie podejmował odpowiednie działania - powiedział.

Dopytywany, czy to dobrze, że o sprawie został powiadomiony OLAF, odparł: - Siłą rzeczy - bo przecież instytucje europejskie śledzą doniesienia medialne i podejmowane przez służby działania - OLAF mógłby się tym sam zainteresować. Posłowie opozycji pospieszyli z tym do tej instytucji, ich prawo.

Minister przekonywał, że "oczywiście będąc dużą kwotą", dotacje z NCBR "z punktu widzenia transmisji pieniędzy unijnych to cały czas mały ułamek wszystkich pieniędzy unijnych".

- My jesteśmy powyżej średniej, jeśli chodzi o jakość nadzoru nad wydawanymi środkami unijnymi, jesteśmy oceniani jako kraj, który ma nieliczną liczbę nieprawidłowości. To oczywiście niedobrze, gdyby się okazało, że jakieś nieprawidłowości nieco tę sytuację zmienią, ale nie staniemy się nagle krajem, który jest w ogonie tej statystyki - mówił Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk: cały czas uważam, że pieniądze z KPO do Polski wpłyną

Minister był też pytany o sprawę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Wypłatę tych środków miała odblokować nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Została przyjęta przez parlament, ale prezydent zdecydował się skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

- Moje przekonanie jest takie, że te zapisy są zgodne z konstytucją. To był jeden z istotnych warunków podczas negocjacji. Ale od przekonania do pewności jest jeszcze kawałek. W tej sprawie ostateczny głos ma Trybunał Konstytucyjny - powiedział Szynkowski vel Sęk.

Jak mówił, "prezydent skorzystał ze swojej prerogatywy, ja podchodzę do tego z szacunkiem". - To oczywiście nie przyspiesza zakończenia procesu legislacyjnego i dojścia do środków z Krajowego Planu Odbudowy. Z tego punktu widzenia ja bym sobie życzył, żeby to nastąpiło jak najszybciej, a ta decyzja nieco oddala w czasie tę perspektywę. Ale ja cały czas uważam, że pieniądze z KPO do Polski wpłyną. Mam nadzieję, że ten termin będzie raczej krótszy niż dłuższy - stwierdził.

- Prezydent był informowany o przebiegu negocjacji z Komisją Europejską, natomiast to, za co ja przepraszałem, to niewystarczający kształt tych konsultacji na etapie złożenia ustawy w Sejmie - zaznaczył.

Szynkowski vel Sęk: cały czas uważam, że pieniądze z KPO do Polski wpłyną (marzec 2023)
Szynkowski vel Sęk: cały czas uważam, że pieniądze z KPO do Polski wpłynąTVN24

Szynkowski vel Sęk: mam poczucie, że sędziowie TK czują odpowiedzialność

Prowadzący zapytał ministra, co wydarzy się, jeśli TK uzna przepisy noweli ustawy o SN za niekonstytucyjne. - To jest doskonałe pytanie, które również w rozmowach z przedstawicielami Komisji Europejskiej zadaję. Co w sytuacji, kiedy okaże się, że realizacja kamieni milowych nie jest możliwa zgodnie z polską konstytucją w ocenie Trybunału Konstytucyjnego? Będziemy szukać wtedy rozwiązania. Będzie trzeba znaleźć wariant. Oczywiście myślę nad tym, ale na razie nie zakładajmy wariantu negatywnego rozstrzygnięcia Trybunału. Załóżmy wariant pozytywny, ja taki zakładam - odpowiedział.

Szynkowski vel Sęk mówił, że "wyraża umiarkowany optymizm". - Na takiej podstawie, że tak ważna sprawa dla organów ustrojowych państwa musi skłaniać do refleksji, by postępować odpowiedzialnie i w terminach. Mam takie poczucie, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego pomimo wszystkich różnic tę odpowiedzialność na sobie czują - mówił.

"Agenda relacji polsko-niemieckich jest daleko szersza niż tylko kwestia reparacji"

Szynkowski vel Sęk był też pytany, czy podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Berlinie poruszył temat reparacji wojennych, których Polska domaga się od Niemiec. - Rozmawialiśmy, ale nie był to główny temat moich rozmów. Powiedziałem, że to sprawa ważna i że nie da się jej ominąć. U części rozmówców takie przekonanie, że tej sprawy nie da się zamilczeć, również jest obecne - powiedział minister.

- Oficjalne stanowisko rządu niemieckiego jest nam znane, jest niezmienne. W wielu innych sprawach stanowisko Niemiec przez długi czas było niezmienne, ale w końcu musiało się zmienić pod naciskiem opinii publicznej, opinii międzynarodowej. Kropla drąży skałę. To jest proces przewidziany raczej na lata, a może pokolenia. Ten temat nie zniknie z relacji polsko-niemieckich - zapewnił.

Zaznaczył przy tym, że "nie uzależniamy od tego kształtu relacji polsko-niemieckich", bo "agenda relacji polsko-niemieckich jest daleko szersza niż tylko kwestia reparacji".  

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa.  

Jest nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Jest nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Źródło:
PAP, Reuters

Benedyktyńska robota - tak o rozwiązaniu zagadki śmierci 39-letniej Natalii z Gortatowa pod Poznaniem mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Piotr Żytnicki, który dotarł do ustaleń śledczych. Według niego kobieta przed śmiercią zostawiła wskazówkę, według której jeśli coś miałoby się jej stać, o zbrodnię należy podejrzewać jej męża. W trakcie pracy nad sprawą funkcjonariusze usypiali czujność mężczyzny, zarządzając poszukiwania w zupełnie innym miejscu niż to, w którym pracowali śledczy.

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"

19 kilogramów – tyle ważył guz jajnika usunięty u 60-letniej pacjentki szpitala w Tarnowskich Górach. Kobieta twierdziła, że nie ma żadnych dolegliwości, a na SOR zgłosiła się po namowach męża i koleżanek. Lekarze apelują o niezaniedbywanie badań kontrolnych i profilaktyki.

Za namową rodziny poszła na SOR. Wycięto jej gigantycznego guza jajnika

Za namową rodziny poszła na SOR. Wycięto jej gigantycznego guza jajnika

Źródło:
tvn24.pl

Ta akcja jest zaledwie początkiem tego wielkiego pościgu za wszystkimi, którzy narażają na chorobę, na śmierć nasze dzieci, młode Polki, młodych Polaków - powiedział premier Donald Tusk na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Odniósł się do zatrzymania mężczyzny znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby.

"Dopadniemy ich". Tusk komentuje zatrzymania w sprawie handlu fentanylem

"Dopadniemy ich". Tusk komentuje zatrzymania w sprawie handlu fentanylem

Źródło:
tvn24.pl

Rajdowiec Sébastien Ogier miał wypadek w pobliżu Gołdapi w czasie zapoznawania się z jedną z tras Rajdu Polski. Auto Francuza zderzyło się czołowo z innym samochodem. Na miejscu lądowały dwa helikoptery lotniczego pogotowia ratunkowego, które zabrały wszystkich poszkodowanych do szpitala.

Wypadek rajdowca podczas próbnej jazdy. Cztery osoby ranne

Wypadek rajdowca podczas próbnej jazdy. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

15-latka trafiła w ciężkim stanie do szpitala po tym, jak, jadąc na rowerze, zderzyła się z inną rowerzystką i spadła do przydrożnego rowu. Obie dziewczynki nie miały kasków.

Zderzenie nastolatek na rowerach. Jedna z dziewczynek w ciężkim stanie

Zderzenie nastolatek na rowerach. Jedna z dziewczynek w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Człuchowa (woj. pomorskie) poszukują zaginionej Katarzyny Oldenburg, mieszkanki Debrzna, matki dwójki dzieci, która 13 czerwca wyszła z domu i do dzisiaj nie wróciła. Od tego dnia nie ma z kobietą kontaktu. Funkcjonariusze ustalili, że 32-latka tuż przed zaginięciem była widziana w jednym ze sklepów. Jest to ostatnie miejsce, gdzie nagrały ją kamery monitoringu.

Wyszła z domu, zrobiła zakupy i zaginęła. Policja szuka 32-latki

Wyszła z domu, zrobiła zakupy i zaginęła. Policja szuka 32-latki

Źródło:
tvn24.pl, KPP Człuchowie

Praca po kilkanaście godzin dziennie bez wynagrodzenia, za to w cieniu przemocy i gróźb - tak przez 23 lata wyglądała rzeczywistość Mikołaja Jerofiejewa. Sąd w Legnicy wydał nieprawomocny wyrok za wykorzystywanie Rosjanina do pracy w nieludzkich warunkach. Właścicielka fermy drobiu w Lisowicach została skazana na 1,5 roku więzienia. - Pokrzywdzony mieszkał w bardzo trudnych warunkach, w pokoju w zasadzie bez okna, przy kotłowni, gdzie miał tylko materac - podkreślił sędzia.

Mikołaj spędził 23 lata na fermie w nieludzkich warunkach. Zapadł wyrok

Mikołaj spędził 23 lata na fermie w nieludzkich warunkach. Zapadł wyrok

Źródło:
TVN24, PAP

Ośmiu członków załogi statku, który uderzył w most Key Bridge w Baltimore i doprowadził do jego zawalenia, wróciło do domów. Wcześniej marynarze trzy miesiące spędzili na kontenerowcu, ponieważ nie wolno im było go opuścić. Oczekiwano od nich "pomocy w dochodzeniu", nie mieli też potrzebnych dokumentów.

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Źródło:
BBC

Na Kaukazie Północnym robi się gorąco, ale do wybuchu w tym regionie jest jeszcze daleko - prognozuje w rozmowie z ukraińskim radiem NV Iwan Preobrażeński, znany rosyjski politolog. W niedzielę w dwóch miasta dagestańskich - Derbencie i Machaczkale - doszło do zamachów terrorystycznych. Zdaniem analityka w regionie spełnia się "rosyjski klasyk", a zajęte wojną w Ukrainie służby nie zauważyły odradzającego się "podziemia islamistycznego".

"Służby były zajęte Ukrainą". W tym czasie odrodziło się "podziemie islamistyczne"

"Służby były zajęte Ukrainą". W tym czasie odrodziło się "podziemie islamistyczne"

Źródło:
NV, RBK, Wiedomosti

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

W Sejmie procedowane są wnioski o uchylenie immunitetów dwóm posłom PiS - Michałowi Wosiowi i Marcinowi Romanowskiemu. - Koalicja rządząca zapowiadała rozliczenie. Kto nie wierzył, ten uwierzy. A nie wierzyli ci, którzy dokonywali tych przestępstw - powiedział senator KO Ryszard Brejza. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak twierdzi, że to "zemsta polityczna".

"Koalicja zapowiadała rozliczenie. Kto nie wierzył, ten uwierzy"

"Koalicja zapowiadała rozliczenie. Kto nie wierzył, ten uwierzy"

Źródło:
TVN24
Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali mężczyznę znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby i zabezpieczyli fentanyl.

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

Źródło:
PAP

Do tragedii doszło dziś rano w Lubieszynie (woj. pomorskie). Nie żyją dwie osoby podróżujące autem, które zjechało na pobocze i dachowało. Jak wynika z oględzin miejsca zdarzenia, kierowca prawdopodobnie uderzył w pień ściętego drzewa. Samochód doszczętnie spłonął. 

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Źródło:
tvn24.pl

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja informuje o kolejnym zatrzymaniu w sprawie nagłośnionej przez znanego influencera. Mający w sieci ponad dwa miliony obserwujących mężczyzna miał być szantażowany. Według ustaleń śledczych zatrzymany 39-latek zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty 700 tysięcy złotych pod groźbą rozpowszechnienia zniesławiającego influencera filmu.

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

Był późny wieczór. 39-latek jechał z pasażerką oraz czteroletnim dzieckiem. Potrącił na drodze ekspresowej S19 w Wilkołazie (woj. lubelskie) 68-latka. Ten zginął na miejscu. Kierowca, wraz z pasażerami, trafił do szpitala. Policja ustala, dlaczego pieszy wszedł na drogę ekspresową.

Szedł drogą ekspresową. Zginął na miejscu

Szedł drogą ekspresową. Zginął na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

Zgłaszamy projekt ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników, na czym zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - przekazał we wtorek szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru. Wraz z projektem zostaną przedstawione propozycje cięć w wydatkach państwa.

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Źródło:
PAP

Dwaj kandydaci na prezydenta USA, Joe Biden i Donald Trump, po raz pierwszy przed listopadowymi wyborami zmierzą się w czwartek w debacie w studiu CNN w Atlancie. Komentarze przed pojedynkiem skupiają się głównie na kwestii wieku i zdolności umysłowych obu polityków.

W tym tygodniu debata Biden-Trump. Jak będzie wyglądać pierwsze starcie?

W tym tygodniu debata Biden-Trump. Jak będzie wyglądać pierwsze starcie?

Źródło:
PAP

Mieszkanka Teksasu została oskarżona o usiłowanie zabójstwa po tym, jak w maju tego roku starała się utopić na basenie trzyletnią dziewczynkę palestyńsko-amerykańskiego pochodzenia. W poniedziałek policja stwierdziła, że przyczyną zdarzenia były uprzedzenia rasowe. 

Próbowała utopić trzylatkę w basenie. Policja: kobieta kierowała się uprzedzeniami

Próbowała utopić trzylatkę w basenie. Policja: kobieta kierowała się uprzedzeniami

Źródło:
Reuters

56-letni Brytyjczyk zmarł podczas wakacji we Włoszech. Mężczyzna prawdopodobnie doznał ataku serca, gdy wraz z rodziną wchodził na Wezuwiusza. Jego żona przyznała, że niedawno przeszedł operację.

Był na szczycie Wezuwiusza, gdy zasłabł. Nie żyje 56-letni turysta

Był na szczycie Wezuwiusza, gdy zasłabł. Nie żyje 56-letni turysta

Źródło:
Guardian, Telegraph

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

853 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otworzymy dla Ukrainy "wyraźną, dobrze oświetloną, krótką i pozbawioną przeszkód" drogę do wstąpienia do NATO - oznajmił wiceszef dyplomacji USA ds. europejskich James O'Brien podczas briefingu w Waszyngtonie zapowiadającego planowany na 11 lipca szczyt Sojuszu. Podkreślił też, że proces zbliżania się Ukrainy do NATO jest "praktycznie nieodwracalny". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP

Motocyklista ucierpiał w wypadku w Sulejówku. Jednoślad, który prowadził, uderzył w tira, doszło do wycieku paliwa.

Motocyklista chciał wyprzedzić ciężarówkę, kierowca w tym momencie skręcił w lewo

Motocyklista chciał wyprzedzić ciężarówkę, kierowca w tym momencie skręcił w lewo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch kluczowych doradców Donalda Trumpa przedstawiło mu plan zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę w razie jego wygranej w wyborach prezydenckich - podała agencja Reutera. Plan ten ma zakładać między innymi, że Kijów zostanie pozbawiony pomocy wojskowej ze strony Waszyngtonu, jeśli nie rozpocznie negocjacji pokojowych z Moskwą.

Kluczowi doradcy Trumpa mają plan dla Ukrainy. Były prezydent "zareagował pozytywnie"

Kluczowi doradcy Trumpa mają plan dla Ukrainy. Były prezydent "zareagował pozytywnie"

Źródło:
Reuters

Nie należy skreślać Partii Konserwatywnej jako siły politycznej, niezależnie od spodziewanej klęski wyborczej - uważają eksperci z think tanku UK in a Changing Europe.

Konserwatyści na drodze do klęski. Ale "nie należy przekreślać najstarszej na świecie machiny do wygrywania"

Konserwatyści na drodze do klęski. Ale "nie należy przekreślać najstarszej na świecie machiny do wygrywania"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone straciły wpływy nie tylko w Nigrze i Czadzie - wojskowe junty zamykają się na wpływy Zachodu również w Mali i Burkina Faso. W celu znalezienia nowych sojuszy w Afryce do stolicy Botswany przybył najwyższy rangą amerykański wojskowy, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Charles Brown.

Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie baz wojskowych w Nigrze i Czadzie

Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie baz wojskowych w Nigrze i Czadzie

Źródło:
PAP

Sąd Apelacyjny w Bukareszcie ma ogłosić we wtorek decyzję w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego zbrodni reżimu komunistycznego w "sierocińcu grozy" w Serecie. To jedna z placówek, w których w czasach dyktatora Nicolae Ceausescu masowo umierali małoletni podopieczni.

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

Źródło:
PAP

W 39 stanach USA rośnie liczba przypadków zachorowania na COVID-19 - wynika z ostatnich prognoz Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Według NBC News oznacza to nadchodzącą letnią falę zachorowań.

Nadchodzi wakacyjna fala COVID-19. Za większość zakażeń w USA odpowiada FLiRT

Nadchodzi wakacyjna fala COVID-19. Za większość zakażeń w USA odpowiada FLiRT

Źródło:
NBC News, LA Times

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej poszukiwany bułgarski przemytnik narkotyków, Ewelin Banew, ścigany w całej Europie, w poniedziałek rano pojawił się dobrowolnie przed bramą centralnego więzienia w Sofii. "Król kokainy" oddał się w ręce policji i zacząć odsiadywać wyrok. Towarzyszył mu adwokat.

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

Źródło:
PAP

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP