Rządowe oszczędności uderzyły w wały

W poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego uderzyły oszczędności, które w 2009 r. przeprowadził rząd Donalda Tuska - twierdzi "Rzeczpospolita". Gazeta dodaje też, że w tym samym roku sejmowa Komisja Ochrony Środowiska alarmowała rząd o fatalnym stanie zabezpieczeń przeciw powodzią.

To już ostatni dzień, by dopisać się do rejestru wyborców

Czwartek to ostatni dzień rejestracji osób, którzy głos w wyborach prezydenckich chcą oddać w kraju, ale poza miejscem stałego zamieszkania. Jeszcze tylko dziś takie osoby oraz te nigdzie nie zameldowane mogą dopisać się do spisu wyborców tam, gdzie aktualnie przebywają. W czwartek mija też termin składania wniosków w sprawie głosowania przez pełnomocnika.

O jeden węzeł za mało

U somalijskich piratów Dariusz Dziurzyński nauczył się, kiedy zacząć krzyczeć, żeby nie dać sobie zrobić krzywdy. Dowiedział na czym polega piracko-rosyjska ruletka, do kogo w Somalii trafia zgniły ryż od Czerwonego Krzyża i jak smakuje sos z zarobaczonej kozy. W somalijskiej niewoli spędził prawie pół roku. Nam opowiedział swoją historię.

Autobusowy rajd Kaczyńskiego

40 busów wypchanych po brzegi ulotkami i innymi wyborczymi gadżetami wyruszy w czwartek w Polskę. Uczestnicy tej wyprawy promować będą kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta. Autobusy mają dotrzeć do wszystkich powiatów w kraju.

Marszałek z rządem zajmą się powodzią

Finansowy aspekt walki ze skutkami powodzi i propozycje zmian w prawie zmierzające do ograniczenie zagrożenia powodzią - to tematy, które według zapowiedzi mają zdominować czwartkową Radę Gabinetową. Zwołał ją wypełniający obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski. Na posiedzeniu nie będzie jednak wicepremiera Waldemara Pawlaka, a pomysł zwołania Rady krytykuje opozycja.

Co z workami po powodzi?

Tak jak po wyborach z ulic znikają wyborcze plakaty, tak po powodzi trzeba postanowić, co zrobić z niezliczoną ilością worków z piaskiem. Kraków i Wrocław już wiedzą, co z nimi zrobią. Oba miasta pomysły mają jednak zupełnie różne.

Belka prezesem już dziś?

Najprawdopodobniej już w czwartek Sejm zajmie się kwestią wyboru Marka Belki na nowego prezesa NBP. Najpierw jednak posłowie muszą zdecydować czy poprzeć, czy odrzucić sprzeciw wobec tego głosowania złożony przez klub PiS. Prezes PSL po raz kolejny potwierdził, że jego klub poprze wniosek Prawa i Sprawiedliwości.

Kurtyka nagrodzony pośmiertnie

W środę w stołecznym Teatrze Kamienica odbyła się uroczystość wręczenia nagród Kustosza Pamięci Narodowej. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej.

Poncyliusz: miałem ochotę stanąć obok Palikota

- Miałem ochotę pojechać do Lublina i stanąć na tej scenie i powiedzieć: Janusz, wracaj do Sejmu, debiurokratyzacja kraju czeka na ciebie. Tym się zajmij, bo to jest dla Polaków ważniejsze niż ten wiec - mówił w programie Bogdana Rymanowskiego Paweł Poncyliusz. Polityk PiS skomentował w ten sposób zachowanie polityka PO w środę na placu Litewskim w Lublinie. W tym samym czasie, w tym samym miejscu ze swoimi wyborcami spotkał się Jarosław Kaczyński.

Wygra Kaczyński i "będzie zimna wojna domowa"

"To byłoby coś strasznego. Mielibyśmy znowu kolejną odsłonę tej zimnej, zajadłej, bezrozumnej wojny domowej". W taki sposób wizję prezydentury Jarosława Kaczyńskiego kreślił w "Kropce nad i" Stefan Niesiołowski. Wicemarszałek Sejmu oświadczył też, że dopóki Jarosław Kaczyński nie przeprosi za swoje ostatnie słowa, to Bronisław Komorowski nie powinien z nim w ogóle debatować.

Nawałnica nad Wielkopolską

Półtoragodzinna nawałnica nawiedziła w środę popołudniu Kostrzyn Wielkopolski koło Poznania. Według relacji przysłanej na platformę Kontakt 24 większość dróg jest nieprzejezdna z powodu zalania.

Pilot nie zostanie ukarany

Nie będzie kary dla pilota polskiego Jaka-40, który w niekorzystnych warunkach lądował na smoleńskim lotnisku tuż przed katastrofą prezydenckiego Tu-154 - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.

Palikot: rzucali kamieniami Policja: nic o tym nie wiemy

Janusz Palikot twierdzi, że podczas środowego wiecu (sąsiadującego z wiecem Jarosława Kaczyńskiego) został zaatakowany kamieniami i butelkami. Jeden ze zwolenników PiS również mówi, że został uderzony podczas wiecu. Lubelska policja rozkłada ręce: zarówno o pierwszym, jak i drugim przypadku niewiele wiadomo.

Sondaż: Palikot szkodzi swojemu

Janusz Palikot, który coraz częściej wraca do dawnych metod politycznej walki, bardziej szkodzi Bronisławowi Komorowskiemu niż Jarosławowi Kaczyńskiemu – wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24.

Kandydat PO zwiększa dystans

Rośnie poparcie dla Bronisława Komorowskiego, choć wciąż za mało na zwycięstwo w pierwszej turze. Kandydat PO może liczyć na 45 procent głosów, podczas gdy jego główny rywal – na 31 procent – wynika za sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24.

Troja pod wodą

Na to święto z niecierpliwością czekali mieszkańcy Trzcinicy, a zęby ostrzyli sobie także turyści. Niestety, planowane na początek lipca wielkie otwarcie Karpackiej Troi zostało odwołane. Skansen znalazł się pod wodą.

Nękają Radio Maryja. Sprawa w prokuraturze

Do toruńskiej prokuratury trafiło zawiadomienie dotyczące "złośliwego telefonicznego nękania" Radia Maryja. - Od drugiego tygodnia kwietnia br. Radio Maryja jest przedmiotem szczegółowo zaplanowanego ataku politycznego w ramach walki z religią - twierdzi dyrekcja rozgłośni.

Kaczyński na wiecu: Wojna musi się skończyć

- Koniec wojny polsko-polskiej. Nasza przyszłość jest w zgodzie i kompromisie – ogłosił w Lublinie Jarosław Kaczyński. Nie obeszło się też bez ironii pod adresem Bronisława Komorowskiego, kiedy wytykał jego niedawne gafy

Odnalazły się karty ofiary katastrofy

Nie zaginęły karty bankowe Aleksandry Natalli-Świat (jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej). Są one w dyspozycji żandarmerii wojskowej i będą zwrócone bankom - poinformowała prokuratura wojskowa. Jak dodała, poza kradzieżą kart należących do Andrzeja Przewoźnika, nie stwierdzono podobnych przypadków.

RPO? Rekomendacje dla obu kandydatek

Obie kandydatki na Rzecznika Praw Obywatelskich: Irena Lipowicz - rekomendowana przez PO i Zofia Romaszewska - rekomendowana przez PiS - uzyskały pozytywną opinię sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. O tym, kto zostanie wybrany na funkcję RPO, Sejm zdecyduje w czwartek. Opinia komisji ma jedynie charakter doradczy.

Włocławski zbiornik przechwytuje Wisłę

Od środy zapora na Wiśle we Włocławku zmniejszyła zrzut wody i rozpoczęło się napełnianie Zalewu Włocławskiego. Pozwoli to na spłaszczenie fali kulminacyjnej na Wiśle w regionie kujawsko-pomorskim. Szczyt fali we Włocławku spodziewany jest w piątek.

Komorowski dzwoni do Palikota: unikajcie agresji

- Wykonałem telefon do pana Palikota. Prosiłem go, aby unikał wszelkich sytuacji, które mogłyby grozić jakimiś negatywnymi konsekwencjami - powiedział Bronisław Komorowski. Marszałek Sejmu odniósł się w ten sposób do apelu sztabu kandydata PiS o powstrzymanie Janusza Palikota przed próbą zakłócenia wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Lublinie.

Na jednym kole wyprzedzał auta. 16 punktów

Tysiąc złotych mandatu oraz 16 punktów karnych otrzymał zatrzymany przez gorzowska policję motocyklista, który swoją hondą wyprzedzał na jednym kole rząd samochodów i pędził w mieście z prędkością 188 km/h.

Ptak zatrzymał samolot Wizz Air

Ptak wpadł w silnik samolotu linii Wizz Air lecącego z Gdańska do Liverpoolu. Airbus A320 musiał zawrócić. Pilotom udało się bez problemów wylądować na dwóch silnikach i dopiero na pasie ten, w który uderzył ptak, został wyłączony. Linie informują o opóźnieniach lotów z i do Gdańska.

Hoegstroem wskazał inicjatora kradzieży napisu. To milioner

Krakowscy prokuratorzy zajmujący się sprawą kradzieży tablicy z muzeum w Auschwitz zamierzają przesłuchać szwedzkiego obywatela Larsa W. - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. To właśnie tego mężczyznę - jako inicjatora kradzieży - wskazał siedzący w krakowskim areszcie Anders Hoegstroem.

Dożywocie za "zabójstwo na urodziny" podtrzymane

Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał kary dożywotniego więzienia dla dwóch 20-latków oskarżonych o dwa okrutne morderstwa, w sprawie tzw. "zabójstwa na urodziny". Trzeci z oskarżonych, 18-latek - za udział w jednym zabójstwie został skazany na 25 lat więzienia.

Kradli elementy wałów

W ciągu dwóch dni policja we Wrocławiu zatrzymała cztery osoby podejrzane o kradzież elementów wałów przeciwpowodziowych. Z mocno dotkniętego przez powódź Kozanowa trzech mężczyzn ubiegłej nocy próbowało ukraść metalowe elementy zapory. Wcześniej inny chciał ukraść płachtę geowłókniny ułożoną wzdłuż wału.

Rosjanie pytają o polską organizację lotu Tu-154

Rosyjska prokuratura chce przesłuchać polskich świadków w śledztwie dotyczącym katastrofy Tu-154. Interesuje ją organizacja lotu prezydenckiej maszyny. Wniosek ma być rozpatrzony na dniach - dowiedziała się TVN24.

Płock czeka na wielką falę

W gminach Słubice i Gąbin w powiecie płockim trwa ewakuacja ludzi i zwierząt. W Dobrzykowie, który leży w gminie Gąbin zbudowano wał z 250 tys. worków z piaskiem. Ma on ochronić Płock przed zalaniem. Jeśli jednak nie wytrzyma, miasto na walkę z wodą przygotowany ma plan B. Na drodze krajowej 575, kilka kilometrów przed Płockiem wybudowano prowizoryczny wał, który ma ochronić najbardziej zagrożoną dzielnicę. Sytuację pogarszają burze i deszcze przechodzące przez rejon kraju.

Straty powodziowe w liczbach

Są już wstępne szacunki liczby poszkodowanych przez powódź na Podkarpaciu. Według nich ucierpiało ponad 42 tys. osób, a zalanych było prawie 15 tys. gospodarstw domowych. Woda wtargnęła m.in. na ponad 40 proc. powierzchni Tarnobrzega oraz 1/3 powierzchni Jasła. Zalała też prawie 73 tys. ha użytków rolnych. Na terenach powodziowych padło ok. 6 tys. zwierząt gospodarskich, w tym 5,5 tys. sztuk drobiu. Poziom wód na południu kraju systematycznie opada.