Co najmniej do godziny 19 w niedzielę potrwają utrudnienia na trasie kolejowej Gliwice-Katowice. Ruch pociągów odbywa się tam wahadłowo. W nocy złodzieje ukradli ok. 130 metrów sieci trakcyjnej w pobliżu stacji Ruda Śląska Chebzie.

25-letni kierowca toyoty zginął, a 19-letni pasażer został ranny po tym, jak mężczyźni nie zatrzymali się do kontroli drogowej i uciekając przed policyjnym patrolem uderzyli w drzewo. Do wypadku doszło w niedzielę w nocy we wsi Gęś (Lubelskie).

- Zadaniem polskich polityków jest bronić honoru Polski, polskiego żołnierza i generała - powiedział poseł PiS Adam Hofman w programie "Kawa na ława". Jego zdaniem, premier Donald Tusk, po ogłoszeniu raportu MAK, tego nie zrobił. - Pan ma czelność mówić o obronie honoru żołnierza. Pan z PiS-u? - odpowiedział ostro rzecznik rządu Paweł Graś. Podkreślił, że większość uwag MAK Polska będzie musiała przyjąć.

- My, Polacy i Rosjanie, zawsze będziemy mieli różne zdania. To już pokazała historia naszych narodów - stwierdziła Ludmiła Lwowa. Korespondentka rosyjskiego Radia Majak, która na stałe mieszka w Polsce powiedziała, że należy "szukać prawdy" o katastrofie smoleńskiej i "próbować nie dopuścić do takiej sytuacji w przyszłości".

Zaskoczeni musieli poczuć się wrocławscy kierowcy, kiedy w sobotę zobaczyli jadącego prosto na nich opla omegę. Kierowca auta jechał pod prąd obwodnicą miasta. - Za mną było ok. 20 aut. Gdyby nie klaksony, puszczanie długich świateł i blokowanie obu pasów drogi, doszłoby do tragedii - napisał Reporter 24.

Nie ma nagrania z wieży kontroli lotów w Smoleńsku, które pokazuje podejście do lądowania Tu-154M. Według Rosjan, zapis się nie zachował, bo uszkodzone zostały przewody pomiędzy kamerą a magnetowidem. Skąd więc badacze MAK mają wiedzę o dokładnym położeniu samolotu? Dlaczego kontrolerzy informowali załogę, że jest "na kursie i ścieżce", mimo że samolot już kilka kilometrów przed lotniskiem zboczył ze ścieżki?

Ogłoszeniem wyników wyborów władz Ruchu Poparcia Palikota zakończył się w sobotę w Katowicach drugi kongres tego stowarzyszenia, poświęcony m.in. gospodarce. Nie wiadomo na razie, kto zostanie prezesem Ruchu. Członkowie zarządu mają go wyłonić ze swego grona.

- Przede wszystkim potrzebujemy nie tyle jedności, ale porozumienia. Jedność byłaby czymś sztucznym i nie całkiem prawdziwym - powiedziała w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II Halina Bortnowska - filozof, teolog, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Z kolei Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego KAI przestrzegał, by nie traktować zaplanowanej na 1 maja uroczystości jak "straży pożarnej" mającej na celu doraźne gaszenie konfliktów politycznych.

Zmiażdżony bok samochodu, przebita opona i wyrwane drzwi - to efekt kolizji osobowego Opla z przyczepką. Do groźnie wyglądającej kolizji doszło przed godziną 10 w miejscowości Tylmanowa w powiecie nowotarskim (woj. małopolskie). Wideo z miejsca zdarzenia nadesłał do redakcji Kontaktu 24 @Rafał.

Wisława Szymborska, Janusz Gajos, Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze, Włodzimierz Nahorny - to niektórzy z prawie 30 przedstawicieli, których w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski odznaczy wysokimi odznaczeniami państwowymi. Uroczystość odbędzie się na Wawelu.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik przez prezydentów Polski i Rosji, warta honorowa, salwy i koncerty. Tak w przekonaniu Pawła Deresza powinna wyglądać pierwsza rocznica katastrofy w Smoleńsku. To jeszcze plany, ale praca nad ich urzeczywistnieniem trwa.

Pies wiernie podąża za swoim panem. Nie wie, że ten zaprowadzi go na tory kolejowe. Człowiek wiedział natomiast, że zbliża się pociąg. 22-latek uskoczył w ostatniej sekundzie, czworonóg nie zdążył. Prokuratura nie dostrzega powodu, aby postawić zarzuty mężczyźnie, ponieważ pies nie był na smyczy. Mógł uciec.

Kiedy prąd w polskich gniazdkach będzie pochodzić z reaktorów jądrowych? Według rządu za dziewięć lat. W 2020 roku w Polsce ma działać pierwsza elektrownia atomowa, a docelowo będą trzy. Jak wyglądają przygotowania do budowy pierwszych reaktorów? Sprawdzali to reporterzy programu "Czarno na białym".

Pielgrzymka do Smoleńska, wspólne obchody Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik - o wizji obchodów rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem prezydenta, opowiedział TVN24 Paweł Deresz, mąż tragicznie zmarłej w katastrofie posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz. Czy taki scenariusz uda się zrealizować? Już wiadomo, że część rodzin ofiar nie wyobraża sobie wspólnych polsko-rosyjskich uroczystości po publikacji raportu MAK.

Rosjanie nie mogli określić stanu świateł na lotnisku w Smoleńsku po katastrofie Tu-154M ze względu na "dużą intensywność lotów" - głosi raport MAK. Jednak jedynym samolotem, jaki wylądował w Smoleńsku 10 kwietnia po katastrofie, był tupolew z Władimirem Putinem na pokładzie. Tymczasem kontrolę świateł wykonano dopiero 11 kwietnia rano. Okazało się, że wiele z nich jest niesprawnych. "Nie miało to wpływu na katastrofę polskiego samolotu" - twierdzi jednak MAK. "Takie stwierdzenia nie ma uzasadnienia w faktach" - odpowiada strona polska.

Ponad dwustu uczniów z dwóch szkół z Pomorza zostało oszukanych przez pracowników banku, którzy udzielali im lekcji o bezpieczeństwie w sieci. W trakcie pokazowego wykładu pozakładali uczniom konta, mimo że zapewniali ich że to tylko symulacja. Teraz licealiści otrzymują wezwania do zapłaty za prowadzenie rachunku. Rzecznik ING Banku Śląskiego zapewnia, że konta zostaną zamknięte, a sprawa będzie wyjaśniona.

Po 35 latach, zdemontowano słynny warszawski hotelowy neon Victoria. Towarzyszył on hotelowi od początku jego istnienia, czyli od 1976 roku. Zdjęcia z demontażu przysłał Reporter 24.

Publikacja raportu MAK bez wpływu na poparcie dla Platformy Obywatelskiej - wynika z najnowszego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. W wyborach na rządzącą partię chce głosować 38 procent Polaków, tyle samo, co w sondażu z 5 stycznia. PiS może liczyć na 27 procent. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD i PSL.

Premier Tusk źle zareagował na publikację raportu MAK - tak uważa 43 proc. ankietowanych w najnowszym sondażu MilliwardBrown SMG/KRC dla TVN24. Mniej respondentów jest przeciwnego zdania. Według sondażu, zdecydowana większość z nas chce rozmów z Rosjanami na temat wspólnej wersji raportu. Aż 4 na 5 ankietowanych jest za odwołaniem się Polski do międzynarodowego arbitrażu ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Większość respondentów spodziewa się ochłodzenia relacji polsko-rosyjskich.

Usiłował przewieźć przez granicę skórę niedźwiedzia brunatnego - wpadł. Służba Celna na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce zatrzymała mężczyznę, który tłumaczył celnikom, że skóra to tylko pokrowiec na siedzenie jego "luksusowej" łady.