"Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska"

- Nie mam wątpliwości, że Rosjanie zabili uczestników delegacji do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Moja wątpliwość dotyczy tego, czy uczynili to celowo - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Magdalena Merta, wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie. - Rosjanie odpowiadają za tę katastrofę - podkreśliła.

Mniej ofiar, mniej pijanych kierowców niż rok temu

21 osób zabitych, 298 rannych w 236 wypadkach - tak święta wielkanocne podsumowuje policja. W ciągu czterech dni - od Wielkiego Piątku do świątecznego poniedziałku - policjanci zatrzymali też ponad 1,5 tys. pijanych kierowców.

Sześciolatki zostają w przedszkolach

Coraz więcej sześciolatków zostaje w przedszkolach. Rodzice nie chcą bowiem posyłać swoich pociech do szkół. W związku z tym może zabraknąć miejsc dla młodszych dzieci - alarmuje "Rzeczpospolita".

Brakuje 8 tys. policjantów na Euro 2012

Dwa miesiące przed Euro 2012 brakuje niemal 8 tys. policjantów. To stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo mistrzostw przed i po piłkarskiej imprezie - alarmują eksperci. O sprawie pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Władze oddzielnie, PiS oddzielnie

Uroczystości związane z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędą się dziś zarówno w kraju, jak i za granicą. W Warszawie rano zostanie odprawiona msza w Katedrze Polowej, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Uczestniczyć w niej będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Do Smoleńska udała się delegacja rządowa i niektórzy bliscy ofiar katastrofy. Na cały dzień odrębne obchody rocznicy zaplanowało Prawo i Sprawiedliwość.

Był pułk, jest baza. Nie ma samolotów

Latem ubiegłego roku słynny 36. specjalny pułk lotnictwa transportowego został rozwiązany. Pracę straciło 13 oficerów. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdzał, co dzisiaj dzieje się z byłymi pracownikami pułku i maszynami, które tam latały.

Solidarni 2010 nadal aktywni. "To daje nam nadzieję"

Jedną z najbardziej aktywnych, a już na pewno najgłośniejszych organizacji zabiegających o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy było Stowarzyszenie Solidarni 2010. To oni walczyli o krzyż przed Pałacem Prezydenckim i to oni rozbili tam namiot. Dziś stowarzyszenie nadal działa i walczy.

"To próba zastąpienia ojca"

Smoleńsk to wciąż jeden z najważniejszych tematów w naszej rodzimej polityce. Wielu członków rodzin smoleńskich albo ich przyjaciół po katastrofie zaangażowało się w działalność publiczną. Walczą o prawdę o katastrofie, kontynuują dzieło bliskich.

Pomniki, skwery, ulice. Dla ofiar katastrofy

Pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej, ulice albo skwery nazwane ich imionami - przybywają w Polsce i pewnie jeszcze będą przebywać. Zwykle jest wokół tego szum - mały albo większy, ale zawsze podszyty polityką. W ostatnich dwóch latach takich miejsc-symboli katastrofy powstało wiele.

"Usłyszałem najgorszą wiadomość w życiu"

Była 8.41 - samolot z prezydentem na pokładzie podchodzi do lądowania w Smoleńsku. Niedługo potem Lech Kaczyński miał przemawiać przy grobach polskich oficerów w pobliskim Katyniu. W ułamku sekundy wszystko się zmieniło. Samolot roztrzaskał się na kawałki, życie straciło 96 osób. Wśród nich - te najważniejsze w państwie. Między Smoleńskiem a Warszawą rozdzwoniły się telefony.

Kolejny rok śledztwa, więcej informacji, więcej pytań

W sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej swoje zdanie wypowiedziało już wielu. Był raport rosyjskiego MAK, były ustalenia komisji Jerzego Millera, swoje ustalenia przedstawił zespół parlamentarny pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Kontrolę przeprowadziła też NIK. Prokuratura kilka dni temu przedłużyła śledztwo do października. A każdy nowy dokument przynosi nową wiedzę na temat katastrofy i pozwala stawiać nowe pytania. Co przyniósł ostatni rok w procesie wyjaśniania przyczyn katastrofy?

"Zbrodnia" przed ambasadą Rosji, a pod Pałacem krzyż

Pod ambasadą Rosji zebrało się kilkaset osób. Wyrażali sprzeciw wobec zbyt wolnego ich zdaniem śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na koniec spalili kukły symbolizujące Donalda Tuska i Władimira Putina. Część demonstrantów przeszła pod Kancelarię Premiera.

"Nie będziemy udawać, że nic się nie stało"

- Nie stworzono możliwości takiej, żeby obchodzono rocznicę w spokojnej atmosferze - tak Jacek Sasin z PiS w "Faktach po Faktach" tłumaczył powód, dla którego nie będzie wspólnych obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Nie będziemy udawać, że nic się nie stało - dodał. Wojciech Olejniczak z kolei nazwał minione dwa lata od tragedii "latami straconymi". - To niezrozumiałe, że wokół tego toczymy walkę polityczną - dziwił się poseł SLD.

Tłoczno na drogach. Kulminacja powrotów ze świąt

Na drogach krajowych i dojazdowych do miast ruch zwiększa się z każdą godziną. Trwa kulminacja świątecznych powrotów. Policja apeluje o ostrożność i zmorzoną koncentrację wśród kierowców. Bezpieczeństwa na ulicach pilnuje 10 tys. funkcjonariuszy.

Zamek Królewski wypięknieje

Nowy piaskowy kolor, wyeksponowane rzeźby i efektowne oświetlenie - tak ma wyglądać wschodnia elewacja Zamku Królewskiego już pod koniec roku. Właśnie ruszył jej remont.

BMW spadło na dom. Nie żyje jedna osoba

Jedna osoba nie żyje, a pięć innych zostało rannych w wypadku, do jakiego doszło w miejscowości Witonia (powiat łęczycki). Rozpędzone bmw wypadło z drogi, wzbiło się w powietrze i spadło na dom.

"Życie jest zupełnie inne". Dwa lata po katastrofie

- Trzeba było zrezygnować z wielu planów. Marzeń, które mieliśmy wspólnie - przyznaje Jacek Świat, wdowiec po posłance PiS, Aleksandrze Natalli-Świat. W specjalnym wydaniu programu "Polski i Świat" o życiu po katastrofie pod Smoleńskiem opowiadają również rodzinny innych ofiar, a także m.in. Rosjanie, ludzie z ruchu Solidarni 2010 i polscy archeolodzy, którzy pracowali na miejscu katastrofy.

Dziad, kominiarz, baba i zwykli chuligani

Jak co roku młodzież z wodnym arsenałem wyszła na ulice polskich miast. Lany Poniedziałek nie wszędzie wyglądał tak samo, często w obchody popularnego śmigusa-dyngusa musiała ingerować policja i karać uczestników ulicznych mokrych "zabaw" pokaźnymi mandatami.

Cztery obrazy zbrodni

Cztery filmy i trzy dyskusje z udziałem historyków i reżyserów odbędą się w ramach przeglądu filmowego "Echa Katynia". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

"Młodzi" przeciwko Pawlakowi

PSL przygotowuje się do wyborów prezesa. Partia rozpoczęła już wyłanianie delegatów na jesienny kongres. Faworytem jest obecny prezes Waldemar Pawlak, ale politycy Stronnictwa przyznają, że jego zwycięstwo nie jest oczywiste - do rywalizacji mogą się włączyć młodzi.

"Nasze K2". Janusz Świtaj poprowadzi wyprawę na szczyt

- Jest to stawianie sobie kolejnego celu, wyzwanie, przeżycie czegoś niesamowitego, a oprócz tego nawiązuje też do wartości sentymentalnych, bo do Krakowa przyjeżdżałem jeszcze jako zdrowy człowiek - tak o planowanym zdobyciu Kopca Kościuszki mówił w TVN24 Janusz Świtaj. Niepełnosprawny, który jeszcze niedawno walczył o prawo do eutanazji, organizuje teraz wyprawę na "nasze K2".

"Jest we mnie słuszny gniew"

- Jest we mnie słuszny gniew na to, co się dzieje, bo to mnie obraża, jako brata, szwagra, przyjaciela, Polaka - powiedział Jarosław Kaczyński w programie "Jeden na jeden" w TVN24 w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej, nawiązując do śledztwa ws. tragedii sprzed dwóch lat. - Domagam się prawdy, normalnego śledztwa. To nie jest polityka, to domaganie się, żebyśmy byli normalnym państwem - zaznaczył prezes PiS.

Potrącił policjanta, uderzył w dwa radiowozy

Cztery osoby ranne, w tym trzech funkcjonariuszy i zniszczone auta - to bilans pościgu za osobowym Peugeotem, do którego doszło w poniedziałkowy ranek na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego. Kierowca Peugeota, uciekając przed policjantami, na jednej z ulic potrącił funkcjonariusza i wjechał w radiowóz, a podczas kolejnej próby zatrzymania - czołowo zderzył się z drugim policyjnym samochodem. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na skrzynkę Kontaktu 24 od internauty @Miłosza.

Pikieta w przeddzień rocznicy Smoleńska. Utrudnienia

W przededniu 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej szykuje się protest przed ambasadą Rosji przy ul. Belwederskiej. - Bądź z nami, upomnij się o polską rację stanu - zachęcają organizatorzy. A ZTM ostrzega przed utrudnieniami w ruchu.

Policja: Oby dziś było, jak w niedzielę

Od piątku na drogach zginęło 16 osób, a 222 zostały ranne. Do niedzieli doszło w sumie do 186 wypadków - informuje policja. I apeluje o ostrożność - święta się kończą, więc w poniedziałek po południu na drogach może być tłoczniej niż do tej pory.

Kolejne auto poszło z dymem. To już seria

Kolejny pożar auta w Opolu. Tym razem spłonęło zaparkowane na ul. Witosa BMW. - Podobnie jak we wcześniejszych trzech przypadkach, tak i tym razem, nie ma wątpliwości, że było to podpalenie - informuje serwis 24opole.pl.

Zasnął na klatce z kradzionym sprzętem

Zasnął na klatce - obudziła go straż miejska. To jednak był dopiero początek jego kłopotów. Strażnicy znaleźli bowiem przy nim dwa plecaki, a w nich trzy radia samochodowe, nawigację samochodową, ładowarkę, telefon komórkowy i odtwarzacz mp3. Miał też noże i obcinarki do kabli.