Tym razem naukowcy bronią Pawłowicz. "Ta fala ataków hańbi etos ludzi nauki"

268 osób, głównie poznańscy naukowcy skupieni w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego, podpisało się pod oświadczeniem w obronie posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. "Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec kolejnych działań godzących w podstawowe standardy demokracji, a także w podstawowe elementy etosu nauki" - napisali sygnatariusze.

Pawłowicz: Korzystam z wolności słowa

Korzystam z wolności słowa, uważam, że nie przekroczyłam granic przyzwoitości - stwierdziła w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Nawiązała w ten sposób do negatywnych reakcji w internecie, jakie wywołała swoimi wypowiedziami, m.in. na temat posłanki Ruchu Palikota Anny Grodzkiej.

Jest już projekt o finansowaniu budowy dróg z fotoradarów

Pieniądze z fotoradarów na budowę dróg - takie hasło rzucił rząd. Reporter "Czarno na Białym" dotarł do dokumentu, w którym zapisano, na co mają być przeznaczone środki zdobyte dzięki zdjęciom z polskich dróg. W grę ma wchodzić astronomiczna kwota półtora miliarda złotych.

"Ministrowie powinni zareagować wcześniej, by mleko się nie rozlało"

Polscy ministrowie interweniują w Brukseli ws. zamrożenia europejskich pieniędzy na polskie drogi dopiero po 40 dniach. To zdecydowanie za późno - stwierdził w "Faktach po Faktach" eurodeputowany Adam Bielan. Jego zdaniem, sprawa ta zaszkodzi polskim negocjatorom podczas przyszłotygodniowego szczytu ws. budżetu UE. Również zdaniem Józefa Oleksego, "rząd zamilkł w tej sprawie".

Sikorski o przyjęciu euro: to leży w naszym interesie

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że w politycznym interesie Polski jest przynależność do najściślejszego kręgu decyzyjnego UE, ale o terminie przyjęcia przez Polskę euro muszą zdecydować ministrowie finansów i gospodarki oraz NBP.

Marcin P. odpowiedział tylko na jedno pytanie

W łódzkiej prokuraturze odbyło się kolejne przesłuchanie prezesa Amber Gold Marcina P. podejrzanego m.in. o oszustwo i prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej. Podczas poprzedniego, Marcin P. odmówił odpowiedzi na wszystkie zadawane przez śledczych pytania. Dziś udzielił odpowiedzi na jedno.

Sondaż: Polacy nie lubią Rumunów i Romów

Rumuni i Romowie prowadzą w rankingu najmniej lubianych przez Polaków nacji - wynika z sondażu CBOS. Największą sympatią darzymy Czechów i Słowaków. Badanie wykazało, że w ostatnim 20-leciu polepszyły się nasze oceny wszystkich narodów.

Podejrzany o porwanie dziecka: Było bite Matka: Będę walczyć o Kacpra

Sprawa dziecka porwanego z Sulejowa to dla prokuratury twardy orzech do zgryzienia. Relacje matki 1,5-rocznego Kacpra i 21-letniego domniemanego porywacza zupełnie się różnią. - Chciałem pomóc temu dziecku, było bite - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Paweł L. Z kolei matka dziecka Olga M. zapewnia, że dobrze zajmuje się zarówno synem, jak i starszą córką i nie pozwoli, by zostały jej odebrane.

"Nie widzę żadnego podobieństwa"

Jednym przypomina "Wschodzący Białystok", innym raczej nowojorskie Gay Center. Przedstawiciel PSL-PJN przekonuje jednak, że logo porozumienia wcale nie jest do nich podobne. - Tego typu analogie są na pograniczu politycznej fantastyki - przekonuje Krzysztof Kosiński.

Konina w "wołowych" burgerach. Polskie próbki czyste

Żadne próbki pobrane z pięciu polskich ubojni, które wysyłały mięso do Irlandii, nie wykazały końskiego DNA - poinformował wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze. Koninę znaleziono w irlandzkich "wołowych" hamburgerach. Podejrzewano, że pochodziła z Polski.

Nowak i Bieńkowska w Brukseli. Po wyjaśnieniach miliardy na drogi mają być odmrożone

Gdy tylko KE otrzyma od Polski wyjaśnienia w sprawie ewentualnych nieprawidłowości dotyczących projektów drogowych realizowanych w Polsce, odblokuje zamrożone środki - zapewnił komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn po spotkaniu z polskimi ministrami rozwoju regionalnego i transportu. W grudniu KE zablokowała część funduszy unijnych przeznaczonych na transport w związku z wykrytmi nieprawidłowościami przy przetargach drogowych. - Komisja Europejska doceniła fakt, że polski system zadziałał i wykrył nieprawidłowości - mówiła po spotkaniu minister Elżbieta Bieńkowska.

Centrum Zdrowia Dziecka nie starcza nawet na obsługę długu

Raport w sprawie Centrum Zdrowia Dziecka wykazał, że instytut sam nie upora się ze swoimi długami. - Nieprawidłowości jest tak dużo, że z raportem muszą zapoznać się także inne instytucje, m.in. resort finansów, skarbu oraz CBA - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Minister "zakładnikiem" sukcesu LOT

- Dalsza obecność ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego zależy od jego skutecznych działań wobec PLL LOT - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że krytyka Polski ze strony Komisji Europejskiej za udzielenie pożyczki dla LOT-u nie oznacza "kłopotów".

Ciężarna straciła dziecko. Lekarka stanie przed sądem

Nie przeprowadziła właściwych badań i podjęła złą decyzję - ocenili biegli badający sprawę 67-letniej lekarki, która odesłała do domu skrażącą się na ból ciężarną kobietę. Dziecko nie przeżyło porodu. Prokuratura oskarżyła lekarkę o nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka.

"Przyjął" wyjaśnienie Gowina. W PO mogą być 2 projekty ws. związków partnerskich

- Przyjąłem wyjaśnienia ministra Jarosława Gowina za "niezbyt fortunny sposób komunikowania własnych poglądów" przed głosowaniem w sprawie związków partnerskich - powiedział premier Donald Tusk. Jak podkreślił, dopuszcza możliwość powstania w PO bardziej konserwatywnego projektu ws. związków. - Decyzja, którą przedstawił dzisiaj pan premier (...) to jest najlepsze rozwiązanie - skomentował słowa Tuska minister sprawiedliwości.

Tusk: Nie będę miał oporu, by głosować na Grodzką

- Nie będę miał żadnego oporu, żadnego problemu z głosowaniem na panią poseł Grodzką dlatego, że jest transseksualistką - powiedział premier Donald Tusk, zapytany o to, czy poprze kandydaturę posłanki Ruchu Palikota na wicemarszałka Sejmu. Szef rządu dodał jednak, że "nie podziela opinii o potrzebie odwołania marszałek Nowickiej".

"Fajnie, że się spotykają, jeśli to wzmocni PSL"

- Jeśli z tego w przyszłości może powstać jakaś trwalsza współpraca i jeśli to wzmocni PSL, to ja będę zadowolony - powiedział premier Donald Tusk, komentując zaprezentowaną dziś wspólną inicjatywę programową PSL i PJN "Centrum dla Polaków". - Fajnie, że się spotykają i rozmawiają - dodał szef rządu.

Tusk: Polska nie straci pieniędzy na drogi. Ryzyko jest minimalne

- Polska nie straciła i nie straci tych środków. Jeśli sąd potwierdzi nieprawidłowości na jednym z odcinków, to trzeba będzie przesunąć te środki na inny z odcinków - powiedział w piątek premier Donald Tusk, komentując wstrzymanie przez Komisję Europejską środków na drogi. - Ryzyko utraty środków jest minimalne, ale naprawienie tej sytuacji będzie wymagało trochę czasu - dodał Tusk.

PSL i PJN pod nowym logo. Łączą się programowo

PSL i PJN mają się do siebie coraz bliżej. Obie partie ogłosiły w piątek, że rozpoczynają współpracę programową pod hasłem "Centrum dla Polaków", której znakiem firmowym ma być wspólne logo. - Chcemy pokazać, że w Polsce istnieje możliwość na lepszą rozmowę i nowy styl w polityce - powiedział Jan Bury z PSL. - Opozycja też ma coś do powiedzenia - dodała Elżbieta Jakubiak z PJN.

Leki na kaszel jak narkotyki. "To powinno być na receptę"

Za kilka złotych, bez żadnego problemu można kupić w aptece tabletki na kaszel czy katar, które zażywane w dużych ilościach działają jak narkotyki. Nie podajemy nazwy leku, bo chodzi tak naprawdę o dwie substancje, które mogą być w różnych lekarstwach. Najgorsze jest to, że młodzież w aptekach kupuje po kilka opakowań leków, a farmaceuci nawet nie pytają dlaczego. Materiał programu "Blisko ludzi" w telewizji TTV.

"698 to numer twojego pokoju. Ja mam 582". Tak dzielili kontrakty

Rozmowy o majtkach, pokojach hotelowych i piętrach - niewinne na pozór męskie rozmowy okazały się negocjacjami przedstawicieli konsorcjów ubiegających się o kontrakty drogowe. Wszystko po to, żeby zmylić służby i ustrzec się podsłuchów. Nie udało się - prokuratura ma gotowy akt oskarżenia wobec 11 osób. Zarzut? - zmowa cenowa. Efekt? - Komisja Europejska wstrzymuje unijne pieniądze na polskie drogi.

Bez bólu

Nie tylko wielkie ministerialne reformy budzą kontrowersje, w polskich warunkach niemal każda zmiana w służbie zdrowia przynosi - delikatnie mówiąc - dyskusyjne efekty. Podobnie jest w przypadku reorganizacji w warszawskim centrum onkologii. Zlikwidowano tam oddział terapii paliatywnej, a jego zadania przejęła nowa klinika onkologii i chorób wewnętrznych. Reformy niestety nie udało się przeprowadzić bezboleśnie.

Chora terapia

Jak wiadomo, urzędnicy mają czas. Nie mają go ludzie przewlekle chorzy, którzy dziś w wielu przypadkach muszą walczyć nie tylko ze swoimi chorobami, ale i nowymi przepisami dotyczącymi refundacji leków. Są osobami, które codziennie muszą przyjmować specyfiki finansowane na nowych zasadach. I to na pewno nie oni zaoszczędzili na wprowadzeniu ustawy refundacyjnej.

Cena oszczędności

Ustawa refundacyjna weszła w życie rok temu i miała - zdaniem przeciwników - doprowadzić do katastrofy na rynku leków. Jej autorzy przekonywali, że ten rynek uzdrowi i zlikwiduje patologie związane ze sprzedażą specyfików, do których dopłaca państwo. Dziś wiadomo, że w kasie NFZ zostały dzięki niej prawie dwa miliardy. Pytanie kto te dwa miliardy stracił - pacjenci czy firmy farmaceutyczne?

Polska polityka wobec Białorusi wyróżniona

Polska została uznana przez znany "think tank" za lidera w pięciu dziedzinach dotyczących polityki zagranicznej, m.in. za politykę wobec Białorusi - poinformowało w czwartek MSZ. Polska została także wyróżniona m.in. za wkład w misje unijne w zakresie obronności.