- To film patriotyczny. Opowiada o męstwie żołnierzy, o tym, że nie chcą się poddawać - tak na zarzuty o antypolskość swojego filmu "Tajemnica Westerplatte" odpowiada reżyser Paweł Chochlew. Przeciw produkcji protestują m.in. gdańscy radni.

Mieszkańcy wrocławskiej dzielnicy Sępolno mogą już tu bez obaw parkować. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o strzelanie do stojących wzdłuż drogi aut. Mogą trafić za kratki nawet na pięć lat. O mężczyznach "polujących" na samochody informowali nas wcześniej internauci na Kontakt TVN24.

Jeden z pasażerów zauważył "dziwne" zachowanie kierowcy. Kiedy autobus zatrzymali policjanci, szybko odkryli jego przyczynę. Prowadzący pojazd miał niemal promil alkoholu w organizmie.

Litewski odłam gangu "Szkatuły" zlikwidowany. Trzech bandytów zatrzymali w podwarszawskim Wołominie policjanci z CBŚ i Komendy Stołecznej, przy udziale ABW. Znaleziono u nich broń, narkotyki i fałszywe pieniądze.

Rozwiązać sopocką PO i powołać w jej miejsce „organizm oparty na ludziach młodych, nie uwikłanych w działania o charakterze przestępczy” - z takim apelem wystąpił sopocki PiS do premiera. Działacze chcą też referendum ws. odwołania prezydenta miasta Jacka Karnowskiego. Wszystko po ujawnieniu informacji, że prezydent odroczył prywatnej firmie płatność podatków na ponad 800 tys. zł.

Do działdowskiego (warmińsko-mazurskie) szpitala trafił pijany ośmioletni chłopiec. Miał prawie 1,6 promila alkoholu we krwi. Twierdzi, że wypił tylko piwo.

Ponad 140 zaniedbanych i niedożywionych psów oraz pogryzione szczątki 14 zwierząt znaleźli w nielegalnym przytulisku w gminie Chynów (Mazowieckie) policjanci i przedstawiciele fundacji walczącej o prawa zwierząt.

Były wiceminister spraw zagranicznych i główny negocjator w sprawie tarczy antyrakietowej Witold Waszczykowski dostał w czwartek przed południem nominację na wiceszefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Jest doświadczonym dyplomatą, negocjatorem i ekspertem - zachwalał swojego zastępcę szef BBN Władysław Stasiak.

Blisko 50 tysięcy paczek przemycanych papierosów znaleźli w środę policjanci z Chełma na terenie firmy, która zajmowała się ich utylizacją. Towar, który zgodnie z dokumentami nie powinien istnieć, ukryty był pod podłogą.

Pacjenci mogą być spokojni. Nie ma przesłanek, by stwierdzić, by kroplówki zagrażały życiu - tak główny inspektor farmaceutyczny Zofia Ulz skomentowała w TVN24 informację o tym, że szpital w Piszu produkował kroplówki bez wymaganych prawem atestów. Tysiące z nich trafiło do przyszpitalnych aptek w całym kraju.

Jednoczesna obecność prezydenta i premiera na szczycie UE poświęconemu konfliktowi gruzińsko-rosyjskiemu osłabia naszą pozycję i nas kompromituje. Trzeba się dogadać wcześniej - uważa były ambasador Polski w Moskwie Stanisław Ciosek. Jego zdaniem pozycji Polski w Unii zagrażają też oddzielne rozmowy Lecha Kaczyńskiego z państwami bałtyckimi.

Prezydent Lech Kaczyński w czwartek po południu zamierza spotkać się z władzami państw bałtyckich - powiedział wiceszef jego kancelarii Piotr Kownacki. Z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii Lech Kaczyński chce rozmawiać o aktualnej sytuacji w Gruzji, by wspólnie ustalone stanowisko przedstawić na nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli.

Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner i Marek Belka - to właśnie ci politycy mieliby startować do Parlamentu Europejskiego pod szyldem nowej formacji stworzonej przez SDPL i PD. O planach nowej koalicji lewicowej pisze "Dziennik".

Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, Platforma byłaby zdolna do samodzielnych rządów i odrzucania weta prezydenta - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

- Kary pieniężne lub wizyta policji u rodziców wagarujących uczniów, nowe pozycje na liście lektur, więcej egzaminów dla gimnazjalistów i matura z filozofii - to tylko niektóre ze zmian, jakie spotkają uczniów w nowym roku szkolnym. Chociaż prawdziwa rewolucja czeka polską oświatę za rok - pisze "Rzeczpospolita".

Już nie tylko piraci drogowi, ale i złodzieje aut powinni zacząć bać się fotoradarów. Jeden z najnowocześniejszych systemów kontroli pojazdów trafi po wakacjach w ręce polskiej policji - pisze "Polska". Fotoradary będą same odczytywać numery rejestracyjne i za pomocą sieci komórkowej przesyłać policji dane o kierowcy.

Piotr Jasiński, prokurator z Olsztyna, który był jednym z oskarżycieli w procesie porywaczy i zabójców Krzysztofa Olewnika, stanie przed sądem dyscyplinarnym. Jasiński będzie odpowiadał za uchybienia w śledztwie - pisze "Rzeczpospolita".

Na oficjalnych niedzielnych obchodach 28. rocznicy podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych zabraknie Lecha Wałęsy - pisze "Dziennik". Były prezydent i przywódca "Solidarności" mówi, że chce uniknąć spotkań z wysokimi urzędnikami państwowymi, przede wszystkim prezydentem Kaczyńskim.

NSZZ „Solidarność” zapowiada na piątek największą w tym roku manifestację w Warszawie. Władze stolicy ostrzegają, że centrum miasta będzie praktycznie wyłączone z ruchu.

Aneks do raportu o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych pokazuje genezę układu, czyli jak kolejne rządy z pieniędzy podatników wykreowały spośród ludzi wyrosłych z sowieckiego aparatu bezpieczeństwa tzw. elitę przedsiębiorców, twierdzi Antoni Macierewicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

- Winny jest Saakaszwili, który pierwszy zaatakował. Żaden z jego celów nie został osiągnięty i kiedy kurz opadnie, Gruzini się zastanowią, co z tym zrobić - uważa Leszek Miller. Były premier stwierdził w "Magazynie 24 godziny" iż jest przekonany, że Polsce ze strony Moskwy nic nie zagraża.

Komisja Kultury Rady Warszawy zwróciła się z wnioskiem o opinię prawną do rady w sprawie wykorzystania utworu Czesława Niemena "Sen o Warszawie" jako stołecznego hymnu. - Wierzymy, że wszyscy z radością przyjmą ten utwór jako hymn stolicy - powiedział Stanisław Wojtera (PiS), jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

- Premier i prezydent zachowują się, jak dwaj chłopcy w piaskownicy. Ośmieszają Polskę na arenie międzynarodowej - ocenił w "Kropce nad i..." lider SLD Grzegorz Napieralski, komentując fakt, że i Donald Tusk, i Lech Kaczyński wybierają się na szczyt szefów rządów do Brukseli. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski ripostował i przekonywał, że między prezydentem i premierem nie ma napięć, ale jednocześnie podkreślił: - Nie wyobrażam sobie, że prezydent przemówi na szczycie.

Około tysiąca mieszkańców Raciborza (Śląsk) musiało na kilka godzin opuścić swoje domy. Na budowie w centrum miasta znaleziono dużą bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Późnym popołudniem saperzy zabrali niebezpieczne znalezisko.

MSZ zapowiada, że do 2012 roku będzie chciało ratyfikować Konwencję Ottawską, która zakazuje używania min przecipiechotnych. To odpowiedź na wizytę Mireda Raad al Husseina, jordańskiego władcy, który zabiega o to, by nasz kraj podpisał umowę.

- Ulokowanie w Polsce wyrzutni rakiet oraz radaru w Czechach uznajemy szkodliwe dla naszego potencjału obronnego – oznajmił ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin. Zapewnił jednocześnie, że podejmowane przez Rosję działania nie stanowią zagrożenia dla Polski.

W centrum Poznania młody mężczyzna przechodził przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Został zauważony przez policję. Gdy funkcjonariusze poprosili go o dowód, zaatakował ich nożem. Jeden policjant ma poranione ręce.

Wrocławski instruktor postrzelił policjantkę podczas szkolenia z obsługi broni. Prokuratura wyjaśnia, czy był to nieszczęśliwy wypadek. Jeśli policjant przekroczył swoje uprawnienia, może mu grozić do trzech lat więzienia.

Policjanci z Mazowsza zatrzymali bandytów napadających na tiry. W czasie pościgu jeden z nich został postrzelony… w pośladek. Mężczyzna trafił do szpitala, jego kolega i towarzysząca im kobieta - do aresztu.

Prezydent Olsztyna Czesław Małkowski może dłużej posiedzieć w areszcie. Białostocka prokuratura okręgowa chce, żeby został za kratami co najmniej przez najbliższe trzy miesiące.