1 marca awanse generalskie. Szef BBN: pewne nazwiska się powtarzają

Aktualizacja:
Szef BBN o nominacjach generalskich
Szef BBN o nominacjach generalskich
tvn24
O szczegółach nominacji generalskich opowiedział szef BBNtvn24

- Złożyłem do prezydenta wniosek w sprawie nominacji generalskich. Termin ich wręczenia zależy od Andrzeja Dudy - poinformował w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podało, że 14 nominacji generalskich zostanie wręczonych 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - W większości są to oficerowie pełniący stanowiska dowódcze - wyjaśnił Paweł Soloch, szef BBN.

"Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, podjętą na wniosek Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, 1 marca 2018 r. zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP" - napisało w krótkim komunikacie BBN.

W oświadczeniu potwierdzono, że "kandydatury przedstawione przez Ministra Obrony Narodowej, po wcześniejszych konsultacjach między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, zostały zaakceptowane przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych".

"Nazwiska awansowanych oficerów zostaną przekazane opinii publicznej po zakończeniu formalnej procedury mianowania" - dodano w komunikacie BBN.

14 awansów generalskich

O nominacjach generalskich na spotkaniu z dziennikarzami opowiedział Paweł Soloch, szef BBN. - Minister Błaszczak przedstawił 14 kandydatów oficerów na nominacje generalskie. W większości są to oficerowie pełniący stanowiska dowódcze - przekazał.

Jednocześnie nie zdradził nazwisk wojskowych, którzy 1 marca otrzymają awanse w armii. Soloch nie odpowiedział wprost na pytania dziennikarzy, czy lista z nominacjami generalskimi pokrywa się z kandydatami składanymi przez poprzedniego szefa MON Antoniego Macierewicza. - Pewne nazwiska, dotyczące na przykład najwyższych dowódców, się powtarzają - stwierdził jedynie.

Soloch zaznaczył, że kandydatury to propozycje ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, które zostały skonsultowane z BBN. - Oczywiście były również przedstawione prezydentowi Andrzejowi Dudzie - dodał.

Szef BBN odniósł się również do planowanych zmian w armii. - Bardzo zaawansowane są uzgodnienia dotyczące przyszłości systemu kierowania i dowodzenia - ocenił.

Przyznał jednocześnie, że widzi również "jakościową zmianę" współpracy kancelarii prezydenta z resortem obrony w porównaniu z poprzednim kierownictwem resortu. - Zostało odblokowanych wiele tematów - ocenił Soloch.

"Prezydent jest odpowiedzialny za nominacje generalskie"

W środowy poranek szef MON Mariusz Błaszczak był pytany w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki, czy możliwe jest wręczenie nominacji generalskich 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

- Termin zależy od pana prezydenta, ale rzeczywiście rozmawialiśmy. Ja wniosek odpowiedni złożyłem - odparł szef MON. Zapewnił też, że w tej sprawie resort obrony narodowej pozostaje w stałym kontakcie z prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

- Przede wszystkim zmieniło się podejście, jest porozumienie. Uważam, że tak należy działać, aby Zwierzchnik Sił Zbrojnych miał możliwości konsultacji tych spraw, bo to prezydent RP konstytucyjnie jest odpowiedzialny za te sprawy [nominacje generalskie - red.] - zaznaczył Błaszczak.

W połowie lutego o nominacje generalskie 1 marca był też pytany szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Trwa na ten temat rozmowa i ustalenia między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwem Obrony Narodowej i panem prezydentem. Jeśli wszystkie przepisy, procedury będą wypełnione, to taka możliwość istnieje - odparł wówczas Szczerski.

Nominacje generalskie odkładane od miesięcy

Zmiana systemu dowodzenia, w tym przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, była jedną z pierwszych deklaracji złożonych przez Antoniego Macierewicza, gdy został ministrem obrony.

Opowiadał się za tym również prezydent Andrzej Duda, ale miał on inną koncepcję niż Macierewicz. Różnice poglądów między nimi dotyczyły między innymi prerogatyw prezydenta i organizacji samych struktur - chodziło między innymi o różnice w funkcjonowaniu odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych.

Brak uzgodnień dotyczących nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia i trwające prace nad nim były powodem - jak podawało BBN - odłożenia przez prezydenta nominacji generalskich planowanych na 15 sierpnia i 11 listopada ubiegłego roku.

"Nadszedł czas, żeby dowódcami w Wojsku Polsku było młodsze pokolenie"

Błaszczak był także pytany w radiowej Jedynce o zmiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi (SKiD), które na początku lutego zapowiedziały we wspólnym komunikacie MON i BBN.

- To, co zostało przeprowadzone w roku 2014, jest po prostu dysfunkcjonalne - podkreślił minister. Jak dodał, aby dokonać tej zmiany, należy "doprowadzić do porozumienia". - To jest moje zadanie. Myślę, że zakończy się sukcesem - stwierdził Błaszczak.

Podkreślił też, że w armii "stawia na kompetencję, profesjonalizm i młode pokolenie". - Są zarówno w Wojsku Polskim, jak i - wiem dokładnie - że są w policji oficerowie doświadczeni, dowódcy doświadczeni, profesjonalni - zaznaczył.

Dopytywany, czy jest to zapowiedź "odmłodzenia" kadry dowódczej, Błaszczak odparł, że "to jest proces". - Ale nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że nadszedł czas, żeby dowódcami w Wojsku Polskim byli oficerowie, którzy są profesjonalni, no ale rzeczywiście, którzy reprezentują młodsze pokolenie - dodał.

Zastrzegł jednocześnie, że nie jest to zapowiedź "rewolucji". - To jest kontynuacja tego, co rozpoczął minister Macierewicz, bo też takie działania podejmował - zaznaczył minister obrony.

"Będziemy rozwijać przemysł zbrojeniowy"

Szef MON został też spytany o wojskową agencję do spraw zakupów uzbrojenia dla armii, której utworzenie zapowiedział na początku lutego. Błaszczak poinformował, że "niedługo" zostanie powołany pełnomocnik do spraw utworzenia nowej agencji. Zaznaczył, że procesu tego "nie sposób wprowadzić w ciągu krótkiego czasu".

Według ministra polski przemysł zbrojeniowy powinien się specjalizować. - Będziemy rozwijać te kompetencje, w których przemysł zbrojeniowy odnosi sukcesy, w których jest profesjonalny - zapowiedział.

Jak mówił Błaszczak, w Polsce w tym obszarze są "liderzy", na których stawia MON. Zastrzegł jednak, że część sprzętu potrzebnego polskiej armii wciąż trzeba będzie kupować za granicą.

Autor: PTD/AG,now / Źródło: PAP, Polskie Radio

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium