Wyznaczony został skład pięciu sędziów do sprawy prezydenckiego wniosku w sprawie nowelizacji o IPN - poinformowała w środę prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Przewodniczącą składu jest prezes Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Andrzej Zielonacki.
- Sprawa wpłynęła do Trybunału, wyznaczony został skład. Przewodniczącą składu jest prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Andrzej Zielonacki, a do uzupełnienia składu wskazani zostali sędziowie: Michał Warciński, Zbigniew Jędrzejewski i Grzegorz Jędrejek. W tej chwili ustalamy pierwszy termin narady tego składu - wyjaśniła Przyłębska.
Jak dodała prezes Trybunału Konstytucyjnego, "jeśli chodzi o horyzont czasowy rozpoznania tej sprawy, to na razie jeszcze nie wiadomo, ponieważ nie odbyła się jeszcze pierwsza narada".
"Proszę spokojnie czekać na kolejne kroki"
Przyłębska zaapelowała jednocześnie, aby "umożliwiono Trybunałowi Konstytucyjnemu spokojną pracę nad wnioskiem pana prezydenta". - Oczywiście jest naturalne, że są dyskusje i spekulacje, ale jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny, to formalnie sprawa wpłynęła, wyznaczony został skład i teraz spokojnie proszę czekać na kolejne kroki składu Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczyła.
Wniosek do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej prezydent skierował w trybie kontroli następczej. Nowelę Andrzej Duda podpisał 6 lutego, wniosek wpłynął 14 lutego.
Jak zaznaczyła prezes Przyłębska, "we wszystkich sprawach, które złożone zostały do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę, wyznaczone są składy orzekające". - Jeśli chodzi o kontrolę następczą, to skład jest pięcioosobowy, natomiast jeśli są to wnioski skierowane przez prezydenta przed podpisaniem ustawy, wówczas wymagany ustawowo jest pełny skład, co powoduje, iż taka sprawa rozpatrywana jest w trochę innej perspektywie czasowej - wyjaśniła.
Wątpliwości prezydenta
Wniosek prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej dotyczy głównie przepisu, który wprowadza kary grzywny lub do 3 lat więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione między innymi przez III Rzeszę Niemiecką.
Prezydent podkreślił, że każdy obywatel powinien być w stanie zrekonstruować zasadnicze znamiona czynu zabronionego. "Jednostka nie powinna być w stanie niepewności co do tego, czy pewne zachowanie stanowi czyn zabroniony" - głosi wniosek. Ponadto prezydent podniósł kwestię wolności słowa. "Stosowanie regulacji prawnej przewidującej odpowiedzialność karną za przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu popełnionych zbrodni nie może zagrażać świadectwu prawdy o Holokauście oraz swobodzie wypowiedzi gwarantowanej przez Konstytucję, także wówczas, gdy wypowiedzi te są kontrowersyjne" - czytamy we wniosku.
Nowelizacja ustawy o IPN, która wejdzie w życie 1 marca, wywołała krytykę między innymi ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela, został powołany zespół do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
W 2018 roku do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły także dwa wnioski prezydenta skierowane w trybie kontroli prewencyjnej, czyli przed podpisaniem ustawy. Chodzi o nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczącą zniesienia górnego limitu składek na ZUS oraz nowelizację niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności.
Autor: tmw//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk CC BY SA Wikipedia