Prawie 20 milionów więcej niż rok temu. WOŚP zamyka finał z wyższą kwotą

Podsumowanie 26. Finału WOŚP
Podsumowanie 26. Finału WOŚP
Po północy na koncie WOŚP było ponad 81 milionów 423 tysiące 542 złote

Ponad 81,4 milionów złotych "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków" - takim wynikiem zakończył się w niedzielę po północy 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórce w całej Polsce towarzyszyły liczne imprezy, między innymi koncerty, pikniki i aukcje charytatywne.

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO 26. FINAŁ WOŚP

Po północy na koncie WOŚP było ponad 81 milionów 423 tysiące 542 złote. Poprzedni Finał Orkiestra kończyła z wynikiem ponad 62,4 milionów złotych. Ostatecznie zebrano wtedy ponad 105 milionów złotych. Końcowy wynik zbiórki poznamy na początku marca.

Prawie pół miliona złotych za złote serduszko
Prawie pół miliona złotych za złote serduszko

Padł rekord

Tuż przed północą tradycyjnie odbyły się tak zwane licytacje najbardziej hojnych darczyńców - na aukcjach telefonicznych sprzedano złote serduszka i złote karty telefoniczne. Najdroższe serduszko - wyrabiane ze złota, sprzedano za rekordową kwotę 488 tysięcy 888 złotych. Wylicytował je pan Roman Roszkiewicz. Za najdroższą kartę zapłacono 100 tysięcy złotych.

W tegorocznym 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło ponad 120 tysięcy wolontariuszy. Zorganizowano 1700 sztabów w Polsce i poza granicami kraju. Finałowi towarzyszyły liczne imprezy, między innymi koncerty, wydarzenia sportowe i licytacje.

O godzinie 20 w niedzielę w całym kraju rozbłysły "światełka do nieba" - kulminacyjny moment 26. Finału WOŚP. W Warszawie fajerwerki można było oglądać z placu Defilad, gdzie od wczesnego popołudnia trwał finałowy koncert. Pokazy sztucznych ogni odbyły się także w wielu innych miejscowościach, między innymi w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Olsztynie, Zielonej Górze, Rzeszowie.

100 tys. zł za złotą kartę telefoniczną
100 tys. zł za złotą kartę telefoniczną

Biegi i koncerty

26. Finał WOŚP rozpoczął się w niedzielę o godzinie 8.30. W Warszawie odbył się bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". Całkowity dochód z tej imprezy zostanie przekazany na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy. Podobne biegi odbyły się w 108 miastach w Polsce i za granicą.

Na scenie przy Pałacu Kultury i Nauki wystąpiły liczne zespoły, między innymi Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka, Łąki Łan oraz Poparzeni Kawą Trzy. Warszawiacy mogli zobaczyć panoramę stolicy z ustawionego przed Pałacem Kultury koła młyńskiego lub zrobić zakupy w orkiestrowym sklepie SiemaShop. Można było także bezpłatnie odwiedzić wszystkie oddziały Muzeum Warszawy.

Do godzin wieczornych przed PKiN działała przychodnia, w której można było bezpłatnie skorzystać z porad lekarzy specjalistów, wykonując między innymi badania spirometryczne, okulistyczne i badania piersi czy skorzystać z porad dietetyka.

Samolot w serduszka

W Szczecinie miejski finał WOŚP zorganizowano na wyspie Łasztownia, którą odwiedziły tłumy mieszkańców miasta. Mogli oni między innymi oklejać orkiestrowymi serduszkami wielozadaniowy samolot Wilga, który został tam przywieziony specjalnie na finał i oglądać ekspozycje samochodów wyścigowych, terenowych, a także zabytkowych pojazdów i motocykli. W tegoroczną akcję pomocy włączyli się żołnierze z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy zaprezentowali swój sprzęt, a także strażacy i WOPR. Na Łasztowni można było spotkać kwestujących żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO ze Szczecina.

"Samo to, że to robimy, to już jest rekord"
"Samo to, że to robimy, to już jest rekord"tvn24

"Bawił księcia Williama i księżną Kate"

W Białymstoku nietypowymi wolontariuszami stały się photony, czyli roboty edukacyjne do nauki programowania, które skonstruowali studenci Politechniki Białostockiej. W ramach aukcji wystawiono kolekcjonerski photon, który - jak mówili organizatorzy - "bawił księcia Williama i księżną Kate" podczas spotkania z najlepszymi polskimi start-upami w lipcu ubiegłego roku w Warszawie. Photon ma certyfikat, że jest oryginalnym egzemplarzem. Aukcja potrwa do 21 stycznia.

Białostocki sztab WOŚP, podobnie jak w ubiegłych latach, zorganizował przejazd pociągiem po nieuczęszczanej już trasie. W tym roku była to trasa Czeremcha-Cisówka, a głównym punktem był przejazd przez most prowadzący przez środek zalewu Siemianówka. W niedzielnym przejeździe pociągiem wzięło udział około 200 osób z całej Polski.

Koszulka "Lewego" pod młotek

W Kielcach występy artystyczne i licytacje odbywały się na sześciu scenach zlokalizowanych w centrum miasta. Jedną z głównych atrakcji był występ Dody, która zaśpiewała w jednej z kieleckich galerii handlowych.

W Kieleckim Centrum Kultury można było wziąć udział w wielu aukcjach. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się między innymi koszulka piłkarskiej reprezentacji Polski z autografem kapitana zespołu Roberta Lewandowskiego, płyta Luisa Fonsiego z autografem portorykańskiego artysty, znanego z utworu "Despacito" oraz oryginalny ćmielowski serwis porcelanowy "Matylda", zrealizowany na specjalne zamówienie cara Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa dla baletnicy Marii Matyldy Krzesińskiej.

Ich siła tkwi w ich historiach. Najbardziej wyjątkowi wolontariusze WOŚP
Ich siła tkwi w ich historiach. Najbardziej wyjątkowi wolontariusze WOŚPFakty po południu TVN24

Grupa Varius Manx i Kasia Stankiewicz byli główną atrakcją finału WOŚP w Lublinie, którego główne wydarzenia odbyły się w galerii handlowej Olimp. W programie mieliśmy między innymi występy artystów z Lubelskiej Szkoły Rocka, studia tańca UDS, zespołów Pasjonata, Coś Tak O i Feym.

Kolacje ze znanymi, imię dla lwa

Z kolei na gdańskich aukcjach można było wylicytować kolację przyrządzoną osobiście przez Magdę Gessler i Roberta Biedronia. Do wygrania był także posiłek przygotowany przez Janusza Palikota w jego domu oraz bursztynowy naszyjnik Barbary Nowackiej, który dostała od swojej matki, Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Wśród przedmiotów i usług wystawionych przez Gdańsk na aukcję, najwyższą kwotę osiągało prawo nadania imienia małej lwicy urodzonej w gdańskim ZOO. Około dwumiesięczna mała lwica jest jedną z czworga lwiątek urodzonych pod koniec ubiegłego roku. Aukcja potrwa do 21 stycznia. Natomiast 800 złotych uzyskano podczas licytacji w niedzielę na Targu Węglowym za odlew odcisku łapki małej lwicy.

W Poznaniu na placu Mickiewicza działało miasteczko mundurowe ze stoiskami straży miejskiej, strażaków czy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym roku finał zorganizowano też między innymi na poznańskim lotnisku Ławica. Na licytację trafiła koszulka Roberta Lewandowskiego z podpisem, obraz Słupska autorstwa Edwarda Dwurnika z dedykacją Roberta Biedronia oraz zdjęcie i autografy dwóch legend skoków narciarskich: Adama Małysza i Kamila Stocha. Tradycyjnie na aukcję swój dar - serce wykonane ze złota, srebra i bursztynu - przekazali policjanci.

Historyczne pióro

W Bydgoszczy główną areną WOŚP był Stary Rynek, gdzie od południa do wieczora trwał koncert - najpierw zaprezentowali się tancerze, a po nich wystąpiły zespoły muzyczne i soliści, między innymi easy.lovers, Hemp Gru i Monika Lewczuk. Licytowano także pióro, którym mer Kijowa Witalij Kliczko podpisał memorandum w sprawie dostaw tramwajów z Pesy oraz siodełko z motocykla żużlowca Tomasza Golloba. Wśród kwestujących był prezydent miasta Rafał Bruski.

Z kolei na opolskim rynku kilkadziesiąt osób wypełniło narysowane na bruku kontury, tworząc w ten sposób żywe serce. W centrum miasta do późnych godzin wieczornych odbywały się koncerty i występy zespołów rozrywkowych. Na aukcjach i na scenie przy placu Wolności można było licytować między innymi wycieczki, wartościowe i pamiątkowe przedmioty lub dzień w pracy z marszałkiem województwa. Finałowym punktem akcji był koncert zespołu Feel.

Wiele osób chciało poznać Jagienkę - bohaterkę materiału "Faktów" TVN
Wiele osób chciało poznać Jagienkę - bohaterkę materiału "Faktów" TVNtvn24

Tysiące monet

W Łodzi mieszkańcy z całymi rodzinami uczestniczyli między innymi w pikniku w osadzie starosłowiańskiej - Wielkiej Szarży, czyli paradzie konnej na ulicy Piotrkowskiej, pokazie i jeździe wyścigowymi samochodami, kursie autobusem Ikarus z numerem 26 czy licznych atrakcjach na terenie Manufaktury. W tym miejscu tradycyjnie usypano ogromne "złote" serce z drobnych monet, z których przed rokiem udało się zebrać 70 tysięcy złotych.

Wśród cieszących się największą atrakcyjnością łódzkich licytacji były: dzień w fotelu prezesa Widzewa, który w niedzielę wieczorem osiągnął cenę 4100 złotych, oraz trening z zawodniczką MMA Karoliną Kowalkiewicz - 2000 złotych.

Kąpiel w lodowatej wodzie

W Olsztynie Finałowi WOŚP towarzyszyły: wystawa samochodów i motocykli z okresu PRL, a także bieg uliczny Policz się z Cukrzycą. Za datek do puszki chętni mogli przejechać się samochodem rajdowym, w którym za kierownicą siedział Zbigniew Staniszewski. Z kolei kąpiący się zimą wspierali Orkiestrę, zanurzając się w lodowatej wodzie jezior w Ostródzie i Olsztynie.

W Rzeszowie przez cały dzień odbywał się nietypowy rajd, w którym wystartować mógł każdy. Wystarczyło posiadać prawo jazdy, kask oraz samochód z ważnym badaniem technicznym i opłaconym ubezpieczeniem OC, NW. Trasa rajdu poprowadzona była w centrum miasta i liczyła około kilometra długości.

Na rzeszowskim Rynku prezentowali się w ciągu dnia między innymi strażacy ochotnicy oraz Konna Straż Ochrony Przyrody. Natomiast w Podziemnej Trasie Turystycznej można było oglądać na przykład sejsmograf i bezzałogowe drony.

Była "skrajnym wcześniakiem", pomógł sprzęt zakupiony przez WOŚP
Była "skrajnym wcześniakiem", pomógł sprzęt zakupiony przez WOŚP

Zabytkowe auta, sprzęt wojskowy

We Wrocławiu na placu Nowy Targ od popołudnia trwały koncerty, w których uczestniczyły całe rodziny. Gwiazdą wieczoru był zespół Dżem. W trakcie imprezy można były obejrzeć zabytkowe i kultowe samochody, które pokazywało muzeum motoryzacji. Dzieci chętnie bawiły się na bojowym wozie piechoty podstawionym przez wojsko.

W Legnicy orkiestra WOŚP grała w odrestaurowanej zabytkowej Sali Rycerskiej, gdzie zainteresowaniem licytujących cieszyła się możliwość wynajęcia tej sali na przykład na wesele czy inną imprezę prywatną.

Mucha prezydenta Dudy

W Krakowie kwestowało ponad 2,3 tysiąca wolontariuszy, między innymi Anna Dymna, Robert Makłowicz, Jerzy Fedorowicz, Mateusz Janicki. Wybitny pediatra profesor Mikołaj Spodaryk z dziecięcego szpitala w Prokocimiu kwestował w stroju pokemona. Na Rynku Głównym na specjalnej scenie muzycznej wystąpiły: Elektryczne Gitary, Enej, Batalion d'Amour, Krzywa Alternatywa, Pull The Wire i Killsorrow.

Wśród różnorodnych akcji były też: Bieg Wielkich Serc wzdłuż Bulwarów Wiślanych, kąpiel morsów na Bagrach - tu wolontariusze przeciągnęli po wodzie wielkie serce. Na Zakrzówku nurkowie pod wodą zbierali datki.

Orkiestrę wspierano i wciąż można wspierać na aukcjach internetowych. Wylicytować można między innymi: muchę smokingową prezydenta Andrzeja Dudy, kostium wizytowy pierwszej damy, egzemplarz konstytucji z dedykacją byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, spacer z profesorem Leszkiem Balcerowiczem, fotel i pióro Andrzeja Wajdy, czapki z polskiej stacji polarnej, samochód polonez dziennikarza TVN Filipa Chajzera czy zaproszenie na obóz sportowy do Anny Lewandowskiej. We Wrocławiu do wylicytowania została wystawiona figura Roberta Lewandowskiego zbudowana w naturalnej wielkości z około 70 tysięcy klocków lego.

Monika Olejnik przekazała na WOŚP obraz Edwarda Dwurnika
Monika Olejnik przekazała na WOŚP obraz Edwarda Dwurnikatvn24

Przez cały dzień nad bezpieczeństwem uczestników akcji czuwała policja, która nie odnotowała poważniejszych zdarzeń.

Nowoczesny sprzęt dla szpitali

Celem tegorocznego Finału jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Fundacja chce wyposażyć szpitale położnicze w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W ubiegłorocznym 25. Finale WOŚP zebrała 105 milionów 570 tysięcy 801 złotych i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W ciągu poprzednich 25 Finałów Orkiestra zebrała ponad 825 milionów złotych na wsparcie polskiej medycyny.

"Chcemy pochylić się nad badaniami genetycznymi"
"Chcemy pochylić się nad badaniami genetycznymi"

Autor: dasz//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Adamek/WOŚP

Pozostałe wiadomości

Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie, jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rozumiem działanie prezesa Kaczyńskiego z wystawieniem Daniela Obajtka jako działania profrekwencyjne. Obajtek, jak nikt inny, zadziała na zmobilizowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Trzeba o tym myśleć w kategoriach zagrożenia państwa - tak zwrócenie się sędziego Tomasza Szmydta o azyl na Białorusi komentował w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Wygląda na to, że wiedział, że polski wywiad depcze mu już po piętach i nie miał innego wyjścia, tylko zwrócić się do Białorusi o azyl polityczny - komentował natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

Źródło:
TVN24

Tomasz Szmydt, który uciekł i poprosił o azyl na Białorusi, pozostaje w spisie orzekających sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W najbliższych tygodniach miał się zajmować m.in. sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Źródło:
PAP

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Dwóch policjantów i jeden biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

W propagandowych białoruskich mediach sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej, powiedział, że podpisał "rezygnację ze stanowiska sędziego Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem natychmiastowym". - Poproszę ambasadę białoruską o przekazanie tego dokumentu stronie polskiej - dodał. Ostro komentuje to szef MSZ Radosław Sikorski.

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Źródło:
tvn24.pl

"Zachód czy Wschód? Europa czy Rosja? KO czy PiS?" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, podkreślając, że "to są wybory, przed którymi staje dziś Polska". Jak ocenił szef rządu, "każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych faktach, które potwierdzają takie właśnie znaczenie tych wyborów".

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA podała w poniedziałek, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. - Szokująca informacja - skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Sędzia Małgorzata Jarecka z WSA w Warszawie przekazała, że Szmydt przebywa na urlopie, a prezes sądu nie otrzymał do tej pory informacji o zrzeczeniu się przez niego urzędu. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za rządów PiS.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Źródło:
TVN24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła czynności kontrolne w celu zweryfikowania zakresu informacji niejawnych, do których w związku ze sprawowaną funkcją i prowadzonymi sprawami miał dostęp sędzia WSA, który poprosił o azyl na Białorusi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. W poniedziałek na konferencji w Mińsku o swojej prośbie o azyl poinformował Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej.

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został powołany trzyosobowy zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. afery hejterskiej, ujawnionej w 2019 roku. Śledczy sformułowali postanowienie o przedstawieniu zarzutów Emilii Szmydt, nie zostały one jeszcze jej ogłoszone. To była żona sędziego Tomasza Szmydta, który w poniedziałek poinformował, że poprosił o azyl na Białorusi. 

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

Źródło:
TVN24, PAP

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

We wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Wielu z nich obawia się popełnienia błędu kardynalnego w wypracowaniu. Może to bowiem skutkować niezdobyciem za nie żadnego punktu. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Źródło:
tvn24.pl

Przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem zeznawali w poniedziałek Jarosław Wyżgowski, dyrektor Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Jakuba Tietza, który był odpowiedzialny za koordynację dotacji przekazywanych z Funduszu Sprawiedliwości. Wyżgowski powiedział między innymi, że kierowane przez niego biuro "nie otrzymało niejawnej umowy", na podstawie której dokonano wypłaty 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości do CBA na zakup Pegasusa. - Decydentem był Zbigniew Ziobro, realizatorem Michał Woś, a urzędnicy zostali wykorzystani - ocenił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela.

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że tak zwana ustawa kompetencyjna, która daje prezydentowi wpływ na wysuwanie polskich kandydatur do obsady najważniejszych unijnych stanowisk, jest niekonstytucyjna. - To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca, więc tę ustawę po prostu ominiemy - powiedział.

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

Źródło:
PAP
Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24