Czesław Jerzy Małkowski, były prezydent Olsztyna, ogłosił, że będzie kandydował na to stanowisko w nadchodzących wyborach samorządowych. Jako jeden z głównych problemów do rozwiązania wskazał brak mieszkań komunalnych. W 2008 roku Małkowskiego aresztowano i postawiono mu zarzut dotyczący gwałtu na ciężarnej urzędniczce. W 2022 roku został uniewinniony. W styczniu ubiegłego roku, decyzją sądu, przyznano mu zadośćuczynienie w wysokości miliona złotych.
Czesław Jerzy Małkowski ogłosił swoją decyzję w czwartek (22 lutego) na konferencji prasowej. Powiedział, że chce zmienić i ożywić Olsztyn. Jego zdaniem miasto "jest w letargu". Były włodarz zapewnił większe wsparcie kultury, sportu i organizacji pozarządowych. Okres swoich rządów nazwał "złotymi latami Olsztyna".
Jako największy problem społeczny, wymagający rozwiązania, wskazał mieszkania komunalne. Wyjaśnił, że wielu ludzi oczekuje od miasta pomocy w takiej formie, ale mieszkania komunalne są praktycznie nieosiągalne. Wyliczył, że na przydział oczekuje 500 osób, a w roku można przydzielić nie więcej niż 10-20 lokali. Poinformował, że obecne zadłużenie mieszkańców tych mieszkań to ponad 72 mln zł. - A dlaczego tak się dzieje? No, dlatego, że o tych mieszkańców nikt nie dba. Ostatnie budynki komunalne zostały oddane w 2007 roku - stwierdził.
Były prezydent będzie startował z własnego komitetu wyborczego, który wystawi też listy do rady miasta. Podczas czwartkowej konferencji zaprezentowano nazwiska wszystkich kandydatów na radnych i poinformowano, że zostały już zebrane podpisy poparcia wymagane do rejestracji list.
Zarzuty o gwałt na ciężarnej urzędniczce
Małkowski ma 73 lata. Był prezydentem miasta w latach 2001-2008. Zatrzymano go 28 lutego 2008 r. i po postawieniu zarzutów - m.in. gwałtu na ciężarnej urzędniczce - aresztowano. Wskutek referendum przeprowadzonego w listopadzie tamtego roku stracił stanowisko. Potem jeszcze trzykrotnie kandydował - w 2010 r., 2014 r. i 2018 r. - na prezydenta Olsztyna, za każdym razem przegrywając w drugiej turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Najbliższe wybory są pierwszymi, w których Małkowski startuje po prawomocnym uniewinnieniu go przez sąd.
Czytaj więcej: Był prezydentem, gdy został oskarżony o gwałt. Po 11 latach sąd go prawomocnie uniewinnił
W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Tamten wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie, który w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił. Uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie, a kasacje zostały oddalone przez Sąd Najwyższy. B. prezydentowi Olsztyna, decyzją Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, przyznano w styczniu 2023 roku 1 mln zł zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie.
Pozostali kandydaci na prezydenta Olsztyna
Poza Małkowskim start w wyborach na prezydenta Olsztyna ogłosili m.in. obecny przewodniczący rady miejskiej Robert Szewczyk z Koalicji Obywatelskiej, Bartosz Grucela z Lewicy, radny miejski Mirosław Arczak z KWW "Wspólny Olsztyn" oraz były siatkarz reprezentacji Polski Marcin Możdżonek, kandydujący z własnego komitetu "Lepszy Olsztyn". Obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oświadczył natomiast, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, a jedynie będzie kandydował do rady miejskiej. Jednocześnie wsparł kandydaturę Szewczyka.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl