Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski został prawomocnie uniewinniony od zarzutu gwałtu. Taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Afera w olsztyńskim ratuszu wybuchła w 2008 roku. Od tego czasu trwały procesy.
Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski został prawomocnie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki - zdecydował Sąd Okręgowy w Olsztynie, który rozpoznawał apelację od uniewinnienia Małkowskiego w sądzie rejonowym.
Uzasadnienie jest niejawne, podobnie jak cały proces w sprawie tzw. seksafery.
Małkowski w ostatniej chwili pojawił się w sądzie, uzasadnienia słuchał w towarzystwie swojego adwokata.
Gdy sąd ogłosił wyrok, kilku mężczyzn, którzy przyszli z Małkowskim do sądu, krzyknęło: "Brawo sąd!" i zaklaskało.
- Na tę sprawiedliwość pan prezydent Małkowski czekał 11 lat, byłem cały czas pewien, że był niewinny - powiedział jeden z mężczyzn towarzyszących Małkowskiemu, Krzysztof Teliczan. Powiedział on, że na miejscu Małkowskiego "wytoczyłby teraz sprawę wszystkim, którzy oczerniali pana prezydenta".
"Nie mam żalu"
- Nie było żadnego przestępstwa, nie było pokrzywdzonej, nie było sprawcy - powiedział po wyroku Czesław Jerzy Małkowski i dodał, że padł ofiarą spisku uknutego przez przedsiębiorcę, któremu jako prezydent miasta nakazał rozebrać nielegalnie zbudowany pawilon (samowola budowlana) oraz swojej sekretarki (Małkowski podał jej pełne dane), z którą miał romans, i której, jak mówił "ufał bezgranicznie".
Były prezydent Olsztyna powiedział, że nie ma żalu do mieszkańców, że odwołali go w referendum. - Pojawiły się wobec mnie poważne zarzuty, należało tak zrobić choć można było zadać inne pytanie w referendum - powiedział Małkowski.
Zapowiedział, że zamierza dochodzić zadośćuczynienia od urzędniczki oraz "może jeszcze od kilku osób".
Dwa odmienne wyroki
Były prezydent Olsztyna od 11 lat był oskarżany o gwałt na urzędniczce ratusza. Kobieta była wówczas w ciąży. W pierwszym procesie Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na pięć lat więzienia. Po rozpatrzeniu apelacji obu stron wyrok ten uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Ponowny proces toczył się przed sądem w Olsztynie. W grudniu 2018 roku Małkowski został uniewinniony.
Nie wiadomo, co sprawiło, że Małkowski najpierw w 2015 roku został skazany w Ostródzie, a potem uniewinniony w Olsztynie. Obie sprawy toczyły się za zamkniętymi drzwiami. Rzecznik sądu i prokurator informowali wcześniej, że w olsztyńskim procesie "materiał dowodowy został pogłębiony".
Apelacja białostockiej prokuratury
W czerwcu tego roku Prokuratura Okręgowa w Białymstoku złożyła apelację od wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna. Rzecznik prasowy białostockiej Prokuratury Okręgowej Łukasz Janyst informował w czerwcu, że apelacja została wniesiona, ponieważ prokuratura nie zgadza się z ustaleniami faktycznymi sądu w tej sprawie. - Te ustalenia w konsekwencji doprowadziły do uniewinnienia oskarżonego. Ocena prokuratury jest odmienna - mówił Janyst.
Trzeci niejawny proces
Proces odwoławczy toczył się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie za zamkniętymi drzwiami.
W apelacji prokurator zawnioskował o uchylenie wyroku uniewinniającego. Tego samego chciała pokrzywdzona kobieta.
Wyrok olsztyńskiego sądu jest już prawomocny, przysługuje od niego tylko kasacja.Jej złożenie już zapowiedziała Agnieszka Kalisz-Kapelko z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.
Wyborcze poparcie
Czesław Małkowski cieszy się niesłabnącą popularnością w Olsztynie. Po odwołaniu ze stanowiska trzy razy z rzędu startował w wyborach prezydenckich, za każdym razem dostając się do drugiej tury. W ostatnich wyborach samorządowych przegrał z urzędującym prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem.
Autor: gp / Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl