Łódź

Łódź

Można do niej podejść, dotknąć i zobaczyć, z jakimi miastami współpracują urzędnicy. Nowa tablica w łódzkim urzędzie jest ładna, nowoczesna i - zdaniem mieszkańców - dość droga (kosztowała 40 tys. złotych). Tyle że, żeby ją obejrzeć, trzeba się o niej najpierw dowiedzieć, bo wisi w miejscu przez petentów raczej nie uczęszczanym.

Wysiadły z autobusu na postoju, upadły, a po chwili już nie żyły. Sekcja zwłok dwóch turystek z Rosji, które podróżowały z Petersburga do Pragi wykazała, że kobiety zmarły na skutek zatoru płucnego. - Pojawiła się zakrzepica, niewykluczone, że Rosjanki zbyt długo jechały w tej samej pozycji - wyjaśnia prokuratura.

Co najmniej kilkaset osób z całej Polski dało się nabrać 49-letniemu mężczyźnie z Łodzi, który sprzedawał podrobione leki na potencję. Pigułki kupowali w internecie, bo na jednej ze stron można było je dostać bez recepty. Akt oskarżenia w tej sprawie udało się wysłać po 2,5-letnim śledztwie. Oskarżonemu grozi do 12 lat więzienia.

Prokuratura bada okoliczności śmierci dwóch Rosjanek, które zmarły w poniedziałek pod Wieluniem (woj. łódzkie). Stało się to podczas postoju ich autokaru. – Zmarła 47-latka i jej o pięć lat starsza rodaczka nawet nie siedziały obok siebie. Sekcja wyjaśni, co było przyczyną zgonu - informują śledczy.

To przyszłościowy projekt, który pozwoli ludziom przemieszczać się niemal z prędkością dźwięku. Amerykański miliarder Elon Musk - autor pomysłu na tanie podróże w kosmos - chce teraz stworzyć ultraszybki środek lokomocji by połączyć Los Angeles z San Francisco. Kapsuła Hyperloop ma pokonywać dystans 550 kilometrów (jak z Zakopanego do Gdańska) w pół godziny. Pomóc w tym mają mu… studenci z Łodzi. Drużyna Politechniki Łódzkiej jako jedyna z tej części Europy dostała się do finału konkursu Hyperloop.

Kobiety w ciąży już nie muszą przychodzić do szpitala, żeby sprawdzić tętno swojego dziecka. W Skierniewicach (woj. łódzkie) wprowadzono pilotażowy program wyposażania kobiet w niewielkie urządzenia, dzięki którym można się przebadać w domu. Wyniki przesyłane są poprzez internet do lekarzy, którzy w ciągu 20 minut odpisują SMS, jeżeli wszystko jest dobrze. Jeżeli wyniki są niepokojące, ciężarna szybko powinna dostać telefon od lekarza z dalszymi instrukcjami.

Od początku weekendu w woj. łódzkim zamarzło pięciu mężczyzn. Jeden z nich próbował wrócić rowerem po alkoholu - przewrócił się 150 metrów od zabudowań i zmarł. - Alkohol przyczynił się też do trzech innych tragedii - podkreśla łódzka policja.

Są dwa boiska do piłki nożnej, plenerowa siłownia, plac zabaw i lodowisko, które miało „nigdy nie widzieć żadnego łyżwiarza”. Wokół pola, drzewa i pół kilometra do najbliższych zabudowań. Ci, którzy tam mieszkają już planują kolejne boisko, ale „takie wielofunkcyjne”, do gry w siatkówkę i koszykówkę, bo „takiego jeszcze nie ma”. To skrajna niegospodarność – mówi łódzki radny, Rafał Reszpondek.

Polska to nie Japonia, więc pociągi się spóźniają. „Uszatek” miał mknąć, i z Łodzi do Warszawy jechać 67 minut, ale – co przyznają nawet kolejarze - czas dojazdu "Uszatka" faktycznie lepiej wygląda w rozkładzie niż w rzeczywistości. A pasażerowie? Ci przeżyli „gehennę”, 10-letni remont torów, który pochłonął 2,5 miliarda złotych, więc ciągłe spóźnienia pociągu nie robią na nich większego wrażenia.

Metodą "na policjanta" dwóch mężczyzn próbowało okraść starsze małżeństwo w Łodzi. Zadzwonili do pary i przedstawiając się za "funkcjonariuszy" twierdzili, że pracownicy banku chcą ich oszukać, dlatego muszą jak najszybciej wypłacić wszystkie oszczędności z konta i przekazać je policji. Na szczęście pracownicy banku byli czujni.

Zdobycie zaufania mandryli – jednych z największych małp – to niemal niewykonalna sprawa. Mandryle bywają agresywne, nie łaszą się i nie spoufalają, ale w Borysewie się udało. Małpy, po trzech godzinach prób i oswajania, pozwoliły nakarmić z butelki młodego Mańka. - To było bardzo ryzykowne. Na szczęście udało się dokarmiać małego Mańka, którego mama umarła dwa tygodnie po porodzie – opowiada Danuta Michalak, opiekunka mandryli. Młodemu groziła śmierć, sztuczne karmienie było jedynym ratunkiem.

To najnowocześniejsze planetarium w Polsce, a nawet w Europie. Zostało wybudowane w Łodzi w dawnej Elektrociepłowni EC-1. Sferyczny ekran pozwoli każdemu zajrzeć w głąb kosmosu. Planetarium zacznie działać od 8 stycznia. Nasz reporter Piotr Borowski miał możliwość zobaczyć to miejsce wcześniej.