Prokuratura: byli bierni i pobłażliwi wobec OLT Express. Ówczesne szefostwo Urzędu Lotnictwa Cywilnego z zarzutami

Głośno o Amber Gold zrobiło się m.in. w lipcu 2012 r., kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć linie lotnicze OLT Express, których właścicielem była Amber Gold
Wyroki więzienia dla twórców Amber Gold
Źródło: tvn24

Tomasz K., były prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Zbigniew M., były wiceprezes ULC ds. transportu lotniczego - to dwóch kolejnych podejrzanych w śledztwie dotyczącym linii lotniczych należących do Amber Gold - jednej z największych piramid finansowych w historii Polski.

Podejrzanym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na nienależytym nadzorowaniu pracy podległych im pracowników urzędu, między innymi w zakresie związanym z zaniechaniem pozyskania sprawozdania finansowego spółki lotniczej Jet Air (która była poprzednikiem prawym OLT Express). 

- Oprócz tego podejrzani nie podjęli działań zmierzających do cofnięcia lub zawieszenia przewoźnikowi koncesji - informuje Krzysztof Bukowiecki, rzecznik łódzkiej prokuratury regionalnej.

Do przestępstw polegających na niedopełnieniu obowiązków służbowych i - tym samym - działania na szkodę interesu publicznego miało dochodzić od 2010 do 2012 roku.

- W dniach 16 i 17 września bieżącego roku prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty oraz przeprowadził przesłuchania podejrzanych. W trakcie czynności podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień - informuje prokurator Bukowiecki.

Wobec podejrzanych śledczy zastosowali wolnościowe środki zapobiegawcze: Zbigniew W. musiał zapłacić 35 tysięcy złotych poręczenia majątkowego; Tomasz K. musiał wpłacić o 15 tysięcy więcej. 

Kary za Amber Gold. 15 lat dla Marcina P. i 12,5 lat dla Katarzyny P.
Kary za Amber Gold. 15 lat dla Marcina P. i 12,5 lat dla Katarzyny P.
Źródło: Fakty TVN

Łącznie 11 podejrzanych

Wcześniej zarzuty w związku z nieprawidłowościami w działaniach Urzędu Lotnictwa Cywilnego usłyszał m.in. były naczelnik wydziału Lotniczej Działalności Gospodarczej oraz były dyrektor Departamentu Rynku Transportu Lotniczego oraz jego zastępca, a także pracownik wydziału Strategii i Analiz Finansowo-Ekonomicznych ULC.

- Na chwilę obecną w śledztwie zarzuty przedstawiono łącznie 11 osobom – pracownikom Urzędu Lotnictwa Cywilnego, urzędów skarbowych z terenu Gdańska oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - informuje Krzysztof Bukowiecki.

Gruzy piramidy finansowej

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

O sytuacji spółki Amber Gold zrobiło się głośno w lipcu 2012 r., kiedy linie OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe - zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a następnie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r.

W połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold. Tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. 

Były szef spółki Marcin P. skazany został nieprawomocnie przez gdański sąd okręgowy na 15 lat więzienia, a jego żona ma spędzić w celi łącznie 12,5 roku.

Czytaj także: