Recenzja "Zielonej granicy": najlepszy film Agnieszki Holland od wielu lat

Źródło:
tvn24.pl
"Zielona granica" reż. Agnieszka Holland
"Zielona granica" reż. Agnieszka HollandKino Świat
wideo 2/4
"Zielona granica" reż. Agnieszka HollandKino Świat

W "Zielonej granicy" Agnieszka Holland pyta o ludzką godność, o sprowadzenie człowieka do roli "żywego pocisku", zastanawia się nad granicą pomiędzy dobrem a złem, człowieczeństwem a zezwierzęceniem. Po raz kolejny udowodniła, że jak mało kto potrafi przyglądać się globalnym problemom przez pryzmat doświadczeń zwykłych ludzi. Przy okazji stworzyła najlepszy swój film od czasów "Europa, Europa". "Zielona granica" wchodzi do kin w piątek, 22 września. Recenzja Tomasza-Marcina Wrony.

"Zielona granica" jest 20. filmem fabularnym w reżyserskim dorobku Agnieszki Holland i jednym z jej najlepszych. Jego światowa premiera odbyła się 5 września w ramach Konkursu Głównego 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jury pod przewodnictwem Damiena Chazelle'a doceniło film Polki Specjalną Nagrodą Jury.

Agnieszka Holland o "Zielonej granicy": kino musi stawiać pytania

W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze Holland niejednokrotnie udowadniała, że jak mało kto potrafi opowiadać o aktualnych problemach, patrząc na nie poprzez losy czy też wybory jednostek, starając się unikać przy tym prostych, powierzchownych ocen. "Kino musi być partnerem dla prawdy i zadawać ważne pytania. Nie sądzę, żeby było w stanie na nie odpowiadać, ale to właśnie stawiane pytania są naszą siłą" - mówiła Holland w najnowszej rozmowie z magazynem "Variety".

Tak też jest w przypadku "Zielonej granicy". W swoim najnowszym filmie reżyserka przygląda się jednemu z największych globalnych wyzwań - kryzysowi migracyjnemu. Łamanie praw człowieka, wojny i konflikty zbrojne, głód, brak dostępu do wody pitnej, postępująca katastrofa klimatyczna – to tylko niektóre czynniki zmuszające ludzi z różnych stron świata do szukania bezpiecznego schronienia poza swoimi ojczyznami. Chociaż konwencja genewska z 1951 roku opisuje między innymi procedury związane z przyjmowaniem osób uchodźczych, to nie wszyscy, zmuszeni przez los do ucieczki z własnego kraju, mają szansę na bezpieczne schronienie.

Punktem odniesienia dla najnowszej fabuły Holland jest kryzys humanitarny na terenach przy granicy polsko-białoruskiej, który w 2021 roku w cyniczny sposób wywołał białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. Początkowo przez granicę z Litwą, a następnie z Łotwą i Polską służby białoruskie zaczęły masowo nielegalnie przerzucać osoby uchodźcze z Afganistanu, Iranu, Iraku i Syrii, ściągane przez przemytników na Białoruś obietnicą łatwego dostania się na teren Unii Europejskiej. Ta nieludzka prowokacja, polegająca na wykorzystaniu ludzi jako narzędzia destabilizującego relacje międzynarodowe, jest kolejną odsłoną kryzysu uchodźczego, z którym Europa mierzy się bezskutecznie od 2014 roku.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: SYTUACJA NA POLSKO-BIAŁORUSKIEJ GRANICY

"Zielona granica" Agnieszki Holland. O czym jest film?

Scenariusz "Zielonej granicy" jest efektem współpracy Holland z Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko oraz Maciejem Pisukiem. Łazarkiewicz-Sieczko, prywatnie córka reżyserów Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów oraz siostrzenica Holland, jest związana zawodowo z filmem od co najmniej dziesięciu lat. "Zielona granica" jest jednak jej debiutem w roli współscenarzystki pełnometrażowej fabuły. Pisuk zaś dał się poznać w 2012 roku jako scenarzysta obrazu "Jestem Bogiem", który wyreżyserował Leszek Dawid.

Kadr z filmu "Zielona granica"Agata Kubis/Kino Świat

Powstanie tekstu do "Zielonej granicy" poprzedziły setki godzin konsultacji, rozmów i dokumentacji. Jego autorzy rozmawiali między innymi z osobami uchodźczymi, mieszkańcami terenów przygranicznych - w tym z obszarów, gdzie jeszcze kilkanaście miesięcy temu obowiązywał stan wyjątkowy - przedstawicielami Straży Granicznej, aktywistkami i aktywistami oraz ekspertami i ekspertkami w zakresie praw człowieka i imigracji.

W swoim filmie Holland pyta o ludzką godność, o sprowadzenie człowieka do roli "żywego pocisku", zastanawia się nad granicą pomiędzy dobrem a złem, człowieczeństwem a zezwierzęceniem. To, że reżyserka sięgnęła po wydarzenia z polsko-białoruskiego pogranicza, nie oznacza, że na nich się skupia. To dla niej punkt wyjścia do postawienia pytań o kondycję współczesnej Europy, czy szerzej – zachodniej demokracji. Filmowczyni unika precyzowania czasu opowiadanej historii, by uwypuklić wspólnotę przeżyć osób uchodźczych, których świadkami jesteśmy od blisko dekady. Bez trudu przypominają się nagrania z najróżniejszych części Europy, na których widzieliśmy ludzi koczujących w prowizorycznych obozowiskach czy tonących w wodach Morzą Śródziemnego, co w oczywisty sposób prowadzi do konstatacji, że jako Europejczycy od lat nie znaleźliśmy rozwiązania kryzysu humanitarnego.

CZYTAJ TAKŻE: Festiwal filmowy w Gdyni 2021. Agnieszka Holland o "absurdalnym" stanie wyjątkowym

Holland: nie mam żadnego problemu ze Strażą Graniczną, mam problem z władzami
Holland: nie mam żadnego problemu ze Strażą Graniczną, mam problem z władzami ("Kropka nad i" TVN24 z dn. 18.04.2023 r.)TVN24

Holland: kryzys humanitarny ujawnia nasz europejski rasizm

Fabuła filmu podzielona została na kilka części, a w każdej z nich na pierwszy plan wysuwają się inne postaci, których przeżycia się w jakiś sposób przecinają. Dzięki temu Holland przygląda się kryzysowi humanitarnemu z różnych perspektyw. Parafrazując słynną wypowiedź Margaret Thatcher z 1981 roku, można rzec, że kryzys humanitarny jest kryzysem humanitarnym i niezależnie od jego przyczyn nie powinien być częścią cynicznej gry politycznej. W końcu prawa człowieka są uniwersalne i powszechne, nie są częścią żadnej ideologii, a ich przestrzeganie nie podlega dyskusji.

Filmowczyni pokazuje, że brutalne działania służb białoruskich i polskich mają bezpośredni i nieodwracalny wpływ na życie poszczególnych osób. Swoich bohaterów i bohaterki Holland stawia w sytuacjach, w których muszą podejmować decyzje ekstremalne. Daje do zrozumienia przy tym, że nie interesuje ją wielka polityka, takie czy inne poglądy. Kierując się uniwersalnym i fundamentalnym humanitaryzmem, przygląda się ludziom i ich reakcjom, decyzjom i emocjom.

I właśnie emocje są tu kluczowe, bo w tej warstwie Holland wytacza najcięższą broń. "Zielona granica" - niczym bomba kasetowa -uderza w najczulsze punkty na długo po zakończonym seansie. Rezonuje trafnością stawianych pytań: Gdzie leży granica decydowania o godności i życiu drugiego człowieka? Gdzie leży granica ludzkiego człowieczeństwa? Dlaczego ludzie nie wyciągają wniosków z historii? Co różni jednych uchodźców od innych? Co o nas samych mówi kryzys uchodźczy, który trwa nieprzerwalnie od 2014 roku? W imię czego osoby uchodźcze są ofiarami brutalnej manifestacji siły stosowanej wobec nich?

W opisie reżyserskim "Zielonej granicy" opublikowanym w "Variety" Holland nawiązała do "Europy, Europy", swojego obrazu sprzed ponad 30 lat, tłumacząc, że powtórzony tytuł miał podkreślić dwa oblicza tradycji europejskiej. "Europy naszych aspiracji, kolebki kultur i cywilizacji, praworządności, demokracji, praw człowieka, równości i braterstwa, ale również Europy jako kolebki największych zbrodni przeciwko ludzkości, egoizmu i nienawiści" - wyjaśniała.

Reżyserka porównuje w tekście dla "Variety", jak traktowane są osoby uchodźcze z Ukrainy, a jak te pochodzące spoza Europy. "Znowu wielu uchodźców tuła się po lasach granicy polsko-białoruskiej. Znowu są odsyłani do Białorusi, znowu giną. Zaostrza się opresyjność wobec aktywistów, którzy im pomagają, a zachowanie polskich strażników granicznych - tych samych, którzy z ciepłem i empatią przenoszą ukraińskie dzieci przez granicę - staje się coraz brutalniejsze. Ta różnica w traktowaniu dwóch różnych grup uchodźców wojennych brutalnie ujawnia to, co staramy się ukryć: nasz europejski rasizm" - napisała Holland.

Agnieszka Holland na planie filmu "Zielona granica"Agata Kubis/Kino Świat

Zapadające w pamięć postaci

Jedną z najmocniejszych stron "Zielonej granicy" jest jej obsada. Do udziału w filmie Holland zaprosiła między innymi irańsko-francuską aktorkę filmową i teatralną Behi Djanati Atai oraz pochodzących z Syrii aktorów Jalala Altawila i Mohameda Al Rashiego. Po raz kolejny niezwykłym talentem wykazała się Maja Ostaszewska, która stworzyła wielowymiarową, nieoczywistą postać psycholożki, przypadkiem wrzuconą w wir wydarzeń na granicy. Świetnie partnerują jej Agata Kulesza oraz Maciej Stuhr. W filmie zachwycają też aktorki i aktorzy młodszego pokolenia - Jaśmina Polak i Monika Frajczyk w rolach aktywistek, Tomasz Włosok jako strażnik.

Oszczędna w środkach, zamknięta w estetyce realizmu magicznego opowieść porusza na wiele sposobów. Poza bardzo aktualną tematyką, świetnie poprowadzoną narracją, warsztatowo najnowszy film dorównuje najgłośniejszym tytułom wielu edycji włoskiego festiwalu.

Kadr z filmu Agnieszki Holland "Zielona granica"Agata Kubis/Kino Świat

Udział w Konkursie Głównym 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji to tylko początek światowego tournee filmu. Jeszcze przed zakończeniem festiwalu w Wenecji film miał swoją północnoamerykańską premierę w sekcji Centerpiece Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto - kolejnym wydarzeniu należącym do tak zwanej Wielkiej Piątki, czyli najważniejszych festiwali filmowych świata (obok Berlinale, Sundance i Festiwalu Filmowego w Cannes). Na początku października zaś film zaprezentowany zostanie w ramach Nowojorskiego Festiwalu Filmowego.

Do polskich kin "Zielona granica" trafi 22 września.

Tomasz-Marcin Wrona o "Zielonej granicy" Agnieszki Holland
Tomasz-Marcin Wrona o "Zielonej granicy" Agnieszki HollandTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agata Kubis/Kino Świat

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mamy złe pogodowe wieści na drugą połowę kwietnia. Ochłodzenie, które właśnie się zaczęło, może jeszcze trochę potrwać. Nocami i w godzinach porannych spodziewamy się przymrozków. - Arktyczne powietrze wlewa się do Europy Środkowej - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Jak długo będzie zimno? "Mur nie do przebicia"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Tragedia w centrum Łodzi. Idący ulicą 29-latek nagle upadł i mimo reanimacji prowadzonej przez świadków zmarł. Jak informuje prokuratura, mężczyzna wracał do domu z jednego z łódzkich szpitali, gdzie trafił z urazem głowy. Miał tam przejść dokładną diagnostykę i zostać opatrzony. - Będziemy sprawdzać dokładnie, jak była udzielana pomoc medyczna i czy decyzja o wypuszczeniu go do domu była prawidłowa, czy nie należało go zostawić jednak w placówce - przekazuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Gruzińska policja starła się we wtorek z demonstrantami i usunęła ich spod gmachu parlamentu w Tbilisi, w którym toczyła się debata nad ustawą o "zagranicznych agentach". Policja użyła wobec demonstrantów gazu pieprzowego.

W Gruzji kolejny protest przeciw ustawie o "zagranicznych agentach". Policja użyła gazu pieprzowego

W Gruzji kolejny protest przeciw ustawie o "zagranicznych agentach". Policja użyła gazu pieprzowego

Źródło:
PAP

Grali w rosyjską ruletkę, a stawką było życie ludzkie. Wskutek błędnych obliczeń zabili tysiące - mówi ojciec zmarłego na AIDS siedmiolatka z Wielkiej Brytanii. W ramach leczenia jego dziecku podano zakażony produkt krwiopochodny. BBC opublikowało wyniki dochodzenia, które rzucają nowe światło na skandal sprzed lat.

Skandal z zakażoną krwią. 7-letni chłopiec zmarł na AIDS po tym, jak lekarz zignorował wytyczne

Skandal z zakażoną krwią. 7-letni chłopiec zmarł na AIDS po tym, jak lekarz zignorował wytyczne

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Powódź błyskawiczna podtopiła Dubaj do tego stopnia, że nastąpił paraliż komunikacyjny. Zalało drogi, pod wodą znalazł się port lotniczy. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich na skutek powodzi zginęła co najmniej jedna osoba.

Dubaj pod wodą. Potężne załamanie pogody

Dubaj pod wodą. Potężne załamanie pogody

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Kierowca samochodu osobowego zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z ciężarówką, która następnie uderzyła w inny pojazd i w przystanek komunikacji miejskiej. Czekający na autobus pasażerowie zostali ranni.

Kraksa, urwane koło, ranni na przystanku. Policja bada przyczyny karambolu

Kraksa, urwane koło, ranni na przystanku. Policja bada przyczyny karambolu

Źródło:
tvn24.pl

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Już trzeci dzień z rzędu aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na moście Poniatowskiego. Były utrudnienia.

Aktywiści klimatyczni na moście Poniatowskiego

Aktywiści klimatyczni na moście Poniatowskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło, a 20 zostało rannych w wyniku środowego ataku Rosjan na Czernihów. Trzy rosyjskie rakiety spadły niemal w centrum tego miasta, położonego na północy Ukrainy.

Pociski spadły w zaludnionej dzielnicy, nie żyje co najmniej 10 osób, ofiar może być więcej

Pociski spadły w zaludnionej dzielnicy, nie żyje co najmniej 10 osób, ofiar może być więcej

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

Co najmniej połowa zabytkowej giełdy w Kopenhadze została strawiona przez ogień. Płomienie pochłonęły między innymi kultową iglicę w kształcie wijących się ogonów czterech smoków. - To nasza Notre Dame - powiedział o XVII-wiecznym budynku mieszkaniec duńskiej stolicy, nawiązując do paryskiej katedry, która spłonęła niemal równo pięć lat wcześniej. 

"To nasza Notre Dame". Spotkał ją podobny los

"To nasza Notre Dame". Spotkał ją podobny los

Źródło:
DR, PAP, BBC

Potężna ulewa w Dubaju doprowadziła do licznych podtopień. Pod wodą znalazło się wiele dróg. - Po przejechaniu kilku kilometrów znaleźliśmy się na głównej drodze i utknęliśmy na wiele godzin - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Joanna.

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zrobiliśmy analizę i wiemy już na pewno, że około 200 tysięcy młodych wyborców, 250 tysięcy młodych wyborców nam zabrakło, bo oni po prostu nie poszli na wybory. To w ogóle była bardzo, bardzo niska frekwencja. Coś nie zagrało - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" ministra Katarzyna Kotula. Mówiła także, że według niej są "nowe twarze Lewicy, na które warto postawić".

Biedroń i Czarzasty powiedzieli, że to koniec? "Rosną nam nowe liderki"

Biedroń i Czarzasty powiedzieli, że to koniec? "Rosną nam nowe liderki"

Źródło:
TVN24

Duże utrudnienia w ruchu występują po zderzeniu dwóch aut na Wale Miedzeszyńskim. Na miejscu interweniują straż pożarna, policja oraz pogotowie ratunkowe.

Wypadek na Wale Miedzeszyńskim, duże utrudnienia w ruchu

Wypadek na Wale Miedzeszyńskim, duże utrudnienia w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Policjanci z Lidzbarka Warmińskiego zatrzymali 18-latka, który okradł swoją rodzinę. Mężczyzna w biały dzień otworzył drzwi do domu wujka, znalazł kluczyki do samochodu, zabrał sprzęt elektroniczny, zapakował do auta i odjechał. Wpadł w ręce mundurowych, bo gdy uciekał, przekroczył prędkość. Niebawem usłyszy zarzut kradzieży z włamaniem. Grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

18-latek okradł rodzinę. Wyniósł to wszystko z ich domu

18-latek okradł rodzinę. Wyniósł to wszystko z ich domu

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek wybrano pierwszych siedmiu przysięgłych, którzy będą brać udział w procesie karnym Donalda Trumpa. Ława przysięgłych ma się składać z 12 członków i sześciu zastępców. Podczas procesu wybierania ławników sędzia ostrzegł prawników obu stron, że nie będzie tolerował żadnych prób zastraszania potencjalnych przysięgłych po tym, gdy stwierdził, że Trump głośno mamrocze podczas przesłuchania jednego z ewentualnych członków. - Nie będę tego tolerował - powiedział.

Proces karny Donalda Trumpa. Sędzia upomniał byłego prezydenta USA

Proces karny Donalda Trumpa. Sędzia upomniał byłego prezydenta USA

Źródło:
Reuters

Księżniczka Amalia, następczyni holenderskiego tronu, przez ponad rok mieszkała w Hiszpanii z powodu poważnych gróźb kierowanych pod jej adresem - podały holenderskie media.

"Schronienie dla zagrożonej księżniczki". Media: następczyni tronu musiała opuścić kraj

"Schronienie dla zagrożonej księżniczki". Media: następczyni tronu musiała opuścić kraj

Źródło:
De Telegraaf, BBC

W piątek rozpoczną się największe wybory parlamentarne na świecie. Uprawnionych do oddania głosu jest blisko miliard obywateli. Wybory rozłożone są w czasie na sześć tygodni, z czego na siedem dni zaplanowano głosowania. Faworytem wyścigu jest Indyjska Partia Ludowa (BJP) premiera Narendry Modiego i jej sojusznicy. 

"Największa demokracja świata" wybierze. Do urn pójdzie blisko miliard ludzi

"Największa demokracja świata" wybierze. Do urn pójdzie blisko miliard ludzi

Źródło:
PAP, France 24

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Ogłoszenia parafialne, a wśród nich zaproszenie na spotkanie z kandydatką na burmistrzynię Tyczyna na Podkarpaciu. Ksiądz miał na nie zapraszać także z ambony. Rzecznik kurii w zachowaniu duchownych nie widzi nic złego, bo - jak twierdzi - informacja o spotkaniu "nie wyczerpuje w pełni znamion agitacji wyborczej". Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Parafia zaprasza na spotkanie z kandydatką na burmistrzynię. Kuria komentuje

Parafia zaprasza na spotkanie z kandydatką na burmistrzynię. Kuria komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznych ilości narkotyków. W wynajętym mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli nie tylko niedozwolone substancje, ale także elektroniczne wagi służące do ich porcjowania.

Amfetamina, kokaina i psychotropy w mieszkaniu na Białołęce. Trzech mężczyzn z zarzutami

Amfetamina, kokaina i psychotropy w mieszkaniu na Białołęce. Trzech mężczyzn z zarzutami

Źródło:
PAP

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

Turyści podróżujący z dziećmi mogą w hotelu usłyszeć różne pytania. Nie należy się dziwić ani oburzać - to skutek wprowadzenia nowych przepisów związanych z tak zwaną ustawą Kamilka. Pytania dotyczą relacji z dzieckiem, a zmiany przepisów mają chronić nieletnich przed przemocą. Hotelarze mają problem, bo nie bardzo wiedzą, jak to prawo realizować. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jest nowe prawo, "nie ma wytycznych". Hotelarze czekają na pomoc ministerstwa

Jest nowe prawo, "nie ma wytycznych". Hotelarze czekają na pomoc ministerstwa

Źródło:
TVN24

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

Dżem truskawkowy to pierwszy produkt firmy American Riviera Orchard księżnej Meghan, jaki ujrzał światło dzienne. Zdjęcie słoika dżemu ukazało się w mediach społecznościowych. Jak zauważa BBC, opublikowali je na razie znajomi pary książęcej.

Nowa firma księżnej Meghan ma "odzwierciedlać wszystko, co kocha". Ujawniono pierwszy produkt

Nowa firma księżnej Meghan ma "odzwierciedlać wszystko, co kocha". Ujawniono pierwszy produkt

Źródło:
BBC, CNN, People

Ponad 800 osób zostało ewakuowanych w środę z indonezyjskiej wyspy Ruang w prowincji Celebes. Władze podjęły tę decyzję po tym, jak we wtorek doszło do kilku erupcji wulkanu noszącego taką samą nazwę jak wyspa.

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Źródło:
PAP, Reuters

784 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Rosyjscy szpiedzy próbowali uzyskać informacje na temat obronności Rumunii, pomocy udzielanej Ukrainie oraz manewrów i wojsk sojuszniczych - informują media, powołując się na raport Najwyższej Rady Obrony Narodowej (CSAT). Szpiedzy mieli przeniknąć do kraju wśród uchodźców z Ukrainy. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

W nocy z wtorku na środę w rejonie miasta Dżankoj na zaanektowanym Krymie doszło do eksplozji - podały rosyjskie kanały na Telegramie. W pobliżu miasta znajduje się ważne lotnisko wojskowe Rosjan, gdzie stacjonują między innymi trzy eskadry śmigłowców.

Wybuch w rejonie lotniska wojskowego na okupowanym Krymie

Wybuch w rejonie lotniska wojskowego na okupowanym Krymie

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, tvn24