Premiery kinowe - wrzesień 2023. Najciekawsze nowości filmowe, które warto zobaczyć. "Wybór Wrony"

Źródło:
tvn24.pl
"Saint Omer" reż. Alice Diop
"Saint Omer" reż. Alice DiopStowarzyszenie Nowe Horyzonty
wideo 2/26
"Saint Omer" reż. Alice DiopStowarzyszenie Nowe Horyzonty

Premiery kinowe września to szereg tytułów ważnych, głośnych i od dawna budzących zainteresowanie. Miłośnicy i miłośniczki wielkiego ekranu będą mogli zobaczyć między innymi nagrodzoną w Wenecji "Zieloną granicę" Agnieszki Holland czy drugą część komediowego hitu "Teściowie". A to nie wszystko. Reporter tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona w cyklu "Wybór Wrony" pisze o najciekawszych pięciu premierach tego miesiąca.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto powoli zbliża się do końca. Oznacza to tylko tyle, że zamyka się tegoroczny kalendarz tak zwanej Wielkiej Piątki, a przed nami coraz bliżej sezon nagród filmowych. Zanim jednak poznamy oscarowych faworytów, nasi rodzimi dystrybutorzy zadbali o bardzo bogaty wrześniowy repertuar premier kinowych. Będzie smutno, refleksyjnie, śmiesznie, poruszająco i czule. W gąszczu nowych tytułów znalazły się pozycje obowiązkowe. Jakie? Oto pięć z nich.

"Saint Omer" reż. Alice DiopStowarzyszenie Nowe Horyzonty

"Saint Omer"

Alice Diop ponad dekadę temu pewnie wkroczyła do grona najbardziej cenionych twórców francuskiego kina dokumentalnego. Z wybitną uważnością przyglądała się grupom społecznie marginalizowanym. W końcu z takiej też się wywodzi. Jako jedno z pięciorga dzieci senegalskich imigrantów wychowywała się w Aulnay-sous-Bois, miejscowości zaliczanej do przedmieść Paryża. Diop jest absolwentką historii kolonializmu w Afryce na Sorbonne Universite, socjologii wizualnej Universite d’Evry oraz dokumentalistyki w prestiżowej szkole filmowej Femis. Zdobyte w trakcie studiów doświadczenia wykorzystuje w swojej twórczości. Międzynarodowy rozgłos zdobyła dokumentem "Śmierć Dantona", w którym przygląda się czarnemu mężczyźnie z paryskich przedmieść. Szuka on ucieczki z rzeczywistości przepełnionej przemocą, próbując swoich sił na studiach aktorskich w jednej z najbardziej prestiżowych szkół teatralnych we Francji. Swoją pozycję umocniła w 2016 roku dokumentem "W pogotowiu".

Diop przyglądała się w 2016 roku procesowi sądowemu Fabienne Kabou, pochodzącej z Senegalu francuskiej studentki, która skazana została za zabójstwo swojej 15-miesięcznej córki. Kobieta stanęła przed sądem po tym, jak okazało się, że Kabou w 2013 roku zostawiła swoją córkę na brzegu morza. Sprawa ta stała się inspiracją do dramatu sądowego "Saint Omer", którego światowa premiera odbyła się w ramach ubiegłorocznego Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Pełnometrażowy debiut fabularny Diop doceniony został drugą co do ważności nagrodą - Wielką Nagrodą Jury. Sama Diop odebrała również Lwa Przyszłości - Nagrodę Luigiego De Laurentiisa za najlepszy debiutancki film fabularny, prezentowany podczas weneckiego festiwalu.

Głównymi bohaterkami "Saint Omer" są Rama (Kayije Kagame) - wykładowczyni i pisarka oraz Laurence Coly (Guslagie Malanda) - wzorowana na Kabou postać oskarżonej. Diop nie koncentruje się na samym zabójstwie i winie Coly. Wykorzystuje podobieństwo losów Ramy i Coly, by skupić się na doświadczeniach kobiet "niewidzialnych" dla społeczeństwa. Imigrantek i drugiego pokolenia imigrantów, w szczególności córek z małżeństw mieszanych - osoby białej i czarnej - które niejednokrotnie nie mogą odnaleźć się i swojej tożsamości na styku dwóch kultur, dwóch odległych od siebie światów. Diop nie tłumaczy, nie usprawiedliwia czynu Coly. Jej bohaterka już na samym początku procesu oświadcza, że ma nadzieję, iż postępowanie pozwoli jej samej zrozumieć, dlaczego zabiła swoją córkę.

"Saint Omer" reż. Alice DiopStowarzyszenie Nowe Horyzonty

"Saint Omer" jest jednym z najbardziej niedocenionych tytułów ubiegłego roku, który zasługuje na znacznie większą uwagę i docenienie. W swoim wyjątkowym dziele - filmie jednym na milion - Diop tworzy zupełnie nowy język opowiadania jednostkowej tragedii o ogromnej sile rażenia. W jaki sposób? Na cały przebieg procesu sądowego patrzymy jako przypadkowi obserwatorzy, a jednocześnie przysłuchujemy się kolejnym zeznaniom z perspektywy emocji i doświadczeń Ramy. Wykładowczyni i pisarka przyjechała do Saint Omer w poszukiwaniu materiału do książki. Nie była jednak gotowa na to, co usłyszy i jaki wpływ na nią samą będzie mieć historia Coly. Poruszające na wskroś, nawiązujące do barokowych mistrzów malarstwa zdjęcia Claire Mathon i montaż Amrity David nadają całej fabule atmosferę wyjątkowej bliskości. A wszystko to opowiedziane bardzo spokojnymi, długimi ujęciami, które podsycają poczucie napięcia i niepokoju. Diop w niezwykle przemyślany sposób utrzymuje skrajne emocje do końca, by wreszcie uderzyć w widzów i widzki piosenką niezapomnianej Niny Simone "Little Blue Girl".

Francuska filmowczyni w wytrawny sposób wykorzystuje proces Coly, by zaprezentować całą paletę protekcjonalnych, ubliżających wręcz stereotypów, uprzedzeń i form marginalizacji osób imigranckiego pochodzenia, przede wszystkim czarnych kobiet. Tym samym Diop oddaje głos tym, których na co dzień są niesłyszani. Pokazuje krok po kroku to, jak ekstremalna samotność prowadzi do obłędu i na skraj rozpaczy.

"Saint Omer" w reżyserii Alice Diop w kinach od 15 września.

"Teściowie 2"

Bardzo rzadko w polskim kinie zdarza się tak, że druga część komediowego przeboju budzi jakiekolwiek reakcje poza poczuciem zażenowania. Najczęściej producenci decydują się, żeby wycisnąć jak najwięcej ze schematów, które się wcześniej sprzedały. Oczywiście nie jest to w porządku wobec kinowej publiczności. Natomiast jeszcze rzadszym, jeśli nie wyjątkowym przykładem jest sytuacja, gdy kolejna odsłona świetnej komedii wyprzedza część pierwszą. A tak się dzieje w przypadku filmu "Teściowie 2".

"Teściowie" reż. Kuba Michalczuk
"Teściowie" reż. Kuba MichalczukNext Film

Dla przypomnienia: komedia "Teściowie" w reżyserii Jakuba Michalczuka do kin trafiła w 2021 roku. Debiutujący w roli reżysera pełnometrażowej Michalczuk stworzył opowieść sprytnie wymykającą się schematom utartym w polskim kinie. Połączył często pojawiający się motyw wesela, kwestie dotyczące nierówności społecznych, z pozornie znanymi, stereotypowymi figurami Polaków. Ale tu mamy wesele bez ślubu, a fabuła skupia się na rodzicach niedoszłych nowożeńców. A wyśmienity kwartet aktorski to coś, czego potrzebował każdy z nas, chociaż pewnie nikt się nawet tego nie domyślał. 

"Teściowie 2" reż. Kalina Alabrudzińskafot. Estera Świętosławska/Next Film

Poznaliśmy przedstawicieli "tych, którzy się dorobili" - Gosię (Maja Ostaszewska) i Andrzejka (Marcin Dorociński) - oraz Wandzię (Izabela Kuna) i Tadeusza (Adam Woronowicz) - ludzi prostych, bez gustu, zagubionych na wielkomiejskich salonach, ale za to z kompleksami. Zderzenie tych dwóch światów jest niczym pocisk z opóźnionym zapłonem. Siłą "Teściów" był świetnie skonstruowany scenariusz Marka Modzelewskiego, który napisał także scenariusz do drugiej części historii rodzin Wilków i Chrapków. Natomiast "Teściów 2" wyreżyserowała Kalina Alabrudzińska. 

Niedoszli nowożeńcy: Weronika "Wercia" Chrapek i "Łukaszek" Wilk, po pewnym czasie po raz drugi organizują wesele. Tym razem nad polskim morzem. Wynajmują pokoje w luksusowym hotelu dla swoich najbliższych, opłacają bilety lotnicze z Warszawy do Gdańska, zapewniają najróżniejsze przyjemności. Gdy Wandzia, Tadeusz, Gosia w towarzystwie nowego partnera - Jana (niesamowity Eryk Klum jr) oraz swojej matki Marii (pełna młodzieńczej werwy, wybitna Ewa Dałkowska), docierają na miejsce, okazuje się, że nie wszystko jest tak, jak zakładali. Tu stawiam kropkę, bo to, co dzieje się dalej, to jazda bez trzymanki.

"Teściowie 2" reż. Kalina Alabrudzińskafot. Estera Świętosławska/Next Film

Oczywiście gołym okiem można zauważyć, czym inspirowali się Alabrudzińska i Modzelewski, ale nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, bo czerpali - ale nie kopiowali - z najlepszych tytułów ostatnich lat. Mało tego. Nie odcinają kuponów od sukcesu "Teściów" sprzed dwóch lat. O ile w pierwszej części, na pierwszym planie mieliśmy zderzenie najróżniejszych polskich światów, tak tu uwaga została skupiona przede wszystkim na próbie stawienia czoła oczekiwaniom, stawianym przez innych. Iza Kuna w roli Wandzi oraz Maja Ostaszewska jako Małgorzata tworzą niesamowity duet. Duet, który w pewnym momencie zaczyna grać jednym głosem, by po chwili znowu rzucić się sobie do gardeł. "Teściowie 2" to komedia, zapewniająca dobrą rozrywkę i sporą listę nowych tekstów, które wejdą w powszechne użycie. Jednocześnie ma w sobie coś z tragifarsy, z której wybrzmiewa słodko-gorzka refleksja na temat poszukiwania własnego szczęścia, poczucia pełnej wolności i tego, jakiej trzeba odwagi, żeby poczuć się dobrze samym ze sobą.

"Teściowie 2" w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej w kinach od 15 września.

"Teściowie 2" reż. Kalina Alabrudzińska
"Teściowie 2", zwiastun"Teściowie 2", zwiastunNext Film

"Georgie ma się dobrze"

Powszechna kinematografia zmienia się na wiele sposobów. Co raz częściej do głosu dochodzą ci, którzy przez dekady byli marginalizowani bądź niedopuszczani do wyrażenia swoich spostrzeżeń. Zmieniają się perspektywy i sposoby opowiadania historii, które być może były obecne w głównym nurcie bądź kinie autorskim, to jednak obrosły pewnego rodzaju schematyzmem. I w końcu pojawia się ona: Georgie - 12-latka z robotniczego osiedla, która po śmierci matki musi zatroszczyć się o siebie, dom, przechytrzyć opiekę społeczną oraz najbliższe otoczenie.

"Georgie ma się dobrze" reż. Charlotte ReganAgainst Gravity

"Georgie ma się dobrze" jest debiutem fabularnym Charlotte Regan, brytyjskiej filmowczyni, która w ostatnich latach niejednokrotnie zachwycała swoimi krótkimi metrażami, z nominowanym do nagrody BAFTA w 2017 roku "Standby" na czele. O jej pełnometrażowym debiucie zrobiło się głośno z końcem stycznia, gdy "Georgie ma się dobrze" pokazano w ramach konkursu Światowego Kina Fabularnego podczas festiwalu Sundance. Konkursu, w którym film zdobył główną nagrodę. Guy Lodge na łamach "Variety" stwierdził, że "Georgie ma się dobrze" jest "podkręconą mieszkanką (kina - red.) Kena Loacha i Wesa Andersona". Jest w tym coś prawdziwego, chociaż niesłusznie powierzchownego. Prawdziwe jest to, że podobnie jak Loach, Regan portretuje świat angielskiej klasy robotniczej, a także to, że jak Anderson kreuje rzeczywistość wizualnie cukierkową, magiczną, wypełnioną intensywnymi kolorami. Tu podobieństwa się kończą, bo filmowczyni na wiele sposobów zrywa ze światem Loacha czy Andersona. Głównie za sprawą tego, jak wymyślona została postać Georgie (fenomenalna Lola Campbell), która nie jest ani "chłopczycą", ani tym bardziej grzeczną, miłą dziewczynką.

"Georgie ma się dobrze" reż. Charlotte ReganAgainst Gravity

"Georgie ma się dobrze" to pozornie film o dorastaniu. Dlaczego tylko pozornie? 12-letnia Georgie jest bardzo mądrą, sprytną, żeby nie napisać przebiegłą, emocjonalnie inteligentną i jak na swój wiek imponująco dojrzałą dziewczynką. A na pewno bardzo samodzielną. Racjonalizuje swoją żałobę, wie, jak przechytrzyć opiekę społeczną, żeby móc samej - bez żadnego dorosłego - mieszkać w rodzinnym domu. Gdy w pewnym momencie w jej życiu i salonie jej domu pojawia się Jason, podający za jej ojca, Georgie wykazuje się sporą uważnością. To właśnie mężczyzna sprawia wrażenie osoby, która musi dorosnąć, dojrzeć i zmierzyć się z tym wszystkim, czym wiąże się ojcostwo. W Jasona wcielił się Harris Dickinson, któremu międzynarodowy rozgłos przyniosła rola Carla w "W trójkącie" Rubena Oestlunda. W słowach zachwytu pojawiały się stwierdzenia, że Dickinson jest jednym z najlepiej zapowiadających się aktorów młodego pokolenia. W "Georgie ma się dobrze" pokazał zupełnie inne oblicze, podsycając ciekawość, jak potoczy się jego kariera.

Ponadto Regan udała się rzecz niezwykle rzadka: odczarowała klasę robotniczą, która najczęściej pojawia się w kinie w kontekstach tragicznych, wątkach niezwykle dramatycznych. Oczywiście punktem wyjścia "Georgie ma się dobrze" jest tragiczne wydarzenie, natomiast wbrew temu fabuła poprowadzona została z ciepłem i radością. I w końcu: klasa robotnicza doczekała się pewnego rodzaju happy endu, chociaż i ten jest po trosze gorzki. Regan, która skorzystała z własnych doświadczeń, obserwacji, postanowiła spojrzeć na świat przez pryzmat 12-latki. Taka optyka pozwoliła jej tę rzeczywistość pokolorować, wpleść elementy magiczne, surrealistyczne.

"Georgie ma się dobrze" w reżyserii Charlotte Regan w kinach od 22 września.

"Georgie ma się dobrze" reż. Charlotte Regan
"Georgie ma się dobrze" reż. Charlotte ReganAgainst Gravity

"Zielona granica"

Kryzys humanitarny związany z kwestią uchodźstwa nie jest w kinie niczym nowym. Wystarczy przypomnieć, że w 2016 roku Złoty Niedźwiedź trafił do filmu dokumentalnego "Morze w ogniu" w reżyserii włoskiego filmowca Gianfranca Rosiego. Ale to niejedyny przykład, których lista jest bardzo długa. Do tego grona dołączyła "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland.

Tomasz-Marcin Wrona o "Zielonej granicy" Agnieszki Holland
Tomasz-Marcin Wrona o "Zielonej granicy" Agnieszki HollandTVN24

W swojej 20. pełnometrażowej fabule Holland skupiła się na wydarzeniach z pogranicza polsko-białoruskiego, będących częścią kryzysu humanitarnego, jaki w cyniczny sposób latem 2021 roku wywołał białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. Scenariusz autorstwa Holland, Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz Macieja Pisuka jest efektem setek godzin rozmów z osobami uchodźczymi, funkcjonariuszami/funkcjonariuszkami polskiej Straży Granicznej i innych służb mundurowych, osób niosących pomoc humanitarną, mieszkańcami/mieszkankami terenów, objętych stanem wyjątkowym, wprowadzonym we wrześniu 2021 roku. Światowa premiera "Zielonej granicy" odbyła się w ramach Konkursu Głównego tegorocznej, 80. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film dostał Specjalną Nagrodę Jury.

Filmowczyni podczas konferencji prasowych kilkukrotnie już podkreślała, że wszystkie sytuacje, prezentowane w filmie, wydarzyły się naprawdę. Jednak "Zielona granica" nie jest filmem oskarżycielskim, biorącym na celownik kogokolwiek. Holland zbudowała przestrzeń do refleksji, przestrzeń, w których stawia szereg pytań, skoncentrowanych wokół tego, gdzie leży granica ludzkiej godności i kto ma prawo - bądź kto może rościć sobie prawo - by taką granicę wytyczyć. W refleksjach, do jakich skłania filmowczyni, łatwo odnaleźć ducha słów Jana Karskiego, Mariana Turskiego, Władysława Bartoszewskiego, Ireny Sendlerowej i wielu innych autorytetów, które tworzyły polską historię ostatniego stulecia. "Zielona granica" to poruszające studium ludzkiej obojętności, cynizmu, ale przede wszystkim - zgodnie z hasłem promującym film - jest to opowieść o tym, że pomaganie nie jest nielegalne. Dwudziesta pełnometrażowa fabuła w dorobku reżyserskim Holland jest jednocześnie jedną z jej najwybitniejszych, w której przywołuje ducha swojej dotychczasowej filmografii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ RECENZJĘ "ZIELONEJ GRANICY": "NAJLEPSZY FILM AGNIESZKI HOLLAND OD CZASU 'EUROPA EUROPA'"

"Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland w kinach od 22 września.

"Zielona granica" reż. Agnieszka Holland
"Zielona granica" reż. Agnieszka HollandKino Świat

"Turkusowa suknia"

"Turkusowa suknia" to drugi pełnometrażowy film wyreżyserowany przez wybitną marokańską twórczynię Maryam Touzani. Zarazem drugi, którego światowa premiera odbyła się w sekcji Un Certain Regard Festiwalu Filmowego w Cannes. Touzani, która zasiadała w jury tegorocznego Konkursu Głównego w Cannes, może się poszczycić faktem, że wszystkie pełnometrażowe fabuły, przy których pracowała jako reżyserka bądź współscenarzystka, były marokańskimi kandydatami do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Mało tego, "Turkusowa suknia" - tegoroczny marokański kandydat do Nagrody Akademii Filmowej - jako drugi w historii marokańskich zgłoszeń, znalazł się na krótkiej liście tytułów, które walczyły o nominacje. Touzani współpracuje często z mężem - cenionym francusko-marokańskim twórcą Nabilem Ayouchem.

"Turkusowa suknia" reż. Maryam TouzaniAurora Films

Marokańska kinematografia może budzić różne skojarzania, ale raczej nie jest to tematyka queerowa. Szczególnie że w 1962 roku władze Maroka zakazały praktyk seksualnych między dorosłymi osobami tej samej płci. Obecnie oskarżonym o praktyki homoseksualne grozi od trzech do pięciu lat więzienia i wysoka kara pieniężna. Dodatkowo personalia osób posądzanych i zatrzymanych za takie praktyk, podawane są do wiadomości publicznej jeszcze przed rozpoczęciem ewentualnego procesu.

"Turkusowa suknia" to subtelnie utkana oda do miłości w różnych jej odsłonach: tej łączącej dwie osoby i tej towarzyszącej pasji do tradycyjnego rzemiosła. Jest to opowieść o małżeństwie prowadzącym tradycyjny zakład krawiecki, oferujący ręcznie szyte, haftowane i zdobione suknie. W zakładzie pracuje również Youssef, który szkoli się na krawca. Rolę Miny zagrała fenomenalna Belgijka Lubna Azabal, znana między innymi z "Pogorzeliska" Denisa Villeneuve, "Przystanku Raj" Hany'ego Abu-Assada czy "W sieci kłamstw" Ridleya Scotta. Halima gra tu równie świetny Palestyńczyk Saleh Bakri.

"Turkusowa suknia" reż. Maryam TouzaniAurora Films

Mina, której stan zdrowia coraz bardziej się pogarsza, obserwuje, jak jej mąż powoli zakochuje się w swoim pomocniku. Mężczyzn łączy również zachwyt nad tradycyjnym marokańskim krawiectwem. Halim realizuje kolejne zamówienia na suknie, z oddaniem tworząc między innymi turkusową suknię - jedną z najlepszych w swoim dorobku. Jego uwagę od pracy odciąga pogarszający się stan żony. W tym samym czasie próbuje stłumić w sobie narastające uczucie do Youssefa, a ich relacje się komplikują.

Touzani z ogromną delikatnością i uważnością portretuje miłość: tę małżeńską i tę "zakazaną" - między dwoma mężczyznami. Filmowczyni skupia się na detalach międzyludzkich relacji, spojrzeniach, drobnych gestach, niby przypadkowym dotyku. To one - niczym żmudnie, ręcznie haftowane zdobienia - tworzą trwałe więzi, zaufanie i bliskość. Można zaryzykować stwierdzenie, że "Turkusowa suknia" jest marokańską odpowiedzią na "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagnina, ale byłoby to krzywdzące dla dzieła Touzani. "Turkusowa suknia" jest filmem o wiele bardziej uniwersalnym, poruszającym i magicznym niż niejeden "klasyk" queerowego kina.

"Turkusowa suknia" w reżyserii Maryam Touzani w kinach od 29 września.

"Turkusowa suknia" rez. Maryam Touzani
"Turkusowa suknia" rez. Maryam TouzaniAurora Films

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Potwierdził to oficjalnie Biały Dom. Na antenie TVN24 i TVN24 GO od godziny 19.20 pokażemy program specjalny.

Duda spotka się z Trumpem. Jest oficjalne potwierdzenie

Duda spotka się z Trumpem. Jest oficjalne potwierdzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie, gdzie przyleciał na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Według zapowiedzi, rozmowa prezydentów ma potrwać godzinę. Później na konferencji amerykańskiej prawicy przemówi Donald Trump. Wydarzenia w USA relacjonujemy w tvn24.pl. Od 19.20 w TVN24 i TVN24 GO program specjalny.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu

Prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Źródło:
PAP

Jubileuszowa 75. edycja Berlinale - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - powoli dobiega końca. O tym, który film nagrodzony zostanie Złotym Niedźwiedziem 2025, decyduje w tym roku jury pod przewodnictwem wybitnego filmowca Todda Haynesa.

Berlinale 2025. Które filmy zachwyciły najbardziej?

Berlinale 2025. Które filmy zachwyciły najbardziej?

Źródło:
tvn24.pl

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Papież Franiczek dobrze odpoczął" - głosi sobotni komunikat Watykanu przekazany dziennikarzom. To najkrótsza informacja o stanie zdrowia papieża podana od początku jego hospitalizacji 14 lutego. Papież ma obustronne zapalenie płuc.

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
PAP

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu otwarto nową halę sportową. Niestety - jak zauważył na sesji rady miasta radny Przemysław Plewiński - z trybun nie widać części boiska. "Z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się na wielu innych obiektach" - przekonują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Źródło:
tvn24.pl

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

Źródło:
Konkret24

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku 27 i 29 lat znaleziono w garażu we Włodawie (województwo lubelskie). Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zgonów.

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl