"Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana będzie polskim kandydatem do Oscara - poinformowała w poniedziałek komisja oscarowa pod przewodnictwem producentki filmowej Ewy Puszczyńskiej.
Film "Chłopi" w reżyserii DK Welchman (znana wcześniej jako Dorota Kobiela) oraz Hugh Welchmana otrzymał rekomendację polskiej komisji oscarowej i będzie oficjalnym kandydatem do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Tytuł filmu, który będzie w 2024 roku reprezentować polską kinematografię, ogłosiła w poniedziałek komisja oscarowa pod przewodnictwem producentki filmowej Ewy Puszczyńskiej, która trzeci raz z rzędu kierowała obradami komisji.
Obok Puszczyńskiej w komisji znaleźli się: producentka Aneta Hickinbotham ("Boże Ciało"), producentka i scenarzystka Ewa Piaskowska ("IO"), scenograf filmowy i laureat Oscara Allan Starski, reżyser, scenarzysta wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki (producent nominowanych do Oscara "Naszej klątwy" Tomasza Śliwińskiego oraz "Sukienki" Tadeusza Łysiaka) oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Jak wcześniej informował PISF, skład komisji został zaakceptowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).
Puszczyńska: film porusza również ważne i wciąż aktualne tematy społeczne
- Autorzy "Chłopów" zaprezentowali kolejny imponujący film animowany. To jest nie tylko moja opinia czy opinia komisji, ale także opinia międzynarodowej prasy, wszystkich tych, którzy oglądali "Chłopów" na wszystkich zagranicznych festiwalach - tłumaczyła przewodnicząca komisji.
Wyjaśniła, że twórcy filmu "zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając, miejmy nadzieję, triumf 'Vincenta', ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale aktywnym uczestnikiem".
- Oprócz walorów wszystkich artystycznych, które posiada, film porusza również ważne i wciąż aktualne tematy społeczne. Opresję [wobec-red.] kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną i mobbing - wyjaśniła Puszczyńska. - Ta historia, oparta na książce, która dostała Nagrodę Nobla, ta historia będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i ponad podziałami politycznymi - dodała.
Oscary 2024. "Chłopi" polską nadzieją na oscarowy sukces
DK Welchman i Hugh Welchman za pomocą animacji, stworzonej techniką malarską - podobnie, jak w przypadku "Twojego Vincenta" - ożywili docenioną Nagrodą Nobla powieść "Chłopi" Władysława Reymonta. Film jest skierowany do widzów dorosłych. Tym razem jednak całość utrzymana jest w estetyce polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. "Ożywione" zostały między innymi obrazy Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Leona Wyczółkowskiego.
Film "Chłopi" swoją światową premierę miał w ramach Międzynarodowego Festiwali Filmowego w Toronto, gdzie został przyjęty z bardzo pozytywnymi recenzjami międzynarodowej krytyki. Polska premiera tytułu odbyła się w ramach konkursu głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ręce Welchmanów powędrowała Nagroda Publiczności oraz Nagroda Specjalna Jury za "Chłopów" właśnie. Produkcja znalazła się również programie Londyńskiego Festiwalu Filmowego (BFI London Film Festival) oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan.
Podobnie jak w przypadku "Twojego Vincenta", "Chłopi" mogą mieć szansę na nominację w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. W tej kategorii jednym z najmocniejszych faworytów jest film "Chłopiec i czapla" Hayao Miyazakiego, najwybitniejszego japońskiego reżysera filmów animowanych. Miyazaki w 2003 roku otrzymał Oscara za pełnometrażowy film animowany "Spirited Away: W krainie bogów", w 2015 roku zaś został laureatem honorowego Oscara.
Oscary 2024. Najlepszy film międzynarodowy
Oscary 2024 wręczone zostaną 10 marca przyszłego roku w Los Angeles. 23 stycznia poznamy listę nominowanych do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Natomiast 21 grudnia 2023 r. poznamy pierwsze tzw. krótkie listy tytułów i nazwisk, spośród których wybrani zostaną nominowani.
"Film międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi i ich terytoriami z przeważającą (ponad 50 proc.) ścieżką dialogową w języku innym niż angielski. Dozwolone są pełnometrażowe filmy animowane i dokumentalne" - czytamy w definicji kategorii.
Film reprezentujący dany kraj musi być wyświetlony na tym terytorium między 10 grudnia 2022 a 31 października 2023 roku. Akademia Filmowa wskazuje, że ubiegający się o nominację film musi być pokazany publicznie przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie.
Już wiadomo, że polski kandydat będzie miał bardzo mocną konkurencję. Dotychczas na liście tytułów zgłoszonych do AMPAS znalazły się między innymi: "Opadające liście" Akiego Kaurismakiego (Finlandia), "Bulion i inne namiętności" Trana Anh Hunga (Francja), "Io capitano" Mattea Garrone (Włochy), "Perfect Days" Wima Wendersa (Japonia) czy "Strefa interesów" Jonathana Glazera (Wielka Brytania, film jest polsko- i niemieckojęzyczny).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NEXT FILM