Mastercard Off Camera 2022. David Parfitt o współpracy z Harveyem Weinsteinem

Źródło:
tvn24.pl
"Mój tydzień z Marilyn" reż. Simon Curtis
"Mój tydzień z Marilyn" reż. Simon CurtisForum Film Poland
wideo 2/4
"Mój tydzień z Marilyn" reż. Simon CurtisForum Film Poland

Po zakończeniu pracy nad "Mój tydzień z Marilyn", postanowiliśmy zerwać współpracę z The Weinstein Company. Czas pokazał, że podjąłem właściwą decyzję - podkreśla brytyjski producent filmowy David Parfitt w rozmowie z tvn24.pl. Laureat Oscara - za "Zakochanego Szekspira", który w 1999 roku został uznany najlepszym filmem - był jurorem w trakcie 15. edycji Mastercard Off Camera w Krakowie.

15. edycja Mastercard Off Camera w Krakowie kończy się w niedzielę. Jeden z najpopularniejszych i największych festiwali kina niezależnego w tej części Europy, przyciąga filmowców z różnych zakątków globu. Najważniejszą częścią programu jest Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi", w którym twórcy swoich pierwszych bądź drugich pełnometrażowych fabuł, walczą o Krakowską Nagrodę Filmową, od tego roku nazwaną imieniem Andrzeja Wajdy. Tradycją jest, że 10 filmów ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem przedstawiciela bądź przedstawicieli polskiej kinematografii. W tym roku u boku Wojciecha Smarzowskiego w jury zasiedli brytyjska dekoratorka planu Anna Pinnock oraz brytyjski producent filmowy David Parfitt.

Parfitt swoją karierę rozpoczął jako aktor filmowy i teatralny, ale jeszcze w latach 80. XX wieku skupił się na produkcji. Wspólnie z Kennethem Branaghem założył Renaissance Theatre Company, a następnie został producentem filmów przyjaciela, między innymi "Henryk V", "Przyjaciele Petera" czy "Wiele hałasu o nic". Film "Zakochany Szekspir" przyniósł między innymi Parfittowi Oscara w kategorii najlepszy film. Drugą nominację w tej kategorii przyniósł Brytyjczykowi dramat "Ojciec" (reż. Florian Zeller) z Anthonym Hopkinsem i Olivią Colman w rolach głównych. W swoim dorobku producenckim Parfitt ma również "Mój tydzień z Marilyn", "Tajemnice Joan" oraz polsko-brytyjską animację "Twój Vincent".

David ParfittMastercard Off Camera

Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl: W swojej karierze wyprodukował pan 26 tytułów, z czego większość to filmy kostiumowe bądź historyczne. To celowy wybór? Jakaś forma specjalizacji?

David Parfitt: To prawda, większość z nich to filmy historyczne. Z jednej strony, tak się wydarzyło, ponieważ wiele z nich ma teatralne korzenie. Z drugiej, razem z reputacją zawodową przypinana jest pewnego rodzaju specjalizacja i zacząłem dostawać bardzo dobre scenariusze, które dotyczyły wydarzeń historycznych.

Ale czy w obliczu katastrofy klimatycznej, pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie, potrzebujemy kolejnych filmów historycznych?

Myślę, że to pytanie dotyczy wszystkich gatunków filmowych, bo nieważne jakim kryzysem jesteśmy dotknięci, potrzebujemy kina. W przypadku filmów historycznych czy kostiumowych, sięgamy przecież po te, które rezonują na współczesność, mogą mieć wpływ na współczesną publiczność. W innym przypadku nie są warte poświęcenia i pracy - takie mam podejście. Skupiam się na filmach, które będą źródłem przyjemności dla widzów oraz na które ludzie będą chcieli przyjść.

To nie jest tak, że celowo wyszukuję projekty kostiumowe, a raczej szukam ciekawych historii do opowiedzenia. Zresztą, mój ostatni film - "Ojciec" wyreżyserowany przez Floriana Zellera - wyłamuje się z tego trendu, bo jest filmem współczesnym.

Z tego, co udało mi się dowiedzieć, pana kolejny film będzie osadzony w postapokaliptycznej rzeczywistości Stanów Zjednoczonych, to prawda?

Cóż, moje nazwisko pojawia się w kontekście kilku projektów, które być może zrealizuję, być może nie. Ale najprawdopodobniej, kolejny film będzie dotyczyć protestów ruchów feministycznych w Wielkiej Brytanii w latach 80. ubiegłego wieku. Chodzi o głośne protesty kobiet przeciwko umieszczeniu amerykańskiej broni nuklearnej w bazie Greenham. Jest to zupełnie nowy dla mnie projekt, ale wydaje mi się, że jest to ważny temat we współczesnej Europie.

Myśli pan, że uczymy się na podstawie własnej historii?

Oczywiście, uczymy się, choć nie zawsze odrabiamy właściwe lekcje z historii. Chociaż rozglądając się wokół mam wrażenie, że wiele osób celowo nie chce wyciągnąć żadnych wniosków z przeszłości.

"Zakochany Szekspir" reż. John Madden
"Zakochany Szekspir" reż. John MaddenUnited International Pictures Poland

Jeden z pana najgłośniejszych filmów, to "Zakochany Szekspir", za który otrzymał pan w 1999 roku Oscara w kategorii najlepszy film. Nie jest tajemnicą, że razem z panem Oscara za ten film otrzymał również między innymi Harvey Weinstein. Czy po wybuchu skandalu z jego udziałem, miał pan jakieś problemy w branży?

Tajemnice Weinsteina ujrzały światło dzienne sześć albo siedem lat po tym, jak zdecydowaliśmy się zerwać z nim współpracę. Ja i moja firma zerwaliśmy wszelkie relacje z The Weinstein Company, po zakończeniu pracy nad filmem "Mój tydzień z Marilyn", przy którym mieliśmy co najmniej złe doświadczenia z Harveyem Weinsteinem. Gdy zamknęliśmy ten projekt, powiedziałem, że nie będziemy z nim więcej pracować i przestaliśmy dzielić się z nim scenariuszami, które dostawaliśmy.

O co poszło?

Złe zachowanie Weinsteina nie miało związku z przemocą seksualną, ale wiązało się z wykorzystywaniem władzy nad filmowcami. Na przykład próbował być producentem filmu, którego wcale nie produkował. Ogólnie mówiąc, poróżniły nas kwestie kreatywne. Czas pokazał, że podjąłem właściwą decyzję na podstawie swoich doświadczeń twórczych.

W jednym z filmów dokumentalnych o tym skandalu powiedział pan, że użył on przemocy fizycznej wobec pana. Następnie jego rzeczniczka w jego imieniu wydała oświadczenie, w którym zaprzecza pana słowom, nazywając je "udowodnioną nieprawdą i oburzającą fikcją". Jak pan to skomentuje?

Jestem zaszczycony tym, że Harvey Weinstein nazwał mnie kłamcą.

Ostatnie dwa lata minęły w cieniu pandemii COVID-19. Zauważył pan już jakieś główne zmiany w kinie niezależnym?

W czasie festiwalu brałem udział w jednym z paneli i dowiedziałem się, że w Polsce liczba sprzedawanych biletów powróciła do poziomu sprzed pandemii. I jest to świetny prognostyk, nawet jeśli spora część z nich dotyczy blockbusterów.

Wydaje mi się, że pandemia pokazała, że ludzie kochają kino jako zbiorową rozrywkę. Wspólne oglądanie filmu w sali kinowej jest niepodważalnym źródłem przyjemności, której żadna inna forma oglądania filmów nie zastąpi. W zasadzie jestem pełen nadziei, patrząc w przyszłość tej branży. Pojawia się pytanie o to, jakie filmy będą powstawać. Na pewno pojawią się takie, które na swój sposób ilustrować będą czasy, w jakich żyjemy. Jednak mam wrażenie, że producenci chętniej sięgają po komedie niż po tragedie, by zapewnić kinowej publiczności możliwość oderwania się od codzienności.

A w jaki sposób pandemia wpłynęła na pana plany zawodowe?

Z resztą partnerów biznesowych postanowiliśmy, że przez ten czas nie będziemy nic kręcić. Skupiliśmy się na szukaniu nowych projektów, nowych scenariuszy. Taka decyzja zapadła, ponieważ i bez pandemii zdobycie finansowania dla niezależnych filmów jest szalenie trudne. A w czasie pandemii koszty, które wynikały z regulacji dotyczących środków bezpieczeństwa, powodowały wzrost wydatków o ponad 20 procent. Wyszliśmy z założenia, że zamiast wydawać ogromne pieniądze na maski, testy, środki ochrony osobistej, wolimy przeznaczyć je, by ostatecznie film był jak najlepszy.

Moja firma zajmuje się również produkcją teatralną i tuż przed pierwszym lockdownem mieliśmy rozpocząć próby do nowego spektaklu. Wracamy do tego projektu już we wrześniu tego roku.

Jedyną rzeczą, którą wyprodukowaliśmy już u schyłku obostrzeń w Wielkiej Brytanii był krótkometrażowy film operowy "La Voix Humaine". Swoją premierę miał niedawno na antenie BBC. Jedna bohaterka, jedna lokalizacja, sześć dni zdjęciowych. A zatem był to taki mały, kameralny, projekt, którym symbolicznie uczciliśmy zniesienie restrykcji pandemicznych, a który przyniósł nam wiele radości.

"Ojciec" Floriana Zellera to wielki powrót Anthony'ego Hopkinsa
"Ojciec" Floriana Zellera to wielki powrót Anthony'ego HopkinaUIP

Nominację do drugiego Oscara w kategorii najlepszy film otrzymał pan w 2021 roku za "Ojca" w reżyserii Floriana Zellera. Grający w nim główną rolę Anthony Hopkins doceniony został Nagrodą Akademii Filmowej. Jak znalazł pan Floriana i jego poruszający projekt?

To jest niesamowita historia, bo w tym przypadku film poniekąd znalazł mnie. Florian wspólnie z francuskimi producentami filmu: Philippem Carcassonne oraz Jean-Louisem Livim, pracowali nad tym projektem i mieli już zgodę Anthony'ego Hopkinsa na udział w filmie. Zastanawiali się nad tym, gdzie go nakręcić i zdecydowali się na Londyn. Po czym odezwali się do mnie. Byłem przeszczęśliwy, bo scenariusz jest absolutnie piękny. Miałem całkowitą pewność, że Florian - pomimo tego, że był debiutującym reżyserem - miał jasną wizję tego, co chce zrobić. Moim zadaniem było to, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki i właściwych ludzi, aby mógł urzeczywistnić to, co sobie wymyślił. Za zdjęcia odpowiedzialny był Ben Smithard, z którym pracowałem przy "Moim tygodniu z Marilyn".

Do Krakowa przyjechał pan jako członek jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Jak ocenia pan poziom tych filmów?

Moim zdaniem są wspaniałe. To bardzo ciekawa i niecodzienna selekcja tego, co w szerokim ujęciu odzwierciedla to, co w tym momencie najlepsze w kinie niezależnym. Dlatego sprawiły mi wiele przyjemnosci. Jestem przed dyskusją z pozostałymi jurorami, ale rywalizacja pomiędzy tytułami jest naprawdę ogromna.

Na podstawie własnych doświadczeń, ma pan jakieś wskazówki dla tych, którzy kręcą pierwszy bądź drugi film pełnometrażowy?

Nieszczególnie. Jeśli chodzi o tych filmowców i filmowczynie, których filmy znalazły się w konkursie, to doskonale wiedzą, co robią. Nakręcili już rewelacyjne rzeczy, a zatem powinni trzymać się drogi, którą obrali. Cokolwiek dotąd robili, efekt jest wspaniały i niech tego się trzymają.

Zakładam, że Mastercard Off Camera jest pierwszym pana festiwalem filmowym w warunkach, jakie panowały przed pandemią. Czy miał pan jakieś oczekiwania wobec tego festiwalu?

W zasadzie nie. Po raz pierwszy przyjechałem do Krakowa, który okazał się być niezwykle pięknym miastem. To prawdziwy skarb. Dlatego starałem się jak najwięcej czasu spędzić na zwiedzaniu miasta. Wziąłem udział w jednym z pokazów plenerowych. To był piękny wieczór, który skupił ogromną publiczność. Z przyjemnością patrzyłem na widzów, którzy siedzieli na kocach i cieszyli się pięknym wieczorem.

Sam festiwal zrobił na mnie ogromne wrażenie, jako wydarzenie bardzo popularne i lubiane. Widać, że ludzie tęsknili za nim w takiej formule. Pierwotnie z organizatorami rozmawialiśmy jeszcze przed pandemią i miałem przyjechać na edycję, która przez pandemię została odwołana. Jestem bardzo zadowolony, że udało się nam dogadać tak szybko i mogłem wziąć udział w tegorocznej edycji.

"Miss Viborg" najlepszym filmem 15. Festiwalu Mastercard Off Camera
"Miss Viborg" najlepszym filmem 15. Festiwalu Mastercard Off CameraTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Forum Film Poland

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Borkowo (Pomorskie) doszło do karambolu na remontowanym odcinku drogi S7. W wyniku zderzenia 21 pojazdów zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych. Wśród poszkodowanych są dzieci. Zatrzymano 37-letniego kierowcę ciężarówki. Jak informuje policja, mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu przez policjantów, był trzeźwy. Zabezpieczono też krew do dalszych badań.

Karambol 21 aut pod Gdańskiem. Cztery osoby zginęły, kilkanaście rannych. Dzieci wśród poszkodowanych

Karambol 21 aut pod Gdańskiem. Cztery osoby zginęły, kilkanaście rannych. Dzieci wśród poszkodowanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Argentyński dziennik "La Nacion" informuje, że dwie kobiety, które jako ostatnie były w pokoju hotelowym z brytyjskim muzykiem Liamem Payne'em przed jego śmiercią, zostały przesłuchane przez śledczych.

Media: śledczy przesłuchali prostytutki, które jako ostatnie były w pokoju z Payne'em

Media: śledczy przesłuchali prostytutki, które jako ostatnie były w pokoju z Payne'em

Źródło:
PAP

Na terenie Pokrowska ustawiane są zapory przeciwczołgowe - poinformowały władze miejskie. Mieszkańcy wzywani są do wyjazdu ze względu na zbliżające się do miasta wojska rosyjskie. W Pokrowsku jest około 12 tysięcy cywili.

W Pokrowsku ustawiają zapory przeciwczołgowe, wzywają mieszkańców do wyjazdu

W Pokrowsku ustawiają zapory przeciwczołgowe, wzywają mieszkańców do wyjazdu

Źródło:
PAP

Południowokoreańska agencja Yonhap donosi, że Korea Północna zaprzestaje używania kalendarza dżucze, czyli systemu liczenia lat od narodzin Kim Ir Sena, założyciela kraju. Ma to być kolejny krok w celu wzmocnienia kultu Kim Dzong Una poprzez zerwanie ze spuścizną poprzedników.

Media: Pjongjang odchodzi od kalendarza dżucze

Media: Pjongjang odchodzi od kalendarza dżucze

Źródło:
PAP

W ataku na furgon więzienny w Kolumbii zginęły trzy osoby, w tym Manuel Octavio Bermudez Estrada, skazany za zgwałcenie i zamordowanie co najmniej 30 dzieci – podało w piątek radio RCN.

Skazany gwałciciel i morderca dzieci zginął w zasadzce na furgon więzienny

Skazany gwałciciel i morderca dzieci zginął w zasadzce na furgon więzienny

Źródło:
PAP

Włoski rząd krytykuje postanowienie sądu w Rzymie, który nie utrzymał w mocy decyzji o umieszczeniu 12 migrantów z Bangladeszu i Egiptu w nowych ośrodkach przejściowych w Albanii. Mają oni w sobotę zostać przewiezieni do Włoch. To pierwsza grupa migrantów, która trafiła do Albanii prosto z łodzi na morzu. Na poniedziałek premier Giorgia Meloni zwołała posiedzenie rządu w sprawie migracji.

Włoski sąd nie zgodził się na pobyt migrantów w Albanii. Meloni: znajdę rozwiązanie tego problemu

Włoski sąd nie zgodził się na pobyt migrantów w Albanii. Meloni: znajdę rozwiązanie tego problemu

Źródło:
PAP

Ulewne opady nawiedziły w piątek północne Włochy. W Turynie z niepokojem obserwowano stan rzeki Pad - aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, władze zamknęły jej nabrzeże. W sporej części Piemontu obowiązywał alarm hydrologiczny, a opady mogą powrócić.

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Poziom wody rósł w oczach. Prognozy są niepewne

Źródło:
Corriere Della Sera, ANSA

Na Kubie w piątek nie ma prądu. Doszło do potężnej awarii największej elektrowni w kraju i sieć energetyczna przestała działać - przekazał minister energii w Hawanie. Władze zamknęły szkoły i część przedsiębiorstw oraz wysłały pracowników administracji do domów. Mieszkańcy organizują protesty w kilku miastach, przekazały kubańskie niezależne media.

Blackout w całym państwie. Awaria elektrowni, sieć energetyczna wyłączona

Blackout w całym państwie. Awaria elektrowni, sieć energetyczna wyłączona

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Armia Izraela upubliczniła nagranie z drona, które według niej przedstawia ostatnie momenty życia przywódcy Hamasu Jahjy Sinwara. Widać na nim zniszczony już po ostrzale budynek, w którym na fotelu między gruzami siedzi pokryty pyłem mężczyzna. Na początku pozostaje nieruchomy, po chwili rzuca czymś w kierunku drona, na którym umieszczona jest nagrywająca go kamera. Sinwar został zabity w wymianie ognia z izraelskimi żołnierzami na południu Strefy Gazy.

"Ostatnie chwile" lidera Hamasu na nagraniu

"Ostatnie chwile" lidera Hamasu na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP, BBC, The Guardian

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Jest zawiadomienie do prokuratury dotyczące posła PiS, wcześniej przedstawiciela Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego w związku z jego zatrudnieniem w Lasach Państwowych. Jak poinformowało TOK FM, leśnicy będą domagać się, aby poseł zwrócił ponad 320 tysięcy złotych. Poseł odniósł się do tego w mediach społecznościowych.

Podobno widzieli go pięć razy, miał zarobić 320 tysięcy. Zawiadomienie do prokuratury i odpowiedź posła

Podobno widzieli go pięć razy, miał zarobić 320 tysięcy. Zawiadomienie do prokuratury i odpowiedź posła

Źródło:
TOK FM, tvn24.pl

W piątek po południu na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia doszło do sześciu różnych zdarzeń, podczas których rozbitych zostało co najmniej 20 pojazdów. W zdarzeniu ucierpiały trzy osoby, na obwodnicy tworzyły się długie korki.

Drogowy paraliż na obwodnicy Wrocławia. Co najmniej 20 rozbitych pojazdów

Drogowy paraliż na obwodnicy Wrocławia. Co najmniej 20 rozbitych pojazdów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zdecydował, że uchwała nieistniejącej już Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna, wydana przez organ sprzeczny z konstytucją, musi być usunięta z bazy orzeczeń. Sprawa toczyła się z powództwa sędziego przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu. Wyrok jest prawomocny.

Prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej sędziego Juszczyszyna

Prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej sędziego Juszczyszyna

Źródło:
PAP

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała w warszawskim Wilanowie wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Obrońca duchownego zapowiedział, że złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Źródło:
PAP

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zestresowane pszczoły przewoził w suche miejsce, uratował przed powodzią 20 pszczelich rodzin, o czym pisaliśmy w tvn24.pl. Łukasz Waryas z województwa lubuskiego otrzymał właśnie nagrodę Pszczelarza Roku 2024 przyznawaną przez Akademię Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. - To dla mnie zaszczyt, że doceniono ponad 11 lat mojej pracy - mówi Waryas.

Ratował pasiekę przed powodzią. Bohater reportażu tvn24.pl został Pszczelarzem Roku

Ratował pasiekę przed powodzią. Bohater reportażu tvn24.pl został Pszczelarzem Roku

Źródło:
tvn24.pl

"Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera to wstrząsające studium zła. Nagrodzony dwoma Oscarami film ukazuje prywatne życie Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz, i jego rodziny w idyllicznej scenerii domu i ogrodu na obrzeżach obozu koncentracyjnego. Jak zauważa krytyk Michał Walkiewicz, "to opowieść o prywatnym raju w środku cudzego piekła". Od dziś film można oglądać na platformie Max.

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP