Mastercard Off Camera 2022. David Parfitt o współpracy z Harveyem Weinsteinem

Źródło:
tvn24.pl
"Mój tydzień z Marilyn" reż. Simon Curtis
"Mój tydzień z Marilyn" reż. Simon CurtisForum Film Poland
wideo 2/4
"Mój tydzień z Marilyn" reż. Simon CurtisForum Film Poland

Po zakończeniu pracy nad "Mój tydzień z Marilyn", postanowiliśmy zerwać współpracę z The Weinstein Company. Czas pokazał, że podjąłem właściwą decyzję - podkreśla brytyjski producent filmowy David Parfitt w rozmowie z tvn24.pl. Laureat Oscara - za "Zakochanego Szekspira", który w 1999 roku został uznany najlepszym filmem - był jurorem w trakcie 15. edycji Mastercard Off Camera w Krakowie.

15. edycja Mastercard Off Camera w Krakowie kończy się w niedzielę. Jeden z najpopularniejszych i największych festiwali kina niezależnego w tej części Europy, przyciąga filmowców z różnych zakątków globu. Najważniejszą częścią programu jest Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi", w którym twórcy swoich pierwszych bądź drugich pełnometrażowych fabuł, walczą o Krakowską Nagrodę Filmową, od tego roku nazwaną imieniem Andrzeja Wajdy. Tradycją jest, że 10 filmów ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem przedstawiciela bądź przedstawicieli polskiej kinematografii. W tym roku u boku Wojciecha Smarzowskiego w jury zasiedli brytyjska dekoratorka planu Anna Pinnock oraz brytyjski producent filmowy David Parfitt.

Parfitt swoją karierę rozpoczął jako aktor filmowy i teatralny, ale jeszcze w latach 80. XX wieku skupił się na produkcji. Wspólnie z Kennethem Branaghem założył Renaissance Theatre Company, a następnie został producentem filmów przyjaciela, między innymi "Henryk V", "Przyjaciele Petera" czy "Wiele hałasu o nic". Film "Zakochany Szekspir" przyniósł między innymi Parfittowi Oscara w kategorii najlepszy film. Drugą nominację w tej kategorii przyniósł Brytyjczykowi dramat "Ojciec" (reż. Florian Zeller) z Anthonym Hopkinsem i Olivią Colman w rolach głównych. W swoim dorobku producenckim Parfitt ma również "Mój tydzień z Marilyn", "Tajemnice Joan" oraz polsko-brytyjską animację "Twój Vincent".

David ParfittMastercard Off Camera

Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl: W swojej karierze wyprodukował pan 26 tytułów, z czego większość to filmy kostiumowe bądź historyczne. To celowy wybór? Jakaś forma specjalizacji?

David Parfitt: To prawda, większość z nich to filmy historyczne. Z jednej strony, tak się wydarzyło, ponieważ wiele z nich ma teatralne korzenie. Z drugiej, razem z reputacją zawodową przypinana jest pewnego rodzaju specjalizacja i zacząłem dostawać bardzo dobre scenariusze, które dotyczyły wydarzeń historycznych.

Ale czy w obliczu katastrofy klimatycznej, pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie, potrzebujemy kolejnych filmów historycznych?

Myślę, że to pytanie dotyczy wszystkich gatunków filmowych, bo nieważne jakim kryzysem jesteśmy dotknięci, potrzebujemy kina. W przypadku filmów historycznych czy kostiumowych, sięgamy przecież po te, które rezonują na współczesność, mogą mieć wpływ na współczesną publiczność. W innym przypadku nie są warte poświęcenia i pracy - takie mam podejście. Skupiam się na filmach, które będą źródłem przyjemności dla widzów oraz na które ludzie będą chcieli przyjść.

To nie jest tak, że celowo wyszukuję projekty kostiumowe, a raczej szukam ciekawych historii do opowiedzenia. Zresztą, mój ostatni film - "Ojciec" wyreżyserowany przez Floriana Zellera - wyłamuje się z tego trendu, bo jest filmem współczesnym.

Z tego, co udało mi się dowiedzieć, pana kolejny film będzie osadzony w postapokaliptycznej rzeczywistości Stanów Zjednoczonych, to prawda?

Cóż, moje nazwisko pojawia się w kontekście kilku projektów, które być może zrealizuję, być może nie. Ale najprawdopodobniej, kolejny film będzie dotyczyć protestów ruchów feministycznych w Wielkiej Brytanii w latach 80. ubiegłego wieku. Chodzi o głośne protesty kobiet przeciwko umieszczeniu amerykańskiej broni nuklearnej w bazie Greenham. Jest to zupełnie nowy dla mnie projekt, ale wydaje mi się, że jest to ważny temat we współczesnej Europie.

Myśli pan, że uczymy się na podstawie własnej historii?

Oczywiście, uczymy się, choć nie zawsze odrabiamy właściwe lekcje z historii. Chociaż rozglądając się wokół mam wrażenie, że wiele osób celowo nie chce wyciągnąć żadnych wniosków z przeszłości.

"Zakochany Szekspir" reż. John Madden
"Zakochany Szekspir" reż. John MaddenUnited International Pictures Poland

Jeden z pana najgłośniejszych filmów, to "Zakochany Szekspir", za który otrzymał pan w 1999 roku Oscara w kategorii najlepszy film. Nie jest tajemnicą, że razem z panem Oscara za ten film otrzymał również między innymi Harvey Weinstein. Czy po wybuchu skandalu z jego udziałem, miał pan jakieś problemy w branży?

Tajemnice Weinsteina ujrzały światło dzienne sześć albo siedem lat po tym, jak zdecydowaliśmy się zerwać z nim współpracę. Ja i moja firma zerwaliśmy wszelkie relacje z The Weinstein Company, po zakończeniu pracy nad filmem "Mój tydzień z Marilyn", przy którym mieliśmy co najmniej złe doświadczenia z Harveyem Weinsteinem. Gdy zamknęliśmy ten projekt, powiedziałem, że nie będziemy z nim więcej pracować i przestaliśmy dzielić się z nim scenariuszami, które dostawaliśmy.

O co poszło?

Złe zachowanie Weinsteina nie miało związku z przemocą seksualną, ale wiązało się z wykorzystywaniem władzy nad filmowcami. Na przykład próbował być producentem filmu, którego wcale nie produkował. Ogólnie mówiąc, poróżniły nas kwestie kreatywne. Czas pokazał, że podjąłem właściwą decyzję na podstawie swoich doświadczeń twórczych.

W jednym z filmów dokumentalnych o tym skandalu powiedział pan, że użył on przemocy fizycznej wobec pana. Następnie jego rzeczniczka w jego imieniu wydała oświadczenie, w którym zaprzecza pana słowom, nazywając je "udowodnioną nieprawdą i oburzającą fikcją". Jak pan to skomentuje?

Jestem zaszczycony tym, że Harvey Weinstein nazwał mnie kłamcą.

Ostatnie dwa lata minęły w cieniu pandemii COVID-19. Zauważył pan już jakieś główne zmiany w kinie niezależnym?

W czasie festiwalu brałem udział w jednym z paneli i dowiedziałem się, że w Polsce liczba sprzedawanych biletów powróciła do poziomu sprzed pandemii. I jest to świetny prognostyk, nawet jeśli spora część z nich dotyczy blockbusterów.

Wydaje mi się, że pandemia pokazała, że ludzie kochają kino jako zbiorową rozrywkę. Wspólne oglądanie filmu w sali kinowej jest niepodważalnym źródłem przyjemności, której żadna inna forma oglądania filmów nie zastąpi. W zasadzie jestem pełen nadziei, patrząc w przyszłość tej branży. Pojawia się pytanie o to, jakie filmy będą powstawać. Na pewno pojawią się takie, które na swój sposób ilustrować będą czasy, w jakich żyjemy. Jednak mam wrażenie, że producenci chętniej sięgają po komedie niż po tragedie, by zapewnić kinowej publiczności możliwość oderwania się od codzienności.

A w jaki sposób pandemia wpłynęła na pana plany zawodowe?

Z resztą partnerów biznesowych postanowiliśmy, że przez ten czas nie będziemy nic kręcić. Skupiliśmy się na szukaniu nowych projektów, nowych scenariuszy. Taka decyzja zapadła, ponieważ i bez pandemii zdobycie finansowania dla niezależnych filmów jest szalenie trudne. A w czasie pandemii koszty, które wynikały z regulacji dotyczących środków bezpieczeństwa, powodowały wzrost wydatków o ponad 20 procent. Wyszliśmy z założenia, że zamiast wydawać ogromne pieniądze na maski, testy, środki ochrony osobistej, wolimy przeznaczyć je, by ostatecznie film był jak najlepszy.

Moja firma zajmuje się również produkcją teatralną i tuż przed pierwszym lockdownem mieliśmy rozpocząć próby do nowego spektaklu. Wracamy do tego projektu już we wrześniu tego roku.

Jedyną rzeczą, którą wyprodukowaliśmy już u schyłku obostrzeń w Wielkiej Brytanii był krótkometrażowy film operowy "La Voix Humaine". Swoją premierę miał niedawno na antenie BBC. Jedna bohaterka, jedna lokalizacja, sześć dni zdjęciowych. A zatem był to taki mały, kameralny, projekt, którym symbolicznie uczciliśmy zniesienie restrykcji pandemicznych, a który przyniósł nam wiele radości.

"Ojciec" Floriana Zellera to wielki powrót Anthony'ego Hopkinsa
"Ojciec" Floriana Zellera to wielki powrót Anthony'ego HopkinaUIP

Nominację do drugiego Oscara w kategorii najlepszy film otrzymał pan w 2021 roku za "Ojca" w reżyserii Floriana Zellera. Grający w nim główną rolę Anthony Hopkins doceniony został Nagrodą Akademii Filmowej. Jak znalazł pan Floriana i jego poruszający projekt?

To jest niesamowita historia, bo w tym przypadku film poniekąd znalazł mnie. Florian wspólnie z francuskimi producentami filmu: Philippem Carcassonne oraz Jean-Louisem Livim, pracowali nad tym projektem i mieli już zgodę Anthony'ego Hopkinsa na udział w filmie. Zastanawiali się nad tym, gdzie go nakręcić i zdecydowali się na Londyn. Po czym odezwali się do mnie. Byłem przeszczęśliwy, bo scenariusz jest absolutnie piękny. Miałem całkowitą pewność, że Florian - pomimo tego, że był debiutującym reżyserem - miał jasną wizję tego, co chce zrobić. Moim zadaniem było to, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki i właściwych ludzi, aby mógł urzeczywistnić to, co sobie wymyślił. Za zdjęcia odpowiedzialny był Ben Smithard, z którym pracowałem przy "Moim tygodniu z Marilyn".

Do Krakowa przyjechał pan jako członek jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Jak ocenia pan poziom tych filmów?

Moim zdaniem są wspaniałe. To bardzo ciekawa i niecodzienna selekcja tego, co w szerokim ujęciu odzwierciedla to, co w tym momencie najlepsze w kinie niezależnym. Dlatego sprawiły mi wiele przyjemnosci. Jestem przed dyskusją z pozostałymi jurorami, ale rywalizacja pomiędzy tytułami jest naprawdę ogromna.

Na podstawie własnych doświadczeń, ma pan jakieś wskazówki dla tych, którzy kręcą pierwszy bądź drugi film pełnometrażowy?

Nieszczególnie. Jeśli chodzi o tych filmowców i filmowczynie, których filmy znalazły się w konkursie, to doskonale wiedzą, co robią. Nakręcili już rewelacyjne rzeczy, a zatem powinni trzymać się drogi, którą obrali. Cokolwiek dotąd robili, efekt jest wspaniały i niech tego się trzymają.

Zakładam, że Mastercard Off Camera jest pierwszym pana festiwalem filmowym w warunkach, jakie panowały przed pandemią. Czy miał pan jakieś oczekiwania wobec tego festiwalu?

W zasadzie nie. Po raz pierwszy przyjechałem do Krakowa, który okazał się być niezwykle pięknym miastem. To prawdziwy skarb. Dlatego starałem się jak najwięcej czasu spędzić na zwiedzaniu miasta. Wziąłem udział w jednym z pokazów plenerowych. To był piękny wieczór, który skupił ogromną publiczność. Z przyjemnością patrzyłem na widzów, którzy siedzieli na kocach i cieszyli się pięknym wieczorem.

Sam festiwal zrobił na mnie ogromne wrażenie, jako wydarzenie bardzo popularne i lubiane. Widać, że ludzie tęsknili za nim w takiej formule. Pierwotnie z organizatorami rozmawialiśmy jeszcze przed pandemią i miałem przyjechać na edycję, która przez pandemię została odwołana. Jestem bardzo zadowolony, że udało się nam dogadać tak szybko i mogłem wziąć udział w tegorocznej edycji.

"Miss Viborg" najlepszym filmem 15. Festiwalu Mastercard Off Camera
"Miss Viborg" najlepszym filmem 15. Festiwalu Mastercard Off CameraTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Forum Film Poland

Pozostałe wiadomości

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Rosja rozmieszcza we wschodniej Libii systemy obrony powietrznej S-300 i S-400, co wzbudziło niepokój zaangażowanej w zachodniej części kraju Turcji. O sprawie poinformowały libijski portal Libyaobserver oraz amerykański USGlobal.

Wybrali kierunek. Rosja przenosi sprzęt z baz w Syrii

Źródło:
PAP

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

30-letni pracownik schroniska dla zwierząt w Kielcach trafił do szpitala po tym, jak został pobity przez dwóch mężczyzn. 21-latek i jego 47-letni ojciec przyszli do placówki, by odebrać swojego psa, który uciekł z posesji. Gdy po awanturze i rękoczynach mężczyźni zabierali go ze schroniska, zwierzę pogryzło innego psa.

Brutalne pobicie pracowników schroniska dla zwierząt. Jeden jest w ciężkim stanie

Brutalne pobicie pracowników schroniska dla zwierząt. Jeden jest w ciężkim stanie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

W legionowskim parku grupa ludzi urządziła w Boże Narodzenie zakrapianą imprezę. Niestety po sobie już nie posprzątali. Mieszkańców oburzył nie tylko pozostawiony bałagan, ale także brak reakcji straży miejskiej. Na burzę zareagował wiceprezydent miasta.

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Policja na Hawajach prowadzi śledztwo w sprawie zwłok, jakie we wtorek po południu znaleziono w podwoziu samolotu linii United Airlines. Odkrycia dokonano po wylądowaniu maszyny.

Ciało w podwoziu samolotu. Tragiczne odkrycie na płycie lotniska  

Ciało w podwoziu samolotu. Tragiczne odkrycie na płycie lotniska  

Źródło:
CNN

Ruiny kościoła w Mielniku, wzgórze zamkowe w Drohiczynie (woj. podlaskie). Ale też miejsca na terenie Litwy i Ukrainy. Wszystkie leżą w tzw. Pasie Witolda i są związane z postacią wielkiego księcia litewskiego, brata króla Władysława II Jagiełły, którego znamy chociażby z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Ukraińskie drony zaatakowały lotnisko Bałtimor w obwodzie woroneskim w Rosji. Stacjonują tam samoloty należące do 47. pułku lotniczego, w tym bombowce Su-34 - podały rosyjskie kanały na Telegramie. Kijów jak dotąd nie odniósł się do tych doniesień.

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Źródło:
tvn24.pl, RBK-Ukraina, NV

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

12-latek na hulajnodze został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Chłopiec trafił do szpitala.

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Źródło:
TVN24

"W noc wigilijną Rosja dokonała masowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta. W tym czasie, w świątecznym wywiadzie, premier Orban nazwał Putina uczciwym partnerem Węgrów" - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Wspomniał przy tym o Marcinie Romanowskim, który uciekł z Polski i otrzymał azyl polityczny na Węgrzech.

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium
Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja w stolicy Mozambiku, Maputo, poinformowała, że w tamtejszym więzieniu doszło do buntu, w jego skutek uciekło 1534 osadzonych. Na ulicach trwają starcia po decyzji sądu o wygranych wyborach prezydenckich przez Daniela Chapo, kandydata partii Frelimo. Opozycja twierdzi, że wybory sfałszowano.

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24