"Ida" nominowana do Złotych Globów

Aktualizacja:
Kadr z filmu "Ida"materiały prasowe dystrybutora

Film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego został nominowany do nagrody Złotych Globów w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. 72. ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 11 stycznia 2015 roku w Los Angeles.

Nominacja do Złotych Globów należy do najbardziej prestiżowych, obok Oscarów, wyróżnień filmowych za oceanem. Polska produkcja od miesięcy w rankingach branżowej prasy hollywoodzkiej uchodzi za faworyta w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Nominacje do 72. edycji Złotych Globów ogłosili Kate Beckinsale, Peter Krause, Paula Patton i zdobywca Złotego Globu Jeremy Piven. Uroczystość odbyła się jak zwykle w Beverly Hilton Hotel.

Czytaj wywiad z Agatą Kuleszą, bohaterką filmu "Ida"

Czytaj wywiad z Agatą Trzebuchowską, odtwórczynią roli tytułowej

Historia zakonnicy

Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną.

Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

Film jest koprodukcją polsko-duńską, zrealizowaną przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Dofinansowały ją m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi.

Droga na szczyt

- Ostatnie kilkanaście miesięcy to dla twórców "Idy" czas zasłużonych nagród, entuzjastycznych recenzji krytyków i uznania widzów na całym świecie. Film sprzedano do ponad 50 krajów i jest on wymieniany w wielu rankingach dotyczących najlepszych produkcji 2014 roku - przypomniała szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Producent "Idy": zdenerwowanie nas nie opuszczało
Producent "Idy": zdenerwowanie nas nie opuszczało TVN24 Biznes i Świat

Sukcesy "Idy” zaczęły się od przedpremierowej projekcji na międzynarodowym festiwalu filmowym w Toronto, gdzie film zdobył nagrodę FIPRESCI. Potem były Złote Lwy w Gdyni, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie jurorzy z całego świata przepowiedzieli filmowi światową karierę. Wszędzie podkreślano też, że to film kompletny, w którym reżyseria, scenariusz, gra aktorska i wspaniałe zdjęcia zachwycają doskonałością.

"Za rewelacyjne połączenie scenariusza, reżyserii, zdjęć, gry aktorskiej i muzyki" – czytamy w uzasadnieniu jury WFF. Tego samego dnia gdy Agata Kulesza odbierała na WFF Grand Prix dla filmu, reżyser Paweł Pawlikowski wywalczył główną nagrodę na festiwalu międzynarodowym w Londynie. "Jesteśmy pełni podziwu dla 'Idy' i poruszeni tym odważnym dziełem, które delikatnie i wnikliwie przygląda się bolesnej historii - okupacji i Holokaustowi. Historii ciągle żywej. Szczególną uwagę zwróciliśmy na pełen emocji język, za pomocą którego opowiedział swój film"- uzasadniali przyznanie nagrody londyńscy jurorzy. Wszędzie podkreślano reżyserską perfekcję i wielkie aktorstwo Agaty Kuleszy. Potem były kolejne główne nagrody, wygrane festiwale i grad wspaniałych recenzji na całym świecie. Złota Żaba na ubiegłorocznym Camerimage, i kolejne nagrody na festiwalach w Mińsku, Gijón, a nawet w Pusan w Korei Płd. Zachwycali się tym filmem wielcy literaccy nobliści, jak Mario Vargas Llosa i J.M. Coetzee, a ponadto tacy filmowcy jak Alfonso Cuarón, twórca "Grawitacji”. Prywatny pokaz w swoim domowym kinie zaplanowała aktorka, reżyserka i piosenkarka Barbra Streisand, która zamówiła u amerykańskich dystrybutorów kopię filmu na DCP (profesjonalny nośnik). "Ida” nominowana jest także do Europejskich Nagród Filmowych w pięciu najważniejszych kategoriach. Nagrodę za zdjęcia już zgarnęła. Polski film zdobył najwięcej nominacji i to w głównych kategoriach: najlepszy film i najlepsza reżyseria dla Pawła Pawlikowskiego, scenariusz dla Pawlikowskiego i Rebeki Lenkiewicz oraz dla Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej w kategorii najlepsza aktorka europejska. Już w najbliższą sobotę dowiemy się, w ilu został zwycięzcą. Film chwalą jednakowo francuskie, włoskie, i amerykańskie media. Ponad 3,5 mln Francuzów poszło do kin na polski film, co jest absolutnym fenomenem. "The Hollywood Reporter" oraz "The Wall Street Journal" pisał o objawieniu w kinie europejskim, a jeden z najważniejszych brytyjskich tytułów "The Guardian", komplementował: "To mały klejnot, czuły i mroczny, zabawny i smutny, genialnie sfotografowany (…), przywołujący na myśl klasykę polskiej szkoły filmowej, ale też Francois Truffauta i kino Béli Tarra oraz Akiego Kaurismäkiego".

Polak z Anglii

Reżyser „Idy”, mieszkający od 14 roku życia w Anglii Paweł Pawlikowski, uchodzi za jednego z najciekawszych brytyjskich filmowców.

W Polsce stał się znany dopiero wraz z pojawieniem się w kinach "Lata miłości" – subtelnej opowieści o relacjach między dojrzewającymi nastolatkami. Film obsypano nagrodami, m.in. BAFTĄ dla najlepszego filmu, zdobył też aż 4 nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Po nim Pawlikowski nakręcił też "Kobietę z piątej ulicy" z udziałem Kristin Scott Thomas i Ethana Hawka. W swoim dorobku ma też nagradzane wielokrotnie dokumenty. Bohaterkami jego filmów fabularnych najczęściej są kobiety, a on sam przyznaje, że uważa je zwyczajnie za ciekawsze od mężczyzn.

Z kim powalczy film Pawlikowskiego?

Pozostali kandydaci do nagrody za film nieanglojęzyczny przynajmniej w części są zaskoczeniem, a dokładniej brak, zdawało się pewniaków. Przede wszystkim „Mommy” Xaviera Dolana i „Zimowego snu” Nuri Bilge Ceylana, nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes.

Jest też na liście największy konkurent „Idy” antyputinowski „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa oraz szwedzki „Turysta” - poruszająca opowieść o rodzinie, której życie przewróci do góry nogami wypadek w górach.

Są również estońskie „Mandarynki”, które były wielkim sukcesem ostatniego Warszawskiego Festiwalu Filmowego, opowieść o dwóch plantatorach mandarynek, którzy znajdują rannych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach o odłączenie Abchazji od Gruzji.

I wreszcie jeszcze nieznany u nas izraelski obraz „Viviane chce się rozwieść” dramat sądowy - historia kobiety i jej prawnika, którzy usiłują doprowadzić do rozwodu, mimo sprzeciwów męża, ignorującego i sąd i nawet naciski rabinów. I na koniec wiadomość dla nas najlepsza: To „Ida” jest najbardziej utytułowanym filmem w tym zestawieniu i zdaje się wyrastać ponad pozostałe także popularnością i liczbą widzów światowych box officów.

NOMINACJE W KATEGORII NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Turysta (Szwecja)

Viviane chce się rozwieść (Izrael)

Ida (Polska/Dania)

Lewiatan (Rosja)

Mandarynki (Estonia)

Powtórka z historii

Pierwszym polskim filmowcem, który zdobył nominację do Złotego Globu był w 1984 r. Krzysztof Zanussi, nominowany za "Rok spokojnego słońca" właśnie w kategorii film obcojęzyczny. Obraz był koprodukcją polsko-amerykańsko-niemiecką.

Lata 90. to był czas wielkich sukcesów Krzysztofa Kieślowskiego. W 1991 r. do Złotych Globów nominowano aż dwoje polskich filmowców - Kieślowskiego z francusko-polskim "Podwójnym życiem Weroniki" oraz Agnieszkę Holland z niemiecko-izraelsko-polską produkcją "Europa, Europa". Holland nie tylko otrzymała nominację, ale też zdobyła Złotego Globa. Tyle tylko, że obraz powstał w języku niemieckim i przypadł tamtejszej kinematografii.

W 1993 r. Krzysztof Kieślowski otrzymał za wspaniałe "Trzy kolory: Niebieski" aż trzy nominacje do tej nagrody (najlepszy film obcojęzyczny, najlepsza aktorka - Juliette Binoche i muzyka - Zbigniew Preisner). Rok później polski reżyser trzecim, polsko-szwajcarskim filmem z serii "Trzy kolory. Czerwony" ponownie walczył o Złoty Glob.

Od tamtej pory nie udało się już naszym filmowcom zdobyć nominacji do tej prestiżowej nagrody. Lata posuchy wynagrodziła nam jednak w tym roku "Ida", przez krytyków i bukmacherów typowana również na oscarowego faworyta w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Autor: Justyna Kobus, db//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe dystrybutora

Pozostałe wiadomości

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

W pobliżu lotniska sportowego należącego do aeroklubu w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie) doszło do wypadku. Według wstępnych ustaleń, skoczek został zniesiony przez wiatr i niefortunnie upadł. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Rozszerzenie Unii Europejskiej 20 lat temu zmieniło zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. To było fantastyczne wydarzenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie podkreślała, że Wspólnota powinna była bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji.

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Źródło:
PAP

Nowa odsłona 20-letniego sporu o przyszłość jednej z gmin pod Białymstokiem. Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zapowiedział niedawno wydzielenie gminy Grabówka z Supraśla, zgodnie z rozporządzeniem z czasów rządu Ewy Kopacz. Przeciwnicy secesji chcą natomiast ponownego referendum. A chodzi, jak zwykle, o pieniądze. 

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

27 książek z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów znalazły naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wcześniej woluminy uważane były za zaginione podczas wojny. W wielu z nich w środku znajdują się odręczne notatki autorów słynnych baśni.

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Źródło:
tvn24pl

Utwór "Hey Joe" Jimiego Hendrixa ponownie zabrzmiał na wrocławskim rynku. Miłośnicy gitarowych dźwięków zebrali się w stolicy Dolnego Śląska, żeby bić Gitarowy Rekord Świata. W tym roku muzyka popłynęła z 7531 instrumentów. Rekordu z ubiegłego roku nie udało się pobić.

"Hey Joe" na siedem i pół tysiąca gitar we Wrocławiu

"Hey Joe" na siedem i pół tysiąca gitar we Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Brytyjscy naukowcy opracowują nowy rodzaj białego pieczywa. Chcą, by smakowało tak samo, jak pieczywo z klasycznej mąki pszennej, ale było jednocześnie tak zdrowe i bogate w wartości odżywcze, jak pieczywo ciemne.

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24