Ogłoszono nominacje do Gotham Awards 2023 - jednych z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród kina niezależnego. Na liście znalazły się dwie polskie koprodukcje: "Strefa interesów" Jonathana Glazera oraz "Apolonia, Apolonia" Lei Glob.
Gotham Awards przyznawane są od 1991 roku przez Gotham Film & Media Institute (The Gotham) - największą amerykańską organizację niezależnych filmowców. Obok Independent Spirit Awards, Gotham Awards uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych nagród amerykańskiego kina niezależnego. Gotham Awards - jak czytamy w komunikacie prasowym - "promują i wspierają niezależnych twórców filmowych i medialnych, zapewniając im środki do budowania kariery, kontakt z wpływowymi przedstawicielami branży oraz otwierają ścieżki do szerszego uznania". Pewnego rodzaju tradycją stało się to, że ogłoszenie nominacji Gotham Awards otwiera sezon istotnych nagród filmowych, który zamyka gala wręczenia Oscarów.
Wielokrotnie Gotham Award dla najlepszego filmu fabularnego trafiały do późniejszego laureata Oscara w tej samej kategorii (gala Gotham Awards odbywa się zazwyczaj pod koniec listopada, a gala oscarowa - między styczniem a marcem). Tylko w ostatnim dziesięcioleciu oba te wyróżnienia trafiały do: "Wszystko wszędzie naraz" (2022 rok), "Nomadland" (2020 rok), "Moonlight" (2016 rok), "Spotlight" (2015 rok), "Birdman" (2014 rok).
- Z ogromną dumą ogłaszamy tegoroczne nominacje do Gotham Awards i niecierpliwością czekamy, aby za kilka tygodni móc wspólnie świętować z tymi wspaniałymi twórcami fabuł - powiedział dyrektor The Gotham Jeffrey Sharp podczas transmisji ogłaszania nominacji. - Gotham Awards na różne sposoby odzwierciedlają branżę oraz społeczność, której służymy - dodał.
W poprzednich latach do nagród zgłaszane mogły być jedynie produkcje, których budżet nie przekraczał 35 mln dol. W tym roku zrezygnowano z tego warunku. To kolejna ważna zmiana w regulaminie tych wyróżnień. W 2021 roku w kategoriach aktorskich zrezygnowano z podziału ze względu na płeć.
Gotham Awards 2023. Polskie akcenty na liście nominowanych
Najwięcej nominacji (cztery) trafiło do filmu "All of Us Strangers" w reżyserii Andrew Haigha z Andrew Scottem i Paulem Mescalem w rolach głównych. Film ma szansę na nagrodę w kategoriach: najlepszy międzynarodowy film fabularny, wybitna drugoplanowa rola aktorska (Claire Foy), najlepszy scenariusz (Andrew Haigh) oraz wybitna pierwszoplanowa rola aktorska (Andrew Scott).
Po trzy nominacje otrzymały dwa debiuty fabularne: "Poprzednie życie" w reżyserii Celine Song oraz "A Thousand and One" w reżyserii A.V. Rockwell. Oba filmy nominowane są w tych samych kategoriach: najlepszy film fabularny, wybitna pierwszoplanowa rola aktorska (Greta Lee "Poprzednie życie"; Teyana Taylor "A Thousand and One") oraz przełomowa reżyseria (Celine Song "Poprzednie życie"; A.V. Rockwell "A Thousand and One").
Obok tych dwóch wspomnianych tytułów, w kategorii najlepszy film fabularny znalazły się "Przejścia" w reżyserii Iry Sachsa, "Reality" w reżyserii Tiny Satter oraz "Showing Up" w reżyserii Kelly Reichardt. Oznacza to, że cztery na pięć tytułów to filmy wyreżyserowane przez kobiety. Natomiast w kategorii przełomowa reżyseria znalazły się jedynie kobiety - co jest rzadką sytuacją w przypadku nagród filmowych o takim prestiżu.
Na liście nominowanych znalazły się dwie polskie koprodukcje. Pierwszą z nich jest "Strefa interesów" Jonathana Glazera, którego jedną z producentek jest Ewa Puszczyńska. Film także zdobył trzy nominacje: najlepszy międzynarodowy film fabularny (Jonathan Glazer, Ewa Puszczyńska, Jamaes Wilson), najlepszy scenariusz (Jonathan Glazer) oraz wybitna drugoplanowa rola aktorska (Sandra Hüller).
Amerykańsko-brytyjsko-polska produkcja doceniona została już między innymi w trakcie Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie nagrodzona została Nagrodą Jury Konkursu Głównego oraz Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. "Strefa interesów" jest luźną ekranizacją powieści Martina Amisa o tym samym tytule. To pierwszy pełnometrażowy film fabularny Glazera od 10 lat, czyli od słynnego "Pod skórą" ze Scarlett Johansson w roli głównej. "Strefa interesów" to wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego żony Hedwig. W rolach głównych wystąpili Sandra Hüller i Christian Friedel.
Drugą polską koprodukcją z szansą na Gotham Award jest film dokumentalny Lei Glob "Apolonia, Apolonia" (koproducentem filmu jest HBO Max Central Europe - należący do Warner Bros. Discovery, właściciela TVN Warner Bros. Discovery Polska). Polską producentką tego dokumentu jest Małgorzata Staroń (Staron Film). Jest to przejmujący portret polskiej artystki, dorastającej w Paryżu - Apolonii Sokół. Ta duńsko-polsko-francuska opowieść powstawała przez około 13 lat. Przyglądając się Sokół, Glob uchwyciła zmieniający się świat, pokazując najróżniejsze oblicza kobiecości, budowania relacji oraz podążania za marzeniami w kapitalistycznej i patriarchalnej rzeczywistości.
Film "Apolonia, Apolonia" miał swoją światową premierę w ramach konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) - na największym i najbardziej prestiżowym festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory film Glob stał się festiwalowym hitem i jednym z faworytów w oscarowym wyścigu.
Gala wręczenia Gotham Awards odbędzie się w poniedziałek, 27 listopada, w Nowym Jorku.
Gotham Awards 2023. Pełna lista nominowanych
Najlepszy film fabularny
- "Przejścia" reż. Ira Sachs
- "Poprzednie życie" reż. Celine Song
- "Reality" reż. Tina Satter
- "Showing Up" reż. Kelly Reichardt
- "A Thousand and One" reż. A.V. Rockwell
Wybitna pierwszoplanowa rola aktorska
- Aunjanue Ellis-Taylor "Origin"
- Lily Gladstone "The Unknown Country"
- Greta Lee "Poprzednie życie"
- Franz Rogowski "Przejścia"
- Babetida Sadjo "Mon père, le diable"
- Andrew Scott "All of Us Strangers"
- Cailee Spaeny "Priscilla"
- Teyana Taylor "A Thousand and One"
- Michelle Williams "Showing Up"
- Jeffrey Wright "American Fiction"
Wybitna drugoplanowa rola aktorska
- Juliette Binoche "Bulion i inne namiętności"
- Penélope Cruz "Ferrari"
- Jamie Foxx "They Cloned Tyrone"
- Claire Foy "All of Us Strangers"
- Ryan Gosling "Barbie"
- Glenn Howerton "BlackBerry"
- Sandra Hüller "Strefa interesów"
- Rachel McAdams "Are You There God? It’s Me, Margaret"
- Charles Melton "May December"
- Da’Vine Joy Randolph "Przesilenie zimowe"
Najlepszy scenariusz
- "All of Us Strangers" Andrew Haigh
- "Anatomia upadku" Justine Triet, Arthur Harari
- "May December" Samy Burch
- "R.M.N." Cristian Mungiu
- "Strefa interesów" Jonathan Glazer
Najlepszy międzynarodowy film fabularny
- "All of Us Strangers"
- "Anatomia upadku"
- "Biedne istoty"
- "Tótem"
- "Strefa interesów"
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
- "20 dni w Mariupolu"
- "Czekając na przypływ"
- "Apolonia, Apolonia"
- "Cztery córki"
- "Nasze ciało"
Przełomowa reżyseria
- Raven Jackson "Polne drogi mają smak soli"
- Georgia Oakley "Blue Jean"
- Michelle Garza Cervera "Huesera: Zbieraczka kości"
- Celine Song "Poprzednie życie"
- A.V. Rockwell "A Thousand and One"
Wybitna rola aktorska w nowym serialu
- Jacob Anderson "Wywiad z wampirem"
- Dominique Fishback "Rój"
- Jharrel Jerome "Panna to mój znak"
- Natasha Lyonne "Poker Face"
- Bel Powley "Światełko"
- Bella Ramsey "The Last of Us"
- Chaske Spencer "Angielka"
- Rachel Weisz "Nierozłączne"
- Ali Wong "Awantura"
- Steven Yeun "Awantura"
Przełomowa produkcja telewizyjna ponad 40 minut
- "Wywiad z wampirem"
- "Nierozłączne"
- "Angielka"
- "The Last of Us"
- "A Small Light"
- "Telemarketers"
Przełomowa produkcja telewizyjna poniżej 40 minut
- "Awantura"
- "High School"
- "Panna to mój znak"
- "Zmokłe psy"
- "Rój"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Millenium Docs Against Gravity