AIDS, schizofrenia, Alzheimer, klątwa Ondyny. Choroba przepustką do Oscara?

Zwiastun filmu "Still Alice"
Zwiastun filmu "Still Alice"
Sony Pictures Classics
Czy Alzheimer bohaterki "Still Alice" przyniesie Oscara grającej ją Julianne Moore?Sony Pictures Classics

Jest w Hollywood takie powiedzenie, że jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na Oscara, musisz albo znacznie się odchudzić, albo mocno przytyć, albo zagrać nieuleczalnie chorego. W historii filmowych nagród Akademii było już wiele takich przykładów.

Wśród tegorocznych nominowanych znalazł się cały przekrój różnorodnych chorób i zaburzeń. Alzheimer w "Still Alice" Washa Westmorelanda, stwardnienie zanikowe boczne w "Teorii wszystkiego" Jamesa Marsha, depresja w "Dwa dni, jedna noc" braci Dardenne, klątwa Ondyny w "Naszej klątwie" Tomasza Śliwińskiego, nowotwór w "Joannie" Anety Kopacz.

Filmowcy przez lata nauczyli się tak opowiadać o problemach zdrowotnych, aby poruszyć serca widzów, tworząc przy tym dzieła wybitne.

Po pierwsze - Alzheimer

W tegorocznym wyścigu najsilniejszą kandydatką do Oscara w kategorii: najlepsza aktorka jest Julianne Moore. Brawurowo zagrała chorą na Alzheimera dr Alice Howland. Tracąc pamięć, Howland stopniowo traci wszystko, na co pracowała przez całe życie. Musi odejść z uczelni, przestaje spotykać się z przyjaciółmi.

Alzheimer jest przerażający i bezlitosny. Chory nie tylko nie rozpoznaje bliskich, ale też zapomina, gdzie jest łazienka i po co właściwie miał do niej iść. Moore doskonale pokazuje, co z taką osobą dzieje się w środku, wewnątrz, gdzie strach miesza się ze złością. Bez nadmiernego koloryzowania oddaje postępujące otępienie bohaterki. Pokazuje też jednak, jak - pomimo choroby - walczyć o to, by zachować choć cząstkę własnej osobowości.

Jeśli Moore wygra - a ma spore szanse (za tę rolę dostała już Złotego Globa) - nie będzie to pierwszy oscarowy sukces aktorki, której filmowa bohaterka zmaga się z Alzheimerem.

Kadry z fimu "Still Alice":

W 2012 roku statuetkę w tej samej kategorii zdobyła Meryl Streep za rolę Margaret Thatcher w "Żelaznej Damie". To film biograficzny, w którym historyczne sukcesy i triumfy brytyjskiej premier przeplatają się z coraz większym otępieniem, które powoduje choroba. Stworzony przez Streep obraz demencji to mglisty, okrutny świat, w którym brakuje zrozumienia ze strony innych i w którym na walkę z chorobą brakuje już siły.

Zawiłości psychiki

Ludzka psychika od dawna interesuje filmowców. Różnego rodzaju psychozy zostały już omówione na wiele sposobów. Częstym motywem jest szpital psychiatryczny. To tam toczy się na przykład akcja "Przerwanej lekcji muzyki" Jamesa Mangolda. Uwagę krytyków przykuła w filmie nie główna bohaterka (grana przez Winonę Ryder), ale drugoplanowa Lisa Rowe (w tej roli blondwłosa Angelina Jolie). Znerwicowana socjopatka umiejętnie manipuluje koleżankami, by osiągnąć cel. Bywa i łagodna, i brutalna, nie liczy się z innymi. Marzy tylko o tym, by uciec z zamknięcia. Za tę rolę Jolie otrzymała Oscara w 1999 roku.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów jest szpital psychiatryczny. To właśnie tam toczy się akcja "Przerwanej lekcji muzyki" (1999)Syrena

Kolejny przykład to "Lot nad kukułczym gniazdem Miloša Formana. Odtwarzany przez Jacka Nicholsona bohater nie jest naprawdę chory. Przestępca Randle Patrick McMurphy z etykietką "osoby antyspołecznej" zamiast do wiezienia trafia do szpitala. Wtapia się w tłum pacjentów i początkowo rozkoszuje się rolą wariata. Z każdym dniem zauważa jednak, że to, co wydawało mu się wczasami, okazuje się domem udręki. Leki, elektrowstrząsy, pogarda ze strony lekarzy i pielęgniarek - to wszystko sprawia, że zaczyna popadać w psychozę.

Sposoby leczenia chorób psychicznych się zmieniły, ale film Formana wciąż budzi przerażenie. Zamknięta szpitalna instytucja stała się odbiciem stanu społeczeństwa, metaforą totalitarnego systemu. Efekt? Cała seria Oscarów w 1976 roku, w tym ten dla najlepszego aktora.

Geniusz odcięty od świata

Zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu zostały pokazane także w obrazie "Rain Man" Barry'ego Levinsona. Głównego bohatera "obdarowano" autyzmem: chorobą, która - w uproszeniu - polega na całkowitym odcięciu się człowieka od świata zewnętrznego, odizolowaniu od tego, co poza nim.

Główny bohater "Rain Mana" został "obdarowany" autyzmem (1988). Dustin Hoffman zdobył za tę rolę OscaraUnited Artists

40-letni Raymond Babbitt (zagrany przez Dustina Hoffmana) jest sawantem - osobą wybitnie uzdolnioną, która w kilkanaście sekund jest w stanie rozwiązać najtrudniejsze matematyczne równania. Matematyczną precyzję wykorzystuje też na co dzień. Schematy i przestrzeganie tych samych rytuałów pomagają mu funkcjonować. Każda czynność, każdego dnia, musi zostać wykonana o tej samej porze, przewidywalność jest najważniejsza. Z chaotycznym bratem (Tom Cruise) stworzyli słodko-gorzką mieszankę, która podbiła serca zarówno widzów, jak i krytyków. I choć w późniejszych latach pojawiły się zarzuty, że w ujęciu twórców geniusz Raymonda zdaje się "usprawiedliwiać" jego chorobę, to w 1988 roku Hoffman z gali Akademii wyszedł ze złotą statuetką.

Ponad dekadę później kolejny filmowy geniusz musiał zmierzyć się z innym zaburzeniem - schizofrenią. W "Pięknym umyśle" Rona Howarda matematyk John Forbes Nash Jr traci równowagę psychiczną i popada w coraz liczniejsze paranoje. Grający głównego bohatera Russell Crowe pokazuje, jak w chorobie powoli zaciera się granica pomiędzy tym, co realne, a tym, co wymyślone. Unikając manieryczności, oddaje zagubienie schizofrenika i jego nierozumiany przez wielu świat.

Inny filmowy geniusz musiał zmierzyć się ze schizofrenią. To genialny matematyk John Forbest Nash Jr, którego w "Pięknym umyśle" zagrał Russell Crowe (2001)Universal Pictures

W "Pięknym umyśle" twórcy skupili się także na tym, jak z zaburzeniami muszą radzić sobie bliscy chorego. Obraz zdobył uznanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, którzy w 2001 roku przyznali mu cztery statuetki (najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza aktorka w roli drugoplanowej).

Znajoma depresja

Filmowcy nie zapomnieli także o depresji. Tylko w Polsce zmaga się z nią prawie półtora miliona osób. W 2002 na ekrany kin weszły "Godziny" Stephena Daldry'ego - dramat oparty na powieści Michaela Cunninghama, w którym depresja głęboko dotyka każdą z trzech bohaterek: pisarkę Virginię Woolf (w tej roli Nicole Kidman), Laurę Brown (Julianne Moore) i Clarissę Vaughan (Meryl Streep).

Aktorki pokazują, jak wyniszczającą siłę ma ta choroba. Rozprawiają się z mitem, że depresja jest wydumaną przypadłością hipochondrycznych kobiet. Udowadniają, że przewlekły smutek i przekładanie życia innych nad własne prowadzą do często nieodwracalnych zmian w psychice. Oscarów posypało się mnóstwo, w tym za główną rolę dla Kidman.

Za rolę walczącej z depresją Virginii Woolf w "Godzinach" (2002) Nicole Kidman zdobyła OscaraMiramax Films

Wykorzystywanie biografii znanej osoby to kolejny sposób na pokazanie widzom choroby. "Aviator" Martina Scorsese to opowieść o życiu Howarda Hughesa, który cierpiał na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Odtwarzający główną rolę Leonardo DiCaprio pokazywał obsesję czystości swego bohatera, jego irracjonalny strach przed zarazkami i bakteriami. Stale pogłębiająca się nerwica natręctw rzucała się cieniem na karierę Hughesa, genialnego wynalazcy i lotnika. Film zdobył w 2005 roku pięć statuetek. Na liście tej zabrakło jednak Oscara za główną rolę męską.

Boimy się AIDS

Akademię mniej interesują choroby, w których to nie umysł, ale ciało ulega deformacji. Wyjątkiem zdaje się być AIDS. Pierwsza była "Filadelfia" Jonathana Demme, w której Tom Hanks zagrał adwokata Andrew Becketta.

Prawnik jest w końcowym stadium choroby. Długi czas udawało mu się ją ukrywać. Gdy jednak przełożeni odkrywają brązową plamę (charakterystyczna dla mięsaka Kaposiego zmiana skórna) na jego ciele - a przy okazji dowiadują się, że jest homoseksualistą - postanawiają go zwolnić. Wychudzony i blady Andrew pozywa byłych szefów i walczy w sądzie o odszkodowanie. Z każdą minutą filmu widzimy, jak jego stan się pogarsza.

Film stał się symbolem. W latach 90. XX wieku o HIV/AIDS nie wiedziano jeszcze zbyt wiele, a temat był szokujący dla opinii publicznej. "Filadelfia" przyczyniła się do oswojenia lęku. Hanks z gali wyszedł z Oscarem.

Tom Hanks za rolę geja chorego na AIDS w "Filadelfii" (1993) z gali wrócił z OscaremTriStar Pictures

20 lat po pierwszej fali filmów o AIDS Akademię zachwyciła inna produkcja dotycząca tej tematyki - "Witaj w klubie" Jean-Marca Valléego. Scenariusz powstał na podstawie prawdziwej historii Rona Woodroofa, zakażonego wirusem HIV Teksańczyka, który próbuje leczyć się na własną rękę.

Grający główną rolę Matthew McConaughey schudł dla niej 20 kg. Tym filmem pożegnał wizerunek amanta ze słodkich komedii romantycznych. Na ekranie dzielnie sekunduje mu równie anorektyczny Jared Leto, którego transseksualny bohater także zmaga się z zakażeniem. Za film, który nazwano także przyspieszonym kursem tolerancji, obaj artyści w ubiegłym roku zgarnęli złote statuetki.

Pandemia zamiast nowotworów

Próżno natomiast szukać na liście nagrodzonych filmów o chorobach najbardziej wyniszczających ciało. Tak, opowiadający o progerii "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" Davida Finchera (z Bradem Pittem w roli chłopca, który urodził się starcem) został nominowany zarówno w kategorii: najlepszy film, jak i: najlepszy aktor, ale statuetek nie zdobył. Podobnie "Sierpień w hrabstwie Osage" Johna Wellsa z ciepiącą na raka seniorką rodu Violet Weston (w tej roli Meryl Streep) - też musiał zadowolić się nominacją.

Akademia woli "zmyślone" wirusy, które w szybkim tempie ogarniają świat i wyniszczają ludzkość. Śmiertelne epidemie, które doprowadzają do zagłady planety i armie zombie zdają się dla członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej znacznie bardziej przekonujące niż prawdziwe choroby cywilizacyjne.

Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"
Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"Forum Film Poland

W tym roku wśród nominowanych znalazła się niezauważona dotychczas przez branżę filmową klątwa Ondyny. Nakręcona przez Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa", która odpowiada o tym schorzeniu, walczy o statuetkę w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. To osobista spowiedź reżysera i jego żony, którzy muszą się zmierzyć z chorobą syna - rzadką i nieuleczalną, objawiającą się tym, że chory przestaje oddychać w trakcie snu. Dziecku przez całe życie będzie towarzyszyć respirator. Rodzice postanawiają rzucić klątwie wyzwanie i udowodnić - samym sobie, ale też widzom - że pomimo choroby Leo wciąż mogą mieć plany, że życie się nie skończyło.

Czy rzadka choroba genetyczna przekona Akademię na tyle, by twórcy "Naszej Klątwy" wrócili z Oscarem? A może lepsza okaże się - nominowana w tej samej kategorii - "Joanna" Anety Kopacz, opowiadająca o zmaganiach z rakiem? Dowiemy się w oscarową noc z 22 na 23 lutego.

W tym roku wśród nominowanych znalazła się "nowa" dla Hollywood klątwa Ondyny - w polskim filmie "Nasz klątwa"Wajda Studio

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2015.

Zapraszamy też na wieczór oscarowy w TVN24 i na relację na żywo w tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 22 na 23 lutego

Autor: Ewa Ostapowicz//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sony Pictures Classics

Pozostałe wiadomości

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl