Powstałe około 1600 roku dzieła Jacoba Mertensa, niepokazywane dotąd w muzeach, po raz pierwszy trafią na wystawę. Od piątku ponad 30 obrazów, rzeźb i rysunków autorstwa tworzącego w Krakowie niderlandzkiego artysty można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu. Mertens określany jest przez ekspertów jako "mistrz detalu", a jedno z jego najważniejszych dzieł - "Zwiastowanie" - będzie najważniejszym elementem wystawy.
13 stycznia w Zamku Królewskim na Wawelu otwarta została wystawa zatytułowana "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600". Na ekspozycji zgromadzono ponad 30 dzieł z motywami religijnymi - to obrazy, rysunki i rzeźby z kości słoniowej autorstwa tworzącego w Krakowie, a pochodzącego z Antwerpii niderlandzkiego artysty Jacoba Mertensa.
Mistrz detalu po raz pierwszy na wystawie
Większość przedstawionych dzieł malarza nie była dotąd pokazywana na muzealnych wystawach. Mające około czterystu lat eksponaty pokazują wpływy niderlandzkiego malarstwa na dzieła tworzone w dawnej polskiej stolicy. - Pokazane zostaną dzieła z trudno dostępnych kolekcji i zbiorów - zapowiadał przed otwarciem wystawy jej współautor Krzysztof Czyżewski.
Władze krakowskiego zamku informują, że Mertens uznawany jest za "mistrza detalu". Na ekspozycji można przyjrzeć się efektom jego umiejętności. Szczególnie interesujący, jak podkreślają autorzy ekspozycji, jest ołtarz, którego najważniejszą część stanowi sygnowany przez artystę obraz "Zwiastowanie" z prałatówki kościoła Mariackiego.
Wśród pokazanych dzieł znajdują się też: "Ostatnia Wieczerza" z kościoła św. Piotra i Pawła, "Matka Boska z Dzieciątkiem oraz świętymi Janem Chrzcicielem i Janem Ewangelistą" z katedry na Wawelu, "Wizja Świętej Jadwigi przed krucyfiksem" z kościoła św. Krzyża. Kuratorzy zwracają uwagę również na inne wyjątkowe eksponaty, jak wyrzeźbiona w wosku naturalnej wielkości grupa Opłakiwania Chrystusa i projekt wiszącego świecznika z figurką Matki Boskiej.
Jacob Mertens. Artysta nieznany
Jak poinformował w komunikacie Zamek Królewski na Wawelu, o życiu i twórczości artysty niewiele wiadomo. Nie znamy daty i przyczyny wyjazdu Mertensa z rodzinnego miasta, bez wątpienia jednak postanowił on osiedlić się w Krakowie na stałe, skoro 23 października 1589 roku wstąpił do miejscowego cechu malarzy, a w roku 1595 przyjął prawo miejskie. Zmarł przed 26 czerwca 1609 roku.
- Jestem przekonany, że wystawa prac Jacoba Mertensa będzie inspirować do poszukiwań, zwracając uwagę na nieznane, choć niezwykle znaczące wątki w europejskiej historii sztuki XVII wieku - ocenił profesor Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600" czynna będzie do 16 kwietnia.
Źródło: PAP