Wiosną tego roku arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret dotyczący zmiany proboszcza parafii mariackiej. Decyzja Watykanu, według medialnych informacji, ma dotyczyć właśnie tej sprawy.
Arcybiskup Marek Jędraszewski wiosną tego roku wyznaczył nowego administratora bazyliki Mariackiej w Krakowie. Odwołanego proboszcza Dariusza Rasia zastąpił Stanisław Czernik. Do tej pory był administratorem parafii św. Floriana w Krakowie, a także dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej, członkiem Rady Katechetycznej Archidiecezji Krakowskiej, przewodniczącym Rady ds. ekonomicznych Archidiecezji Krakowskiej i wizytatorem katechetycznym rejonu II.
Odwołanie ks. Rasia
Wcześniej z funkcji proboszcza Bazyliki Mariackiej został odwołany urzędujący tam od 2011 roku ksiądz Dariusz Raś. Wówczas, jak podaje "Gazeta Wyborcza", arcybiskup wskazywał na wyniki kontroli przeprowadzonej w parafii. Miało między innymi brakować protokołów z liczenia gotówki, Raś miał też przyjmować darowizny bez zgody kurii.
"Od kilku lat mam sposobność przypatrywania się życiu i działalności parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie. Utwierdzony jestem dzięki temu w przekonaniu o pochodzącej z Bożego nadania wielkiej misji duszpasterskiej i eklezjalnej Parafii Mariackiej, na której wagę składa się zarówno wielowiekowa tradycja, znaczenie świątyni parafialnej, ofiarna posługa duszpasterska pokoleń kapłanów, jak i znaczne patrymonium materialne powierzone z zaufaniem Kościołowi przez naszych poprzedników w wierze" – czytamy w liście Jędraszewskiego do Rasia, który opublikował w grudniu zeszłego roku ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski (zmarł 9 stycznia 2024).
Skarga i decyzja
Proboszcz został odwołany i musiał szybko opuścić zajmowaną przez siebie kamienicę. Duchowny zaskarżył jednak decyzję hierarchy. Jak przekazało we wtorek PAP anonimowe źródło z parafii mariackiej, Watykan rozpatrzył sprawę na korzyść ks. Rasia i wstrzymał dekret.
Według Radia Kraków informacja o tym, że proboszcz Raś wróci do Bazyliki Mariackiej, dotarła już do samego zainteresowanego, a także do archidiecezji krakowskiej i do nuncjatury apostolskiej w Polsce.
Informację jako pierwszy podał lokalny portal LoveKraków. Według nieoficjalnych doniesień portalu o decyzji Watykanu miał poinformować swoich najbliższych współpracowników kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski.
Ksiądz. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii, powiedział "Gazecie Krakowskiej", że oficjalnie o takiej decyzji Watykanu nic nie wie i dowiedział się o niej z mediów. "Nie ma też arcybiskupa w kurii, więc nie będziemy komentowali tych doniesień" - dodał.
Kontrowersje wokół arcybiskupa
Arcybiskup Marek Jędraszewski wsławił się wieloma kontrowersyjnymi wypowiedziami wygłaszanymi podczas homilii. Nie ukrywa swojej sympatii do polityków Prawa i Sprawiedliwości. W czerwcu 2021 roku podkreślał, mówiąc o Lechu i Jarosławie Kaczyńskich, że "to nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za nich". Z kolei w sierpniu 2019 roku kościelny hierarcha użył określenia "tęczowa zaraza" wobec osób LGBT+.
- Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa - mówił Jędraszewski podczas mszy w bazylice Mariackiej z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda odznaczył arcybiskupa Jędraszewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za propagowanie postaw patriotycznych".
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock