Jarosław Kaczyński i grupa polityków partii rządzącej wzięli udział w piątek na Wawelu w nabożeństwie zorganizowanym z okazji 72. rocznicy urodzin tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślał w homilii, mówiąc o Lechu i Jarosławie Kaczyńskich, że "to nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za nich". Później delegacja polityków i rodzina pary prezydenckiej odwiedzili grób tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. 18 czerwca to również miesięcznica pogrzebu głowy państwa i jego małżonki.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i inni politycy partii rządzącej oraz Marta Kaczyńska z rodziną wzięli w piątek udział w mszy świętej odprawionej w katedrze na Wawelu, zorganizowanej w 72. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dzień urodzin tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydenta Polski zbiegł się z kolejną tak zwaną miesięcznicą pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Podczas mszy modlono się za parę prezydencką i wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS zjawił się na dziedzińcu przy katedrze z dużym wieńcem z kwiatami o biało-czerwonych barwach.
Po nabożeństwie Jarosław Kaczyński, córka zmarłego prezydenta Marta Kaczyńska, premier Mateusz Morawiecki i towarzyszący im politycy modlili się przy grobie pary prezydenckiej.
W piątkowej uroczystości brali udział także między innymi szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, europosłanka i była premier Beata Szydło, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szef MON Mariusz Błaszczak, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister zdrowia Andrzej Niedzielski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister w kancelarii premiera Michał Wójcik, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i prezes telewizji państwowej Jacek Kurski.
Arcybiskup Jędraszewski: to nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za Lecha i Jarosława Kaczyńskich
Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił w homilii, że urodziny Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP i jego brata bliźniaka prezesa Jarosława Kaczyńskiego przeżywamy na Wawelu "w cieniu smoleńskiej tragedii". - Ale wszyscy, a na pewno pan prezes dziękują Panu Bogu za dar jego matki świętej pamięci Jadwigi z domu Jasiewicz, harcerki, członka Szarych Szeregów, za to, że była matką - mówił hierarcha.
Dodał, że dalej jest "miejsce na dziękowanie za życie". - To wątek bardzo osobisty. Ale my wszyscy jako wspólnota, wspólnota Kościoła, żyjąca nauką Chrystusa, mamy prawo, by dziękować za to życie świętej pamięci pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pana prezesa w kategoriach ludu Bożego, który cieszy się, że w nim od tylu lat są, żyją takie osoby. To nasz obowiązek dziękować Panu Bogu za nich. Mamy także obowiązek dziękowania za dar ich życia dla Polski - powiedział metropolita krakowski.
- Ta modlitwa w katedrze wawelskiej przy relikwiach świętego Stanisława biskupa i męczennika przyjmuje bardzo szczególną prośbę o to, aby także w odniesieniu do nich mogły się spełnić słowa hymnu pochodzącego jeszcze z XIII wieku autorstwa Wincentego z Kielczy: Gaude Mater Polonia, prole fecunda nobili (O ciesz się, Matko-Polsko, w sławne potomstwo płodna) – mówił Jędraszewski.
Przywołał także obszerne fragmenty poematu ks. Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna" z 1974 roku. "Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jak dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne" - cytował.
11 lat od katastrofy Smoleńskiej
10 kwietnia 2010 roku w lesie niedaleko lotniska w Smoleńsku spadł rządowy samolot Tu-154 wiozący delegację polskich władz na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Para prezydencka spoczęła 18 kwietnia tego samego roku na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Złożenie trumien do sarkofagu odbyło się tylko w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół. Temu ostatniemu momentowi uroczystości pogrzebowych towarzyszył salut narodowy - 21 salw artyleryjskich oddanych w hołdzie parze prezydenckiej.
Źródło: PAP, TVN24