Na rozpoczynające się ferie zimowe pod Tatrami goście najchętniej wybierają hotele o wysokim standardzie, oferujące pakiety wypoczynkowe - informuje Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Zaznacza, że z danych izby wynika, iż ceny za pokój dwuosobowy wzrosły względem ubiegłego roku. Początek zimowej przerwy szkolnej zapowiada się w okolicach Zakopanego śnieżnie i mroźnie.
- Pierwsze dwa tygodnie ferii cieszę się bardzo dużym zainteresowaniem. Zima dopisała, jest dostatek śniegu i mróz - poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Przypomniał, że ferie tzw. warszawskie zawsze cieszyły się w Zakopanem największą frekwencją turystyczną i tak będzie też w tym roku.
- Jeżeli chodzi o kolejne turnusy, to będą się dopełniały, ponieważ okienko rezerwacyjne skróciło się nawet do dwóch tygodni przed planowanym przyjazdem - wyjaśnił Wagner. Zwrócił uwagę, że mniej gości rezerwuje pobyty z dużym wyprzedzeniem.
Droższe noclegi pod Tatrami
Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w hotelach o wysokim standardzie mediana cen za pokój dwuosobowy wynosi 702 zł w czasie dwóch pierwszych turnusów ferii - to o 60 zł więcej niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Dodał, że wyciągi narciarskie podrożały średnio o 7 proc. w stosunku do ubiegłego sezonu.
W ubiegłym roku na zimowy wypoczynek na Podhalu zdecydowało się wielu Wielkopolan, którzy wcześniej nie byli licznymi gośćmi pod Tatrami. W tym roku hotelarze z Zakopanego również raportują duże zainteresowanie wypoczynkiem turystów z tego regionu.
Wagner zwrócił uwagę, że dużą popularnością wśród turystów cieszą się hotele o wysokim standardzie, które przygotowały pakiety pobytowe, czyli oprócz noclegu i pełnego wyżywienia także dodatkowe atrakcje, np. kuligi z ogniskiem czy animacje dla dzieci.
Tatry. Początek ferii mroźny i śnieżny
Początek ferii zimowych w Tarach zapowiada się śnieżnie i mroźnie – w partiach szczytowych prognozowana jest temperatura ok. -10 st. C, a w Zakopanem -7. W Tatrach powyżej górnej granicy lasu panują trudne warunki do uprawiania turystyki.
- Pierwszy feryjny weekend w Tatrach przyniesie dość przyjemną zimę - dominować będą lekkie opady śniegu i niewielki mróz. Wszystko to zwiastuje dość udany weekend, szczególnie pod kątem narciarstwa na stokach, ale wycieczki po dolinach reglowych dadzą też wiele satysfakcji. Trzeba oczywiście odpowiednio się do nich przygotować – powiedział Tomasz Zając, edukator i przewodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wybierając się na szlaki w dolinach reglowych, ubierzmy się ciepło - najlepiej na cebulkę. Mogą przydać się raczki antypoślizgowe i kijki. Na górskie wycieczki warto zabrać do plecaka termos z ciepłą herbatą. Planując wysokogórskie wyprawy, należy mieć ze sobą odpowiedni sprzęt do zimowej turystyki, taki jak raki, czekan i kask. Obowiązkowym wyposażeniem powinno być lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka.
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samoczynne schodzenie mniejszych lawin.
Czytaj też: "Niż gna za niżem". Będzie coraz więcej śniegu
Na szczytach przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu leży 90 cm białego puchu, a temperatura w piątek rano wynosiła na szczycie -15 st. C. Odczucie zimna w górach potęguje silny wiatr osiągający w porywach do 35 km/h.
- Pamiętajmy, że przy ograniczonej widoczności wybór trasy jest mocno utrudniony, a ewentualna pomoc może przybyć z opóźnieniem. Planujmy wycieczki z głową i dobrze szacujmy swoje możliwości, stosownie do planowanej trasy – dodał Zając.
Na Podhalu czynne są wszystkie wyciągi narciarskie. Czynne są także wyciągi na Kasprowym Wierchu – w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.
Ferie zimowe. Terminy dla województw
W poniedziałek, 15 stycznia, dwutygodniowy zimowy wypoczynek rozpoczynają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 22 stycznia do 4 lutego przerwę w nauce mają uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, zaś od 29 stycznia do 11 lutego z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jako ostatni, od 12 do 25 lutego, zimową przerwę mają uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock