"Epidemia wyrównawcza" krztuśca. Coraz więcej odmów szczepień

Wzrost zachorowań na krztusiec
"Epidemia wyrównawcza" krztuśca, coraz więcej odmów szczepień. "Straszne liczby"
Źródło: TVN24

Coraz więcej zachorowań na krztusiec w Polsce. Od początku roku do połowy września zarejestrowano 14,5 tysiąca przypadków choroby. W roku 2023 było to ich 559. Sanepid upatruje przyczyny takiej sytuacji w odmowach szczepień.

W Polsce widoczny jest ogromny wzrost zachorowań na krztusiec - chorobę zakaźną szczególnie niebezpieczną dla dzieci i osób starszych. Tylko w ciągu 1,5 miesiąca w całym kraju zachorowało ponad 8,5 tysiąca osób.

ZOBACZ: Brakuje szczepionek, a chorych na koklusz przybywa. "To ponad 20-krotny wzrost"

Lawina odmów szczepień na krztusiec

Jak poinformowała TVN24 kierowniczka oddziału nadzoru epidemiologii małopolskiego sanepidu Anita Orzeł-Nowak, w tym regionie od początku roku do 15 września zanotowano 1876 przypadków zachorowania na krztusiec. W analogicznym okresie w roku 2023 przypadków było zaledwie 42.

- W przypadku krztuśca mamy do czynienia z cyklicznymi wzrostami zachorowań co trzy-pięć lat. W 2016 roku odnotowaliśmy wzrost zachorowań. Później była pandemia, nie było wzrostu przewidywanego epidemiologicznie, ponieważ te środki ochrony, które stosowaliśmy dla profilaktyki zakażeń SARS-CoV-2, przy okazji zmniejszały zapadalność na inne choroby przenoszone tą samą drogą - wyjaśniła Orzeł-Nowak.

W 2016 roku w Polsce odnotowano niespełna 7 tysięcy przypadków krztuśca, dlatego już wiadomo, że w tym roku liczba zachorowań będzie większa.

Czytaj też: Sprzątanie wciąż trwa. Sanepid przygotowany na szczepienia przeciwko tężcowi

- Z jednej strony na pewno brak wystąpienia zachorowań w okresie pandemii sprzyjał temu, że mamy teraz epidemię wyrównawczą, ale też zwiększa się liczba osób, która nie szczepi swoich dzieci. Te liczby są straszne. W 2016 roku mieliśmy takich osób do inspekcji sanitarnej zgłoszonych 1006, a dzisiaj (...) mamy tych osób 8,5 tysiąca - powiedziała przedstawicielka małopolskiego sanepidu.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od początku roku do połowy września w Polsce zarejestrowano 14,5 tysiąca przypadków krztuśca. W roku 2023 było to 559 przypadków. Lekarze oceniają jednak, że dane dotyczące krztuśca są niedoszacowane, bo objawy łatwo pomylić z innymi chorobami, a nie robi się badań.

Krztusiec w Polsce. Zachorowania w latach 1950-2021
Krztusiec w Polsce. Zachorowania w latach 1950-2021
Źródło: PAP

Krztusiec. Objawy

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Czytaj też: Resort zdrowia zapowiada nowe szczepionki przeciwko COVID-19

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła.

Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

W Polsce szczepienie przeciwko krztuścowi jest obowiązkowe u dzieci. Dorośli, podobnie jak dzieci, też powinni się regularnie szczepić. Szczepionkę warto powtarzać co dziesięć lat.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: