Do opolskich powiatów dotkniętych przez powódź trafiło 4,5 tysiąca szczepionek przeciwko tężcowi, przekazanych przez lokalny sanepid. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby usuwające skutki kataklizmu. Do ochrony przed tężcem przygotowuje się też województwo zachodniopomorskie, do którego zbliża się fala powodziowa.
Jak zapewniła Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, region dysponuje wystarczającą liczbą szczepionek przeciwko tężcowi. Na razie "w teren" wysłano 4,5 tysiąca dawek szczepionki, zapasy preparatu są na bieżąco uzupełniane.
Mieszkańcy terenów zalanych mogą korzystać z opieki medycznej w każdej funkcjonującej placówce POZ. Po pomoc można zgłaszać się także do jednostek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadkach uzasadnionych także na SOR lub szpitalne izby przyjęć.
- W przypadku uszkodzenia skóry na skutek zranienia, otarcia itp. i kontaktu rany z wodą powodziową lub zanieczyszczonymi nią przedmiotami, zalecana jest konsultacja z lekarzem, który decyduje o dalszym postepowaniu. W uzasadnionych sytuacjach lekarz dokona kwalifikacji do szczepień przeciwko tężcowi i wskaże placówkę, która wykona szczepienie. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne - podkreśliła rzeczniczka opolskiego sanepidu.
Informacje w zakresie dostępnych punktów szczepień zamieszczane są na stronach internetowych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Zachodniopomorskie
Do ochrony przed tężcem przygotowuje się też województwo zachodniopomorskie, do którego zbliża się fala powodziowa.
- Na stanie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie są przeszło trzy tysiące szczepionek przeciwko tężcowi oraz dwa tysiące szczepionek przeciwko tężcowi i błonicy - przekazała zachodniopomorska inspektor sanitarna Małgorzata Domagała-Dobrzycka podczas sztabu kryzysowego w Szczecinie.
Wskazała, że Państwowa Inspekcja Sanitarna ma wytypowane ważne miejsca i obiekty zagrożone ewentualnym uszkodzeniem i podtopieniami. Są to, jak podała, m.in. wodociągi, domy pomocy społecznej, cmentarze i targowiska.
Poinformowała, że ujęcia wody będą dezynfekowane chemicznie. - Gmina Widuchowa kupiła już zapasy wody butelkowanej, dysponuje beczkowozami do wody pitnej. Polecono też opróżnienie zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne - dodała
Warto powtórzyć szczepienie
Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, powiedział wcześniej PAP, że osoby przebywające na obszarach dotkniętych przez powódź powinny sobie zdawać sprawę z ryzyka. - Woda wymieszała wszystko, m.in. nawóz koński, którego tężec jest naturalnym składnikiem. Osoby sprzątające po powodzi będą się ranić - podkreślił. Zaznaczył, że jeśli osoby te są rozsądne, zaszczepią się. Przestrzegł przed tężcem, groźną chorobą układu nerwowego, który może się rozwinąć wskutek zranienia. Ekspert podkreślił, że w sytuacjach podobnych do obecnej powodzi, wzrost zakażeń na tężec zawsze się zdarzał.
Szczepienia przeciwko tężcowi są obowiązkowe dla dzieci, jednak ochrona, jaką daje szczepienie, trwa 10 lat. Stąd zalecenia ekspertów okresowego powtarzania szczepień przeciwko tężcowi u dorosłych oraz w sytuacjach, gdy doszło do zranienia i zanieczyszczenia rany.
W związku z powodzią obowiązuje nowe zarządzenie NFZ, na podstawie którego pacjenci mogą korzystać z dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko tego, do którego są zapisani. NFZ refunduje te świadczenia. Pacjenci w przypadku poważnej rany powinni zgłosić się na SOR.
Pacjenci mogą otrzymać informację dzwoniąc na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24