Opinie i wydarzenia

Mueller: robimy wszystko, co możemy, by dostępność węgla w Polsce była na najwyższym poziomie

Ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe została w czwartek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wchodzi w życie na przełomie lipca i czerwca - oświadczył rzecznik rządu Piotr Mueller na piątkowej konferencji. Poinformował, że każda osoba spłacająca kredyt hipoteczny w złotych będzie mogła skorzystać z wakacji kredytowych. - Do końca roku jest pięć miesięcy, a więc cztery z tych pięciu miesięcy będą objęte wakacjami kredytowymi – powiedział Piotr Mueller. Przypomniał, że w ustawie zawierającej przepisy na temat wsparcia kredytobiorców znalazły się także zapisy, które przedłużają tarcze antyinflacyjne do 31 października.

 

Dziennikarze pytali rzecznika rządu o problemy z dostępnością węgla w Polsce. - Wszystko, co możemy, właśnie w tej chwili czynimy, aby dostępność węgla w Polsce była na jak najwyższym poziomie, po to, aby obniżać w ten sposób cenę - zapewnił. Jak przekazał, decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, który zobowiązał PGE Paliwa oraz Węglokoks do kupienia i sprowadzenia do 31 października łącznie 4,5 miliona ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych, pozwala również "na odpowiednie współfinansowanie tego procesu". Przyznał, że istnieje "pewne ryzyko" utrudnień w uzupełnieniu zapasów węgla. 

 

Rzecznik rządu mówił też, że tarcza antyinflacyjna może obowiązywać także po 31 października br. - Tarcza antyinflacyjna jest przedłużana i jeżeli nadal inflacja będzie na wysokim poziomie, to będziemy podejmować działania związane z przedłużaniem tarczy antyinflacyjnej (...) - powiedział Mueller.

 

15.07.2022
Długość: 36 min