Opinie i wydarzenia

"Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwiązać problem". Minister zdrowia o proteście medyków

Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwiązać problem, nie przedłużać rozmów, pokazać konkretną ofertę. Na piątek zaplanowaliśmy posiedzenie w ramach trójstronnego zespołu – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do trwającego protestu medyków. 7 października w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się szóste spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

 

- W zeszłym tygodniu położyliśmy na stole bardzo konkretną ofertę wzrostu wynagrodzeń od lipca 2022 roku. Wartość tej kwoty wynosiła w ujęciu półrocznym blisko 6 mld zł. Mówimy więc o potężnych pieniądzach, o potężnym zastrzyku dotyczącym wynagrodzeń medyków – podkreślił szef Ministerstwa Zdrowia. Niedzielski dodał, że oferta ta została odrzucona "bez głębszego uzasadnienia". - To już jest kolejna sytuacja, kiedy namawiamy do rozmowy, zapraszamy do stołu, gdzie przedstawiamy bardzo merytoryczne, przemyślane propozycje i to jest niestety kontestowane bez żadnej argumentacji – dodał.

 

Niedzielski przekazał, że w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia podjęto decyzję o "przerzuceniu ciężaru negocjacji do zespołu trójstronnego, który integruje pracodawców, związki zawodowe". - Tam będziemy chcieli w tym tygodniu lub następnym podpisać porozumienie i zaproponować warunki, które pokazywaliśmy komitetowi protestacyjnemu – podkreślił.