Opinie i wydarzenia
Jourova dla TVN24: problemy z praworządnością często idą w parze z problemami z pluralizmem mediów
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli Maciejem Sokołowskim powiedziała, że sprawa ustawy anty-TVN i nieprzedłużania koncesji dla TVN24 to "kwestia pluralizmu mediów". - Pluralizm jest niemal równie ważnym gwarantem demokracji, co system praworządności. W wielu krajach, w których widzimy problemy w zakresie praworządności, idzie to w parze z negatywnymi znakami w innych dziedzinach, media są jedną z nich - skomentowała Jourova.
Vera Jourova mówiła też o nieprzestrzeganiu przez Polskę wyroków TSUE. - Dostrzegamy dwa problemy. Pierwszy to decyzja Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie, który kwestionuje niepodważalność wyroków TSUE, a ta niepodważalność, ostateczność jest podwaliną całej architektury systemu prawnego w Unii - powiedziała. - Druga sprawa to działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Bardzo byśmy nie chcieli, by ta izba cały czas funkcjonowała i kontynuowała postępowania dyscyplinarne i karne wobec sędziów. Mamy w tej sprawie prawomocny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przypomniała Jourova. - Oczekujemy jasnego potwierdzenia ze strony Polski, że ta izba nie będzie dalej pracować i decydować w sprawach karnych, dyscyplinarnych i sprawach immunitetu oraz że Polska będzie respektowała wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To, co robi Izba Dyscyplinarna, zagraża niezależności sędziów w Polsce i może działać zastraszająco na innych sędziów - podkreśliła. Komisja daje Polsce czas na odpowiedź do 16 sierpnia. - Ta odpowiedź powinna być taka, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będą respektowane. Jeśli odpowiedź nie będzie zadowalająca, możemy sięgnąć po kolejne środki, takie jak zaapelowanie do Trybunału o nałożenie na Polskę kar finansowych - ostrzegała wiceszefowa KE.
Vera Jourova na wtorkowej konferencji poinformowała, że Komisja Europejska upoważniła komisarza Didiera Reyndersa do użycia "środków, mających skłonić Rzeczpospolitą Polską do zastosowania się do decyzji i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE". Chodzi o sprawę Izby Dyscyplinarnej, która pomimo wyroku TSUE nadal orzeka. Komisja Europejska opublikowała we wtorek również raport dotyczący praworządności w wymiarze sprawiedliwości oraz wolności i pluralizmu mediów w Unii Europejskiej. W raporcie poruszono też temat ustawy anty-TVN.