Monika Olejnik. Otwarcie

"Zarządzanie wyobraźnią ludzi, walka o ich duszę, ich namiętności, wiąże się ze stałym podniesionym poziomem aktywności"

Jak został kierowcą Tadeusza Kantora? Czym zajmował się Czesław Niemen w stworzonym przez niego klubie? Jak namówił na przyjazd do Polski Michelangelo Antonioniego? I co łączyło go z Edwardem Dwurnikiem, który namalował jego rodzinny dom? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie w rozmowie Moniki Olejnik z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego Opery Narodowej i jednym z najważniejszych animatorów polskiej kultury. W rozmowie nie zabrakło też anegdot z czasów przyjaźni naszego gościa m.in. z Nikitą Michałkowem, Jackiem Kleyffem, Andrzejem Wajdą, Igorem Mitorajem, Jackiem Kaczmarskim, Jonaszem Koftą, Gustawem Holoubkiem i wieloma innymi wybitnymi artystami ostatniego półwiecza.

 

W części #MonikaKsiążkiMuzyka polecamy tym razem biografię Leonarda da Vinci oraz jedną z najważniejszych powieści nurtu europejskiej klasyki, czyli "Czarodziejską górę" Tomasza Manna.

 

Z kolei w cyklu #TalentAktywność to #Przyszłość zapraszamy na spotkanie z jednym z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia, uczestnikiem zakończonego niedawno XVIII Konkursu Chopinowskiego, Szymonem Nehringiem.

19.11.2021
Długość: 31 min
Data premiery: 2021