Monika Olejnik. Otwarcie

Jan P. Matuszyński: w sprawie Grzegorza Przemyka to, co wydaje się na pierwszy rzut oka oczywiste, to wcale nie jest, zawsze jest drugie dno

Jak usłyszałem, że mój film jedzie do Wenecji to poczułem radość, miałem takie poczucie, że warto było się męczyć - powiedział Jan P. Matuszyński, reżyser filmu "Żeby nie było śladów". Obraz na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza startował w konkursie głównym 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. - Miałem poczucie, że dowiozłem film, że film trafia w fajne miejsce, będzie miał dobrą ekspozycję. Oglądanie tego w kinie i ponad dziesięciominutowa owacja na stojąco to piękne przeżycie - ocenił.

 

Reżyser przyznał, że po filmie "Ostatnia rodzina" szukał materiału. - Jestem generalnie niepiszącym reżyserem, czyli nie piszę scenariuszy, raczej szukam materiału na mieście. Po przeczytaniu książki Cezarego Łazarewicza, uznałem, że skoro ta historia nie została opowiedziana na dużym ekranie to absolutnie musi być - wyjaśnił. - Miałem wrażenie, że to trafiło do mnie w dobrym momencie - dodał. - W sprawie Grzegorza Przemyka to, co wydaje się na pierwszy rzut oka oczywiste, to wcale nie jest, tam zawsze jest jakieś drugie dno - skomentował.

 

Film "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego dotyczący śmierci Grzegorza Przemyka został też polskim kandydatem do Oscara. - Jest to bardzo fajna, ciekawa nobilitacja. Nie do końca jeszcze wiem, co to dla mnie oznacza, ale cieszy mnie, bo konsekwencją tego będzie to, że film zobaczy więcej ludzi. Na czym mi, jako twórcy, najbardziej zależy - stwierdził. Gość Moniki Olejnik mówił również o tym, że ważnym dla niego filmem jest "Pulp Fiction" Quentina Tarantino. - Moi rodzice byli dość odważni. Jak miałem 10 lat to wzięli mnie do kina na "Pulp Fiction". Dorastałem z tym filmem i teraz często do niego wracam - mówił.

 

Druga część programu to książki i muzyka, w której prowadząca i gość wspólnie przedstawiają wyjątkowe rekomendacje książkowe. W rozmowie z Janem P. Matuszyńskim Monika Olejnik poleciła książkę "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego, a reżyser - "Żeby nie było śladów" Cezarego Łazarewicza oraz "Kieślowski. Od bez końca do końca" Krzysztofa Piesiewicza i Mikołaja Jazdonia. Trzecia część programu to talent, aktywność, przyszłość. W tym odcinku poznajemy Dorotę Pasternak, aktorkę i malarkę.