Xięgarnia

Dawid Krawczyk o książce "Cyrk Polski": wyborcy bardzo chcą być politykami

Chcąc nie chcąc żyjemy w świecie zdominowanym przez symbole narzucane przez Prawo i Sprawiedliwość – mówił w nowym odcinku "Xięgarni" reporter Dawid Krawczyk. Z Filipem Łobodzińskim rozmawiał o swojej książce "Cyrk Polski", w której na przykładzie trzech kampanii wyborczych opisuje, jak wyglądają w Polsce wiece wyborcze, w co wierzy suweren i jak partie polityczne prowadzą swoje kampanie. Reportaż Krawczyka to historia, która dzieje się na naszych oczach, to rzecz o cynizmie, manipulacji i mechanizmach, które prowadzą do podziału społecznego.

 

Następnie Justyna Sobolewska mówi o alkoholizmie Polaków i książce „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandry Zbroi. Kiedy po śmierci swojego ojca autorka zamieściła w mediach społecznościowych post o alkoholizmie, zaczęły bombardować ją wiadomości od innych dzieci alkoholików. Ilu nas jest? - zaczęła się zastanawiać. Pod koniec pracy miała wrażenie, że są ich nie zastępy, ale całe armie, setki tysięcy dzieci Mireczków.

 

Na koniec autorski przegląd nowości wydawniczych Agaty Passent. Wśród polecanych tytułów są "Miesiączka. Chcę wiedzieć!" Anny Salvia i Cristiny Torrón, "Dramaty" Antona Czechowa w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i "Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt" Izoldy Kiec.