Xięgarnia

Artur Domosławski. "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana"

W "Xięgarni" Artur Domosławski i jego monumentalna biografia "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana". Domosławski, reporter i autor głośnej biografii "Kapuściński Non Fiction", tym razem tworzy portret jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich intelektualistów - profesora Zygmunta Baumana, socjologa, filozofa, eseisty, jednego z twórców koncepcji postmodernizmu - ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.

 

W drugiej części programu "Wszystkie kolory świata" prezentuje Michał Rusinek, jeden z autorów książki. Latem zeszłego roku, po jednej z demonstracji, kiedy policja zatrzymała kilka osób związanych ze środowiskiem LGBT, a rządowe media ze wzmożoną siłą zaatakowały przedstawicieli tego środowiska, kilkudziesięciu twórców literatury dla dzieci napisało list. Nie był to jednak list protestacyjny, jakich wiele, ale list do młodych czytelników, którzy mogli się poczuć zagrożeni przez działania państwa polskiego. List z wyrazami wsparcia i solidarności. List przekonujący, że nie wszyscy w Polsce myślą tak, jak rządzący. Sygnatariusze listu uznali, że taki list to za mało. Pół roku później ukazała się książka, stworzona przez 43 pisarzy, pisarek, ilustratorek i ilustratorów. Jest to zbiór bajek i opowiadań mówiących o tym, że szeroko pojęta inność jest czymś dobrym i naturalnym, na czym buduje się tożsamość. Dochód ze sprzedaży tej książki - przy której wszyscy pracowali charytatywnie - przeznaczony zostanie na działanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

 

Wśród nowości wydawniczych Filip Łobodziński poleca m.in. "Owoce wiśni" Osamu Dazai, japońskiego pisarza zmarłego śmiercią samobójczą w latach 40-tych, prozaika piszącego melancholijne opowiadania. Książka zawiera również fragment niedokończonej powieści Dazai.